Liz Truss nieuwe Britse premier na bezoek aan de koningin
BALMORAL (ANP) - De Britse koningin Elizabeth heeft Liz Truss gevraagd de nieuwe premier van het Verenigd Koninkrijk te worden. In het Schotse Balmoral Castle werd de zogenoemde 'kissing hands'-ceremonie uitgevoerd, waarbij de regeringsleider en de koningin elkaar tegenwoordig de hand schudden. Truss volgt Boris Johnson op, die kort daarvoor zijn ontslag aan de koningin had aangeboden.
Maandag maakte de Conservatieve Partij bekend dat Truss de leiderschapsverkiezing van Rishi Sunak heeft gewonnen en daardoor de nieuwe premier zou worden. Van de Conservatieve leden stemde 57 procent voor Truss, de buitenlandminister in het kabinet van Johnson.
Truss is de vijftiende premier die door Elizabeth ceremonieel als premier wordt gevraagd. Haar eerste keer was met Winston Churchill, na het overlijden van haar vader in 1952.
Ministersploeg samenstellen
Toen Truss 19 jaar was pleitte ze in een van haar eerste publieke optredens voor het afschaffen van de monarchie. Naar eigen zeggen realiseerde ze zich "vrijwel meteen na die toespraak" dat het een fout was. Ze is van mening veranderd en tegenwoordig voorstander van het koningshuis.
Na het bezoek aan de koningin vliegt Truss terug naar Londen om zo snel mogelijk haar ministersploeg samen te stellen, omdat woensdag al het eerste parlementaire vragenuurtje op het programma staat. De oppositie wil van haar weten hoe ze de stijgende kosten van energie en levensonderhoud gaat aanpakken. Volgens persbureau Bloomberg is de nieuwe premier van plan 130 miljard pond (151 miljard euro) uit te trekken om huishoudens te behoeden voor hoge energierekeningen. Daarnaast zou er een pakket van 40 miljard pond klaarliggen om bedrijven te ondersteunen.
Meer uit Buitenland
ZAPORIZJA (ANP/DPA) - De stroomstoring die honderdduizenden huishoudens en bedrijven in de Oekraïense regio Zaporizja raakte, is verholpen. Dat meldt de directeur van het lokale energiebedrijf in een bericht op Telegram. Volgens hem ging het om circa 380.000 gezinnen en ondernemingen die kampten met stroomuitval.
1 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP) - Opnieuw zijn in Minneapolis duizenden de straat opgegaan uit onvrede met ICE en uit solidariteit met de 37-jarige Renee Good die daar woensdag door die immigratiedienst werd doodgeschoten. Volgens de lokale politie verliep het protest veelal vreedzaam. Ook in steden als Austin, Seattle, New York en Los Angeles werd de voorbije dagen gedemonstreerd vanwege de dood van de vrouw, onder de noemer "ICE, out for Good". In Minneapolis werden dit weekend enkele tientallen demonstranten gearresteerd, aldus de politie.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft de VS gewaarschuwd dat een aanval op het land zal leiden tot represailles. Volgens de voorzitter van het Iraanse parlement zal zo'n actie resulteren in vergeldingsaanvallen tegen Israël en Amerikaanse bases in de regio. De voorzitter sprak van die locaties als "legitieme doelen".
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Inwoners van Teheran en andere Iraanse steden zijn in de nacht van zaterdag op zondag opnieuw de straat opgegaan om te protesteren tegen het regime, ondanks harde repressie.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zich de afgelopen dagen laten briefen over opties voor een nieuwe militaire aanval tegen Iran. Hij overweegt zijn dreigement waar te maken om het land aan te vallen om het harde optreden tegen demonstranten. Dat meldt The New York Times op basis van meerdere Amerikaanse functionarissen.
8 uur geledenCARACAS (ANP) - De afgezette Venezolaanse president Nicolás Maduro zegt het "goed te maken" in gevangenschap in de Verenigde Staten, waar hij en zijn vrouw Cilia Flores wachten op hun proces. Dat heeft zijn zoon, parlementslid Nicolás Maduro Guerra, zaterdag gezegd in een video. "We maken het goed. We zijn strijders," citeerde Maduro Guerra zijn vader in de boodschap die werd verspreid door regeringspartij PSUV.
10 uur geledenTAMPA (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Staten en bondgenoten hebben zaterdag opnieuw aanvallen uitgevoerd op doelen van terreurgroep Islamitische Staat (IS) in Syrië. Dat heeft het Amerikaanse leger bekendgemaakt. De luchtaanvallen maken deel uit van operatie Hawkeye Strike en zijn vergelding voor een aanval in december waarbij drie Amerikanen om het leven kwamen.
12 uur geleden