Lokale VVD'ers willen dat NS pro-Palestijnse sit-ins aanpakt
DEN HAAG (ANP) - De lokale VVD-fracties in Den Haag, Leeuwarden, Alkmaar, Groningen en Enschede dringen er bij de NS op aan om voor maandag aangekondigde sit-in-acties op stations in hun gemeente in te perken waar mogelijk. Meerdere pro-Palestijnse actiegroepen zijn van plan op 7 oktober op zestien stations in het land een sit-in te houden. De VVD-politici vinden dat respectloos en onverdraagzaam, onder meer omdat het op die datum een jaar geleden is dat Hamas een dodelijke aanval uitvoerde in Israël. Ook vrezen zij dat reizigers zich onveilig voelen door de acties en dat looproutes worden geblokkeerd.
"Wij maken ons als VVD'ers uit de steden waar deze demonstraties worden gehouden zorgen om de haat, intolerantie en het antisemitisme bij deze acties, alsmede de dreigende sfeer, intimidatie en belemmeringen voor uw reizigers, onze inwoners", schrijven de vijf fractievoorzitters in een brief aan de directie van de NS. Volgens de lokale politici is de datum voor de actie niet toevallig gekozen, verwijzend naar de Hamas-aanval vorig jaar. "Door op 7 oktober deze sit-ins te organiseren weerklinkt in de boodschap steun voor deze aanval."
De VVD'ers vinden dat reizigers "op onaanvaardbare wijze gehinderd en geïntimideerd worden" door de sit-ins. Bovendien zouden Joodse treinreizigers door de acties bang zijn naar het station te komen. "Laat zien dat de NS inmiddels een organisatie is die antisemitisme niet faciliteert", zeggen de politici in hun brief. Ze roepen het spoorbedrijf onder meer op met burgemeesters af te stemmen welke maatregelen de NS zelf of door de lokale driehoek kan laten nemen. Ook zou de NS moeten aangeven waar de actievoerders wel en niet mogen demonstreren en voor "ongehinderde, veilige looproutes" moeten zorgen voor reizigers.
Gemeentelijke verantwoordelijkheid
De NS laat weten in nauw contact te staan met alle gemeenten waar acties zijn aangekondigd. "Laat helder zijn, wat NS betreft zijn onverdraagzaamheid, antisemitisme en alle andere vormen van discriminatie onacceptabel", aldus een woordvoerder. "De komende dagen zal NS burgemeesters van de steden waar gedemonstreerd wordt doorlopend op het hart drukken zeer scherp toezicht te houden en waar nodig in te grijpen. We nemen aan dat de gemeenteraadsleden uit die gemeenten hier ook op toezien."
Het spoorwegbedrijf zegt dat demonstraties op stations buiten zijn bevoegdheid vallen en de verantwoordelijkheid zijn van gemeenten, politie en het Openbaar Ministerie. De NS kan geen toestemming geven voor demonstraties of die juist voorkomen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het is teleurstellend dat niet alle asielzoekers in Ter Apel kunnen worden opgevangen, vindt asielminister Bart van den Brink. De CDA-minister weet niet waar de mensen voor wie geen plek is kunnen blijven. Het kan zijn dat zij buiten in het gras voor de opvanglocatie moeten slapen, zei Van den Brink.
20 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De controle van het gebruik van bestrijdingsmiddelen in de landbouw schiet tekort, ziet de Algemene Rekenkamer. Zeven van de veertien belangrijkste regels voor het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen zijn moeilijk te controleren door de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). Dat noemt de controleur van de overheid zorgelijk.
21 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De wachttijden voor asielaanvragen zijn de afgelopen jaren steeds langer geworden en lopen mogelijk verder op als het Europese migratiepact binnenkort van kracht wordt, meldt de Rekenkamer in het jaarlijkse verantwoordingsonderzoek. Asielzoekers die niet uit een veilig land komen en ook niet in een ander Europees land asiel hebben aangevraagd, moeten inmiddels gemiddeld 67 weken wachten. Daardoor wordt ook de screening op terrorisme veel later uitgevoerd dan afgesproken.
28 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet belooft nog altijd meer dan het kan waarmaken. Dat concludeert de Algemene Rekenkamer in zijn jaarlijkse verantwoordingsonderzoek. Doelen voor de korte termijn worden niet gehaald, doelen voor de lange termijn verdwijnen uit zicht. Dat komt doordat in de bedrijfsvoering "de basis niet op orde is", aldus de controleur van de rijksoverheid.
33 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën) wil dat Defensie en de Algemene Rekenkamer met elkaar in gesprek gaan over de aanbestedingen. "Ik zet ze beide in een hok, ga erbij zitten en dan gaan we het oplossen", aldus Heinen. "Ik wil dit volgend jaar niet nog een keer horen."
36 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Scholen waar speciaal onderwijs wordt gegeven blijven bestaan. Dat meldt staatssecretaris Judith Tielen (OCW, VVD) in reactie op een enquête van de Algemene Onderwijsbond, waarin naar voren kwam dat meer dan de helft van de leraren negatief is over het samenvoegen van regulier en speciaal onderwijs. Volgens de bewindsvrouw blijkt uit de enquête dat er een misverstand bestaat over hoe ver het kabinet wil gaan qua samenvoeging van onderwijstypes.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Het kabinet heeft vanavond een stap naar voren gezet en daar ben ik heel blij mee." Dat zei voorzitter Sharon Dijksma van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) maandag na spoedoverleg met het kabinet over de recente rellen bij opvanglocaties voor asielzoekers. In onder meer Loosdrecht liepen betogingen tegen de komst van asielzoekers uit de hand.
1 dag geleden