Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Loekasjenko: verkiezingen hebben geen westerse goedkeuring nodig

Loekasjenko: verkiezingen hebben geen westerse goedkeuring nodig

MINSK (ANP/DPA/RTR/AFP) - Belarus heeft geen goedkeuring nodig uit het Westen voor de presidentsverkiezingen die zondag worden gehouden in het land, zei president Aleksandr Loekasjenko toen hij zijn stem uitbracht in hoofdstad Minsk. Ook wees hij kritiek op het feit dat zijn belangrijkste tegenstanders vastzitten of in ballingschap leven van de hand.

EU-topdiplomaat Kaja Kallas zei zaterdag dat Loekasjenko "geen enkele legitimiteit heeft" en noemde de verkiezingen "een flagrante belediging van de democratie". Zijn tegenstander uit 2020, Svetlana Tichanovskaja, leeft inmiddels in ballingschap. Ook zij noemde de verkiezingen een "farce". Loekasjenko noemt erkenning van de EU irrelevant en zei dat "het een kwestie van smaak is".

Journalisten vroegen Loekasjenko hoe de stemming vrij en eerlijk kon verlopen, aangezien alle belangrijke oppositieleden in de gevangenis zitten of het land zijn ontvlucht. "Sommigen kozen voor de gevangenis, sommigen voor 'ballingschap' zoals u het noemt. Maar we hebben niemand het land uitgeschopt", zei hij. Hij voegde eraan toe dat het in Belarus niemand onmogelijk werd gemaakt om zijn mond open te doen, maar dat de gevangenis bedoeld was "voor mensen die hun mond te ver opendeden" en "de wet overtraden".

De 70-jarige autoritaire leider zal met de verkiezingen na meer dan dertig jaar aan de macht te zijn geweest naar alle waarschijnlijkheid een zevende ambtstermijn in de wacht slepen. Na de laatste verkiezingen in 2020 werd hij bijna uit zijn positie verdreven door massademonstraties. Hij onderdrukte de protesten met veel geweld.

Meer uit Buitenland

Paus benoemt voormalige ongedocumenteerde migrant tot bisschop VS

ROME (ANP) - Paus Leo heeft Evelio Menjivar-Ayala benoemd tot bisschop in het Amerikaanse West Virginia. De 55-jarige geestelijke is volgens de krant The Washington Post een voormalige ongedocumenteerde migrant die in een kofferbak naar de VS is gesmokkeld. Hij had katholieken eerder al opgeroepen zich uit te spreken tegen de wijze waarop de Amerikaanse autoriteiten onder president Donald Trump optreden tegen migranten.

1 uur geleden
Honderden arrestaties gemeld in Turkije bij 1 mei-manifestaties

ISTANBUL (ANP/AFP) - Rond acties op de internationale Dag van de Arbeid is in Istanbul onrust ontstaan. De Turkse politie vuurde traangas af en er worden honderden arrestaties gemeld.

4 uur geleden
Iran stuurt via Pakistan nieuw vredesvoorstel naar VS

TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Iran heeft via bemiddelaar Pakistan een nieuw vredesvoorstel gedaan aan de Verenigde Staten. Teheran kwam eerder ook al met een plan, maar daar gingen de Amerikanen nog niet mee akkoord.

4 uur geleden
Europeanen demonstreren op Dag van de Arbeid

PARIJS (ANP/AFP/BELGA) - Op meerdere plekken in Europa is vrijdag gedemonstreerd in het kader van de Dag van de Arbeid. Zo zijn in Frankrijk onder meer in Marseille en Lyon mensen op de been. In Nantes werden daarbij dingen naar de politie gegooid, melden de lokale autoriteiten op X.

6 uur geleden
Hoge golven vertragen vrijlating bultrug Timmy

SKAGEN (ANP) - De vrijlating van bultrug Timmy lijkt vertraging op te hebben gelopen. Het schip dat de walvis vervoert, vaart op dit moment rondjes bij het noordelijkste punt van Denemarken, waar het vaartuig de Noordzee op zou moeten varen. De kapitein zei tegen de Duitse regionale omroep NDR dat die omweg nodig is vanwege de slechte weersomstandigheden.

7 uur geleden
Global Sumud Flotilla bevestigt: bijna alle activisten vrij

KRETA (ANP/RTR) - De Global Sumud Flotilla bevestigt op sociale media dat alle door Israël opgepakte activisten zijn vrijgelaten op het Griekse eiland Kreta, met uitzondering van twee mannen. Die personen zijn deel van de organisatie achter de poging om over zee humanitaire hulp naar Gaza te brengen.

7 uur geleden
Duizenden geëvacueerd in Toscane om bosbranden

PISA (ANP) - In de Italiaanse regio Toscane zijn 3500 mensen geëvacueerd vanwege een grote bosbrand, meldt persbureau ANSA. Het vuur woedt tussen de steden Pisa en Lucca en bedreigt een dorp.

7 uur geleden