Lockdowns China zorgen nog niet voor problemen met import
DEN HAAG (ANP) - De lockdowns in China zorgen weliswaar voor nog meer druk op de logistieke keten bij import en export, maar niet direct voor enorme problemen. Dat zeggen brancheorganisaties voor ondernemers en transport na een belronde tegen het ANP.
De logistieke keten had al last van verstoringen door de coronapandemie, daar kwam de oorlog in Oekraïne bij en nu ook de nieuwe lockdowns in China. Onder andere miljoenenstad Shanghai, met 's werelds grootste containerhaven, zit al weken in lockdown vanwege coronabesmettingen.
Belangenvereniging van expediteurs Fenex zegt dat "de hele markt aan het infuus" ligt. "De sluiting van de stad Shanghai helpt niet", aldus, aldus voorzitter Ad Schoenmakers Volgens hem was het idee dat er eind dit jaar stabilisatie zou volgen in de markt, nu is dat opgeschoven naar eind volgend jaar. "Zo leggen we de horizon steeds verder. Elke dag doet het ergens in de keten pijn. Het probleem blijft doordenderen."
Verdere verstoringen
Soms varen "overvolle" boten Shanghai voorbij. Dat zorgt volgens Schoenmakers weer voor verdere verstoringen zoals langere levertijden. "We krijgen het met zijn allen wel voor elkaar maar niet binnen het normale tijdsbestek." De doorvoertijd voor een container was zo'n 30 dagen. Dat is nu tussen de 60 en 80 dagen. Daardoor komt de langetermijnplanning van importeurs en exporteurs in de problemen.
Brancheorganisatie Transport en Logistiek Nederland (TLN) zegt dat de lockdowns in China "in belangrijke mate" zorgen voor een "voortzetting van de situatie die er al was" door verstoringen als gevolg van de pandemie, laat een woordvoerder weten. Het "zo goed als platleggen" van Shanghai geeft ook problemen voor omliggende havens. TLN verwacht door het stilvallen van Chinese fabrieken wel effecten op de aanvoer vanuit China naar Nederland, maar zegt nog geen specifieke signalen te krijgen
Ondernemersbelangenclub evofenedex laat weten nog weinig te merken van de lockdowns in China. "Enerzijds functioneren Chinese havens deels en anderzijds hebben veel bedrijven behoorlijke voorraden aangelegd, waardoor ze niet meteen vatbaar zijn voor logistieke verstoringen", aldus een woordvoerder. Export naar China kan langer duren omdat goederen misschien naar andere havens gebracht moeten worden. Als de lockdowns lang duren kan uiteindelijk schaarste aan producten ontstaan. Dat zou bijvoorbeeld voor consumentengoederen zoals elektronica, kleding en tuinmeubels kunnen gelden.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Honderden vluchten op de grote luchthavens van New York zijn geschrapt in verband met een grote sneeuwstorm. Er wordt verwacht dat er vanaf vrijdagmiddag tot en met zaterdag zware sneeuwval is in New York City en op Long Island, met een mogelijke ophoping van wel 20 centimeter sneeuw voordat de storm afneemt.
3 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De kansen op werk voor werklozen in Duitsland zijn op een historisch dieptepunt, waarschuwt de directeur van de Bundesagentur für Arbeit. In opmerkingen die vrijdag werden vrijgegeven, vertelt Andrea Nahles aan nieuwssite web.de dat de Duitse arbeidsmarkt al enkele maanden stagneert en geen vooruitgang boekt.
35 minuten geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Rusland en Kazachstan hebben de eerste lancering onder hun gezamenlijke Baiterek-ruimteproject uitgesteld. De debuutlancering van de Russische Soejoz 5-raket wordt verschoven naar een nader te bepalen tijdstip om extra controles mogelijk te maken.
36 minuten geledenBEIJING (ANP/AFP) - China's uitgestrekte spoornet voor hogesnelheidstreinen heeft een totale operationele afstand van 50.000 kilometer bereikt met de opening van een nieuwe lijn op vrijdag. Daarmee is het netwerk, het langste ter wereld, inmiddels een vijfde langer dan de omtrek van de aarde.
39 minuten geledenBERLIJN (ANP) - De Duitse minister voor Digitale Zaken, Karsten Wildberger, staat open voor een verbod op sociale media voor kinderen, zoals dat in Australië is ingevoerd. "Ik zie daar veel voordelen in. Ik vind de vraag naar een leeftijdsbeperking meer dan gerechtvaardigd", zei hij tegen het Duitse persbureau dpa.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De Britse techactivist Imran Ahmed, hoofd van de in de Verenigde Staten gevestigde anti-desinformatiewaakhond Center for Countering Digital Hate, heeft de regering van president Donald Trump aangeklaagd om een aan hem opgelegd visumverbod. Volgens Ahmed is de maatregel een "ongrondwettelijke" poging om een Amerikaanse inwoner uit te zetten.
1 uur geledenSINGAPORE (ANP/BELGA/BLOOMBERG) - Zilver heeft vrijdag voor het eerst een prijs van 75 dollar per troy ounce (31,1 gram) bereikt. Ook de goudprijs neemt steeds verder toe, mede door de opgelopen geopolitieke spanningen en de zwakte van de Amerikaanse dollar.
2 uur geleden