Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Loekasjenko: verkiezingen hebben geen westerse goedkeuring nodig

Loekasjenko: verkiezingen hebben geen westerse goedkeuring nodig

MINSK (ANP/DPA/RTR/AFP) - Belarus heeft geen goedkeuring nodig uit het Westen voor de presidentsverkiezingen die zondag worden gehouden in het land, zei president Aleksandr Loekasjenko toen hij zijn stem uitbracht in hoofdstad Minsk. Ook wees hij kritiek op het feit dat zijn belangrijkste tegenstanders vastzitten of in ballingschap leven van de hand.

EU-topdiplomaat Kaja Kallas zei zaterdag dat Loekasjenko "geen enkele legitimiteit heeft" en noemde de verkiezingen "een flagrante belediging van de democratie". Zijn tegenstander uit 2020, Svetlana Tichanovskaja, leeft inmiddels in ballingschap. Ook zij noemde de verkiezingen een "farce". Loekasjenko noemt erkenning van de EU irrelevant en zei dat "het een kwestie van smaak is".

Journalisten vroegen Loekasjenko hoe de stemming vrij en eerlijk kon verlopen, aangezien alle belangrijke oppositieleden in de gevangenis zitten of het land zijn ontvlucht. "Sommigen kozen voor de gevangenis, sommigen voor 'ballingschap' zoals u het noemt. Maar we hebben niemand het land uitgeschopt", zei hij. Hij voegde eraan toe dat het in Belarus niemand onmogelijk werd gemaakt om zijn mond open te doen, maar dat de gevangenis bedoeld was "voor mensen die hun mond te ver opendeden" en "de wet overtraden".

De 70-jarige autoritaire leider zal met de verkiezingen na meer dan dertig jaar aan de macht te zijn geweest naar alle waarschijnlijkheid een zevende ambtstermijn in de wacht slepen. Na de laatste verkiezingen in 2020 werd hij bijna uit zijn positie verdreven door massademonstraties. Hij onderdrukte de protesten met veel geweld.

Meer uit Buitenland

Charles dringt aan op westerse eenheid in toespraak Congres VS

WASHINGTON (ANP) - De Britse koning Charles III heeft de Verenigde Staten erop aangedrongen om standvastig te blijven met hun westerse bondgenoten, nu de spanningen rond Iran en Oekraïne de trans-Atlantische betrekkingen dreigen te ondermijnen. "De uitdagingen waar we voor staan zijn te groot voor één enkel land om alleen te dragen", zei hij onder meer in een zeldzame toespraak tot het Amerikaanse Congres.

8 minuten geleden
Oud-FBI-directeur Comey aangeklaagd voor bedreigen president

WASHINGTON (ANP/RTR) - De voormalige FBI-directeur James Comey is aangeklaagd voor het bedreigen van de Amerikaanse president. Eerder meldden internationale media al dat Comey opnieuw werd vervolgd, maar de precieze aanklacht was toen nog onduidelijk. Tegen Comey is ook een arrestatiebevel uitgevaardigd, meldt CNN.

1 uur geleden
Trump haalt uit naar Duitse bondskanselier Merz

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft uitgehaald naar de Duitse bondskanselier Friedrich Merz. Merz zei maandag dat de VS de oorlog tegen Iran zonder strategie zijn begonnen en dat het land nu vernederd wordt door het Iraanse leiderschap. "Hij weet niet waar hij het over heeft!", schrijft Trump als reactie op zijn Truth Social.

1 uur geleden
Bultrug Timmy onderweg naar de Noordzee

WISMAR (ANP) - Bultrug Timmy, die weken vastlag voor de kust van Duitsland, is onderweg naar de Noordzee. Hij ligt in de waterbak van een schip en wordt naar diepe wateren gebracht, meldt de krant Bild. Eerder op de dag wist het reddingsteam de walvis in de waterbak te krijgen.

2 uur geleden
Magyar ontmoet woensdag ook EU-kopstuk Costa in Brussel

BRUSSEL (ANP) - De Hongaarse verkiezingswinnaar Péter Magyar heeft woensdag in Brussel ook een ontmoeting met António Costa, de voorzitter van de EU-leiders. Eerder meldde Magyar al dat hij met Commissievoorzitter Ursula von der Leyen zou spreken over de bevroren Europese subsidies voor zijn land.

2 uur geleden
Geen parlementair onderzoek naar Starmer om aanstelling Mandelson

LONDEN (ANP) - Er komt geen parlementair onderzoek naar de Britse premier Keir Starmer. In het parlement wist de motie hiervoor geen meerderheid te behalen. Uit het onderzoek had duidelijk moeten worden of de sociaaldemocraat Starmer het Lagerhuis mogelijk bewust of onbewust heeft misleid in de affaire rond de benoeming van Peter Mandelson als ambassadeur in de Verenigde Staten.

4 uur geleden
Hoekstra: afbouw fossiel nodig om volgende crisis te voorkomen

SANTA MARTA (ANP) - Een snellere overstap op schone energiebronnen is niet alleen noodzakelijk voor het klimaat, maar ook om minder kwetsbaar te worden voor een volgende energiecrisis. Met die boodschap is Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat) naar de conferentie over de afbouw van fossiele brandstoffen in Colombia gekomen.

4 uur geleden