Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Lonen in cao-afspraken gaan niet meer zo hard omhoog

Lonen in cao-afspraken gaan niet meer zo hard omhoog

DEN HAAG (ANP) - De loonstijgingen in nieuwe cao's pakken minder hoog uit. Vorig jaar gingen de verhogingen die vakbonden en werkgevers afspraken maandenlang almaar verder omhoog. Maar inmiddels is het tij gekeerd en is sprake van een dalende trend.

Volgens AWVN, de belangrijkste arbeidsvoorwaarden­adviseur van Nederlandse werkgevers, kwam de gemiddelde loonstijging die in januari in cao's werd afgesproken uit op 5,9 procent. In december was dit nog 6,8 procent en een aantal maanden terug ging het nog om een groei van 8 procent, wat de grootste gemiddelde loonstijging van de afgelopen jaren betekende.

"De sinds afgelopen zomer dalende trend in de loonafspraken volgt op de gedaalde inflatie, de iets ruimere arbeidsmarkt en de slechtere economie gedurende het grootste deel van 2023", stelt AWVN.

De werkgeversorganisatie voegt daaraan toe dat de loonruimte in het bedrijfsleven ook kleiner wordt. Dat zou bijvoorbeeld te zien zijn aan de "zorgelijke economische vooruitzichten en een groeiend aantal reorganisaties en faillissementen".

De cijfers van AWVN worden goed in de gaten gehouden door De Nederlandsche Bank (DNB). De centrale bank is er namelijk scherp op dat de lonen niet te sterk blijven oplopen. Doen ze dat wel dan bestaat het risico dat de inflatie hierdoor extra wordt aangejaagd.

AWVN sluit niet uit dat de loonstijging in nieuwe cao's ergens komende maanden nog kan aantrekken. Dat zou dan om een tijdelijke opleving gaan binnen de dalende trend.

"Er is nog een aantal cao's dat voor het laatst vernieuwd is in de periode vóórdat de inflatie extreem opliep. Als die akkoorden alsnog tot stand komen, kunnen die het maandgemiddelde incidenteel opdrijven", aldus de organisatie.

In januari werden 23 cao-akkoorden gesloten voor in totaal zo'n 200.000 werknemers. Daarmee kwamen er veel minder nieuwe cao's tot stand dan in december. Maar volgens AWVN gaat het om een normaal aantal. In de eerste maand van het jaar worden er altijd wat minder akkoorden bereikt.

Meer uit Financieel

ING: meer Nederlanders hebben meer dan 3000 euro spaargeld

AMSTERDAM (ANP) - Een groeiende groep Nederlanders heeft meer dan 3000 euro aan spaargeld achter de hand. Toch heeft een deel van de mensen nog steeds minder dan 500 euro op de spaarrekening en maakt nog steeds ongeveer de helft zich weleens zorgen over de hoogte van hun buffer. Dat zegt ING op basis van een onderzoek onder meer dan duizend Nederlanders.

3 uur geleden
ING: meer Nederlanders hebben meer dan 3000 euro spaargeld

AMSTERDAM (ANP) - Een groeiende groep Nederlanders heeft meer dan 3000 euro aan spaargeld achter de hand. Toch heeft een deel van de mensen nog steeds minder dan 500 euro op de spaarrekening en maakt nog steeds ongeveer de helft zich weleens zorgen over de hoogte van hun buffer. Dat zegt ING op basis van een onderzoek onder meer dan duizend Nederlanders.

4 uur geleden
Amerikaanse beurzen starten december lager door val bitcoin

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse effectenmarkten begonnen december met dalende koersen. De beurshandel kwam vooral onder druk te staan door een verdere scherpe daling van de bitcoin (min 6 procent) en andere cryptomunten. Ook namen beleggers weinig risico's voorafgaand aan een toespraak die de Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell na het slot van de beurzen houdt.

6 uur geleden
Nederland stapt uit financiering omstreden gasproject Mozambique

DEN HAAG (ANP) - Nederland is niet langer betrokken bij de financiering van een omstreden lng-project in Mozambique. Staatsbedrijf Atradius DSB stond via een zogenoemde exportkredietverzekering deels garant voor een lening die voor dit project was afgesloten, maar projectleider Total heeft laten weten dat dit niet meer nodig is. Dat meldt demissionair minister Eelco Heinen (Financiën) aan de Tweede Kamer.

10 uur geleden
Europese beurzen sluiten lager na daling bitcoin, AEX wel hoger

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurzen in Europa zijn maandag overwegend lager gesloten. De dalende prijs van cryptomunten als de bitcoin en een mogelijke renteverhoging door de Bank of Japan drukten de stemming. De AEX-index eindigde wel met een plus.

10 uur geleden
FNV hekelt langere beslistermijn UWV voor WIA-beoordelingen

DEN HAAG (ANP) - FNV heeft "geen goed woord over" voor het besluit dat het UWV langer mag doen over WIA-beoordelingen. De verwachting is dat de uitvoeringsinstantie hiermee minder boetes hoeft te betalen aan cliënten die te lang op een beoordeling moeten wachten. Volgens de vakbond wordt met dit besluit de rekening van de lange wachttijden neergelegd bij mensen die ziek zijn.

10 uur geleden
WirtschaftsWoche: RTL schrapt 800 tot 1000 banen in Duitsland

LUXEMBURG (ANP/BLOOMBERG) - Mediabedrijf RTL heeft plannen om tussen de 800 en 1000 banen te schrappen in Duitsland. Dat meldde het Duitse zakenblad WirtschaftsWoche, zonder bronnen te noemen. De Duitse tak bestaat uit onder meer de zender Vox, het nieuwskanaal n-tv en de streamingdienst RTL+.

10 uur geleden