Loekasjenko vroeg Poetin om Prigozjin niet te doden
MINSK (ANP/AFP/RTR) - De Belarussische president Aleksandr Loekasjenko zegt dat hij er bij zijn Russische bondgenoot Vladimir Poetin op heeft aangedrongen om Wagnerbaas Jevgeni Prigozjin niet te vermoorden. Loekasjenko vertelde volgens Belarussische staatsmedia op een veiligheidsbijeenkomst hoe zijn contact met de beide mannen zaterdag was verlopen.
Loekasjenko zou zaterdag tussen de twee Russen hebben bemiddeld en zo een einde hebben gemaakt aan de opstand van Prigozjins huurlingenleger.
Volgens Loekasjenko was het uitschakelen van Prigozjin een optie in de gesprekken met Poetin. "Ik zei tegen Poetin: we kunnen hem doden, geen probleem. Zo niet bij de eerste poging, dan wel bij de tweede. Maar ik zei: doe het niet."
Telefoongesprek
De Belarussische dictator vertelde ook over zijn telefoongesprek met Prigozjin waarin hij hem ervan overtuigde om te stoppen met de muiterij. Dat zou emotioneel en boordevol krachttermen zijn gebeurd. Loekasjenko omschreef Prigozjin als een "heldhaftige man" die zou hebben gehandeld omdat hij zoveel van zijn troepen had zien sterven in Oekraïne.
"Wij willen rechtvaardigheid! Ze willen ons wurgen! We gaan naar Moskou!" zou Prigozjin volgens Loekasjenko hebben gezegd. De Belarussische president antwoordde dat hij halverwege zou zijn "verpletterd als een insect".
De 68-jarige Loekasjenko geldt als de trouwste bondgenoot van Poetin. Hij heeft aangeboden om de Wagnermilitairen in Belarus op te nemen na de opstand.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - De driedaagse militaire oefening van Rusland met Belarus is afgelopen. Dat zei president Vladimir Poetin, die samen met zijn Belarussische ambtgenoot Aleksandr Loekasjenko donderdag toezag op de oefening per videoverbinding. Belangrijk onderdeel van de exercitie was het trainen met het nucleaire arsenaal.
1 uur geledenROME (ANP) - Italië wil sancties tegen een Israëlische minister voor zijn behandeling van de activisten van de Global Sumud Flotilla. Minister van Buitenlandse Zaken Antonio Tajani heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas gevraagd om dat op de agenda te zetten voor de volgende bijeenkomst van buitenlandministers, schrijft hij op X.
2 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - De aanpassing van het aantal beschikbare Amerikaanse hulptroepen voor Europa is geen reden voor ongerustheid, verzekert NAVO-topman Mark Rutte. "Wat de Verenigde Staten zullen aankondigen is absoluut te doen", zei hij een dag voor de VS de NAVO-landen willen inlichten over de volgens bronnen aanzienlijke vermindering.
3 uur geledenKINSHASA (ANP/RTR/AFP) - In het oosten van de Democratische Republiek Congo is een geval van ebola vastgesteld. Dat meldt de rebellengroep die dat deel van het land onder controle heeft, M23.
4 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering heeft documenten vrijgegeven over de benoeming van de voormalige prins Andrew Mountbatten-Windsor als internationaal handelsgezant. Daaruit blijkt onder meer dat er geen aanwijzingen zijn dat destijds een achtergrond- of veiligheidsonderzoek naar hem is gedaan. Britse politici hadden de stukken opgevraagd nadat Mountbatten-Windsor korte tijd werd gearresteerd, omdat hij mogelijk zijn positie heeft misbruikt.
4 uur geledenKATHMANDU (ANP/RTR) - Een recordaantal van 274 bergbeklimmers heeft op dezelfde dag de top van de Mount Everest vanuit de Nepalese zijde bereikt, zegt EOA-Nepal, een organisatie voor bergbeklimming. Het vorige record van 223 is van 22 mei 2019.
6 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement, de EU-lidstaten en de Europese Commissie hebben donderdag tegen alle verwachting in geen compromis bereikt over de terugkeerregeling voor afgewezen asielzoekers. Ze kunnen het niet eens worden over de datum van de inwerkingtreding ervan. De onderhandelingen gaan op 1 juni verder.
6 uur geleden