Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Loekasjenko: verkiezingen hebben geen westerse goedkeuring nodig

Loekasjenko: verkiezingen hebben geen westerse goedkeuring nodig

MINSK (ANP/DPA/RTR/AFP) - Belarus heeft geen goedkeuring nodig uit het Westen voor de presidentsverkiezingen die zondag worden gehouden in het land, zei president Aleksandr Loekasjenko toen hij zijn stem uitbracht in hoofdstad Minsk. Ook wees hij kritiek op het feit dat zijn belangrijkste tegenstanders vastzitten of in ballingschap leven van de hand.

EU-topdiplomaat Kaja Kallas zei zaterdag dat Loekasjenko "geen enkele legitimiteit heeft" en noemde de verkiezingen "een flagrante belediging van de democratie". Zijn tegenstander uit 2020, Svetlana Tichanovskaja, leeft inmiddels in ballingschap. Ook zij noemde de verkiezingen een "farce". Loekasjenko noemt erkenning van de EU irrelevant en zei dat "het een kwestie van smaak is".

Journalisten vroegen Loekasjenko hoe de stemming vrij en eerlijk kon verlopen, aangezien alle belangrijke oppositieleden in de gevangenis zitten of het land zijn ontvlucht. "Sommigen kozen voor de gevangenis, sommigen voor 'ballingschap' zoals u het noemt. Maar we hebben niemand het land uitgeschopt", zei hij. Hij voegde eraan toe dat het in Belarus niemand onmogelijk werd gemaakt om zijn mond open te doen, maar dat de gevangenis bedoeld was "voor mensen die hun mond te ver opendeden" en "de wet overtraden".

De 70-jarige autoritaire leider zal met de verkiezingen na meer dan dertig jaar aan de macht te zijn geweest naar alle waarschijnlijkheid een zevende ambtstermijn in de wacht slepen. Na de laatste verkiezingen in 2020 werd hij bijna uit zijn positie verdreven door massademonstraties. Hij onderdrukte de protesten met veel geweld.

Meer uit Buitenland

Nederland haalt oude NAVO-norm ruim, handvol landen ternauwernood

BRUSSEL (ANP) - Nederland heeft de oude NAVO-norm voor defensie-uitgaven vorig jaar, toen de deadline verliep, ruim gehaald. Een handvol andere NAVO-landen lukte dat maar ternauwernood, terwijl de lidstaten sinds de top in Den Haag alweer moeten toewerken naar een veel hogere ondergrens. Het afgesproken minimum voor het aandeel dat voor wapens is bestemd, is niet door alle landen nagekomen.

15 minuten geleden
Europarlement maakt weg vrij voor terugkeerhubs voor migranten

BRUSSEL (ANP/AFP) - Het Europees Parlement heeft donderdag de weg vrijgemaakt voor strengere straffen voor illegale migranten en hun mogelijke uitzetting naar zogenoemde terugkeerhubs buiten de EU. De maatregelen, die door mensenrechtenorganisaties worden bekritiseerd, maken deel uit van een aanscherping van Europese immigratieregels als reactie op de druk binnen de lidstaten om migratie in te dammen.

16 minuten geleden
Russische rechter verbiedt Oscar-winnende documentaire om kritiek

TSJELJABINSK (ANP/AFP) - Een Russische rechter heeft de Oscar-winnende documentaire Mr. Nobody against Putin verboden voor een aantal streamingplatforms. Volgens de rechter promoot de film terrorisme en "negatieve houdingen" ten opzichte van het Kremlin.

54 minuten geleden
Iran zegt Israëlische nucleaire installaties te hebben bestookt

TEHERAN (ANP) - De Iraanse Islamitische Revolutionaire Garde (IRG) heeft naar eigen zeggen Israëlische nucleaire installaties in Zuid-Israël bestookt. Dit is volgens de garde onderdeel van de 82e golf van luchtaanvallen sinds Israël eind februari samen met de VS Iran begon te bombarderen.

1 uur geleden
Rusland dreigt demonstranten tegen internetblokkade op te pakken

MOSKOU (ANP/AFP) - Iedereen die in Rusland wil demonstreren tegen de grootschalige internetverstoringen zal worden opgepakt, dreigt de Russische regering donderdag. Er is in Rusland steeds meer onvrede over de internetbeperkingen die zijn opgelegd door de staat.

1 uur geleden
Doden en gewonden bij neerhalen raket in Abu Dhabi

ABU DHABI (ANP/AFP/RTR) - Twee mensen zijn omgekomen en drie gewond geraakt toen wrakstukken neerkwamen op een weg in Abu Dhabi. De wrakstukken kwamen van een ballistische raket die was neergehaald door de luchtafweer. Verscheidene auto's raakten beschadigd.

3 uur geleden
Pakistan vroeg VS en Israël om Araghchi en Qalibaf niet te doden

ISLAMABAD (ANP/RTR) - Israël heeft na een verzoek van Pakistan de Iraanse kopstukken Abbas Araghchi en Mohammad ⁠Baqer Qalibaf van de dodenlijst gehaald, claimt een Pakistaanse functionaris. Volgens diegene had Israël de coördinaten voor een gerichte aanval op die twee al klaarliggen, maar werd toch besloten om ze niet uit te schakelen.

3 uur geleden