Loekasjenko wijst dialoog met oppositie af
MINSK (ANP/DPA) - De autoritaire president van Wit-Rusland Aleksandr Loekasjenko wijst een dialoog met de oppositie af, ondanks aandringen vanuit de oppositie en onder anderen de Russische president Vladimir Poetin. "Waarom zou ik naar iemands pijpen dansen? We hebben verkiezingen gehouden, laat ons nu in rust verdergaan", sprak hij vrijdag tot een groep arbeiders van een landbouwbedrijf.
De coördinatieraad van de democratisch gezinde oppositie heeft meermaals contact gezocht met het Loekasjenko-regime om de dialoog te openen. Het doel van die raad is om een vreedzame machtsoverdracht te bewerkstelligen na de verkiezingen, die volgens de oppositie zijn gewonnen door haar kandidaat Svetlana Tichanovskaja.
Volgens de officiële uitslag won president Loekasjenko de verkiezingen met 80 procent van de stemmen, maar volgens de oppositie is de uitslag door gesjoemel tot stand gekomen. Sinds de verkiezingen, die op 9 augustus werden gehouden, is Wit-Rusland in de greep van massale protesten tegen de langzittende Loekasjenko, die veelal wordt getypeerd als de 'laatste dictator van Europa'.
Verzoenende taal
Loekasjenko sprak maandag nog verzoenende taal richting de oppositie en opperde zelfs dat hij na een grondwettelijk referendum zou kunnen vertrekken. Ook zei hij bereid te zijn de macht te delen als de betogers naar huis zouden gaan. Op vrijdag sloeg hij echter een dreigender toon aan toen hij het over de protestbeweging had. "Dit is mijn probleem, dat ik moet oplossen, en we lossen het op", tekende het Wit-Russische staatspersbureau Belta op. "En geloof me, in de komende dagen zal het worden opgelost."
Ook de Russische president Vladimir Poetin riep de Wit-Russische autoriteiten vrijdag nog op de dialoog aan te gaan met de demonstranten om een einde te maken aan de politieke crisis in de voormalige Sovjetrepubliek. Naar verluidt gaat Poetin ervan uit dat Loekasjenko de handdoek de komende tijd nog niet in de ring gooit.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft besloten diverse media per direct uit het Witte Huis te weren. Het gaat om CNN, Politico en MSNOW. Trump beschuldigt ze van het constant delen van "nepnieuws".
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - FBI-topman Kash Patel heeft de samenwerking met de Canadese autoriteiten deze maand deels laten stilleggen. Dat zeggen bronnen tegen de krant The New York Times. De aanleiding was onvrede over de manier waarop de Canadese omroep CBC berichtte over de aanslagen van 11 september 2001.
2 uur geledenJOÃO PESSOA (ANP/AFP) - De Braziliaanse politie heeft zondag een verdachte seriemoordenaar gearresteerd. De man wordt in verband gebracht met ten minste zestien sterfgevallen sinds mei, meldt de politie.
3 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische autoriteiten hebben de aanhouding gemeld van vijf voormalige luchtmachtofficieren. Die worden verdacht van betrokkenheid bij luchtaanvallen op burgers toen president Bashar al-Assad nog aan de macht was.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Rebeca Grynspan uit Costa Rica is koploper in de derde informele stemming om de nieuwe secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Zij stond in de tweede informele stemming ook al in de top drie. Als Grynspan gekozen wordt, wordt ze de eerste vrouw aan het hoofd van de VN. Tot dusver waren alle secretarissen-generaal man, waardoor de roep om een vrouw te benoemen luider wordt.
4 uur geledenWENEN (ANP) - Een koeltoren van een Russische kerncentrale in Koersk zou geraakt zijn door een drone. Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) laat via X weten dat het daar een melding van heeft ontvangen.
5 uur geledenPRISTINA (ANP/AFP) - Duizenden Kosovaren hebben in de hoofdstad Pristina gedemonstreerd tegen de veroordeling van oud-president Hashim Thaçi. Het Kosovotribunaal legde hem woensdag 25 jaar gevangenisstraf op voor oorlogsmisdaden tijdens de onafhankelijkheidsoorlog met Servië in de jaren 90.
5 uur geleden