Locatie voor asielzoekers uit veilige landen amper gebruikt
DEN HAAG (ANP) - De speciale locatie in Ter Apel waar asielzoekers kunnen worden geplaatst die weinig kans maken op een verblijfsstatus, wordt weinig gebruikt. Betrokkenen die worden geselecteerd voor deze sobere locatie haken nogal eens af als ze aankomen. Ook zien ze af van andere opvang door het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA). Ze vertrekken veelal met onbekende bestemming, meldt het ministerie van Justitie en Veiligheid desgevraagd.
Het zijn voornamelijk mensen uit veilige landen zoals Marokko en Algerije. Sommigen reizen rond in Europa, soms met criminele motieven, en maken nergens kans op een status. Ze zorgen relatief vaak voor overlast in gemeenten of bij opvanglocaties voor asielzoekers. Om deze overlast tegen te gaan, is als proef de zogeheten procesbeschikbaarheidslocatie (PBL) bedacht. Daar zijn de afgelopen maanden steeds tussen de vijf en vijftien plekken bezet. Volgende week wordt de capaciteit verhoogd naar dertig personen, meldt het ministerie.
De burgemeesters van Westerwolde, waarin Ter Apel ligt, en Emmen zijn ontevreden over de voortgang in de PBL. Ze wijzen erop dat de eerder afgesproken aantallen - van vijftig tot honderd - niet worden gehaald. Bovendien is er nog niet veel te merken van een vermindering van de overlast. Het ministerie kan nog niet zeggen hoeveel voor de PBL geselecteerde asielzoekers inmiddels zijn afgehaakt. Ook is niet bekend waar ze heen zijn gegaan, mogelijk naar het buitenland of de illegaliteit in.
'Ontmoedigende werking'
Het departement vindt juist dat de eerste ervaringen erop duiden dat de PBL een "ontmoedigende werking" heeft. Een woordvoerster gaat daarbij uit van het gegeven dat de betrokkenen niet meer in de asielopvang zitten en ook de aanvraagprocedure wordt gestopt. Uiteindelijk is de hoop dat deze kansarme asielzoekers niet meer naar Nederland toe komen. De toestroom van kansarme asielzoekers, vrijwel uitsluitend mannen, zorgt voor nog meer druk op de asielprocedures bij de Immigratie- en Naturalisatiedienst IND.
Burgemeester Jaap Velema van Westerwolde heeft demissionair staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) uitgenodigd om de kwestie in Ter Apel te bespreken. Hij zal komen, maar het is nog niet bekend wanneer.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - Het KNMI waarschuwt voor zware windstoten in het noordelijk kustgebied. Vanavond geldt in de provincies Noord-Holland, Flevoland, Friesland en Groningen code geel. Dat gaat om 19.00 uur in en eindigt om middernacht.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Netflix-drama Adolescence heeft de BAFTA voor de beste minidramaserie gewonnen. De serie werd de grote winnaar, met in totaal vier prijzen. Zo sleepte Stephen Graham, tevens medebedenker van Adolescence, de prijs voor beste acteur in de wacht.
2 uur geledenKRALENDIJK (ANP) - Om de inwoners van Bonaire te beschermen tegen de gevolgen van klimaatverandering, zijn investeringen van tussen de 1,2 en 1,8 miljard dollar nodig, becijferen onderzoekers van adviesbureau Grant Thornton in opdracht van Greenpeace en het Wereld Natuur Fonds. De prijs voor nietsdoen is naar hun inschatting echter veel hoger. Door de stijgende zeespiegel en de oplopende temperaturen kan het eiland bijvoorbeeld overstromen.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Een steeds groter deel van de dodelijke ongelukken bij spoorovergangen heeft een jongere als slachtoffer. Dat meldt ProRail, die een landelijke campagne opstart om jongeren bewuster te maken van de gevaren. Bijna één op de drie dodelijke slachtoffers tussen 2021 en 2025 was tussen de 10 en 29 jaar oud.
4 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - De NS start een tijdelijke proef met het verstrekken van gratis treinpassen aan mensen met een laag inkomen in de gemeente Amersfoort. De spoorwegdienst stelt dat mensen beter kunnen meedoen in de samenleving als ze gebruik kunnen maken van de trein. "Reizen is vrijheid."
6 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Bij het pand dat bedoeld is voor alleenstaande minderjarige asielzoekers aan de Beverspijken in Den Bosch is een vernieling aangericht met een explosief. De politie spreekt op X alleen van een explosie in de straat, maar het Brabants Dagblad en Omroep Brabant schrijven dat het om het gebouw gaat waar de asielopvang gepland was.
7 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Studenten en medewerkers van de Universiteit Maastricht kunnen ook maandag nog geen gebruik maken van de onderwijssoftware Canvas. Dat levert hinder op voor het geven van onderwijs, maar de colleges gaan wel gewoon door, laat de universiteit weten.
8 uur geleden