Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Locatie voor asielzoekers uit veilige landen amper gebruikt

Locatie voor asielzoekers uit veilige landen amper gebruikt

DEN HAAG (ANP) - De speciale locatie in Ter Apel waar asielzoekers kunnen worden geplaatst die weinig kans maken op een verblijfsstatus, wordt weinig gebruikt. Betrokkenen die worden geselecteerd voor deze sobere locatie haken nogal eens af als ze aankomen. Ook zien ze af van andere opvang door het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA). Ze vertrekken veelal met onbekende bestemming, meldt het ministerie van Justitie en Veiligheid desgevraagd.

Het zijn voornamelijk mensen uit veilige landen zoals Marokko en Algerije. Sommigen reizen rond in Europa, soms met criminele motieven, en maken nergens kans op een status. Ze zorgen relatief vaak voor overlast in gemeenten of bij opvanglocaties voor asielzoekers. Om deze overlast tegen te gaan, is als proef de zogeheten procesbeschikbaarheidslocatie (PBL) bedacht. Daar zijn de afgelopen maanden steeds tussen de vijf en vijftien plekken bezet. Volgende week wordt de capaciteit verhoogd naar dertig personen, meldt het ministerie.

De burgemeesters van Westerwolde, waarin Ter Apel ligt, en Emmen zijn ontevreden over de voortgang in de PBL. Ze wijzen erop dat de eerder afgesproken aantallen - van vijftig tot honderd - niet worden gehaald. Bovendien is er nog niet veel te merken van een vermindering van de overlast. Het ministerie kan nog niet zeggen hoeveel voor de PBL geselecteerde asielzoekers inmiddels zijn afgehaakt. Ook is niet bekend waar ze heen zijn gegaan, mogelijk naar het buitenland of de illegaliteit in.

'Ontmoedigende werking'

Het departement vindt juist dat de eerste ervaringen erop duiden dat de PBL een "ontmoedigende werking" heeft. Een woordvoerster gaat daarbij uit van het gegeven dat de betrokkenen niet meer in de asielopvang zitten en ook de aanvraagprocedure wordt gestopt. Uiteindelijk is de hoop dat deze kansarme asielzoekers niet meer naar Nederland toe komen. De toestroom van kansarme asielzoekers, vrijwel uitsluitend mannen, zorgt voor nog meer druk op de asielprocedures bij de Immigratie- en Naturalisatiedienst IND.

Burgemeester Jaap Velema van Westerwolde heeft demissionair staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) uitgenodigd om de kwestie in Ter Apel te bespreken. Hij zal komen, maar het is nog niet bekend wanneer.

Meer uit Binnenland

Partijen teleurgesteld over ontruiming uitvak tijdens IJsselderby

DEVENTER (ANP) - De gemeente Zwolle, de gemeente Deventer, de politie en voetbalclubs Go Ahead Eagles en PEC Zwolle zijn "zeer teleurgesteld" dat de wedstrijd tussen Go Ahead Eagles en PEC Zwolle zondagmiddag na een ontruimingsactie van de ME van start moest gaan zonder gevuld uitvak. Dat laten ze in een gezamenlijke verklaring weten.

3 uur geleden
Huldiging PSV dinsdag op Stadhuisplein in Eindhoven

EINDHOVEN (ANP) - De gemeente Eindhoven feliciteert PSV met de landstitel en kondigt aan dat de huldiging dinsdag plaatsvindt op het Stadhuisplein.

3 uur geleden
Douane vindt ruim 1400 kilo cocaïne in Rotterdamse haven

ROTTERDAM (ANP) - De douane heeft zaterdag ruim 1400 kilo cocaïne gevonden in de haven van Rotterdam. De drugs waren verspreid over drie containers, waarbij "afwijkingen" werden gezien, meldt het Openbaar Ministerie.

4 uur geleden
Politie doet onderzoek naar gedeelde video na explosie Nijkerk

NIJKERK (ANP) - De politie neemt een video over de explosie bij het Israëlcentrum in Nijkerk mee in het onderzoek. Dat zegt een woordvoerster van de politie. Die video is door de pro-Iraanse groep Harakat Ashab al-Yamin al-Islamiya (HAYI) online gezet. Vrijdagavond ontplofte er een voorwerp bij het hek van het gebouw waar de stichting Christenen voor Israël is gehuisvest. De schade bleef beperkt en er raakte niemand gewond.

6 uur geleden
Pro-Iraanse beweging zet video over ontploffing Nijkerk online

NIJKERK (ANP) - De pro-Iraanse groep Harakat Ashab al-Yamin al-Islamiya (HAYI) heeft een video online gezet over de explosie in Nijkerk. Dat meldt de SITE Intelligence Group, een Amerikaanse groep die wereldwijd extremistische groeperingen monitort. Onduidelijk is of de beweging de ontploffing daarmee opeist.

16 uur geleden
Burgemeester Nijkerk na explosie: vreselijk en onacceptabel

NIJKERK (ANP) - Burgemeester Tinet de Jonge-Ruitenbeek van Nijkerk noemt de explosie bij het Israëlcentrum onacceptabel. Ze is zaterdag bij het centrum geweest om met de medewerkers te praten. "Ik ben onder de indruk van hun veerkracht."

1 dag geleden
Politie onderzoekt explosie Nijkerk en zoekt in zwart geklede man

NIJKERK (ANP) - De politie is een uitgebreid onderzoek begonnen naar de explosie vrijdagavond laat bij het Israëlcentrum in Nijkerk (Gelderland). Er is sporenonderzoek gedaan en zaterdag volgt een buurtonderzoek. Volgens de politie is gebleken dat een in het zwart geklede persoon het explosief bij het pand heeft geplaatst.

1 dag geleden