Lng-gas vorig jaar al belangrijker voor Europa dan pijplijngas
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Er is vorig jaar voor het eerst meer vloeibaar gemaakt aardgas (lng) per schip aangevoerd in Europa dan er gas via pijpleidingen het continent binnenkwam. Dat komt naar voren uit gegevens van de Britse organisatie Energy Institute.
Sinds het begin van de Russische inval in Oekraïne probeert Europa minder afhankelijk te worden van Rusland voor zijn gasbehoefte. Daar kwam nog bij dat Rusland de gastoevoer naar Europa inzette om tegenwicht te bieden aan de Europese sancties en de toevoer verschillende keren terugschroefde. Het extra lng-gas kwam vooral uit de Verenigde Staten, maar ook Qatar leverde meer. Verder ging Europa op zoek naar andere landen als Algerije, Mozambique en Angola om aan zijn gasvraag te voldoen.
De verschuiving is opvallend omdat er wereldwijd niet meer gas werd geproduceerd dan in eerdere jaren. Europa was echter bereid meer te betalen dan andere landen, wat een sterke stijging van de gasprijzen tot gevolg had.
In totaal kwam er vorig jaar zo'n 151 miljard kuub gas via pijpleidingen binnen. Dat is ruim een derde minder dan de 232 miljard kuub uit 2021. Tegelijkertijd steeg de import van lng van 108 miljard kuub in 2021 naar 170 miljard kuub vorig jaar.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP) - Oura, de maker van slimme ringen, stelt een beursgang in de Verenigde Staten uit door onzekerheid op de markt voor beursintroducties. Het van oorsprong Finse bedrijf wilde bij een debuut op techbeurs Nasdaq tot 2,2 miljard dollar ophalen en had ongeveer vier keer zoveel orders binnengehaald als er aandelen beschikbaar waren, meldde persbureau Bloomberg eerder al.
1 uur geledenLJUBLANA (ANP/AFP) - Het voorstel van de Amerikaanse president Donald Trump om kunstmatige intelligentie (AI) voortaan te hernoemen tot 'super intelligence' (SI) heeft tot een stortvloed aan aanvragen geleid voor internetdomeinen die eindigen op '.si'.
2 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Drie vakantieparken van Oostappen Groep, het bedrijf van realityster Peter Gillis, mogen op 1 oktober geveild worden door schuldeiser Marc van Rooi. Dat heeft de kortgedingrechter in Den Bosch bepaald. Gillis probeerde de executieveiling tegen te houden en stapte daarom naar de rechter.
2 uur geledenCATANIA (ANP/RTR) - De luchthaven van Catania op Sicilië heeft dinsdag de vluchten hervat, nadat het vliegverkeer was stilgelegd door een uitbarsting van vulkaan Etna en slechte weersomstandigheden. KLM moest afgelopen weekend reizigers omboeken naar de luchthaven van Palermo op hetzelfde eiland.
3 uur geledenDUBLIN (ANP) - De Europese Unie heeft dit jaar ruim 100 miljard extra aan energie besteed "zonder daarvoor een molecuul extra aan gas of olie te ontvangen", zei Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) voorafgaand aan een overleg met EU-ministers van Energie. Voor hem toont dit aan hoe "onhoudbaar het is om afhankelijk te zijn van energiebronnen uit andere delen van de wereld".
4 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Anthropic waarschuwt potentiële beleggers dat AI "catastrofale en existentiële risico's voor de mensheid" met zich meebrengt. Dat meldt Reuters op basis van het prospectus van het AI-bedrijf, dat het persbureau heeft ingezien.
4 uur geledenDÜSSELDORF (ANP) - De Amerikaanse investeerder KKR en het Duitse energiebedrijf RWE hebben de krachten gebundeld voor een bod op het Duitse genationaliseerde energieconcern Uniper, dat ook in Nederland elektriciteitscentrales heeft. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Duitsland begon in mei met het verkoopproces van het energieconcern.
4 uur geleden