Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Liz Truss nieuwe Britse premier na bezoek aan de koningin

Liz Truss nieuwe Britse premier na bezoek aan de koningin

BALMORAL (ANP) - De Britse koningin Elizabeth heeft Liz Truss gevraagd de nieuwe premier van het Verenigd Koninkrijk te worden. In het Schotse Balmoral Castle werd de zogenoemde 'kissing hands'-ceremonie uitgevoerd, waarbij de regeringsleider en de koningin elkaar tegenwoordig de hand schudden. Truss volgt Boris Johnson op, die kort daarvoor zijn ontslag aan de koningin had aangeboden.

Maandag maakte de Conservatieve Partij bekend dat Truss de leiderschapsverkiezing van Rishi Sunak heeft gewonnen en daardoor de nieuwe premier zou worden. Van de Conservatieve leden stemde 57 procent voor Truss, de buitenlandminister in het kabinet van Johnson.

Truss is de vijftiende premier die door Elizabeth ceremonieel als premier wordt gevraagd. Haar eerste keer was met Winston Churchill, na het overlijden van haar vader in 1952.

Ministersploeg samenstellen

Toen Truss 19 jaar was pleitte ze in een van haar eerste publieke optredens voor het afschaffen van de monarchie. Naar eigen zeggen realiseerde ze zich "vrijwel meteen na die toespraak" dat het een fout was. Ze is van mening veranderd en tegenwoordig voorstander van het koningshuis.

Na het bezoek aan de koningin vliegt Truss terug naar Londen om zo snel mogelijk haar ministersploeg samen te stellen, omdat woensdag al het eerste parlementaire vragenuurtje op het programma staat. De oppositie wil van haar weten hoe ze de stijgende kosten van energie en levensonderhoud gaat aanpakken. Volgens persbureau Bloomberg is de nieuwe premier van plan 130 miljard pond (151 miljard euro) uit te trekken om huishoudens te behoeden voor hoge energierekeningen. Daarnaast zou er een pakket van 40 miljard pond klaarliggen om bedrijven te ondersteunen.

Meer uit Buitenland

Oud-president Yoon van Zuid-Korea veroordeeld tot 5 jaar cel

SEOUL (ANP/RTR) - De Zuid-Koreaanse oud-president Yoon Suk-yeol is veroordeeld tot vijf jaar cel wegens het belemmeren van de rechtsgang. Hij zou de politie hebben tegengewerkt bij zijn arrestatie in januari 2025. Yoon riep een maand eerder kortstondig de militaire noodtoestand uit om het parlement buitenspel te zetten. Aanklagers hadden een gevangenisstraf van tien jaar tegen hem geëist.

26 minuten geleden
Grote brand in achtergestelde wijk van Gangnam in Seoul

SEOUL (ANP/RTR) - In een achtergestelde wijk van het chique district Gangnam in de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul woedt een grote brand. Bijna 300 brandweerlieden bestrijden de brand. In totaal werden 85 brandweerwagens naar de plek gestuurd.

2 uur geleden
Australisch verbod op sociale media onder 16 jaar lijkt effectief

CANBERRA (ANP/RTR) - Ruim een maand nadat in Australië het verbod op sociale media voor jongeren onder de 16 jaar is ingegaan, zijn ongeveer 4,7 miljoen accounts van Australische tieners gedeactiveerd. Dat meldde de Australische internettoezichthouder vrijdag.

4 uur geleden
Trump: internationale vredesraad voor Gazastrook is gevormd

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump schrijft op Truth Social dat de internationale vredesraad voor de Gazastrook, die toezicht moet houden op het overgangsbestuur, is gevormd. De zogeheten Board of Peace is een belangrijk onderdeel van de tweede fase van Trumps vredesplan voor Gaza.

6 uur geleden
Machado: heb Trump mijn Nobelprijs aangeboden

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft Donald Trump haar Nobelprijs voor de Vrede aangeboden. Dat zegt de oppositiepoliticus enkele uren na afloop van haar lunch met de Amerikaanse president in het Witte Huis. Ze wilde desgevraagd niet ingaan op de vraag of Trump de prijs aannam.

9 uur geleden
Venezuela: niet bang voor diplomatieke confrontatie met VS

CARACAS (ANP/AFP) - Venezuela is niet bang diplomatiek de degens te kruisen met de Verenigde Staten. Dat zei interim-president Delcy Rodríguez tegenover het Venezolaanse parlement in de zogenoemde State of the Nation. De uitspraak kon rekenen op luid applaus.

9 uur geleden
Nobelprijswinnaar Machado vol lof over ontmoeting met Trump

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado is vol lof over haar gesprek met de Amerikaanse president Donald Trump. Volgens Machado was hun eerste persoonlijke ontmoeting "geweldig", zo zei ze na afloop van de lunch in het Witte Huis.

11 uur geleden