Loekasjenko weer uitgeroepen tot verkiezingswinnaar Belarus
MINSK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - President Aleksandr Loekasjenko van Belarus heeft zijn heerschappij met nog eens vijf jaar verlengd. De autoriteiten maakten maandagochtend vroeg bekend dat de leider volgens de officiële uitslag bijna 87 procent van de stemmen kreeg bij presidentsverkiezingen. "Jullie mogen de Republiek Belarus feliciteren, we hebben een president gekozen", jubelde het hoofd van de kiesraad.
Loekasjenko heeft het al sinds 1994 voor het zeggen in het Oost-Europese land en krijgt nu zijn zevende ambtstermijn. Prominente tegenstanders van de president zitten in ballingschap of in de cel en er zijn ook geen vrije media. Europese politici hebben de stembusgang veroordeeld als oneerlijk. EU-buitenlandchef Kaja Kallas sprak op X over een schijnverkiezing en zei dat inwoners van Belarus een echte keuze verdienen. Ze ontving op de verkiezingsdag de Belarussische oppositieleider Svetlana Tichanovskaja.
Tichanovskaja heeft de verkiezing eerder omschreven als een "ritueel voor dictators", doelend op Loekasjenko. De 70-jarige leider, een bondgenoot van de Russische president Vladimir Poetin, heeft op zijn beurt gezegd dat het hem niet interesseert of het Westen de uitslag erkent.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/AFP) - Sinds de aanvang van de oorlog tegen Iran eind februari, heeft dat land zeker 21 mensen geëxecuteerd en meer dan 4000 arrestaties verricht. Dat meldt het kantoor van de VN-mensenrechtenchef Volker Türk. Van de arrestanten zijn velen "verdwenen, gemarteld of onderworpen aan andere vormen van onterende behandeling". Niet zelden werden bekentenissen daarbij afgedwongen, aldus de verklaring.
26 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De aarde is vorig jaar beduidend minder tropisch regenwoud kwijtgeraakt dan een jaar eerder. Het World Resources Institute (WRI) becijfert in een rapport dat het totale oppervlak dat door ontbossing en branden verloren ging 36 procent lager lag dan een jaar eerder. Toen werd door een grote toename van natuurbranden een record genoteerd. Historisch gezien blijft het regenwoudverlies hoog.
30 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - Frankrijk heeft zijn burgers in Mali opgeroepen dat land zo snel mogelijk te verlaten. De dringende oproep volgt na gecoördineerde aanvallen van islamitische jihadisten en Toeareg-separatisten in de voormalige Franse kolonie.
56 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft Iran opnieuw bedreigd wegens het uitblijven van een vredesdeal. Hij stelt in een bericht op Truth Social dat dat land snel moet handelen.
1 uur geledenSANTA MARTA (ANP/AFP) - Frankrijk heeft op de conferentie over het afbouwen van fossiele brandstoffen als eerste land een 'routekaart' daarvoor gepresenteerd. Het land wil in de energiesector steenkool uiterlijk in 2030 uitgefaseerd hebben. Voor olie is het voornemen 2045, voor aardgas 2050.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De jaarlijkse militaire parade in Moskou moet het dit keer stellen zonder tanks en andere grote attracties. De Russische krijgsmacht is te druk met Oekraïne.
2 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - De afgezette Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol is ook in hoger beroep veroordeeld voor het belemmeren van de rechtsgang. Zijn gevangenisstraf is met twee jaar verhoogd naar zeven jaar. Yoon verzette zich tegen zijn arrestatie in het onderzoek naar de militaire noodtoestand die hij in 2024 uitriep.
2 uur geleden