Lockdowns China zorgen nog niet voor problemen met import
DEN HAAG (ANP) - De lockdowns in China zorgen weliswaar voor nog meer druk op de logistieke keten bij import en export, maar niet direct voor enorme problemen. Dat zeggen brancheorganisaties voor ondernemers en transport na een belronde tegen het ANP.
De logistieke keten had al last van verstoringen door de coronapandemie, daar kwam de oorlog in Oekraïne bij en nu ook de nieuwe lockdowns in China. Onder andere miljoenenstad Shanghai, met 's werelds grootste containerhaven, zit al weken in lockdown vanwege coronabesmettingen.
Belangenvereniging van expediteurs Fenex zegt dat "de hele markt aan het infuus" ligt. "De sluiting van de stad Shanghai helpt niet", aldus, aldus voorzitter Ad Schoenmakers Volgens hem was het idee dat er eind dit jaar stabilisatie zou volgen in de markt, nu is dat opgeschoven naar eind volgend jaar. "Zo leggen we de horizon steeds verder. Elke dag doet het ergens in de keten pijn. Het probleem blijft doordenderen."
Verdere verstoringen
Soms varen "overvolle" boten Shanghai voorbij. Dat zorgt volgens Schoenmakers weer voor verdere verstoringen zoals langere levertijden. "We krijgen het met zijn allen wel voor elkaar maar niet binnen het normale tijdsbestek." De doorvoertijd voor een container was zo'n 30 dagen. Dat is nu tussen de 60 en 80 dagen. Daardoor komt de langetermijnplanning van importeurs en exporteurs in de problemen.
Brancheorganisatie Transport en Logistiek Nederland (TLN) zegt dat de lockdowns in China "in belangrijke mate" zorgen voor een "voortzetting van de situatie die er al was" door verstoringen als gevolg van de pandemie, laat een woordvoerder weten. Het "zo goed als platleggen" van Shanghai geeft ook problemen voor omliggende havens. TLN verwacht door het stilvallen van Chinese fabrieken wel effecten op de aanvoer vanuit China naar Nederland, maar zegt nog geen specifieke signalen te krijgen
Ondernemersbelangenclub evofenedex laat weten nog weinig te merken van de lockdowns in China. "Enerzijds functioneren Chinese havens deels en anderzijds hebben veel bedrijven behoorlijke voorraden aangelegd, waardoor ze niet meteen vatbaar zijn voor logistieke verstoringen", aldus een woordvoerder. Export naar China kan langer duren omdat goederen misschien naar andere havens gebracht moeten worden. Als de lockdowns lang duren kan uiteindelijk schaarste aan producten ontstaan. Dat zou bijvoorbeeld voor consumentengoederen zoals elektronica, kleding en tuinmeubels kunnen gelden.
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP/RTR) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa speelt in op de schaarste die door de Iran-oorlog is ontstaan door extra langeafstandsvluchten in te zetten naar Azië en Afrika. Reizigers zoeken momenteel naar alternatieven voor luchtvaartmaatschappijen uit het Midden-Oosten zoals Emirates en Qatar Airways, die worden gehinderd door luchtruimsluitingen in hun thuisregio.
12 minuten geledenSEATTLE (ANP) - Topvrouw Jay Graber van socialmediaplatform Bluesky doet een stap terug. Ze blijft wel bij het in opkomst zijnde Amerikaanse bedrijf, en gaat aan de slag als innovatiedirecteur.
13 minuten geledenFRANKFURT (ANP/DPA/RTR) - De oprichters van de Duitse producent van coronavaccins BioNTech gaan een nieuw biotechbedrijf beginnen en leggen daarom hun bestuursfuncties neer bij de biotechnoloog. Topman Ugur Sahin en medisch directeur Özlem Türeci gaan eind dit jaar het bedrijf verlaten wanneer hun contracten aflopen.
48 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouworganisatie Agractie maakt zich "grote zorgen" over de explosief stijgende dieselprijzen en de gevolgen daarvan voor de Nederlandse voedselproductie. "De overheid profiteert momenteel fors van de hogere btw-inkomsten, terwijl boeren en transporteurs worden geconfronteerd met torenhoge kosten", zegt een woordvoerster.
1 uur geledenDIEMEN (ANP) - Als de oorlog in het Midden-Oosten en de daardoor stijgende energie- en brandstofprijzen lang blijven aanhouden, leidt dat niet tot massale ontslagen in Nederland. Dit verwacht de topman van de Nederlandse tak van uitzendconcern Randstad. "Met de huidige arbeidsmarktkrapte denk ik dat het misschien wat minder krap wordt", zei topman Jeroen Tiel van Randstad Nederland dinsdag tijdens een persbijeenkomst over de ontwikkelingen op de arbeidsmarkt.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is onbekend hoeveel Nederlanders gestrand zijn die via het Midden-Oosten naar Nederland zouden reizen. Volgens een woordvoerder van de ANVR gaat het zeker om "duizenden" reizigers die door de oorlog in Iran vastzitten op hun vakantiebestemming. Exacte cijfers zijn er niet en bovendien fluctueren die per dag. "Hoe langer de oorlog duurt, hoe groter de groep wordt."
2 uur geledenRIYAD (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Een langdurige oorlog in het Midden-Oosten kan "catastrofale gevolgen" hebben voor de wereldwijde oliemarkt en het is van "cruciaal belang" dat de Straat van Hormuz wordt heropend voor de scheepvaart. Dat zei topman Amin Nasser van het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco bij de bekendmaking van jaarcijfers. Door de oorlog heeft Saudi-Arabië zijn olieproductie moeten beperken.
2 uur geleden