Londen maant EU tot haast bij handelsgesprekken
LONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk wil snel duidelijkheid over een handelsakkoord met de Europese Unie. Als er voor juni niet meer duidelijkheid is over de grote lijnen van een overeenkomst, dreigt de regering van premier Boris Johnson zich uitsluitend op een no-dealscenario voor te bereiden.
De regering komt met die waarschuwing in het mandaat voor Britse onderhandelaars. Die moeten in de huidige overgangsfase na de brexit, die tot de jaarwisseling duurt, een nieuw akkoord over de verhoudingen tussen de EU en het Verenigd Koninkrijk sluiten.
Johnson liet eerder weten dat hij een handelsdeal wil zoals Canada en de EU die hebben. Als Britse onderhandelaars voor juni geen uitzicht hebben op zo'n akkoord, richten ze zich op een handelsrelatie zoals die tussen de EU en Australiƫ. De EU en Australiƫ hebben geen handelsverdrag, waardoor de regels van de Wereldhandelsorganisatie WTO gelden.
'Canadees akkoord'
De EU liet eerder weten dat het niets ziet in een 'Canadees' akkoord met de Britten. Daarvoor ligt het Verenigd Koninkrijk simpelweg te dichtbij en is de economie te groot, verklaarde EU-onderhandelaar Michel Barnier eerder deze week.
In de aanstaande onderhandelingen, die maandag beginnen, doemt ook een ander pijnpunt op. Het Verenigd Koninkrijk wil onder geen beding controle verliezen over de eigen wetten. Dat betekent onder meer dat Londen zich niet gehouden voelt aan uitspraken van het Europees Hof van Justitie.
Die weigering het Europees Hof te erkennen, zou het onmogelijk maken een gelijk speelveld tussen Britse en Europese bedrijven af te dwingen. Zo'n gelijk speelveld is juist een belangrijke voorwaarde van Brussel voor een handelsakkoord.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag op de laatste handelsdag van mei met een klein verlies gesloten. Bij de bedrijven op de Amsterdamse beurs was bouwer BAM een opvallende stijger dankzij een koopadvies van beleggingsadviseur Oddo BHF.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM-vlucht KL714 van Paramaribo naar Amsterdam moest dinsdag uitwijken naar Frans-Guyana om bij te tanken vanwege een commercieel geschil met de brandstofleverancier. Dat bevestigt KLM. Surinaamse media meldden eerder al dat dit de reden was.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Dell Technologies is vrijdag hard gestegen op de beurzen in New York. Het Amerikaanse computer- en serverbedrijf boekte afgelopen kwartaal een recordomzet dankzij de sterke vraag naar zijn producten voor kunstmatige intelligentie (AI). Het concern werd ook positiever over de jaaromzet door sterke verkopen van zijn AI-servers. Het aandeel werd daarop maar liefst ruim 32 procent meer waard.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De grote supermarkten en A-merken zijn begonnen met hun campagnes voor het WK voetbal dat op 11 juni van start gaat. Thuisbeleving lijkt dit jaar het thema, mede door de late en nachtelijke tijdstippen waarop de wedstrijden in de Verenigde Staten, Canada en Mexico worden afgewerkt. Toch doet niet iedereen mee.
3 uur geledenWIESBADEN (ANP/DPA) - Het leven in Duitsland was in mei 2,6 procent duurder dan een jaar geleden. Daarmee was de inflatie deze maand lager dan in april, toen Duitse consumenten 2,9 procent meer kwijt waren aan hun dagelijkse uitgaven. De daling komt onder meer door een tijdelijke accijnsverlaging aan de pomp waardoor tanken goedkoper werd en een daling van de energieprijzen.
3 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - De nieuwe OV-pas is ook in fysieke winkels te koop, meldt de uitgever van de kaarten Translink. De nieuwe passen zijn een van de middelen waarmee reizigers voor de bus, tram of trein kunnen betalen via het systeem OVpay, dat de huidige chipkaarten vervangt.
7 uur geledenALMELO (ANP) - Bouwmaterialenbedrijf Eternit vindt dat de asbeststrafzaak van het Openbaar Ministerie tegen het bedrijf al jaren is verjaard. De advocaat die de onderneming heeft ingeschakeld, heeft vrijdag bij de rechtbank in Almelo daarom een verzoek neergelegd om de vraag van verjaring eerst voor te leggen aan de Hoge Raad. "Als de Hoge Raad het met mij eens is, is er helemaal geen zaak", lichtte hij bij de rechtbank toe aan het ANP.
7 uur geleden