Loekasjenko wijst dialoog met oppositie af
MINSK (ANP/DPA) - De autoritaire president van Wit-Rusland Aleksandr Loekasjenko wijst een dialoog met de oppositie af, ondanks aandringen vanuit de oppositie en onder anderen de Russische president Vladimir Poetin. "Waarom zou ik naar iemands pijpen dansen? We hebben verkiezingen gehouden, laat ons nu in rust verdergaan", sprak hij vrijdag tot een groep arbeiders van een landbouwbedrijf.
De coördinatieraad van de democratisch gezinde oppositie heeft meermaals contact gezocht met het Loekasjenko-regime om de dialoog te openen. Het doel van die raad is om een vreedzame machtsoverdracht te bewerkstelligen na de verkiezingen, die volgens de oppositie zijn gewonnen door haar kandidaat Svetlana Tichanovskaja.
Volgens de officiële uitslag won president Loekasjenko de verkiezingen met 80 procent van de stemmen, maar volgens de oppositie is de uitslag door gesjoemel tot stand gekomen. Sinds de verkiezingen, die op 9 augustus werden gehouden, is Wit-Rusland in de greep van massale protesten tegen de langzittende Loekasjenko, die veelal wordt getypeerd als de 'laatste dictator van Europa'.
Verzoenende taal
Loekasjenko sprak maandag nog verzoenende taal richting de oppositie en opperde zelfs dat hij na een grondwettelijk referendum zou kunnen vertrekken. Ook zei hij bereid te zijn de macht te delen als de betogers naar huis zouden gaan. Op vrijdag sloeg hij echter een dreigender toon aan toen hij het over de protestbeweging had. "Dit is mijn probleem, dat ik moet oplossen, en we lossen het op", tekende het Wit-Russische staatspersbureau Belta op. "En geloof me, in de komende dagen zal het worden opgelost."
Ook de Russische president Vladimir Poetin riep de Wit-Russische autoriteiten vrijdag nog op de dialoog aan te gaan met de demonstranten om een einde te maken aan de politieke crisis in de voormalige Sovjetrepubliek. Naar verluidt gaat Poetin ervan uit dat Loekasjenko de handdoek de komende tijd nog niet in de ring gooit.
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP/AFP) - Israël heeft zondag twee activisten van de Global Sumud Flotilla het land uitgezet. Het had de mannen ruim een week geleden opgepakt in internationale wateren bij Griekenland, omdat zij met andere activisten op schepen hulpgoederen naar de Gazastrook wilden brengen.
1 uur geledenTORONTO (ANP/DPA) - Duitsland en Canada hebben zaterdag besproken hoe ze de samenwerking kunnen verdiepen. Dat zei de Duitse minister van Financiën Lars Klingbeil tijdens een conferentie in de Canadese stad Toronto.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio en gezant Steve Witkoff hebben de Qatarese premier Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani zaterdag in Miami gesproken over Iran. Dat meldt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, nadat eerder de nieuwssite Axios al over de ontmoeting had bericht.
7 uur geledenBEIROET (ANP) - De Israëlische krijgsmacht heeft zaterdag meerdere aanvallen uitgevoerd in Libanon waarbij doden zijn gevallen. Volgens nieuwszender Al Jazeera kwamen minstens achttien mensen om het leven. Bij een luchtaanval in de stad Saksakiyeh vielen zeven doden, onder wie een kind, meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid.
14 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De pro-Europese conservatieveling Péter Magyar is geïnstalleerd als de nieuwe premier van Hongarije. Zijn partij Tisza bemachtigde bij de verkiezingen in april een ruime tweederdemeerderheid in het parlement.
18 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP/DPA) - De twee activisten van de Global Sumud Flotilla die Israël ruim een week geleden had opgepakt, komen weer vrij. Het advocatenteam van de vloot meldt dat gehoord te hebben van de Israëlische autoriteiten.
19 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft de Slowaakse premier Robert Fico beloofd dat Rusland er alles aan zal doen om te voldoen aan de energievraag van Slowakije. Dat deed hij zaterdag tijdens een bezoek van Fico aan Moskou.
19 uur geleden