Locatie voor asielzoekers uit veilige landen amper gebruikt
DEN HAAG (ANP) - De speciale locatie in Ter Apel waar asielzoekers kunnen worden geplaatst die weinig kans maken op een verblijfsstatus, wordt weinig gebruikt. Betrokkenen die worden geselecteerd voor deze sobere locatie haken nogal eens af als ze aankomen. Ook zien ze af van andere opvang door het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA). Ze vertrekken veelal met onbekende bestemming, meldt het ministerie van Justitie en Veiligheid desgevraagd.
Het zijn voornamelijk mensen uit veilige landen zoals Marokko en Algerije. Sommigen reizen rond in Europa, soms met criminele motieven, en maken nergens kans op een status. Ze zorgen relatief vaak voor overlast in gemeenten of bij opvanglocaties voor asielzoekers. Om deze overlast tegen te gaan, is als proef de zogeheten procesbeschikbaarheidslocatie (PBL) bedacht. Daar zijn de afgelopen maanden steeds tussen de vijf en vijftien plekken bezet. Volgende week wordt de capaciteit verhoogd naar dertig personen, meldt het ministerie.
De burgemeesters van Westerwolde, waarin Ter Apel ligt, en Emmen zijn ontevreden over de voortgang in de PBL. Ze wijzen erop dat de eerder afgesproken aantallen - van vijftig tot honderd - niet worden gehaald. Bovendien is er nog niet veel te merken van een vermindering van de overlast. Het ministerie kan nog niet zeggen hoeveel voor de PBL geselecteerde asielzoekers inmiddels zijn afgehaakt. Ook is niet bekend waar ze heen zijn gegaan, mogelijk naar het buitenland of de illegaliteit in.
'Ontmoedigende werking'
Het departement vindt juist dat de eerste ervaringen erop duiden dat de PBL een "ontmoedigende werking" heeft. Een woordvoerster gaat daarbij uit van het gegeven dat de betrokkenen niet meer in de asielopvang zitten en ook de aanvraagprocedure wordt gestopt. Uiteindelijk is de hoop dat deze kansarme asielzoekers niet meer naar Nederland toe komen. De toestroom van kansarme asielzoekers, vrijwel uitsluitend mannen, zorgt voor nog meer druk op de asielprocedures bij de Immigratie- en Naturalisatiedienst IND.
Burgemeester Jaap Velema van Westerwolde heeft demissionair staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) uitgenodigd om de kwestie in Ter Apel te bespreken. Hij zal komen, maar het is nog niet bekend wanneer.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Omwonenden van de Amsterdamse Vondelkerk, die door de grote brand hun huis uit moesten, kunnen weer terug. Volgens de veiligheidsregio is de omgeving opgeruimd en ontdaan van onder meer roet- en asdeeltjes. De opvanglocatie in de P.C. Hooftstraat, waar tientallen mensen de nieuwjaarsnacht moesten doorbrengen, is gesloten, zegt een woordvoerster van de gemeente.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rijkswaterstaat waarschuwt weggebruikers dat de weersomstandigheden op veel plekken voor gevaarlijke situaties kunnen zorgen de komende dagen. Ook al wordt er gestrooid.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Dick Schoof heeft de Zwitserse bondspresident Guy Parmelin gecondoleerd na de brand in een bar waarbij ongeveer veertig doden zijn gevallen.
5 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Nederlandse brandwondencentra staan klaar om slachtoffers van de ramp in het Zwitserse skioord Crans-Montana op te vangen. Ze staan met elkaar in contact en wachten of hun inzet nodig is.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het kerkgenootschap Liberty Church is "zeer bedroefd" over de verwoestende brand in de Vondelkerk in Amsterdam. De kerkgemeenschap had de kerk sinds 2017 in gebruik en hield er iedere zondagochtend twee diensten.
6 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - De verdachte van betrokkenheid bij de dood van een jongen door vuurwerk tijdens de jaarwisseling in Nijmegen is donderdagmiddag door de politie vrijgelaten. Hij dient zich wel beschikbaar te houden voor het verdere onderzoek, meldt de politie.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Dierenbescherming heeft rond oud en nieuw ruim 300 meldingen ontvangen van vermiste huisdieren, gewonde dieren en andere incidenten. 34 meldingen werden gedaan tijdens nieuwjaarsnacht. Dat is een lichte stijging ten opzichte van vorig jaar. In totaal rukte de Dierenambulance meer dan 150 keer uit, meldt de organisatie.
7 uur geleden