Liz Truss nieuwe Britse premier na bezoek aan de koningin
BALMORAL (ANP) - De Britse koningin Elizabeth heeft Liz Truss gevraagd de nieuwe premier van het Verenigd Koninkrijk te worden. In het Schotse Balmoral Castle werd de zogenoemde 'kissing hands'-ceremonie uitgevoerd, waarbij de regeringsleider en de koningin elkaar tegenwoordig de hand schudden. Truss volgt Boris Johnson op, die kort daarvoor zijn ontslag aan de koningin had aangeboden.
Maandag maakte de Conservatieve Partij bekend dat Truss de leiderschapsverkiezing van Rishi Sunak heeft gewonnen en daardoor de nieuwe premier zou worden. Van de Conservatieve leden stemde 57 procent voor Truss, de buitenlandminister in het kabinet van Johnson.
Truss is de vijftiende premier die door Elizabeth ceremonieel als premier wordt gevraagd. Haar eerste keer was met Winston Churchill, na het overlijden van haar vader in 1952.
Ministersploeg samenstellen
Toen Truss 19 jaar was pleitte ze in een van haar eerste publieke optredens voor het afschaffen van de monarchie. Naar eigen zeggen realiseerde ze zich "vrijwel meteen na die toespraak" dat het een fout was. Ze is van mening veranderd en tegenwoordig voorstander van het koningshuis.
Na het bezoek aan de koningin vliegt Truss terug naar Londen om zo snel mogelijk haar ministersploeg samen te stellen, omdat woensdag al het eerste parlementaire vragenuurtje op het programma staat. De oppositie wil van haar weten hoe ze de stijgende kosten van energie en levensonderhoud gaat aanpakken. Volgens persbureau Bloomberg is de nieuwe premier van plan 130 miljard pond (151 miljard euro) uit te trekken om huishoudens te behoeden voor hoge energierekeningen. Daarnaast zou er een pakket van 40 miljard pond klaarliggen om bedrijven te ondersteunen.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - Iran roept de VS opnieuw op zijn "buitensporige eisen" te laten vallen als het een deal met Teheran wil bereiken. Dat zegt buitenlandminister Abbas Araghchi. Afvaardigingen van de twee landen spraken elkaar donderdag in Genève, onder bemiddeling van Oman.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rond de kerncentrale in het Oekraïense Zaporizja is een bestand afgesproken, om kabels te kunnen repareren. De kerncentrale is al sinds kort na de inval in Oekraïne in 2022 in Russische handen.
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse Labourpartij heeft een pijnlijke nederlaag geleden in Gorton and Denton, een kiesdistrict bij Manchester dat traditioneel een Labour-bolwerk is. De Green Party won de tussentijdse verkiezingen, terwijl Labour zelfs naar de derde plaats zakte, achter de radicaalrechtse partij Reform UK van Nigel Farage.
4 uur geledenISLAMABAD (ANP/AFP) - De Pakistaanse minister van Defensie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag de "open oorlog" verklaard aan de Afghaanse Taliban-regering. De buurlanden voeren al dagen dodelijke aanvallen uit op elkaars grondgebied.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Melania Trump zit volgende week een vergadering van de VN-Veiligheidsraad voor. Het is de eerste keer dat een first lady een dergelijke functie bekleedt. Melania zal "de rol van onderwijs benadrukken bij het bevorderen van tolerantie en wereldvrede", meldt haar kantoor in een verklaring.
12 uur geledenGENÈVE (ANP) - De Amerikaanse en Oekraïense delegaties die donderdag hebben overlegd in Genève hebben na afloop van hun gesprek gebeld met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Hij schrijft op X dat er een "grote bereidheid" is voor een volgende bijeenkomst, waar ook de Russen zouden moeten aansluiten.
13 uur geledenTOPEKA (ANP/RTR) - De Amerikaanse staat Kansas heeft de rijbewijzen en geboorteakten van transgender personen ongeldig verklaard, omdat zij hun gender op deze documenten hebben laten wijzigen. Volgens een wet die donderdag is ingegaan, is het in de staat verboden om je gender te wijzigen na je geboorte. De maatregel treft meer dan duizend mensen.
14 uur geleden