Lonen in cao-afspraken gaan niet meer zo hard omhoog
DEN HAAG (ANP) - De loonstijgingen in nieuwe cao's pakken minder hoog uit. Vorig jaar gingen de verhogingen die vakbonden en werkgevers afspraken maandenlang almaar verder omhoog. Maar inmiddels is het tij gekeerd en is sprake van een dalende trend.
Volgens AWVN, de belangrijkste arbeidsvoorwaardenadviseur van Nederlandse werkgevers, kwam de gemiddelde loonstijging die in januari in cao's werd afgesproken uit op 5,9 procent. In december was dit nog 6,8 procent en een aantal maanden terug ging het nog om een groei van 8 procent, wat de grootste gemiddelde loonstijging van de afgelopen jaren betekende.
"De sinds afgelopen zomer dalende trend in de loonafspraken volgt op de gedaalde inflatie, de iets ruimere arbeidsmarkt en de slechtere economie gedurende het grootste deel van 2023", stelt AWVN.
De werkgeversorganisatie voegt daaraan toe dat de loonruimte in het bedrijfsleven ook kleiner wordt. Dat zou bijvoorbeeld te zien zijn aan de "zorgelijke economische vooruitzichten en een groeiend aantal reorganisaties en faillissementen".
De cijfers van AWVN worden goed in de gaten gehouden door De Nederlandsche Bank (DNB). De centrale bank is er namelijk scherp op dat de lonen niet te sterk blijven oplopen. Doen ze dat wel dan bestaat het risico dat de inflatie hierdoor extra wordt aangejaagd.
AWVN sluit niet uit dat de loonstijging in nieuwe cao's ergens komende maanden nog kan aantrekken. Dat zou dan om een tijdelijke opleving gaan binnen de dalende trend.
"Er is nog een aantal cao's dat voor het laatst vernieuwd is in de periode vóórdat de inflatie extreem opliep. Als die akkoorden alsnog tot stand komen, kunnen die het maandgemiddelde incidenteel opdrijven", aldus de organisatie.
In januari werden 23 cao-akkoorden gesloten voor in totaal zo'n 200.000 werknemers. Daarmee kwamen er veel minder nieuwe cao's tot stand dan in december. Maar volgens AWVN gaat het om een normaal aantal. In de eerste maand van het jaar worden er altijd wat minder akkoorden bereikt.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is deze tweede pinksterdag opnieuw gesloten op een hogere stand dan ooit. Beleggers waren optimistisch vanwege de positieve berichten over een mogelijk einde van de oorlog in Iran. Aanleiding daarvoor waren uitspraken van de Amerikaanse president Donald Trump, die zaterdag zei dat er grotendeels overeenstemming is over een akkoord met Iran.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Techinvesteerder Prosus wil af van de Europese verplichting om zijn aandeel in de Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero te verkopen. Dat stelde de Europese Commissie vorig jaar uit concurrentieoverwegingen als voorwaarde voor de overname van Just Eat Takeaway, het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl. Maar het aan de Amsterdamse beurs genoteerde Prosus wil niet verdergaan met het verkopen van het belang zolang Uber bezig is Delivery Hero over te nemen. Daartoe heeft Prosus een verzoek ingediend bij de EU, melden bronnen aan persbureau Bloomberg.
14 uur geledenLEIDEN (ANP/DPA) - De grootste vliegtuigfabrikant ter wereld, Airbus, kampt nog steeds met leveringsproblemen. De Australische luchtvaartmaatschappij Qantas krijgt het eerste van de twaalf bestelde aangepaste A350-toestellen nu pas in april 2027, heeft Airbus maandag bekendgemaakt. Qantas had op levering gerekend voor eind 2026.
19 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Een miljardenbod van taxi- en maaltijdbezorgapp Uber op de Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero zorgt voor speculatie onder beleggers. Uber kwam dit weekend met een bod waarbij het bedrijf wordt gewaardeerd op 10 miljard euro. De beurskoers van Delivery Hero is maandag op de beurs in Frankfurt evenwel voorbij die waarde gegaan, omdat beleggers erop gokken dat er een hogere prijs nodig is om de deal rond te krijgen.
20 uur geledenSHENZHEN (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Het Chinese techconcern Huawei claimt een nieuwe manier ontwikkeld te hebben om halfgeleiders te maken. Daarmee zou het bedrijf over een aantal jaren ook de meest geavanceerde chips kunnen maken, zonder dat het daarvoor de beste machines van chipmachinemaker ASML nodig heeft.
21 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam is maandagochtend gestegen tot een nieuw recordniveau. Beleggers trekken zich tijdens de dunne handel op tweede pinksterdag op aan berichten over een naderend vredesakkoord tussen de Verenigde Staten en Iran. De hoop is dat daardoor de Straat van Hormuz binnenkort weer helemaal heropent en de verstoringen aan de olie- en gasleveringen afnemen.
23 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Door de hoop op vrede in het Midden-Oosten laten zowel de olie- als de gasprijzen maandagochtend stevige dalingen zien. De Verenigde Staten en Iran lijken na berichten van afgelopen weekend namelijk heel dicht bij een nieuw akkoord.
23 uur geleden