Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Londen dreigt weer met intrekken afspraken over Noord-Ierland

Londen dreigt weer met intrekken afspraken over Noord-Ierland

BRUSSEL (ANP) - De Britse brexitminister David Frost dreigt opnieuw de brexitafspraken over Noord-Ierland in te trekken als niet een "duurzame oplossing" voor het handelsconflict met de EU over het Britse landsdeel wordt gevonden. In een verklaring na afloop van topoverleg in Brussel stelt hij dat "er potentieel momentum" voor de oplossing van sommige problemen lijkt, maar er blijft een "aanzienlijke kloof" tussen beide kanten.

Frost ontvangt EU-commissaris Maroš Šefčovič volgende week weer in Londen om de onderhandelingen voort te zetten, zei hij. Volgens Šefčovič is het tijd dat er besluiten komen. "Het is nodig dat we naar een resultaatgerichte houding verschuiven", zei hij.

Precies een week geleden nog bespeurde Šefčovič tevreden een "andere toon dan voorheen" bij Frost in het hoogopgelopen conflict over Noord-Ierland. "Het is essentieel dat die veranderde toon nu leidt tot gezamenlijke, tastbare oplossingen." Vooral maatregelen om de aanvoer van medicijnen naar Noord-Ierland soepeler te laten verlopen vragen volgens hem om een urgente deal.

Europese regels

Noord-Ierland is na het vertrek van het Verenigd Koninkrijk uit de EU, met instemming van Londen en Brussel, deel blijven uitmaken van de Europese interne markt. Daarom moeten nu alle goederen die vanuit Groot-Brittannië (Engeland, Wales en Schotland) het eveneens Britse Noord-Ierland binnenkomen voldoen aan de Europese regels. Die afspraak blijkt onwerkbaar, stelt Londen.

Voor die regeling is gekozen zodat er na de brexit niet weer een harde grens tussen Noord-Ierland en EU-lidstaat Ierland zou komen. In 1998 tekenden het VK en Ierland een vredesverdrag, het zogeheten Goede Vrijdagakkoord, dat een einde maakte aan jarenlang geweld tussen Brits-gezinde protestanten en pro-Ierse katholieken. Een open grens was een belangrijk onderdeel daarvan. Opnieuw een harde grens instellen zou het conflict weer kunnen doen oplaaien en is daarom taboe.

Brussel vindt dat de EU vorige maand een grote handreiking heeft gedaan met een pakket voorstellen over vermindering van onder meer de douaneformaliteiten in Noord-Ierland. Ook stelt de Europese Commissie, die onderhandelt namens de EU, vereenvoudigde keuringscriteria voor bijvoorbeeld voedingsmiddelen voor. Maar Frost vindt het niet genoeg. "Een duurzame oplossing betekent dat goederen vanuit Groot-Brittannië in feite vrij naar Noord-Ierland kunnen als ze daar blijven", vindt hij.

Meer uit Financieel

VEH: netcongestie groot risico voor nieuwbouw en energietransitie

AMERSFOORT (ANP) - Vereniging Eigen Huis (VEH) maakt zich "grote zorgen" over de waarschuwing van TenneT over een mogelijke aansluitingsstop in delen van Utrecht, Gelderland en Flevoland. "De netcongestie die nu dreigt, vormt een van de grootste risico's voor de voortgang van de energietransitie en voor de realisatie van nieuwe woningen", zegt de belangenorganisatie.

1 uur geleden
Staking bij Lufthansa raakt 100.000 reizigers

BERLIJN (ANP/RTR) - Stakingen onder piloten en cabinepersoneel van de Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa raken ongeveer 100.000 reizigers, meldt het bedrijf. Door de actie gingen bijna 800 vluchten niet door.

1 uur geleden
Brancheorganisatie wil drastische versnelling aanpak netcongestie

DEN HAAG (ANP) - Bouwend Nederland noemt het zorgelijk dat de situatie op het elektriciteitsnet in Flevoland, Gelderland en Utrecht is verslechterd. De brancheorganisatie wil dat vergunningsprocessen "drastisch worden versneld", waarbij ook het stikstofdossier een belemmerende rol speelt.

1 uur geleden
TenneT: veel knoppen om aan te draaien voor minder druk op net

DEN HAAG (ANP) - TenneT stelt dat er "veel verschillende knoppen zijn waar je aan kunt draaien" om de druk op het elektriciteitsnet te verminderen. Het hoogspanningsnet in Utrecht, Gelderland en Flevoland heeft zijn grenzen bereikt en een aansluitstop voor consumenten en mkb'ers dreigt, waarschuwde de landelijke netbeheerder donderdag.

2 uur geleden
Unilever nog niet klaar met snoeien in merken voor etenswaren

LONDEN (ANP) - Unilever is nog niet klaar met het afstoten van kleinere merken in zijn divisie voor etenswaren. Het Britse verzorgings- en voedingsmiddelenbedrijf verwacht met producten voor persoonlijke verzorging en schoonheid sneller te groeien. De divisie voor voedingsmiddelen concentreert zich daarom steeds meer op twee sterke merken: bouillonmerk Knorr en sauzenmerk Hellmann's.

2 uur geleden
Gegevens van miljoenen accounts Odido gelekt bij cyberaanval

DEN HAAG (ANP) - Door een cyberaanval bij telecomprovider Odido zijn persoonsgegevens van 6,2 miljoen accounts gelekt. Het gaat onder meer om naam, woonadres en bankrekeningnummer van klanten. Wachtwoorden, factuur- en belgegevens zijn wel veilig. Odido zoekt nog uit om hoeveel mensen het precies gaat en heeft het incident gemeld bij de Autoriteit Persoonsgegevens (AP).

2 uur geleden
TenneT: aansluitingsstop op stroomnet dreigt in drie provincies

DEN HAAG (ANP) - Het hoogspanningsnet in Utrecht, Gelderland en Flevoland heeft zijn grenzen bereikt. Er zijn snel ingrijpende maatregelen nodig om te voorkomen dat later dit jaar geen nieuwe woningen of bedrijven meer kunnen worden aangesloten, waarschuwt netbeheerder TenneT. Daar wordt de komende tijd over gesproken met overheden, regionale netbeheerders en het bedrijfsleven.

3 uur geleden