Loekasjenko weer uitgeroepen tot verkiezingswinnaar Belarus
MINSK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - President Aleksandr Loekasjenko van Belarus heeft zijn heerschappij met nog eens vijf jaar verlengd. De autoriteiten maakten maandagochtend vroeg bekend dat de leider volgens de officiële uitslag bijna 87 procent van de stemmen kreeg bij presidentsverkiezingen. "Jullie mogen de Republiek Belarus feliciteren, we hebben een president gekozen", jubelde het hoofd van de kiesraad.
Loekasjenko heeft het al sinds 1994 voor het zeggen in het Oost-Europese land en krijgt nu zijn zevende ambtstermijn. Prominente tegenstanders van de president zitten in ballingschap of in de cel en er zijn ook geen vrije media. Europese politici hebben de stembusgang veroordeeld als oneerlijk. EU-buitenlandchef Kaja Kallas sprak op X over een schijnverkiezing en zei dat inwoners van Belarus een echte keuze verdienen. Ze ontving op de verkiezingsdag de Belarussische oppositieleider Svetlana Tichanovskaja.
Tichanovskaja heeft de verkiezing eerder omschreven als een "ritueel voor dictators", doelend op Loekasjenko. De 70-jarige leider, een bondgenoot van de Russische president Vladimir Poetin, heeft op zijn beurt gezegd dat het hem niet interesseert of het Westen de uitslag erkent.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR/AFP) - In Oekraïne zijn op verschillende plaatsen doden gevallen door Russische aanvallen. In de stad Zaporizja zijn zeker twaalf doden gevallen, meldde de gouverneur van de regio. In Kramatorsk gaat het om zeker vijf doden, schreef president Zelensky op X. In Dnipro vielen vier doden.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran ontkent dat het in de voorbije dagen aanvallen heeft uitgevoerd op de Verenigde Arabische Emiraten. Vanuit het militaire hoofdkwartier Khatam al-Anbiya wordt wel gewaarschuwd dat het leger "vernietigend" zal reageren als de golfstaat actie onderneemt tegen Iran.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - The Rolling Stones hebben dinsdag bevestigd dat er een nieuw album aankomt. De plaat Foreign Tongues komt op 10 juli uit en telt in totaal veertien nieuwe liedjes, met gastbijdrages van onder anderen Paul McCartney, Robert Smith van The Cure en Chad Smith van Red Hot Chili Peppers.
6 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - In Rusland zijn twee natuurkundigen veroordeeld die betrokken waren bij onderzoek dat ten grondslag ligt aan de ontwikkeling van hypersonische raketten. Valeri Zvegintsev (82) en Vladislav Galkin (71) kregen gevangenisstraffen van 12,5 jaar voor verraad, melden Russische staatsmedia.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De gevangengenomen Iraanse Nobelprijswinnares Narges Mohammadi vecht voor haar leven, zeggen haar aanhangers. Ze ligt al vijf dagen met een hartaandoening in het ziekenhuis.
8 uur geledenABU DHABI (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten hebben melding gemaakt van nieuwe Iraanse aanvallen. De luchtafweer komt in actie om raketten en drones uit te schakelen, zeggen de autoriteiten in de Golfstaat.
8 uur geledenASHKELON (ANP/AFP/RTR) - Een Israëlische rechtbank heeft het voorarrest verlengd van twee activisten die van boten waren gehaald die naar de Gazastrook voeren. Dat moet de autoriteiten meer tijd geven om de Spanjaard Saif Abu Keshek en de Braziliaan Thiago Avila te verhoren, zegt hun advocaat.
9 uur geleden