Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Loekasjenko: verkiezingen hebben geen westerse goedkeuring nodig

Loekasjenko: verkiezingen hebben geen westerse goedkeuring nodig

MINSK (ANP/DPA/RTR/AFP) - Belarus heeft geen goedkeuring nodig uit het Westen voor de presidentsverkiezingen die zondag worden gehouden in het land, zei president Aleksandr Loekasjenko toen hij zijn stem uitbracht in hoofdstad Minsk. Ook wees hij kritiek op het feit dat zijn belangrijkste tegenstanders vastzitten of in ballingschap leven van de hand.

EU-topdiplomaat Kaja Kallas zei zaterdag dat Loekasjenko "geen enkele legitimiteit heeft" en noemde de verkiezingen "een flagrante belediging van de democratie". Zijn tegenstander uit 2020, Svetlana Tichanovskaja, leeft inmiddels in ballingschap. Ook zij noemde de verkiezingen een "farce". Loekasjenko noemt erkenning van de EU irrelevant en zei dat "het een kwestie van smaak is".

Journalisten vroegen Loekasjenko hoe de stemming vrij en eerlijk kon verlopen, aangezien alle belangrijke oppositieleden in de gevangenis zitten of het land zijn ontvlucht. "Sommigen kozen voor de gevangenis, sommigen voor 'ballingschap' zoals u het noemt. Maar we hebben niemand het land uitgeschopt", zei hij. Hij voegde eraan toe dat het in Belarus niemand onmogelijk werd gemaakt om zijn mond open te doen, maar dat de gevangenis bedoeld was "voor mensen die hun mond te ver opendeden" en "de wet overtraden".

De 70-jarige autoritaire leider zal met de verkiezingen na meer dan dertig jaar aan de macht te zijn geweest naar alle waarschijnlijkheid een zevende ambtstermijn in de wacht slepen. Na de laatste verkiezingen in 2020 werd hij bijna uit zijn positie verdreven door massademonstraties. Hij onderdrukte de protesten met veel geweld.

Meer uit Buitenland

Israël deporteert twee activisten van Global Sumud Flotilla

TEL AVIV (ANP/AFP) - Israël heeft zondag twee activisten van de Global Sumud Flotilla het land uitgezet. Het had de mannen ruim een week geleden opgepakt in internationale wateren bij Griekenland, omdat zij met andere activisten op schepen hulpgoederen naar de Gazastrook wilden brengen.

3 uur geleden
Duitsland en Canada verdiepen samenwerking

TORONTO (ANP/DPA) - Duitsland en Canada hebben zaterdag besproken hoe ze de samenwerking kunnen verdiepen. Dat zei de Duitse minister van Financiën Lars Klingbeil tijdens een conferentie in de Canadese stad Toronto.

9 uur geleden
VS spreken bemiddelaar Qatar in Miami over Iran

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio en gezant Steve Witkoff hebben de Qatarese premier Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani zaterdag in Miami gesproken over Iran. Dat meldt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, nadat eerder de nieuwssite Axios al over de ontmoeting had bericht.

9 uur geleden
Doden na nieuwe Israëlische aanvallen in Libanon

BEIROET (ANP) - De Israëlische krijgsmacht heeft zaterdag meerdere aanvallen uitgevoerd in Libanon waarbij doden zijn gevallen. Volgens nieuwszender Al Jazeera kwamen minstens achttien mensen om het leven. Bij een luchtaanval in de stad Saksakiyeh vielen zeven doden, onder wie een kind, meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid.

16 uur geleden
Péter Magyar begint als premier van Hongarije

BOEDAPEST (ANP/RTR) - De pro-Europese conservatieveling Péter Magyar is geïnstalleerd als de nieuwe premier van Hongarije. Zijn partij Tisza bemachtigde bij de verkiezingen in april een ruime tweederdemeerderheid in het parlement.

20 uur geleden
Advocaten Global Sumud Flotilla: Israël laat activisten vrij

TEL AVIV (ANP/AFP/DPA) - De twee activisten van de Global Sumud Flotilla die Israël ruim een week geleden had opgepakt, komen weer vrij. Het advocatenteam van de vloot meldt dat gehoord te hebben van de Israëlische autoriteiten.

21 uur geleden
Poetin belooft bezoekende Fico voldoende energie voor Slowakije

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft de Slowaakse premier Robert Fico beloofd dat Rusland er alles aan zal doen om te voldoen aan de energievraag van Slowakije. Dat deed hij zaterdag tijdens een bezoek van Fico aan Moskou.

21 uur geleden