Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Locatie voor asielzoekers uit veilige landen amper gebruikt

Locatie voor asielzoekers uit veilige landen amper gebruikt

DEN HAAG (ANP) - De speciale locatie in Ter Apel waar asielzoekers kunnen worden geplaatst die weinig kans maken op een verblijfsstatus, wordt weinig gebruikt. Betrokkenen die worden geselecteerd voor deze sobere locatie haken nogal eens af als ze aankomen. Ook zien ze af van andere opvang door het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA). Ze vertrekken veelal met onbekende bestemming, meldt het ministerie van Justitie en Veiligheid desgevraagd.

Het zijn voornamelijk mensen uit veilige landen zoals Marokko en Algerije. Sommigen reizen rond in Europa, soms met criminele motieven, en maken nergens kans op een status. Ze zorgen relatief vaak voor overlast in gemeenten of bij opvanglocaties voor asielzoekers. Om deze overlast tegen te gaan, is als proef de zogeheten procesbeschikbaarheidslocatie (PBL) bedacht. Daar zijn de afgelopen maanden steeds tussen de vijf en vijftien plekken bezet. Volgende week wordt de capaciteit verhoogd naar dertig personen, meldt het ministerie.

De burgemeesters van Westerwolde, waarin Ter Apel ligt, en Emmen zijn ontevreden over de voortgang in de PBL. Ze wijzen erop dat de eerder afgesproken aantallen - van vijftig tot honderd - niet worden gehaald. Bovendien is er nog niet veel te merken van een vermindering van de overlast. Het ministerie kan nog niet zeggen hoeveel voor de PBL geselecteerde asielzoekers inmiddels zijn afgehaakt. Ook is niet bekend waar ze heen zijn gegaan, mogelijk naar het buitenland of de illegaliteit in.

'Ontmoedigende werking'

Het departement vindt juist dat de eerste ervaringen erop duiden dat de PBL een "ontmoedigende werking" heeft. Een woordvoerster gaat daarbij uit van het gegeven dat de betrokkenen niet meer in de asielopvang zitten en ook de aanvraagprocedure wordt gestopt. Uiteindelijk is de hoop dat deze kansarme asielzoekers niet meer naar Nederland toe komen. De toestroom van kansarme asielzoekers, vrijwel uitsluitend mannen, zorgt voor nog meer druk op de asielprocedures bij de Immigratie- en Naturalisatiedienst IND.

Burgemeester Jaap Velema van Westerwolde heeft demissionair staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) uitgenodigd om de kwestie in Ter Apel te bespreken. Hij zal komen, maar het is nog niet bekend wanneer.

Meer uit Binnenland

Groep mensen richt vernielingen aan bij Mevlana Moskee Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Een groep van zes mensen heeft vernielingen aangericht bij de Mevlana Moskee in Rotterdam-West. Dat gebeurde op het moment dat er in het gebouw mensen aanwezig waren, meldt de politie.

47 minuten geleden
Code geel in heel Nederland vanwege onweersbuien

DE BILT (ANP) - In heel Nederland geldt vrijdagmiddag en -avond code geel vanwege de kans op zware onweersbuien. In de loop van de avond trekken de zwaarste buien volgens het KNMI naar Duitsland weg.

1 uur geleden
Noodverordening in Zandvoort na dagen van onrust en overlast

ZANDVOORT (ANP) - In het stationsgebied, de middenboulevard en het bijbehorende strand in Zandvoort geldt tot en met zondag 31 mei een noodverordening. Dat laat de gemeente op haar website weten.

1 uur geleden
Koopmans kritisch op pandemische paraatheid Nederland

DEN HAAG (ANP) - Viroloog Marion Koopmans vindt dat Nederland niet genoeg doet om klaar te zijn voor een volgende pandemie. Ook voor de corona-uitbraak in 2020 was deze pandemische paraatheid niet voldoende en miste zij urgentie, zei ze tijdens haar verhoor in de parlementaire enquête over corona.

3 uur geleden
Koopmans: politici wakkerden 'bizarre' bedreigingen aan

DEN HAAG (ANP) - Viroloog Marion Koopmans heeft tegenover de parlementaire enquêtecommissie corona hard uitgehaald naar "bepaalde politici" die bedreigingen aan haar adres hebben aangewakkerd. Zij noemde geen namen, maar hekelde met name de complottheorieën rond het coronavirus waarmee zij in verband werd gebracht. Daar deed vooral Forum voor Democratie aan mee.

3 uur geleden
Twee aanhoudingen in Uithoorn bij demonstraties rond komst azc

UITHOORN (ANP) - De politie heeft donderdagavond twee mensen aangehouden bij demonstraties rondom de komst van een asielzoekerscentrum in Uithoorn. Een 30-jarige man uit Uithoorn is aangehouden voor het gooien van een fles naar voorstanders van asielopvang. Een 19-jarige man uit Gouda werd meegenomen voor het verstoren van de openbare orde. Beiden zijn weer vrijgelaten.

4 uur geleden
Koopmans: eerder hard ingrijpen tegen corona was niet realistisch

DEN HAAG (ANP) - Viroloog Marion Koopmans denkt niet dat het realistisch was geweest om al veel eerder beperkende maatregelen te nemen om het coronavirus in te dammen. Het had "in theorie heel veel uitgemaakt" als dit al begin februari 2020 was gebeurd, toen het aantal bekende ziektegevallen in heel Europa nog rond de vijftig lag. Maar er was nog te weinig bekend om zo'n besluit te nemen.

5 uur geleden