Loekasjenko beëdigd voor 6e termijn als president Wit-Rusland
MINSK (ANP/RTR/AFP) - De Wit-Russische president Aleksandr Loekasjenko is beëdigd voor een zesde termijn tijdens een geheime ceremonie zonder voorafgaande aankondiging. Dat meldde staatspersbureau Belta woensdag.
"Aleksandr Loekasjenko is aangetreden als president van Wit-Rusland. De inauguratieceremonie vond plaats in het Paleis van Onafhankelijkheid", meldde het persbureau. Andere persbureaus meldden dat de straten afgesloten waren toen Loekasjenko's colonne door de hoofdstad Minsk racete.
De ceremonie, die normaal van tevoren bekend zou worden gemaakt als een belangrijke staatsaangelegenheid, volgt op de omstreden verkiezingen van 9 augustus. Loekasjenko, aan de macht sinds 1994, claimde een verpletterende overwinning, maar de oppositie beschuldigde hem van massale verkiezingsfraude.
Sancties
Belta zei dat Loekasjenko zijn rechterhand op een kopie van de grondwet legde en de eed aflegde tijdens een ceremonie die werd bijgewoond door enkele honderden mensen.
Wit-Rusland wordt geconfronteerd met het vooruitzicht van sancties van de VS en de Europese Unie vanwege de betwiste verkiezingen. Die werden gevolgd door hardhandig optreden door de veiligheidstroepen van Loekasjenko tegen protesten van de oppositie die zijn ontslag eisen.
Ongehoorzaamheidscampagne
Mensenrechtenonderzoeker Anaïs Marin van de Verenigde Naties zei vorige week dat meer dan 10.000 mensen "op gewelddadige wijze zijn gearresteerd" sinds de verkiezingen, met meer dan vijfhonderd meldingen van martelingen en duizenden die "hard zijn geslagen".
De Wit-Russische oppositiebeweging riep woensdag op tot een onmiddellijke burgerlijke ongehoorzaamheidscampagne nadat Aleksandr Loekasjenko als president was ingehuldigd.
Pavel Latushko, een lid van de coördinatieraad van de oppositie, zei op sociale media dat hij en zijn bondgenoten nooit zouden accepteren wat hij de vervalste verkiezingsoverwinning van Loekasjenko noemde. Hij eiste dat er nieuwe presidentsverkiezingen worden gehouden.
Meer uit Buitenland
AMSTELVEEN (ANP) - KLM kan op dit moment geen vluchten uitvoeren naar de Antilliaanse eilanden Curaçao, Aruba en Sint Maarten omdat het luchtruim rond Curaçao is gesloten door de situatie in Venezuela. Dat meldt de luchtvaartmaatschappij in een verklaring.
6 minuten geledenCARACAS (ANP/RTR) - De Venezolaanse oppositie zegt op dit moment geen officiële reactie te geven op "de gebeurtenissen die in Venezuela zijn gemeld", maar hier later mee te komen. Dat meldt de oppositie in een korte verklaring. In het land zijn sinds vannacht explosies te horen. Volgens de Venezolaanse president Nicolás Maduro gaat het om "uitermate ernstige militaire agressie" van de Verenigde Staten. Dat land heeft de aanvallen nog niet bevestigd.
8 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump claimt dat Amerikaanse strijdkrachten de Venezolaanse president Nicolás Maduro en diens vrouw hebben opgepakt in Venezuela. Ze zijn volgens Trump uit het land gevlogen. Trump meldt dat de VS een "heel grote" en succesvolle operatie hebben uitgevoerd tegen Venezuela en de leider van dat land.
13 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse luchtvaartautoriteit Federal Aviation Administration (FAA) heeft een verbod opgelegd voor Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen om over Venezuela te vliegen. Dat meldt zakenzender CNBC in een liveblog.
15 minuten geledenCARACAS (ANP/RTR) - De Amerikaanse ambassade in Caracas heeft melding gemaakt van explosies. Amerikanen worden opgeroepen niet naar Venezuela te gaan en in het land beschutting te zoeken. De ambassade meldt geen mogelijke oorzaak van de ontploffingen.
25 minuten geledenHAVANA (ANP) - De Cubaanse president Miguel Díaz-Canel zegt dat de Verenigde Staten zich schuldig maken aan "staatsterrorisme tegen het moedige Venezolaanse volk". Het land onderhoudt goede banden met Venezuela, dat onder vuur lijkt te liggen van de VS.
51 minuten geledenBOGOTA (ANP) - Colombia is "diep bezorgd" over de berichten over aanvallen op buurland Venezuela, schrijft president Gustavo Petro van dat land op X. Die leiden volgens hem tot "escalatie van de spanningen in de regio". Internationale conflicten moeten vreedzaam worden opgelost, zegt Petro.
1 uur geleden