Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Londen stopt vermogen in Franse bestrijding illegale migratie

Londen stopt vermogen in Franse bestrijding illegale migratie

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft vrijdag de Britse premier Rishi Sunak in Parijs ontvangen. Het is de eerste topontmoeting tussen de regeringsleiders van beide landen in vijf jaar en komt ruim twee weken voor het staatsbezoek van koning Charles III aan Frankrijk. De twee willen een nieuwe start maken in de bekoelde betrekkingen en Sunak kondigde meteen een pakket van omgerekend 543 miljoen euro aan, waarmee de Britten over drie jaar Frankrijk steunen bij de bestrijding van illegale migratie naar Engeland of andere delen van het koninkrijk.

De Britten stoppen al sinds 2014 veel geld in de Franse inspanningen om illegale migratie tegen te gaan, maar het nieuwe akkoord behelst een aanzienlijke verhoging van de bedragen die Londen er voor uittrekt. Volgens officiële cijfers is er sinds 2014 door Britse regeringen ruim 262 miljoen euro aan besteed. In 2022 hebben de Franse grensbewakers ongeveer de helft van de vaartuigen waarmee illegalen het Kanaal wilden oversteken gestopt. Daarmee mislukte de overtocht van zo'n 28.000 illegalen, maar 38.000 anderen slaagden er wel in Engeland te bereiken volgens cijfers van de Britse overheid.

De twee sloegen zo meteen spijkers met koppen. De Fransen gaan ook meer uitgeven aan de grensbewaking. Britse en Franse politiemensen zullen ook samen naar landen gaan waar mensensmokkelaars actief zijn om migranten naar Engeland te loodsen. Sunak zei dat de Brits-Franse samenwerking nu ongekend groot is. Er is ook een "energiepartnerschap" gesloten vooral voor samenwerking met kernenergie. De twee hebben ook gezegd dat hun landen Oekraïense mariniers gaan opleiden.

Prioriteiten

In het verleden vonden dergelijke Brits-Franse topontmoetingen vrijwel jaarlijks plaats, maar de relatie verzuurde onder het bewind van Boris Johnson. Sinds het aantreden van Sunak in oktober is de band tussen Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk aanzienlijk verbeterd.

De regering-Sunak heeft het terugdringen van illegale migratie tot een van zijn prioriteiten gemaakt en presenteerde afgelopen dinsdag een nieuwe wet die het mogelijk maakt illegale migranten uit te sluiten voor asiel.

Sunak is per trein naar Parijs gereisd en is in het Elyséepaleis van Macron verwelkomd. Sunak heeft de relatie tussen zijn land en Frankrijk "een essentiële relatie" genoemd. De twee relatief jonge leiders, Macron is 45 en Sunak 42, zijn beiden voormalige investeringsbankiers en Sunak noemt het Franse staatshoofd een vriend van hem. Macron zei in de middag op de gezamenlijke persconferentie dat hij blij is dat er "een nieuwe start wordt gemaakt" in de wederzijdse banden.

Meer uit Buitenland

Revolutionaire Garde bevestigt dood Basij-leider Soleimani

TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft bevestigd dat Gholamreza Soleimani is omgekomen bij Amerikaans-Israëlische aanvallen. Soleimani gaf leiding aan de zogenoemde Basij, een paramilitaire beweging die onder meer verantwoordelijk wordt gehouden voor het gewelddadig neerslaan van de protesten in Iran in januari.

42 minuten geleden
VS dragen ambassades wereldwijd op veiligheid te herzien

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Amerikaanse ambassades wereldwijd opgedragen "onmiddellijk" hun veiligheidsmaatregelen te herzien. Dit in verband met de oorlog in Iran, schrijft The Washington Post. Ambassades in het Midden-Oosten hadden deze oproep al gekregen.

49 minuten geleden
Zelensky: meer dan 200 Oekraïense drone-experts in Midden-Oosten

LONDEN (ANP/AFP/RTR) - Meer dan tweehonderd Oekraïense drone-experts zijn naar het Midden-Oosten gestuurd om te helpen bij de verdediging tegen Iraanse Shahed-drones. Dat zei de Oekraïense president Zelensky in een toespraak tot het Britse parlement. De Shahed wordt ook veel door Rusland gebruikt in de oorlog in Oekraïne.

3 uur geleden
VS doodden 157 mensen bij aanvallen op vermeende drugsboten

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tot nu toe meer dan 157 mensen gedood bij aanvallen op vermeende drugsboten in de Cariben en de oostelijke Stille Oceaan. Sinds september heeft de Amerikaanse krijgsmacht zeker 45 aanvallen uitgevoerd op boten, om zo naar eigen zeggen de toevoer van illegale drugs te stoppen.

3 uur geleden
Sheinbaum blij met erkenning Spaanse koning voor misstanden

MEXICO-STAD (ANP/AFP) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum is blij dat de Spaanse koning Felipe heeft erkend dat er veel misstanden hebben plaatsgevonden tijdens de Spaanse veroveringen op het Amerikaanse continent. Ze noemt het "een gebaar van verzoening".

4 uur geleden
Starmer verzekert Zelensky van Britse steun

LONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer heeft Volodymyr Zelensky verzekerd dat "de focus op Oekraïne moet blijven liggen". Hij deed dit tijdens een bezoek van de Oekraïense president aan Downing Street 10. "Er is overduidelijk een conflict gaande in Iran, in het Midden-Oosten, maar we kunnen niet uit het oog verliezen wat er aan de gang is in Oekraïne, of de noodzaak van onze steun", aldus Starmer voorafgaand aan hun privégesprek.

4 uur geleden
Drie Libanese militairen omgekomen bij Israëlische luchtaanvallen

BEIROET (ANP/RTR/AFP) - Bij Israëlische luchtaanvallen in het zuiden van Libanon zijn in totaal drie Libanese militairen omgekomen. Dat meldt het Libanese leger op X. Het zou gaan om twee verschillende aanvallen rond de stad Nabatieh.

5 uur geleden