Londen en Rwanda tekenen nieuw verdrag over migranten
KIGALI (ANP/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk en Rwanda hebben dinsdag een nieuw verdrag getekend om de deportatie van illegale migranten naar dat Afrikaanse land toch mogelijk te maken. Het Hooggerechtshof zette vorige maand een streep door die plannen, maar de Britse regering hoopt nu met dit nieuwe verdrag onder die uitspraak uit te komen.
De Britse minister van Binnenlandse Zaken James Cleverly is dinsdag naar Rwanda gereisd om de nieuwe deal te sluiten. Volgens hem zijn in de overeenkomst nu alle bezwaren, die het Hooggerechtshof had, weggenomen. Dat had geoordeeld dat de plannen in strijd zijn met het Europese Verdrag voor de Rechten van de Mens. Rwanda zou geen veilig land zijn om mensen naartoe uit te zetten, een vereiste in het mensenrechtenverdrag.
De regering van premier Rishi Sunak is het daar niet mee eens, maar kan niet meer in beroep gaan en wil daarom zelf vaststellen dat Rwanda veilig is. Cleverly zegt dat de regering in Kigali nu "duidelijk en ondubbelzinnig" heeft uitgesproken dat de migranten veilig zijn in het land. De binnenlandminister hoopt dat alle regelgeving nu snel in orde wordt gemaakt, zodat de eerste migranten snel op het vliegtuig kunnen worden gezet. Het parlement moet nog noodwetgeving aannemen om vast te stellen dat Rwanda veilig is.
Goedkeuring
Het is nog de vraag of het Hooggerechtshof de plannen na het nieuwe verdrag en de noodwetgeving wel zal goedkeuren.
Sunak wil de instroom van migranten die met rubberbootjes het Kanaal oversteken naar Groot-Brittannië tegengaan. Het Rwanda-plan is bedoeld als afschrikmiddel. Rwanda krijgt in ruil miljoenen euro's van de Britten. Volgens Cleverly is bij de nieuwe deal geen extra geld beloofd.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Libanon wil het staakt-het-vuren tussen Israël en Hezbollah verlengen. Volgens een functionaris gaat de Libanese delegatie donderdag in Washington voorstellen om het bestand een maand langer te laten duren.
12 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De ambassadeurs van de EU-landen hebben in Brussel ingestemd met een wijziging van de EU-meerjarenbegroting, melden diplomaten. Dat was een van de laatste hordes voor de lening van 90 miljard euro aan Oekraïne, die maandenlang is geblokkeerd door Hongarije.
1 uur geledenRIYAD (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben een Oekraïens anti-dronesysteem in gebruik genomen op een militaire vliegbasis in Saudi-Arabië, meldt persbureau Reuters op basis van vijf anonieme bronnen. De VS hebben zelf ook antidronetechnologie, maar de inzet van dit systeem laat volgens analisten zien dat Oekraïne door de oorlog met Rusland een voorsprong heeft genomen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - België koopt vijftien rijdende luchtverdedigingskanonnen voor Oekraïne, schrijft de Belgische krant L'Echo. Met de oude zogeheten Gepards zou Oekraïne Russische drones uit de lucht kunnen schieten.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Russische olie stroomt voor het eerst in maanden weer door de Droezjba-pijpleiding via Oekraïne naar Hongarije en Slowakije, meldt het Hongaarse staatsoliebedrijf MOL. De leiding raakte in januari beschadigd in de oorlog tussen Oekraïne en Rusland, waardoor de leveringen stil kwamen te liggen.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft twee containerschepen in de Straat van Hormuz in beslag genomen om "maritieme overtredingen", meldt het Iraanse persbureau Tasnim. De schepen zijn naar de Iraanse kust overgebracht.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk beleggen een nieuwe bijeenkomst van militaire planners om te bespreken hoe ze de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang kunnen brengen zodra de oorlog tegen Iran voorbij is. Planners uit meer dan dertig landen, waaronder Nederland, nemen woensdag en donderdag deel aan de besprekingen in Londen.
3 uur geleden