Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Litouwse president: vredesmacht in Oekraïne kan niet zonder VS

Litouwse president: vredesmacht in Oekraïne kan niet zonder VS

BRUSSEL (ANP) - Een vredesmacht van alleen Europese landen kan een staakt-het-vuren in Oekraïne niet bewaken, denkt de Litouwse president Gitanas Nauseda. Daarvoor is volgens hem echt Amerikaanse hulp nodig. Bovendien zijn er ook troepen nodig om de andere Oost-Europese landen tegen Rusland te beschermen.

Europese bondgenoten van Oekraïne overleggen over het sturen van troepen naar Oekraïne als het land een wapenstilstand sluit met Rusland. De troepenmacht zou moeten voorkomen dat Rusland het bestand aangrijpt als adempauze, om vervolgens weer op te rukken. De nieuwe Amerikaanse president Donald Trump ziet graag dat Europa zo'n klus opknapt. Maar de Oekraïense president Volodymyr Zelensky haastte zich ook al te zeggen dat de Amerikanen onmisbaar zijn.

"Ik geloof persoonlijk niet dat het mogelijk is" zonder de VS, zei Nauseda bij een EU-top over defensie in Brussel tegen het ANP. De Europese verdediging tegen Rusland zou te ver worden uitgerekt. Ook de rest van de 'oostflank' van de NAVO, waaronder Litouwen, moet immers worden beschermd.

Dreiging

Litouwen, dat zich erg bedreigd voelt door grote buur Rusland, is een van de belangrijkste voorvechters van krachtig optreden tegen Rusland en steun aan Oekraïne. Het land heeft al laten weten zo nodig ook bereid te zijn troepen naar Oekraïne te sturen.

Als het van vredesbesprekingen tussen Rusland en Oekraïne komt, kan dat niet buiten Europa om, onderstreepte Nauseda verder. Trump en de Russische president Vladimir Poetin sturen aan op een onderonsje, maar Europa moet "natuurlijk" worden betrokken. Onderhandelen zonder Oekraïne aan tafel is voor Nauseda al helemaal taboe.

Meer uit Buitenland

Bijna 200 doden na geweld in Pakistaanse provincie Beloetsjistan

QUETTA (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door onrust in de Pakistaanse provincie Beloetsjistan is opgelopen tot bijna tweehonderd. Separatisten bestormden daar zaterdag onder meer banken, politiebureaus en militaire installaties. De autoriteiten zeggen dat in twee dagen tijd 31 burgers, 17 leden van de veiligheidstroepen en 145 opstandelingen zijn gedood.

2 minuten geleden
Tientallen gewonden bij onrust in Turijn

TURIJN (ANP/DPA) - Zeker 31 politiemensen zijn gewond geraakt bij uit de hand gelopen protesten in Turijn. Dat melden de Italiaanse autoriteiten, die ook spreken over tien aanhoudingen. Over het aantal gewonde demonstranten bestaat onduidelijkheid.

56 minuten geleden
Iran dreigt met 'regionaal conflict' bij Amerikaanse aanval

TEHERAN (ANP/AFP/RTR/DPA) - De hoogste Iraanse leider ayatollah Ali Khamenei heeft gewaarschuwd voor een groot conflict als de Verenigde Staten zijn land aanvallen. "De Amerikanen moeten weten dat als ze een oorlog beginnen, het deze keer een regionale oorlog zal zijn", verklaarde hij volgens het Iraanse persbureau Tasnim.

1 uur geleden
Musk meldt maatregelen tegen Starlink-gebruik door Rusland

WASHINGTON (ANP) - SpaceX heeft ingrepen gedaan om misbruik van Starlink-systemen voor satellietinternet door Rusland te voorkomen. Dat meldt topman Elon Musk op X. "Het lijkt erop dat de stappen die we hebben genomen om het ongeoorloofde gebruik van Starlink door Rusland te stoppen, hebben gewerkt. Laat het ons weten als er meer gedaan moet worden."

1 uur geleden
Advocaat: vrouw ontmoette ex-prins Andrew in Royal Lodge in 2010

LONDEN (ANP) - Een vrouw claimt dat ze door Jeffrey Epstein naar het VK is gestuurd voor een ontmoeting met ex-prins Andrew Mountbatten-Windsor. De ontmoeting zou hebben plaatsgevonden in 2010 in het huis van Mountbatten-Windsor, de Royal Lodge, maakte haar advocaat bekend aan BBC News. De vrouw was destijds in de twintig.

1 uur geleden
Grensovergang Rafah deels heropend

GAZA-STAD (ANP/AFP/DPA) - Israël heeft een belangrijke grensovergang tussen de Gazastrook en Egypte deels heropend. Dat melden de autoriteiten, maar er gelden nog wel beperkingen. Een veiligheidsbron zegt tegen de krant Haaretz dat er zondag nog "systeemchecks" plaatsvinden en er waarschijnlijk nog geen inwoners mogen oversteken.

2 uur geleden
Gevoelige nederlaag voor Republikeinen bij verkiezing Texas

FORT WORTH (ANP) - De partij van de Amerikaanse president Donald Trump heeft een gevoelige politieke nederlaag geleden. De Republikein Leigh Wambsganss verloor in een conservatief district een verkiezing voor de Senaat van Texas van de Democraat Taylor Rehmet, berichten media als CBS en CNN.

3 uur geleden