Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Lonen in cao-afspraken gaan niet meer zo hard omhoog

Lonen in cao-afspraken gaan niet meer zo hard omhoog

DEN HAAG (ANP) - De loonstijgingen in nieuwe cao's pakken minder hoog uit. Vorig jaar gingen de verhogingen die vakbonden en werkgevers afspraken maandenlang almaar verder omhoog. Maar inmiddels is het tij gekeerd en is sprake van een dalende trend.

Volgens AWVN, de belangrijkste arbeidsvoorwaarden­adviseur van Nederlandse werkgevers, kwam de gemiddelde loonstijging die in januari in cao's werd afgesproken uit op 5,9 procent. In december was dit nog 6,8 procent en een aantal maanden terug ging het nog om een groei van 8 procent, wat de grootste gemiddelde loonstijging van de afgelopen jaren betekende.

"De sinds afgelopen zomer dalende trend in de loonafspraken volgt op de gedaalde inflatie, de iets ruimere arbeidsmarkt en de slechtere economie gedurende het grootste deel van 2023", stelt AWVN.

De werkgeversorganisatie voegt daaraan toe dat de loonruimte in het bedrijfsleven ook kleiner wordt. Dat zou bijvoorbeeld te zien zijn aan de "zorgelijke economische vooruitzichten en een groeiend aantal reorganisaties en faillissementen".

De cijfers van AWVN worden goed in de gaten gehouden door De Nederlandsche Bank (DNB). De centrale bank is er namelijk scherp op dat de lonen niet te sterk blijven oplopen. Doen ze dat wel dan bestaat het risico dat de inflatie hierdoor extra wordt aangejaagd.

AWVN sluit niet uit dat de loonstijging in nieuwe cao's ergens komende maanden nog kan aantrekken. Dat zou dan om een tijdelijke opleving gaan binnen de dalende trend.

"Er is nog een aantal cao's dat voor het laatst vernieuwd is in de periode vóórdat de inflatie extreem opliep. Als die akkoorden alsnog tot stand komen, kunnen die het maandgemiddelde incidenteel opdrijven", aldus de organisatie.

In januari werden 23 cao-akkoorden gesloten voor in totaal zo'n 200.000 werknemers. Daarmee kwamen er veel minder nieuwe cao's tot stand dan in december. Maar volgens AWVN gaat het om een normaal aantal. In de eerste maand van het jaar worden er altijd wat minder akkoorden bereikt.

Meer uit Financieel

Oliekartel OPEC+ draait kraan niet verder open

LONDEN (ANP) - Oliekartel OPEC+ houdt de olieproductie opnieuw ongewijzigd. Dat maakte de organisatie, met Saudi-Arabië en Rusland als belangrijkste leden, zondag bekend.

5 uur geleden
Saudi-Arabië boekt sterkste economische groei in drie jaar

RIYAD (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Saudi-Arabië groeide in 2025 in het hoogste tempo in drie jaar, met de oliesector als belangrijkste groeimotor. Het bruto binnenlands product (bbp) steeg met 4,5 procent, volgens voorlopige cijfers van het nationale statistiekbureau die zondag werden gepubliceerd.

6 uur geleden
Bitcoin daalde 11 procent in januari, vierde verliesmaand op rij

DEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - De bitcoin, 's werelds belangrijkste digitale munt, staat onder druk. In januari zakte de cryptomunt bijna 11 procent, waarmee het de vierde opeenvolgende maand met koersverlies was. Dat is de langste verliesreeks sinds 2018.

6 uur geleden
Slechte start voor autoverkoop, elektrische auto's kelderen

BUNNIK (ANP) - Autodealers zijn het nieuwe jaar slecht begonnen, met een flinke daling van de nieuwverkopen in januari. Volgens de brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging rolden vorige maand maar 28.347 nieuwe auto's de Nederlandse showrooms uit, ruim 13 procent minder dan in januari vorig jaar. Het aantal volledig elektrische auto's kelderde zelfs met 35,4 procent.

10 uur geleden
Indonesië staat omstreden AI-chatbot Grok weer toe

JAKARTA (ANP/BLOOMBERG) - Indonesië staat de in opspraak geraakte chatbot Grok weer toe nadat het bedrijf van eigenaar Elon Musk heeft gezegd maatregelen te nemen om misbruik van de dienst tegen te gaan. Eerder werd de chatbot, die AI-naaktbeelden van vrouwen en kinderen genereert, verboden in Indonesië.

11 uur geleden
FT: Ford sprak met Chinese concurrent Xiaomi over joint venture

DETROIT (ANP) - De Amerikaanse autofabrikant Ford heeft gesprekken gevoerd met zijn Chinese concurrent Xiaomi over het oprichten van een joint venture voor de productie van elektrische auto's in de Verenigde Staten. Dat meldt de Financial Times op basis van bronnen die bekend zijn met de zaak.

11 uur geleden
KLM hervat vluchten naar Tel Aviv en Dubai

SCHIPHOL (ANP) - KLM hervat maandag en dinsdag het vliegverkeer naar de Israëlische hoofdstad Tel Aviv, maakte de luchtvaartmaatschappij bekend. Daarnaast worden vanaf zondag tot en met vrijdag de vluchten naar Dubai hervat, met een aangepast vliegschema.

12 uur geleden