Loekasjenko weer uitgeroepen tot verkiezingswinnaar Belarus
MINSK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - President Aleksandr Loekasjenko van Belarus heeft zijn heerschappij met nog eens vijf jaar verlengd. De autoriteiten maakten maandagochtend vroeg bekend dat de leider volgens de officiële uitslag bijna 87 procent van de stemmen kreeg bij presidentsverkiezingen. "Jullie mogen de Republiek Belarus feliciteren, we hebben een president gekozen", jubelde het hoofd van de kiesraad.
Loekasjenko heeft het al sinds 1994 voor het zeggen in het Oost-Europese land en krijgt nu zijn zevende ambtstermijn. Prominente tegenstanders van de president zitten in ballingschap of in de cel en er zijn ook geen vrije media. Europese politici hebben de stembusgang veroordeeld als oneerlijk. EU-buitenlandchef Kaja Kallas sprak op X over een schijnverkiezing en zei dat inwoners van Belarus een echte keuze verdienen. Ze ontving op de verkiezingsdag de Belarussische oppositieleider Svetlana Tichanovskaja.
Tichanovskaja heeft de verkiezing eerder omschreven als een "ritueel voor dictators", doelend op Loekasjenko. De 70-jarige leider, een bondgenoot van de Russische president Vladimir Poetin, heeft op zijn beurt gezegd dat het hem niet interesseert of het Westen de uitslag erkent.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Oekraïense hoofdstad Kyiv is in de nacht van zaterdag op zondag bestookt met ballistische raketten. Volgens de autoriteiten raakten zeker vijf mensen gewond, van wie er één naar het ziekenhuis is gebracht.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Prominente Republikeinen uiten kritiek op de voorwaarden van het mogelijke akkoord dat de Amerikaanse president Donald Trump met Iran onderhandelt om de oorlog te beëindigen. Ze vrezen dat Teheran daardoor zijn machtspositie in de regio behoudt of zelfs versterkt.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iraanse media spreken tegen dat de Straat van Hormuz volledig wordt heropend als onderdeel van het aangekondigde vredesakkoord met de Verenigde Staten. Volgens Al Jazeera noemt staatspersbureau Fars die bewering van de Amerikaanse president Donald Trump "ver van de realiteit".
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Rond het Witte Huis in Washington is een grote politiemacht op de been na meldingen van schoten. Journalisten op het terrein kregen opdracht dekking te zoeken en werden naar de persruimte gebracht. Het Witte Huis is volgens hen op slot gegaan.
3 uur geledenKINSHASA (ANP) - Het dodental door de ebola-uitbraak in de Democratische Republiek Congo (DRC) is opgelopen tot 204. Dat heeft het Congolese ministerie van Volksgezondheid bekendgemaakt. In drie provincies zijn 867 vermoedelijke besmettingen geregistreerd.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat er grotendeels overeenstemming is bereikt over een akkoord met Iran. "De laatste aspecten en details van de deal worden momenteel besproken en zullen binnenkort bekendgemaakt worden", schreef hij in een bericht op zijn platform Truth Social. Hij stelt dat het voorstel onder meer voorziet in de opening van de Straat van Hormuz.
6 uur geledenBELGRADO (ANP/AFP/DPA) - Tienduizenden mensen zijn in de Servische hoofdstad Belgrado de straat opgegaan om nieuwe verkiezingen te eisen. Deelnemers scandeerden "de studenten winnen", de strijdkreet van hun protestbeweging. Die was ook te zien op spandoeken, kleding en stickers.
7 uur geleden