Londen en Rwanda tekenen nieuw verdrag over migranten
KIGALI (ANP/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk en Rwanda hebben dinsdag een nieuw verdrag getekend om de deportatie van illegale migranten naar dat Afrikaanse land toch mogelijk te maken. Het Hooggerechtshof zette vorige maand een streep door die plannen, maar de Britse regering hoopt nu met dit nieuwe verdrag onder die uitspraak uit te komen.
De Britse minister van Binnenlandse Zaken James Cleverly is dinsdag naar Rwanda gereisd om de nieuwe deal te sluiten. Volgens hem zijn in de overeenkomst nu alle bezwaren, die het Hooggerechtshof had, weggenomen. Dat had geoordeeld dat de plannen in strijd zijn met het Europese Verdrag voor de Rechten van de Mens. Rwanda zou geen veilig land zijn om mensen naartoe uit te zetten, een vereiste in het mensenrechtenverdrag.
De regering van premier Rishi Sunak is het daar niet mee eens, maar kan niet meer in beroep gaan en wil daarom zelf vaststellen dat Rwanda veilig is. Cleverly zegt dat de regering in Kigali nu "duidelijk en ondubbelzinnig" heeft uitgesproken dat de migranten veilig zijn in het land. De binnenlandminister hoopt dat alle regelgeving nu snel in orde wordt gemaakt, zodat de eerste migranten snel op het vliegtuig kunnen worden gezet. Het parlement moet nog noodwetgeving aannemen om vast te stellen dat Rwanda veilig is.
Goedkeuring
Het is nog de vraag of het Hooggerechtshof de plannen na het nieuwe verdrag en de noodwetgeving wel zal goedkeuren.
Sunak wil de instroom van migranten die met rubberbootjes het Kanaal oversteken naar Groot-Brittannië tegengaan. Het Rwanda-plan is bedoeld als afschrikmiddel. Rwanda krijgt in ruil miljoenen euro's van de Britten. Volgens Cleverly is bij de nieuwe deal geen extra geld beloofd.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - Iran en de Verenigde Staten boeken vooruitgang in de onderhandelingen om hun oorlog te beëindigen, heeft de Iraanse parlementsvoorzitter zaterdagavond gezegd. Maar Mohammad Bagher Ghalibaf voegde eraan toe dat de partijen nog ver van een akkoord verwijderd zijn.
18 minuten geledenSEOUL (ANP) - Noord-Korea heeft zondag minstens één ballistische raket getest, meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap. Het is de nieuwste test in een hele reeks recente lanceringen door Noord-Korea. De Zuid-Koreaanse legertop heeft volgens Yonhap één ballistische raket gedetecteerd die in oostelijke richting werd afgevuurd. Het Zuid-Koreaanse leger analyseert het incident.
3 uur geledenMADRID (ANP) - De regeringen van Brazilië, Spanje en Mexico hebben zaterdag toegezegd hun hulp aan Cuba op te voeren. Daarmee willen zij een volgens hen door een Amerikaanse blokkade veroorzaakte humanitaire crisis op het eiland verlichten. In een gezamenlijke verklaring riepen de drie landen op tot een oprechte dialoog, die in lijn is met de bepalingen van het Handvest van de Verenigde Naties. De landen voegden eraan toe dat het Cubaanse volk vrij moet zijn om zijn eigen toekomst te bepalen.
3 uur geledenWENEN (ANP) - In Oostenrijk zijn potjes babyvoeding van het merk HiPP vermengd met rattengif. Het gaat vermoedelijk om een afpersingspoging, meldt voedselwaakhond AGES.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De marine van de Iraanse Revolutionaire Garde heeft zaterdag gewaarschuwd dat elk schip dat de Straat van Hormuz nadert als een doelwit wordt beschouwd. Iran kondigde eerder op zaterdag aan de belangrijke zeestraat weer te willen afsluiten.
4 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft in het zuiden van Libanon een "gele lijn" ingesteld, vergelijkbaar met de denkbeeldige lijn waarmee het in Gaza zijn troepen scheidt van de door Hamas gecontroleerde gebieden. Het leger zei ook dat het een "terreurcel" had uitgeschakeld die langs deze grenslijn actief was.
5 uur geledenANTWERPEN (ANP/BELGA) - Op de Schelde bij Antwerpen kunnen weer schepen varen, meldt de brandweer. Het scheepvaartverkeer was eerder op zaterdag gestremd, omdat een Nederlands vrachtschip was gezonken.
7 uur geleden