Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Loekasjenko beëdigd voor 6e termijn als president Wit-Rusland

Loekasjenko beëdigd voor 6e termijn als president Wit-Rusland

MINSK (ANP/RTR/AFP) - De Wit-Russische president Aleksandr Loekasjenko is beëdigd voor een zesde termijn tijdens een geheime ceremonie zonder voorafgaande aankondiging. Dat meldde staatspersbureau Belta woensdag.

"Aleksandr Loekasjenko is aangetreden als president van Wit-Rusland. De inauguratieceremonie vond plaats in het Paleis van Onafhankelijkheid", meldde het persbureau. Andere persbureaus meldden dat de straten afgesloten waren toen Loekasjenko's colonne door de hoofdstad Minsk racete.

De ceremonie, die normaal van tevoren bekend zou worden gemaakt als een belangrijke staatsaangelegenheid, volgt op de omstreden verkiezingen van 9 augustus. Loekasjenko, aan de macht sinds 1994, claimde een verpletterende overwinning, maar de oppositie beschuldigde hem van massale verkiezingsfraude.

Sancties

Belta zei dat Loekasjenko zijn rechterhand op een kopie van de grondwet legde en de eed aflegde tijdens een ceremonie die werd bijgewoond door enkele honderden mensen.

Wit-Rusland wordt geconfronteerd met het vooruitzicht van sancties van de VS en de Europese Unie vanwege de betwiste verkiezingen. Die werden gevolgd door hardhandig optreden door de veiligheidstroepen van Loekasjenko tegen protesten van de oppositie die zijn ontslag eisen.

Ongehoorzaamheidscampagne

Mensenrechtenonderzoeker Anaïs Marin van de Verenigde Naties zei vorige week dat meer dan 10.000 mensen "op gewelddadige wijze zijn gearresteerd" sinds de verkiezingen, met meer dan vijfhonderd meldingen van martelingen en duizenden die "hard zijn geslagen".

De Wit-Russische oppositiebeweging riep woensdag op tot een onmiddellijke burgerlijke ongehoorzaamheidscampagne nadat Aleksandr Loekasjenko als president was ingehuldigd.

Pavel Latushko, een lid van de coördinatieraad van de oppositie, zei op sociale media dat hij en zijn bondgenoten nooit zouden accepteren wat hij de vervalste verkiezingsoverwinning van Loekasjenko noemde. Hij eiste dat er nieuwe presidentsverkiezingen worden gehouden.

Meer uit Buitenland

Moldavië: belangrijkste hoogspanningslijn met Europa verbroken

CHISINAU (ANP) - Nachtelijke Russische aanvallen op Oekraïne hebben de belangrijkste hoogspanningslijn tussen Moldavië en Europa verbroken. Dat schrijft de Moldavische president Maia Sandu op X.

46 minuten geleden
Pentagon zet journalisten gebouw uit na uitspraak rechter

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft maandag laten weten dat journalisten niet langer mogen werken in het Pentagon. Er zal op het terrein een aparte werkplaats voor media worden ingericht en medewerkers van de pers zijn alleen nog "onder begeleiding van geautoriseerd personeel" welkom in het hoofdkwartier van Defensie.

5 uur geleden
Opnieuw aanvallen met drones en raketten gemeld in Midden-Oosten

TEHERAN/TEL AVIV/RIYAD (ANP/AFP/RTR) - Meerdere landen in het Midden-Oosten melden in de nacht van maandag op dinsdag opnieuw aanvallen. Zo meldde de Iraanse staatstelevisie dat er een "nieuwe reeks raketten is afgevuurd op Israël". Israël trof volgens Al Jazeera doelen in de Libanese hoofdstad Beiroet. Journalisten van The New York Times meldden zeker zeven explosies in de stad.

5 uur geleden
Dodental door vliegtuigcrash Colombia loopt op

BOGOTÁ (ANP/DPA) - Het dodental door de crash met een militair vliegtuig in Colombia loopt op. Tot dusver zijn zeker 34 mensen overleden, laat gouverneur Jhon Gabriel Molina Acosta van Putumayo, de regio waar het toestel neerstortte, weten.

9 uur geleden
NYT: luchtverkeersleider LaGuardia voor crash mogelijk afgeleid

NEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA onderzoekt of een luchtverkeersleider op het New Yorkse vliegveld LaGuardia mogelijk was afgeleid voor de crash met een toestel van Air Canada, schrijft The New York Times op basis van ingewijden. Door de botsing tussen de passagiersvlucht en een brandweerwagen kwamen de twee piloten om het leven. Zo'n veertig inzittenden raakten gewond.

9 uur geleden
Dodental door vliegtuigcrash Colombia loopt op

BOGOTÁ (ANP/DPA) - Het dodental door de crash met een militair vliegtuig in Colombia loopt op. Tot dusver zijn zeker acht mensen overleden, zeggen regionale autoriteiten.

12 uur geleden
Amerikaanse regering begint nieuwe onderzoeken naar Harvard

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering van Donald Trump is twee nieuwe onderzoeken begonnen naar de universiteit Harvard. Het ministerie van Onderwijs gaat kijken of de gerenommeerde universiteit doet aan positieve discriminatie. Het bewust bevoordelen van achtergestelde of ondervertegenwoordigde groepen werd in 2023 door het Hooggerechtshof verboden.

13 uur geleden