Loekasjenko dreigt met blokkade goederentransport
MINSK (ANP/RTR) - De omstreden Wit-Russische president Aleksandr Loekasjenko dreigt het internationaal goederentransport door zijn land stil te leggen als de Europese Unie sancties tegen zijn regime instelt, meldt staatspersbureau Belta. Loekasjenko dreigt daarnaast met het boycotten van de havens in buurland Litouwen.
Eventuele sancties tegen Wit-Rusland werden donderdag besproken door de ministers van Buitenlandse Zaken van de EU-lidstaten. Zij willen daarmee druk zetten op Loekasjenko om de dialoog met de oppositie aan te gaan.
Aanhangers van de Wit-Russische oppositie gaan massaal de straat op sinds de presidentsverkiezingen van 9 augustus. Loekasjenko, die de voormalige Sovjet-Republiek al 26 jaar met harde hand regeert, claimt die te hebben gewonnen met 80 procent van de stemmen. De oppositie en de EU stellen dat die uitslag door verkiezingsfraude tot stand is gekomen.
De Duitse bondskanselier Angela Merkel zei vrijdag dat zij heeft geprobeerd te bellen met Loekasjenko. Hij weigerde echter met Merkel te spreken.
Loekasjenko ageerde vrijdag ook tegen de EU door de helft van het leger in staat van paraatheid te brengen vanwege "bedreigingen vanuit het westen", aldus Belta. Analisten hebben gesteld dat Loekasjenko de aandacht van de binnenlandse onvrede probeert af te leiden door een internationale crisis te veinzen of te veroorzaken.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering overweegt duizenden extra militairen in te zetten in het Midden-Oosten. Dat melden een Amerikaanse functionaris en drie andere ingewijden aan persbureau Reuters.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft opgeroepen tot het onmiddellijk staken van aanvallen op civiele infrastructuur in de Golfregio, na beschietingen van gasproductiefaciliteiten in zowel Iran als Qatar. Dat zegt hij via X.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Pentagon heeft het Witte Huis gevraagd een noodbudget van meer dan 200 miljard dollar bij het Congres aan te vragen voor de oorlog tegen Iran. Dat meldt The Washington Post op basis van een hoge regeringsfunctionaris.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump wil voorlopig geen verdere aanvallen op de Iraanse energie-infrastructuur, meldt de krant Wall Street Journal op basis van Amerikaanse functionarissen.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft naar eigen zeggen voor het eerst aanvallen uitgevoerd op het noorden van Iran. Welke doelen zijn aangevallen en waar die zich bevonden, is niet bekendgemaakt.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie is "diep bezorgd" over de Israëlische aanvallen op Libanon. Israël moet direct stoppen met de operaties in het buurland, stelt de diplomatieke dienst EEAS. De strijd treft volgens de dienst vooral burgers. Wel krijgt Hezbollah de schuld van de oorlog.
5 uur geledenSAN JOSÉ (ANP/RTR) - De Costa Ricaanse president Rodrigo Chaves heeft opgeroepen om alle communisten van Noord- tot Zuid-Amerika te verdrijven. Hij zei de communistische regering in Cuba niet te erkennen en de Costa Ricaanse ambassade in Havana te sluiten.
5 uur geleden