Loekasjenko wijst dialoog met oppositie af
MINSK (ANP/DPA) - De autoritaire president van Wit-Rusland Aleksandr Loekasjenko wijst een dialoog met de oppositie af, ondanks aandringen vanuit de oppositie en onder anderen de Russische president Vladimir Poetin. "Waarom zou ik naar iemands pijpen dansen? We hebben verkiezingen gehouden, laat ons nu in rust verdergaan", sprak hij vrijdag tot een groep arbeiders van een landbouwbedrijf.
De coördinatieraad van de democratisch gezinde oppositie heeft meermaals contact gezocht met het Loekasjenko-regime om de dialoog te openen. Het doel van die raad is om een vreedzame machtsoverdracht te bewerkstelligen na de verkiezingen, die volgens de oppositie zijn gewonnen door haar kandidaat Svetlana Tichanovskaja.
Volgens de officiële uitslag won president Loekasjenko de verkiezingen met 80 procent van de stemmen, maar volgens de oppositie is de uitslag door gesjoemel tot stand gekomen. Sinds de verkiezingen, die op 9 augustus werden gehouden, is Wit-Rusland in de greep van massale protesten tegen de langzittende Loekasjenko, die veelal wordt getypeerd als de 'laatste dictator van Europa'.
Verzoenende taal
Loekasjenko sprak maandag nog verzoenende taal richting de oppositie en opperde zelfs dat hij na een grondwettelijk referendum zou kunnen vertrekken. Ook zei hij bereid te zijn de macht te delen als de betogers naar huis zouden gaan. Op vrijdag sloeg hij echter een dreigender toon aan toen hij het over de protestbeweging had. "Dit is mijn probleem, dat ik moet oplossen, en we lossen het op", tekende het Wit-Russische staatspersbureau Belta op. "En geloof me, in de komende dagen zal het worden opgelost."
Ook de Russische president Vladimir Poetin riep de Wit-Russische autoriteiten vrijdag nog op de dialoog aan te gaan met de demonstranten om een einde te maken aan de politieke crisis in de voormalige Sovjetrepubliek. Naar verluidt gaat Poetin ervan uit dat Loekasjenko de handdoek de komende tijd nog niet in de ring gooit.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt bereid te zijn tot een bijeenkomst met zijn Russische en Chinese ambtgenoten Vladimir Poetin en Xi Jinping. Volgens Trump zou de focus bij zo'n top kunnen liggen op het verminderen van het aantal kernwapens.
10 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - In Frankrijk zijn meer dan 2500 mensen opgepakt voor hun deelname aan de rellen van afgelopen weekend, meldde minister van Justitie Gérald Darmanin in het journaal. Volgens hem zijn 67 mensen vastgezet en zijn er "tientallen" strafzaken geopend.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een Belgische economische missie naar Saudi-Arabië is uitgesteld. Deze stond gepland voor eind november, maar Belgische media schrijven maandag dat het bezoek is uitgesteld vanwege de veiligheidssituatie in het land.
2 uur geledenMIAMI (ANP/AFP) - De hoogste aanklager van Florida heeft een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de voormalige Cubaanse president Raúl Castro. Hij wordt op staatsniveau beschuldigd van moord, voor zijn rol bij het neerhalen van twee civiele vliegtuigjes van een Cubaans-Amerikaanse humanitaire organisatie in 1996.
2 uur geledenVALENCIA (ANP/DPA) - Het aantal doden door de zware overstromingen in het oosten van Spanje is opgelopen tot vier. Zondag verdronk al een persoon in Catalonië, maandag werden nog drie doden gemeld in de regio Valencia.
3 uur geledenLILLE (ANP/AFP) - De Franse autoriteiten hebben een avondklok ingesteld in de noordelijke stad Lille en enkele steden die daar in de buurt liggen, melden Franse media als BFMTV en Le Parisien. De Franse premier Sébastien Lecornu riep eerder al op om deze maatregel op meerdere plekken door te voeren na de hevige rellen van afgelopen weekend.
3 uur geledenMILAAN (ANP/RTR) - Winkels in het centrum van Milaan sloten maandag eerder hun deuren en timmerden hun ramen dicht uit angst voor een nieuwe golf van geweld. Dit volgde op twee dagen van gewelddadige rellen waarbij relschoppers slaags raakten met de politie, winkels plunderden en eigendommen vernielden.
3 uur geleden