Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Lof en ergernis over 'ambitieuze' rede Von der Leyen

Lof en ergernis over 'ambitieuze' rede Von der Leyen

BRUSSEL (ANP) - De eerste Staat van de Unie-toespraak van Europees Commissievoorzitter Ursula von der Leyen in het Europees Parlement is met een staande ovatie ontvangen. Ondanks felle kritiek van eurosceptische politici werd de 'Europese troonrede' toch vooral als "ambitieus" en "optimistisch" betiteld in het debat na haar speech en in reacties.

CDA-delegatieleidster Esther de Lange is blij dat investeringen in gezondheid en technologie werden genoemd. "De grote uitdaging voor komend jaar is hoe we samen werken aan het economisch herstel uit deze crisis", zegt ze. "Dus hebben we een strategische commissie nodig die zorgt voor het behoud van banen en een sterk en zelfstandig Europa. Dat betekent dat de EU moet kijken hoe we zélf belangrijke producten, zoals medicijnen, kunnen produceren en dat we voorop moeten lopen als het gaat om groene technologie."

"Met de aankondiging om het klimaatdoel voor 2030 op te hogen naar ten minste min 55 procent, zet de Europese Commissie een belangrijke stap", vindt GroenLinks-collega Bas Eickhout. "Maar of de EU echt snel genoeg richting een klimaatneutrale economie gaat, hangt volledig af of beloftes worden omgezet in ambitieuze wetten en regels." De toezegging van Von der Leyen om 30 procent van de Europese leningen voor het coronaherstelfonds van 750 miljard euro in groene obligaties te steken, juicht hij toe.

De PvdA-fractie is blij dat Von der Leyen voet bij stuk houdt en pleit voor wetgeving voor Europese minimumlonen, twittert Agnes Jongerius. Partijgenoot Kati Piri verwacht "duidelijke plannen" van de commissie om tragedies als het afgebrande vluchtelingenkamp op Lesbos "in de toekomst voor altijd te voorkomen". De commissie presenteert volgende week een nieuw asiel- en migratiepact. Volgens Malik Azmani (VVD) is "Europa verantwoordelijk om lijden te voorkomen. We kunnen niet wegkijken."

Derk Jan Eppink (FvD) vraagt zich af "wie alles gaat betalen". "De burger", zei hij. Eppink hekelde de plannen voor nieuwe belastingen. Bert-Jan Ruissen (SGP) vindt dat de EU "op te grote voet, zowel financieel als politiek, leeft". "De EU moet stoppen met opbouwen van mega-schulden, stoppen met het invoeren van Europese belastingen. Stoppen met Europese afspraken over een minimumloon."

Meer uit Buitenland

Europa verbindt voorwaarden aan opgeven grondgebied Oekraïne

BERLIJN (ANP) - Oekraïne kan alleen grondgebied opgeven als het verzekerd is van bescherming én van de instemming van het Oekraïense volk, vinden zijn Europese bondgenoten. Zo'n offer is aan Oekraïne zelf, onderstrepen de in Berlijn samengekomen leiders van de belangrijkste Europese landen, maar wel tegen voorwaarden.

19 minuten geleden
Turkije haalt drone neer die boven Zwarte Zee luchtruim naderde

ANKARA (ANP/AFP) - Turkije heeft maandag een drone neergeschoten die boven de Zwarte Zee vloog en het Turkse luchtruim naderde. Dat meldt het ministerie van Defensie na een reeks veiligheidsincidenten op de Zwarte Zee in verband met de oorlog tussen Rusland en Oekraïne.

26 minuten geleden
VK ontbiedt Chinese ambassadeur na veroordeling Jimmy Lai

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft de Chinese ambassadeur in het land ontboden vanwege het proces tegen Jimmy Lai in Hongkong. De Brit is maandag schuldig bevonden aan het overtreden van een omstreden veiligheidswet.

58 minuten geleden
Oekraïense aanval treft Russische duikboot, primeur in oorlog

KYIV (ANP/AFP) - Oekraïense onderwaterdrones hebben met succes een Russische duikboot aangevallen, meldt de Oekraïense binnenlandse veiligheidsdienst (SBOe). Dat is voor het eerst in de oorlog met Rusland. De duikboot lag op het moment van de aanval aangemeerd in de Zwarte Zeehaven van de Russische plaats Novorossiejsk.

1 uur geleden
VS: Trump gaat met Europeanen bellen over Oekraïne

BERLIJN (ANP/DPA) - De Amerikaanse president Donald Trump wil met Europese leiders bellen over de lopende inspanningen om een einde te maken aan de oorlog in Oekraïne. Dat heeft een hoge Amerikaanse functionaris bekendgemaakt. Wanneer het telefoongesprek precies zal plaatsvinden, is nog onduidelijk.

2 uur geleden
Amerikanen sluiten aan bij avondtop over Oekraïne in Berlijn

BERLIJN (ANP/RTR/AFP) - De Amerikanen schuiven aan bij de internationale top maandagavond in Berlijn over Oekraïne. Dat maakte de gastheer, de Duitse regeringsleider Friedrich Merz, bekend. Hij noemde de kans op een echt vredesproces nu groter dan ooit sinds Rusland in 2022 een grootschalige invasie begon.

2 uur geleden
VS: sterke veiligheidsgaranties voor Oekraïne in de maak

BERLIJN (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne krijgt stevige Amerikaanse veiligheidsgaranties na het einde van de Russische oorlog tegen het land. Het gaat om garanties die vergelijkbaar zijn met die van het westerse militaire NAVO-bondgenootschap, aldus een Amerikaanse functionaris.

3 uur geleden