Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Lokale VVD'ers willen dat NS pro-Palestijnse sit-ins aanpakt

Lokale VVD'ers willen dat NS pro-Palestijnse sit-ins aanpakt

DEN HAAG (ANP) - De lokale VVD-fracties in Den Haag, Leeuwarden, Alkmaar, Groningen en Enschede dringen er bij de NS op aan om voor maandag aangekondigde sit-in-acties op stations in hun gemeente in te perken waar mogelijk. Meerdere pro-Palestijnse actiegroepen zijn van plan op 7 oktober op zestien stations in het land een sit-in te houden. De VVD-politici vinden dat respectloos en onverdraagzaam, onder meer omdat het op die datum een jaar geleden is dat Hamas een dodelijke aanval uitvoerde in Israël. Ook vrezen zij dat reizigers zich onveilig voelen door de acties en dat looproutes worden geblokkeerd.

"Wij maken ons als VVD'ers uit de steden waar deze demonstraties worden gehouden zorgen om de haat, intolerantie en het antisemitisme bij deze acties, alsmede de dreigende sfeer, intimidatie en belemmeringen voor uw reizigers, onze inwoners", schrijven de vijf fractievoorzitters in een brief aan de directie van de NS. Volgens de lokale politici is de datum voor de actie niet toevallig gekozen, verwijzend naar de Hamas-aanval vorig jaar. "Door op 7 oktober deze sit-ins te organiseren weerklinkt in de boodschap steun voor deze aanval."

De VVD'ers vinden dat reizigers "op onaanvaardbare wijze gehinderd en geïntimideerd worden" door de sit-ins. Bovendien zouden Joodse treinreizigers door de acties bang zijn naar het station te komen. "Laat zien dat de NS inmiddels een organisatie is die antisemitisme niet faciliteert", zeggen de politici in hun brief. Ze roepen het spoorbedrijf onder meer op met burgemeesters af te stemmen welke maatregelen de NS zelf of door de lokale driehoek kan laten nemen. Ook zou de NS moeten aangeven waar de actievoerders wel en niet mogen demonstreren en voor "ongehinderde, veilige looproutes" moeten zorgen voor reizigers.

Gemeentelijke verantwoordelijkheid

De NS laat weten in nauw contact te staan met alle gemeenten waar acties zijn aangekondigd. "Laat helder zijn, wat NS betreft zijn onverdraagzaamheid, antisemitisme en alle andere vormen van discriminatie onacceptabel", aldus een woordvoerder. "De komende dagen zal NS burgemeesters van de steden waar gedemonstreerd wordt doorlopend op het hart drukken zeer scherp toezicht te houden en waar nodig in te grijpen. We nemen aan dat de gemeenteraadsleden uit die gemeenten hier ook op toezien."

Het spoorwegbedrijf zegt dat demonstraties op stations buiten zijn bevoegdheid vallen en de verantwoordelijkheid zijn van gemeenten, politie en het Openbaar Ministerie. De NS kan geen toestemming geven voor demonstraties of die juist voorkomen.

Meer uit Politiek

VVD wil actie tegen 'extreemrechtse groep' Loosdrecht

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet actie ondernemen tegen de "extreemrechtse groep" die demonstraties zoals die in Loosdrecht tegen asielzoekerscentra "kaapt", vindt de VVD. Volgens Kamerlid Ulysse Ellian leidt het geweld door die groep, die volgens hem rondreist naar gemeenten met demonstraties om daar te rellen, af van de zorgen van bewoners.

21 uur geleden
Jetten kaart ontvoering Insiya aan bij Indiase premier Modi

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten gaat de zaak van het ontvoerde meisje Insiya aan de orde stellen tijdens het gesprek met zijn Indiase collega Narendra Modi, die dit weekend Nederland bezoekt. Ook stuurt het kabinet een ambtelijke delegatie naar India in de hoop een ontmoeting daar te kunnen regelen tussen de moeder en Insiya.

23 uur geleden
Kritiek van alle kanten op Markuszower over asielonrust

DEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower kreeg woensdagmiddag tijdens een debat kritiek van alle kanten bij een debat over de asieldemonstraties die de afgelopen weken geregeld uit de hand liepen. De kritiek kwam ook van coalitiepartijen CDA en D66, die de hulp van zijn fractie eerder juist goed konden gebruiken, bijvoorbeeld als het ging over de verhoging van de AOW-leeftijd. CDA'er Jeltje Straatman suggereerde bijvoorbeeld dat hij extreemrechts gedachtegoed legitimeerde door zich te laten zien bij asieldemonstraties in Loosdrecht.

1 dag geleden
Berendsen: lijst met Gazanen met visum ligt al bij Israël

DEN HAAG (ANP) - Het ligt volgens minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) niet aan Nederland dat bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een werk- of studievergunning voor Nederland de verwoeste kuststrook nog niet hebben kunnen verlaten. De aanvraag is al ingediend bij de Israëlische autoriteiten, aldus de bewindsman.

1 dag geleden
Klaas Knot pleit in Tweede Kamer voor 'geloof' in Lelylijn

DEN HAAG (ANP) - Adviseur Klaas Knot heeft in de Tweede Kamer zijn pleidooi herhaald voor aanleg van de Lelylijn, een snelle spoorlijn tussen de Randstad en Noord-Nederland. De voordelen van die spoorlijn zijn moeilijk in cijfers uit te drukken, zei hij. Erop inzetten heeft dus met "geloof" te maken.

1 dag geleden
Asielminister tegen politiek: laat rust terugkeren in Loosdrecht

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) vindt dat politici eraan moeten bijdragen dat de rust terugkeert in plaatsen zoals Loosdrecht, waar mensen zich met geweld verzetten tegen de komst van asielzoekers. In Loosdrecht werd dinsdagavond brand gesticht bij een asielzoekerscentrum. In de weken daarvoor bezochten verschillende rechtse politici, zoals Lidewij de Vos (Forum voor Democratie), Gidi Markuszower (voorheen PVV) en Mona Keijzer (voorheen BBB) het dorp om de bewoners te steunen in hun protest.

1 dag geleden
Geen extra maatregelen kabinet na rellen bij opvanglocaties

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet komt niet met extra maatregelen na de rellen bij mogelijke asielzoekerslocaties, zegt minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD). Een demonstratie bij een noodopvang in Loosdrecht liep dinsdagavond volledig uit de hand. Er werd onder meer brand gesticht en de politie werd bekogeld.

1 dag geleden