Londen dreigt weer met intrekken afspraken over Noord-Ierland
BRUSSEL (ANP) - De Britse brexitminister David Frost dreigt opnieuw de brexitafspraken over Noord-Ierland in te trekken als niet een "duurzame oplossing" voor het handelsconflict met de EU over het Britse landsdeel wordt gevonden. In een verklaring na afloop van topoverleg in Brussel stelt hij dat "er potentieel momentum" voor de oplossing van sommige problemen lijkt, maar er blijft een "aanzienlijke kloof" tussen beide kanten.
Frost ontvangt EU-commissaris Maroš Šefčovič volgende week weer in Londen om de onderhandelingen voort te zetten, zei hij. Volgens Šefčovič is het tijd dat er besluiten komen. "Het is nodig dat we naar een resultaatgerichte houding verschuiven", zei hij.
Precies een week geleden nog bespeurde Šefčovič tevreden een "andere toon dan voorheen" bij Frost in het hoogopgelopen conflict over Noord-Ierland. "Het is essentieel dat die veranderde toon nu leidt tot gezamenlijke, tastbare oplossingen." Vooral maatregelen om de aanvoer van medicijnen naar Noord-Ierland soepeler te laten verlopen vragen volgens hem om een urgente deal.
Europese regels
Noord-Ierland is na het vertrek van het Verenigd Koninkrijk uit de EU, met instemming van Londen en Brussel, deel blijven uitmaken van de Europese interne markt. Daarom moeten nu alle goederen die vanuit Groot-Brittannië (Engeland, Wales en Schotland) het eveneens Britse Noord-Ierland binnenkomen voldoen aan de Europese regels. Die afspraak blijkt onwerkbaar, stelt Londen.
Voor die regeling is gekozen zodat er na de brexit niet weer een harde grens tussen Noord-Ierland en EU-lidstaat Ierland zou komen. In 1998 tekenden het VK en Ierland een vredesverdrag, het zogeheten Goede Vrijdagakkoord, dat een einde maakte aan jarenlang geweld tussen Brits-gezinde protestanten en pro-Ierse katholieken. Een open grens was een belangrijk onderdeel daarvan. Opnieuw een harde grens instellen zou het conflict weer kunnen doen oplaaien en is daarom taboe.
Brussel vindt dat de EU vorige maand een grote handreiking heeft gedaan met een pakket voorstellen over vermindering van onder meer de douaneformaliteiten in Noord-Ierland. Ook stelt de Europese Commissie, die onderhandelt namens de EU, vereenvoudigde keuringscriteria voor bijvoorbeeld voedingsmiddelen voor. Maar Frost vindt het niet genoeg. "Een duurzame oplossing betekent dat goederen vanuit Groot-Brittannië in feite vrij naar Noord-Ierland kunnen als ze daar blijven", vindt hij.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic pleit voor een 'pauzeknop' bij de ontwikkeling van de geavanceerdste AI-systemen. Die moet mensen de mogelijkheid geven om na te gaan wat de gevolgen van de nieuwe technologie zijn. Wereldwijde afspraken daarover worden vooral belangrijk als AI-systemen steeds meer taken van mensen overnemen bij de verdere ontwikkeling van kunstmatige intelligentie, stelt medeoprichter Jack Clark in een blogpost.
21 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Een groep van ruim twintig Europese nieuwsuitgevers heeft Google aangeklaagd bij de rechtbank in Amsterdam. Ze eisen een schadevergoeding van meer dan 640 miljoen euro, omdat ze verliezen zouden hebben geleden door concurrentiebeperkend gedrag van het techconcern rond zijn onlineadvertentietechnologie. Dat meldt de Europese procesfinancier LitFin. Een van de organisaties is FD Mediagroep, het bedrijf achter Het Financieele Dagblad en BNR Nieuwsradio.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Lululemon Athletica ging vrijdag fors onderuit op de beurzen in New York. De Canadees-Amerikaanse sportkledingfabrikant, bekend van yogaleggings, boekte afgelopen kwartaal meer omzet, maar zag de nettowinst dalen. Ook de winstverwachting voor het huidige kwartaal viel lager uit dan gehoopt. Het bedrijf werd daarnaast negatiever over de vooruitzichten voor het hele jaar. Het aandeel werd 9 procent lager gezet.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten is in mei veel sterker gegroeid dan verwacht, ondanks de economische onzekerheid door de oorlog in het Midden-Oosten en sterk gestegen inflatie door de hoge brandstofprijzen. Volgens het Amerikaanse ministerie van Arbeid ging het om een groei met 172.000 banen. Economen hadden in doorsnee op 88.000 nieuwe arbeidsplaatsen gerekend.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Uitkeringsinstantie UWV wordt per 1 september geleid door Abdeluheb Choho. Hij volgt Maarten Camps op die de organisatie na zes jaar gaat verlaten.
2 uur geledenANTWERPEN (ANP/BELGA) - Meerdere schepen in de Antwerpse haven ondervinden vrijdag hinder van een staking van de Belgische zeeloodsen, specialisten die schippers adviseren bij het navigeren door bepaalde gebieden. Rond het middaguur hebben meerdere vertrekkende en aankomende schepen al vertragingen opgelopen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Vakantieparkenuitbater Landal heeft ook vorig jaar met verlies afgesloten. Het bedrijf had na de samensmelting met Roompot hoge reorganisatiekosten en moest ook afschrijvingen doen op de waarde van sommige parken. Tegelijkertijd sneed het door private-equityinvesteerder KKR overgenomen bedrijf verder in de kosten en het personeelsbestand.
3 uur geleden