Loekasjenko regelt machtsoverdracht voor als hij gedood wordt
MINSK (ANP/RTR) - De Wit-Russische president Aleksandr Loekasjenko heeft een decreet getekend voor de machtsoverdracht in het geval hij wordt vermoord, door andere gewelddadige acties om het leven komt of niet langer kan functioneren. In dat geval wordt de macht overgenomen door een veiligheidsraad, zo staat in de nieuwe regelgeving. Eerder was bepaald dat de premier van het land tijdelijk de macht zou overnemen tot een nieuwe president aantreedt.
Loekasjenko heeft afgelopen maand gezegd dat hij het politieke stelsel in het land wil veranderen. Hij heeft dat vaker gedaan in de bijna 27 jaar dat hij aan de macht is. Kort na zijn aantreden in 1994 trok hij de macht naar zich toe als president. Loekasjenko is meerdere malen in omstreden verkiezingen herkozen. Na de presidentsverkiezingen in augustus vorig jaar kwamen er massale protesten tegen hem omdat hij volgens de oppositie de stembusgang in werkelijkheid verloor en niet heeft gewonnen met 80 procent van de stemmen.
In april maakten Minsk en Moskou melding van de aanhouding van zeven mensen in Wit-Rusland en in Rusland die een gewelddadige machtsovername zouden hebben beraamd. Ze zouden plannen hebben Loekasjenko en een aantal topfiguren van het bewind en hun gezinsleden te vermoorden.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat er een "goede kans" is dat er maandag een deal gesloten wordt met Iran. Hij zei tegen Fox News dat er op dit moment onderhandeld wordt, met nog een ruime dag te gaan tot het ultimatum afloopt dat Trump eerder stelde.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het tweede Amerikaanse F-15-bemanningslid dat uit Iran is gered, is "ernstig gewond", verklaart de Amerikaanse president Donald Trump zondagmiddag op Truth Social. Hij zei eerder al dat de militair verwondingen had opgelopen en dat het goed met hem komt.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De aankondiging dat Ye, ook bekend als Kanye West, deze zomer drie optredens doet op het Wireless Festival in Londen heeft tot ophef geleid in het Verenigd Koninkrijk. Pepsi heeft zich inmiddels teruggetrokken als sponsor van het festival en premier Keir Starmer heeft het "zeer zorgwekkend" genoemd.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Een vrachtschip met graan is gezonken in de Zee van Azov en daarbij is zeker één persoon om het leven gekomen, meldt de pro-Russische gouverneur van het bezette deel van de Oekraïense regio Cherson. Twee personen zijn vermist.
3 uur geledenVATICAANSTAD (ANP) - Paus Leo XIV heeft in zijn eerste paasboodschap wereldleiders opgeroepen om "te kiezen voor vrede". Hij sprak op een vol Sint-Pietersplein over de vele conflicten in de wereld, maar noemde geen landen en gebieden bij naam.
5 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - China bevestigt dat het een Fransman heeft geëxecuteerd vanwege drugssmokkel. Het tegengaan van drugscriminaliteit is de gezamenlijke verantwoordelijkheid van alle landen, verklaart de Chinese ambassade in Frankrijk hierover.
6 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/DPA) - De Libanese president Joseph Aoun heeft zondag opnieuw opgeroepen tot onderhandelingen met Israël. Het buurland voert sinds begin maart weer grote aanvallen uit op Libanon en is ook weer bezig met een grondoffensief in het zuiden.
7 uur geleden