Lokale partij Westerwolde betreurt dat nu dwangsom wordt geïnd
TER APEL (ANP) - Gemeentebelangen Westerwolde, een van de partijen in de raad van de gemeente Westerwolde, had "liever gehad" dat het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) de afspraken was nagekomen dan dat er nu een dwangsom moet worden geïnd. Dat zegt fractievoorzitter Marco Visscher.
Visscher reageert op het overschrijden van de grens van 2000 asielzoekers per dag in het aanmeldcentrum in Ter Apel door het COA. Die grens geldt sinds donderdag. Iedere dag dat het COA meer dan dat aantal asielzoekers heeft, moet het 15.000 euro betalen aan de gemeente, tot een maximumbedrag van 1,5 miljoen euro.
De dwangsom zou wat Visscher betreft besteed kunnen worden aan de schade voor de inwoners van Ter Apel. "Als dorp hebben we de afgelopen paar jaar enorme imagoschade opgelopen, dat moet opgelost worden. Maar de dwangsom is niet in het leven geroepen om de schade van de afgelopen twee jaar te vergoeden", zegt hij.
Overlast nog niet voorbij
De gemeente liet eerder deze week weten nog niet nagedacht te hebben over de besteding van de dwangsom. De raad moet dat beslissen. Visscher beaamt dat: "Als raad en als partij hebben we nog helemaal niet nagedacht over wat er met het geld moet gebeuren." Visscher verwijst naar demissionair staatssecretaris van asiel Eric van der Burg, die eerder aan de Tweede Kamer beloofde dat inwoners en ondernemers van Ter Apel de schade die ze hebben ondervonden door de opvang van asielzoekers vergoed krijgen. "Daar zal dit geld niet gebruikt voor worden", aldus Visscher.
De "eerste prioriteit" lag volgens hem bij het COA en dat ze zich aan de afspraken zouden houden. "Zorg dat de overlast in het dorp verdwijnt. Dat geld komt later wel, dat loopt niet weg", zegt Visscher.
Het maximumbedrag van de dwangsom wordt, mits het COA iedere dag de gestelde grens overschrijdt, pas over zo'n honderd dagen bereikt, zegt Visscher. Daarna zal volgens hem de overlast nog niet voorbij zijn. "Helemaal als je leest dat de helft van de opvangplekken dit jaar verdwijnt, dan zal de overlast in Ter Apel alleen maar groter worden."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Drie zieke opvarenden van het cruiseschip Hondius, dat voor de kust van Kaapverdië ligt, worden van boord gehaald en naar Nederland gebracht voor medische verzorging. Onder hen is één Nederlander, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. "Alle inzet is erop gericht om dit op zo kort mogelijke termijn te laten plaatsvinden." Op het schip zijn meerdere mensen besmet geraakt met het hantavirus.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - Hulpverleners zijn volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) bezig met het weghalen van twee ernstig zieke patiënten van het Nederlandse cruiseschip Hondius, om ze vervolgens over te brengen naar Nederland voor behandeling. De zieken verkeren volgens infectieziektendirecteur Maria Van Kerkhove in stabiele toestand. Op het schip was een uitbraak van het hantavirus.
1 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - Voor het Vrijheidsdefilé in Wageningen stonden dinsdagmiddag de toeschouwers weer "rijen dik" mee te kijken, zegt een woordvoerder van de organisatie Wageningen45. Naast veteranen uit de Tweede Wereldoorlog liepen er ook militairen uit 25 landen mee met de militaire optocht, aldus de organisatie.
2 uur geledenMADRID (ANP) - Een team van epidemiologen gaat dinsdagmiddag het cruiseschip Hondius inspecteren. "Dit zal helpen bij beslissingen over de repatriëringsprocessen en de route van het schip", meldt het Spaanse ministerie van Volksgezondheid na overleg met de Wereldgezondheidsorganisatie.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Valt er vandaag écht iets te vieren? Die vraag stond centraal in de 5 meilezing die schrijver en presentator Splinter Chabot dinsdag uitsprak in de Domkerk in Utrecht. Volgens Chabot nemen donkerte, verharding en verruwing in onze samenleving en in de wereld verder toe. Ook vraagt hij zich af hoe vrij mensen zijn als ze voorzichtig moeten zijn met het ophangen van een regenboogvlag of Palestijnse vlag en hoeveel vrijheid er is als uit onderzoek blijkt dat het antisemitisme toeneemt.
5 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) denkt dat aan boord van het Nederlandse schip Hondius mensen elkaar kunnen hebben aangestoken met het hantavirus. Dat zou ook gebeurd kunnen zijn met het Nederlandse echtpaar dat is overleden, zei een deskundige van de WHO. Het staat nog niet vast; de WHO "werkt met die aanname". Het schip vaart volgens de WHO richting de Canarische Eilanden.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Alle dertien demonstranten die maandagavond rond de dodenherdenking op de Dam zijn aangehouden, zijn weer op vrije voeten. Dat meldt de politie dinsdag. De groep wordt verdacht van het overtreden van de wet openbare manifestaties, zo werd eerder bekendgemaakt.
8 uur geleden