Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Longfonds: kwetsbaren in 'gure wind' zonder coronamaatregelen

Longfonds: kwetsbaren in 'gure wind' zonder coronamaatregelen

AMERSFOORT (ANP) - Kwetsbare mensen komen in een "gure wind" te staan als de coronamaatregelen worden afgeschaald op de wijze die het Outbreak Management Team (OMT) voorstelt. Dat zegt directeur Michael Rutgers van het Longfonds en patiëntenorganisatie PostCovid NL. "Er zijn 1,2 miljoen mensen met een longziekte, maar het geldt voor alle kwetsbaren", aldus Rutgers. "Voor deze mensen is corona echt geen griepje."

Het op grote schaal testen op corona is niet meer nodig, stelde het OMT in zijn nieuwste advies aan het kabinet. Corona is geen pandemie meer, maar bevindt zich in de zogeheten endemische fase, wat inhoudt dat het virus bij het dagelijks leven hoort. Maatregelen tegen corona moeten zoveel mogelijk gelijk worden gesteld aan "generieke maatregelen" die al gelden voor andere luchtweginfecties, adviseerde het team.

Rutgers is bang dat er voor de kwetsbaren weinig anders opzit dan maar weer thuis te blijven, wat geen leven is. Dat het OMT niet verder ingaat op de problemen die mensen ondervinden die lijden aan langdurige covid, vindt hij een "slag in het gezicht" van degenen die ermee kampen. "Straks wordt long covid de nieuwe epidemie, want één op de acht mensen houdt langdurige klachten na een coronabesmetting", zegt hij ook.

Handhaven zelftest en thuisisolatie

Longfonds en PostCovidNL willen het thuistesten en het thuisblijven bij besmetting door corona wel handhaven. "Dit is in ieders belang." Ze hopen dat het kabinet, dat nog moet besluiten of het de adviezen overneemt, rekening houdt met hun kritiek.

Ze hebben ook zorgen over het feit dat voortzetting van het onderzoek naar langdurige covid onzeker lijkt. De resultaten kunnen immers belangrijke informatie opleveren voor iedereen. Deze week werd bekend dat de financiering van onderzoeken naar langdurige covid niet goed geregeld is, waardoor de studies stil kunnen komen te liggen. Onderzoeksfinancier ZonMw pleitte al voor meer onderzoek. Daar doet de organisatie een voorstel toe, dat woensdag wordt aangeboden aan het ministerie van Volksgezondheid.

Meer uit Gezond

VS willen meer informatie van Rusland na zorgen over pest

MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben Rusland aangespoord meer informatie te delen na de onrust over de dood van een laboratoriummedewerkster. Zij werkte in een instituut waar besmettelijke ziektes werden bestudeerd en over haar doodsoorzaak bestaat onduidelijkheid. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio zei in IJsland dat zijn land alle ontwikkelingen nauwlettend volgt.

6 uur geleden
België wil 'alcoholpoort' invoeren bij evenementen

BRUSSEL (ANP/BELGA) - De federale regering van België gaat een pilot uitvoeren met een 'alcoholpoort' bij een openbare parkeerplaats. Als dat proefproject slaagt, wil ze die alcoholpoorten invoeren bij een aantal openbare parkeerplaatsen en bij openbare evenementen. Doel is te voorkomen dat bestuurders met te veel alcohol de weg opgaan.

7 uur geleden
Hermans vraagt Europese Commissie tabaksmarkt te 'bevriezen'

DEN HAAG (ANP) - Voorkom dat nieuwe producten met nicotine of stoffen die daarop lijken op de Europese markt komen. Die oproep voor een 'market freeze' doet minister Sophie Hermans (Volksgezondheid, VVD) samen met zeven andere EU-lidstaten aan de Europese Commissie. "Zo voorkomen we dat jongeren verslaafd raken aan de vapes van de toekomst", schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer.

10 uur geleden
Meer dan 4000 eboladoden in Democratische Republiek Congo

KINSHASA (ANP/RTR) - In de Democratische Republiek Congo zijn volgens overheidscijfers meer dan 4000 doden gevallen door het ebolavirus. Het aantal ebolabesmettingen staat op zo'n 8300. De ebola-uitbraak is de grootste en dodelijkste in de geschiedenis van het land.

4 dagen geleden
Met ebola besmette AzG-medewerker naar Nederland voor behandeling

AMSTERDAM (ANP) - Een met ebola besmette medewerker van Artsen zonder Grenzen (AzG) krijgt een behandeling in Nederland. Dat maakte de medische hulporganisatie bekend. De medewerker, van wie de identiteit niet bekend wordt gemaakt, raakte besmet tijdens een uitzending in de Democratische Republiek Congo.

5 dagen geleden
Waterschappen waarschuwen voor gebruik vlooienmiddelen bij dieren

DEN HAAG (ANP) - In aanloop naar Dierendag hebben waterschappen dierenbezitters opgeroepen verstandig om te gaan met het gebruik van middelen tegen vlooien en andere parasieten. In sommige middelen zitten stoffen die de waterkwaliteit aantasten. "We zijn echt niet tegen de bescherming van huisdieren tegen vlooien en teken, want dat is ook belangrijk. Maar we roepen wel op om dit op zo'n manier te doen dat het water ook wordt beschermd", zegt bestuurslid Sander Mager van de Unie van Waterschappen.

5 dagen geleden
Zorgorganisaties en artsen willen PFAS-vrije toekomst

AMSTERDAM (ANP) - Namens stichting Tegengif roepen artsen en zorgorganisaties de regering op om zich in te zetten voor een PFAS-vrije toekomst. In een woensdag verschenen brief schrijven ze over de noodzaak van een PFAS-lozingsverbod en een Europees PFAS-verbod in het belang van de volksgezondheid. Ook willen ze dat de medische sector stopt met het gebruik van hulpmiddelen met PFAS.

6 dagen geleden