Loekasjenko vroeg Poetin om Prigozjin niet te doden
MINSK (ANP/AFP/RTR) - De Belarussische president Aleksandr Loekasjenko zegt dat hij er bij zijn Russische bondgenoot Vladimir Poetin op heeft aangedrongen om Wagnerbaas Jevgeni Prigozjin niet te vermoorden. Loekasjenko vertelde volgens Belarussische staatsmedia op een veiligheidsbijeenkomst hoe zijn contact met de beide mannen zaterdag was verlopen.
Loekasjenko zou zaterdag tussen de twee Russen hebben bemiddeld en zo een einde hebben gemaakt aan de opstand van Prigozjins huurlingenleger.
Volgens Loekasjenko was het uitschakelen van Prigozjin een optie in de gesprekken met Poetin. "Ik zei tegen Poetin: we kunnen hem doden, geen probleem. Zo niet bij de eerste poging, dan wel bij de tweede. Maar ik zei: doe het niet."
Telefoongesprek
De Belarussische dictator vertelde ook over zijn telefoongesprek met Prigozjin waarin hij hem ervan overtuigde om te stoppen met de muiterij. Dat zou emotioneel en boordevol krachttermen zijn gebeurd. Loekasjenko omschreef Prigozjin als een "heldhaftige man" die zou hebben gehandeld omdat hij zoveel van zijn troepen had zien sterven in Oekraïne.
"Wij willen rechtvaardigheid! Ze willen ons wurgen! We gaan naar Moskou!" zou Prigozjin volgens Loekasjenko hebben gezegd. De Belarussische president antwoordde dat hij halverwege zou zijn "verpletterd als een insect".
De 68-jarige Loekasjenko geldt als de trouwste bondgenoot van Poetin. Hij heeft aangeboden om de Wagnermilitairen in Belarus op te nemen na de opstand.
Meer uit Buitenland
NUUK (ANP/AFP) - De Deense premier Mette Frederiksen is aangekomen in Groenland. Ze is daar om te tonen dat ze het semiautonome deel van het Deense koninkrijk steunt in deze "zeer moeilijke tijd", nu de Amerikanen hun oog hebben laten vallen op het arctische eiland.
35 minuten geledenMADRID (ANP) - Het Spaanse Openbaar Ministerie heeft de zaak tegen Julio Iglesias geseponeerd. De reden is dat Spaanse rechtbanken geen bevoegdheid hebben om de zaak te behandelen omdat het vermeende misbruik niet in Spanje plaatsvond. Ook wonen de vermeende slachtoffers in het buitenland.
37 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer vindt de uitspraken die de Amerikaanse president Donald Trump deed over het optreden van NAVO-landen in Afghanistan "beledigend en ronduit afschuwelijk". Trump beledigde bondgenoten rond zijn bezoek aan Davos met de opmerking dat in de strijd in Afghanistan Amerikanen aan het front vochten en andere NAVO-landen de frontlinie schuwden.
37 minuten geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - De Iraakse premier Mohammed Shia al-Sudani vindt dat Europese landen IS-gevangenen moeten terughalen die door de VS vanuit Syrië naar Irak worden overgebracht. Hij zei tegen de Franse president Emmanuel Macron dat landen, met name uit de EU, hun "verantwoordelijkheid moeten nemen door deze personen met hun nationaliteit terug te halen" en te vervolgen.
3 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR/AFP) - Het geweld tegen demonstranten in Iran van de voorbije weken is het dodelijkste sinds de Iraanse Revolutie van 1979. Dat zegt de VN-verkenningsmissie die onderzoek doet naar de situatie.
3 uur geledenNUUK (ANP/AFP) - Militairen die Denemarken naar Groenland had gestuurd, kregen de opdracht mee gevechtsklaar te zijn voor het geval de Verenigde Staten het gebied zouden aanvallen. Dat meldde de Deense publieke omroep DR vrijdag.
5 uur geledenMADRID (ANP) - Uit de voorlopige onderzoeksresultaten naar de dodelijke treinbotsing bij het Spaanse Adamuz blijkt dat een scheur in het spoor daar al zat voordat het voorval plaatsvond. Dat schrijft het instituut dat het voorval onderzoekt.
5 uur geleden