Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Loekasjenko beëdigd voor 6e termijn als president Wit-Rusland

Loekasjenko beëdigd voor 6e termijn als president Wit-Rusland

MINSK (ANP/RTR/AFP) - De Wit-Russische president Aleksandr Loekasjenko is beëdigd voor een zesde termijn tijdens een geheime ceremonie zonder voorafgaande aankondiging. Dat meldde staatspersbureau Belta woensdag.

"Aleksandr Loekasjenko is aangetreden als president van Wit-Rusland. De inauguratieceremonie vond plaats in het Paleis van Onafhankelijkheid", meldde het persbureau. Andere persbureaus meldden dat de straten afgesloten waren toen Loekasjenko's colonne door de hoofdstad Minsk racete.

De ceremonie, die normaal van tevoren bekend zou worden gemaakt als een belangrijke staatsaangelegenheid, volgt op de omstreden verkiezingen van 9 augustus. Loekasjenko, aan de macht sinds 1994, claimde een verpletterende overwinning, maar de oppositie beschuldigde hem van massale verkiezingsfraude.

Sancties

Belta zei dat Loekasjenko zijn rechterhand op een kopie van de grondwet legde en de eed aflegde tijdens een ceremonie die werd bijgewoond door enkele honderden mensen.

Wit-Rusland wordt geconfronteerd met het vooruitzicht van sancties van de VS en de Europese Unie vanwege de betwiste verkiezingen. Die werden gevolgd door hardhandig optreden door de veiligheidstroepen van Loekasjenko tegen protesten van de oppositie die zijn ontslag eisen.

Ongehoorzaamheidscampagne

Mensenrechtenonderzoeker Anaïs Marin van de Verenigde Naties zei vorige week dat meer dan 10.000 mensen "op gewelddadige wijze zijn gearresteerd" sinds de verkiezingen, met meer dan vijfhonderd meldingen van martelingen en duizenden die "hard zijn geslagen".

De Wit-Russische oppositiebeweging riep woensdag op tot een onmiddellijke burgerlijke ongehoorzaamheidscampagne nadat Aleksandr Loekasjenko als president was ingehuldigd.

Pavel Latushko, een lid van de coördinatieraad van de oppositie, zei op sociale media dat hij en zijn bondgenoten nooit zouden accepteren wat hij de vervalste verkiezingsoverwinning van Loekasjenko noemde. Hij eiste dat er nieuwe presidentsverkiezingen worden gehouden.

Meer uit Buitenland

Florida opent onderzoek naar doden op speedboot bij Cuba

MIAMI (ANP) - Justitie in de Amerikaanse staat Florida doet onderzoek naar de schietpartij tussen de Cubaanse kustwacht en een Amerikaanse speedboot, meldt hoofdaanklager van de staat James Uthmeier op X. Volgens Cuba hadden de opvarenden van de speedboot eerst het vuur geopend, waarna vier van hen werden gedood door de kustwacht, maar Uthmeier wil die uitleg niet zomaar geloven.

1 uur geleden
Zelensky belt met Trump over verdere onderhandelingen

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft gebeld met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump over de onderhandelingen met Rusland. Zelensky spreekt op X de verwachting uit dat binnenkort de voorbereidingen kunnen worden getroffen voor een gesprek tussen de leiders zelf, inclusief de Russische president Vladimir Poetin.

2 uur geleden
President Suriname vraagt vertrek 3 directieleden staatsbedrijven

PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse president Jennifer Simons heeft drie directieleden van staatsbedrijven gevraagd om op te stappen. Er was ophef ontstaan over zeer lucratieve, langlopende contracten die de nieuwe directeur van het Staatsziekenfonds (SZF), waar circa 80 procent van de Surinamers verzekerd is, zou hebben gesloten met partijgenoten die niets te maken hebben met de ziektekostenverzekeringsbranche.

3 uur geleden
Braziliaanse politici veroordeeld voor moord op gemeenteraadslid

RIO DE JANEIRO (ANP/AFP) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft twee voormalige parlementsleden veroordeeld voor het opdracht geven tot de moord op Marielle Franco, gemeenteraadslid in Rio de Janeiro in 2018. Ze werden beiden veroordeeld tot 76 jaar en drie maanden gevangenisstraf.

3 uur geleden
VS laten verkoop Venezolaanse olie aan Cuba opnieuw toe

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten laten weer toe dat Venezuela olie aan Cuba verkoopt, meldt het Amerikaanse ministerie van Financiën. Voorwaarde is dat olieleveringen niet de regering in Havana, maar het Cubaanse volk ten goede komen. Het ministerie noemt de beleidswijziging een maatregel "in solidariteit met het Cubaanse volk".

3 uur geleden
Cuba schiet vier mensen op Amerikaanse speedboot dood

HAVANA (ANP/AFP) - De Cubaanse kustwacht heeft vier opvarenden van een Amerikaanse speedboot doodgeschoten, meldt het Cubaanse ministerie van Binnenlandse Zaken. Er zou eerst vanaf de boot zijn geschoten, toen de kustwacht het vaartuig benaderde.

3 uur geleden
Vooraanstaande Democraat Larry Summers stapt op bij Harvard

WASHINGTON (ANP) - De voormalige Amerikaanse minister van Financiën Larry Summers neemt aan het einde van het academische jaar ontslag als docent aan de prestigieuze universiteit Harvard. Dat meldt The New York Times. Harvard heeft Summers vertrek bevestigd.

5 uur geleden