Lokale VVD'ers willen dat NS pro-Palestijnse sit-ins aanpakt
DEN HAAG (ANP) - De lokale VVD-fracties in Den Haag, Leeuwarden, Alkmaar, Groningen en Enschede dringen er bij de NS op aan om voor maandag aangekondigde sit-in-acties op stations in hun gemeente in te perken waar mogelijk. Meerdere pro-Palestijnse actiegroepen zijn van plan op 7 oktober op zestien stations in het land een sit-in te houden. De VVD-politici vinden dat respectloos en onverdraagzaam, onder meer omdat het op die datum een jaar geleden is dat Hamas een dodelijke aanval uitvoerde in Israël. Ook vrezen zij dat reizigers zich onveilig voelen door de acties en dat looproutes worden geblokkeerd.
"Wij maken ons als VVD'ers uit de steden waar deze demonstraties worden gehouden zorgen om de haat, intolerantie en het antisemitisme bij deze acties, alsmede de dreigende sfeer, intimidatie en belemmeringen voor uw reizigers, onze inwoners", schrijven de vijf fractievoorzitters in een brief aan de directie van de NS. Volgens de lokale politici is de datum voor de actie niet toevallig gekozen, verwijzend naar de Hamas-aanval vorig jaar. "Door op 7 oktober deze sit-ins te organiseren weerklinkt in de boodschap steun voor deze aanval."
De VVD'ers vinden dat reizigers "op onaanvaardbare wijze gehinderd en geïntimideerd worden" door de sit-ins. Bovendien zouden Joodse treinreizigers door de acties bang zijn naar het station te komen. "Laat zien dat de NS inmiddels een organisatie is die antisemitisme niet faciliteert", zeggen de politici in hun brief. Ze roepen het spoorbedrijf onder meer op met burgemeesters af te stemmen welke maatregelen de NS zelf of door de lokale driehoek kan laten nemen. Ook zou de NS moeten aangeven waar de actievoerders wel en niet mogen demonstreren en voor "ongehinderde, veilige looproutes" moeten zorgen voor reizigers.
Gemeentelijke verantwoordelijkheid
De NS laat weten in nauw contact te staan met alle gemeenten waar acties zijn aangekondigd. "Laat helder zijn, wat NS betreft zijn onverdraagzaamheid, antisemitisme en alle andere vormen van discriminatie onacceptabel", aldus een woordvoerder. "De komende dagen zal NS burgemeesters van de steden waar gedemonstreerd wordt doorlopend op het hart drukken zeer scherp toezicht te houden en waar nodig in te grijpen. We nemen aan dat de gemeenteraadsleden uit die gemeenten hier ook op toezien."
Het spoorwegbedrijf zegt dat demonstraties op stations buiten zijn bevoegdheid vallen en de verantwoordelijkheid zijn van gemeenten, politie en het Openbaar Ministerie. De NS kan geen toestemming geven voor demonstraties of die juist voorkomen.
Meer uit Politiek
BRUSSEL (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) vindt het nog te vroeg om maatregelen te nemen tegen de stijgende energieprijzen door de oorlog in Iran. "We zien nu een heftige marktreactie, maar hoe het zich verder ontwikkelt, weten we simpelweg nog niet", zei hij voorafgaand aan de vergadering met de ministers van Financiën van de eurolanden in Brussel.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) feliciteert Hans Spekman met zijn benoeming tot voorzitter van vakbond FNV. "Ik ken hem als een sociaal betrokken en bevlogen mens", aldus de D66-bewindsman. Hij zegt uit te kijken naar de samenwerking met Spekman. "Nederland kent een lange traditie van overleg in de polder, en daarvoor is een sterke vakbond onmisbaar."
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten (D66) ziet nog geen aanleiding om de belasting op brandstof te verlagen. In het televisieprogramma Nieuwsuur zei de premier dat hij de stijgende prijzen voor benzine en diesel wel in de gaten houdt.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Voor echte gelijkheid tussen mannen en vrouwen moet er nog veel gebeuren, zegt minister-president Rob Jetten (D66). In een video op X staat hij stil bij Internationale Vrouwendag en hij roept "juist ook de mannen" op dat ook te doen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De wens van de Tweede Kamer om verliezen uit sparen en beleggen te verrekenen met inkomsten uit eerdere jaren, kost in de eerste vijf jaar 3,4 miljard euro. Dat schrijft staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën, D66) in een Kamerbrief. Een motie die hierom vroeg, werd vorige week aangenomen met steun van coalitiepartij VVD.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Kabinetsleden herhalen dat opnieuw gas winnen uit het Groningenveld niet gaat gebeuren. Ministers Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken), Stientje van Veldhoven (Klimaat) en Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) zijn daar vrijdagochtend eensgezind over. "We gaan Groningen sluiten zoals gepland," zegt Van Veldhoven.
3 dagen geledenGRONINGEN (ANP) - Het aantal Nederlanders dat lid is van een politieke partij is met 448.100 leden voor het eerst hoger dan in 1982. Dat meldt het Documentatiecentrum Nederlandse Politieke Partijen (DNPP) van de Rijksuniversiteit Groningen op basis van een jaarlijkse rondvraag. In 2025 kwamen er 57.000 nieuwe leden bij, een groei van bijna 15 procent.
3 dagen geleden