Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Lokale partijen grootste bij scholierenverkiezingen, daarna VVD

Lokale partijen grootste bij scholierenverkiezingen, daarna VVD

ROTTERDAM (ANP) - Als het aan scholieren van het voortgezet onderwijs en studenten van het mbo ligt, gaan de meeste stemmen in de gemeenteraadsverkiezingen naar lokale partijen. Dat is de uitslag van de zogeheten scholierenverkiezingen. Op de tweede plaats komt de VVD. De afgelopen twee weken brachten 22.663 leerlingen hun stem uit.

In de 'schaduwverkiezingen' kregen lokale partijen met 17,5 procent de meeste stemmen, iets meer dan de VVD, die 16,7 procent van de stemmen kreeg. Daarna volgden GroenLinks met 15,2 procent en D66 met 14,9 procent.

In totaal mochten 58.000 leerlingen op 139 scholen hun stem uitbrengen. Uiteindelijk stemden 22.663 jongeren van 94 scholen, een opkomst van zo'n 40 procent. Dit jaar stemden minder scholieren dan bij de vorige gemeenteraadsverkiezingen in 2018. Toen brachten 28.138 scholieren op 98 scholen hun stem uit. "Mogelijk dat de nasleep van coronamaatregelen in het onderwijs en de aandacht voor Oekraïne in de media dit verklaren", aldus ProDemos, initiatiefnemer van de scholierenverkiezingen.

Overigens waren 314 stemmen blanco en 513 stemmen ongeldig. De jongeren konden stemmen op partijen die meedoen aan de gemeenteraadsverkiezingen in de gemeente waarin hun onderwijsinstelling is gevestigd.

Bij de vorige gemeenteraadsverkiezingen in 2018 werd de VVD de populairste partij, gevolgd door lokale partijen en GroenLinks. De scholierenverkiezingen blijken de afgelopen jaren "een verrassend goede voorspellende waarde te hebben voor de uitslag van de echte verkiezingen een dag later", aldus ProDemos.

De directeur van ProDemos, Eric Stokkink, presenteerde de uitslagen bij Albeda in Rotterdam. De bekendmaking werd voorafgegaan door een debat met kandidaat-raadsleden uit Rotterdam en studenten van Albeda.

Meer uit Binnenland

NVJ is bang dat bezuinigingen diversiteit in Hilversum raken

AMSTERDAM (ANP) - De NVJ is bang dat de bezuinigingen bij AVROTROS en BNNVARA de diversiteit en pluriformiteit van de publieke omroep gaan raken. Dat schijft de journalistenvakbond in een verklaring op de website Villamedia. Beide omroepen maakten dinsdag bekend per 2027 een flink aantal grote programma's te moeten schrappen.

28 minuten geleden
Teleurstelling bij presentatoren BNNVARA en KRO-NCRV

HILVERSUM (ANP) - Presentatoren van de publieke omroep reageren teleurgesteld op de aankondiging dinsdag dat BNNVARA en KRO-NCRV stoppen met een paar populaire programma's.

2 uur geleden
Maritiem Museum Rotterdam toont historisch scheepje

ROTTERDAM (ANP) - Het Maritiem Museum Rotterdam toont vanaf donderdag een historisch topstuk dat aan de basis stond van de dam in de Rotte en de stad Rotterdam. Het gaat om een zogenoemde punter, een middeleeuws scheepje, dat omstreeks 1270 werd gebruikt om de dam te bouwen.

2 uur geleden
Congresleden VS pleiten voor herstel panelen Margraten

WASHINGTON (ANP) - Meerdere leden van het Amerikaanse Congres willen dat de regering de verdwenen panelen over zwarte militairen op de begraafplaats in het Limburgse Margraten terugplaatst. Ook vragen ze om opheldering over de kwestie, aldus de politici in een brief waar De Limburger eerder over berichtte.

2 uur geleden
Koning feliciteert Suriname met jubileum bij opening museum

AMSTERDAM (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft Suriname gefeliciteerd met vijftig jaar onafhankelijkheid van Nederland. Hij deed dat bij de officiële opening van het Suriname Museum in Amsterdam, waar hij een plaquette onthulde. Willem-Alexander feliciteerde ook het nieuwe museum. Hij prees het doorzettingsvermogen van de initiatiefnemers en het resultaat ervan "na vier jaar keihard werken".

2 uur geleden
Vrouwenorganisaties willen nationaal plan tegen vrouwengeweld

DEN HAAG (ANP) - Vrouwenorganisaties WOMEN Inc., LINDA. en LINDA.meiden hebben een petitie voor een nationaal actieplan om geweld tegen vrouwen te stoppen aangeboden aan Tweede Kamerleden in Den Haag. De organisaties willen dat de politiek maatregelen neemt tegen dit structurele probleem, omdat vrouwen veilig moeten kunnen zijn in Nederland, schrijven ze. Ruim 33.000 mensen hebben de petitie ondertekend.

3 uur geleden
Halsema: kennis nodig van Suriname om Amsterdam te begrijpen

AMSTERDAM (ANP) - "Amsterdam kun je niet begrijpen als je geen kennis hebt van Suriname", zei burgemeester Femke Halsema bij de officiële opening van het Suriname Museum in de hoofdstad. "Onze hele binnenstad getuigt van onze koloniale geschiedenis en de slavernij waar de stad Amsterdam en vele stadsbestuurders eeuwenlang verantwoordelijk voor waren."

3 uur geleden