Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Litouwse president: vredesmacht in Oekraïne kan niet zonder VS

Litouwse president: vredesmacht in Oekraïne kan niet zonder VS

BRUSSEL (ANP) - Een vredesmacht van alleen Europese landen kan een staakt-het-vuren in Oekraïne niet bewaken, denkt de Litouwse president Gitanas Nauseda. Daarvoor is volgens hem echt Amerikaanse hulp nodig. Bovendien zijn er ook troepen nodig om de andere Oost-Europese landen tegen Rusland te beschermen.

Europese bondgenoten van Oekraïne overleggen over het sturen van troepen naar Oekraïne als het land een wapenstilstand sluit met Rusland. De troepenmacht zou moeten voorkomen dat Rusland het bestand aangrijpt als adempauze, om vervolgens weer op te rukken. De nieuwe Amerikaanse president Donald Trump ziet graag dat Europa zo'n klus opknapt. Maar de Oekraïense president Volodymyr Zelensky haastte zich ook al te zeggen dat de Amerikanen onmisbaar zijn.

"Ik geloof persoonlijk niet dat het mogelijk is" zonder de VS, zei Nauseda bij een EU-top over defensie in Brussel tegen het ANP. De Europese verdediging tegen Rusland zou te ver worden uitgerekt. Ook de rest van de 'oostflank' van de NAVO, waaronder Litouwen, moet immers worden beschermd.

Dreiging

Litouwen, dat zich erg bedreigd voelt door grote buur Rusland, is een van de belangrijkste voorvechters van krachtig optreden tegen Rusland en steun aan Oekraïne. Het land heeft al laten weten zo nodig ook bereid te zijn troepen naar Oekraïne te sturen.

Als het van vredesbesprekingen tussen Rusland en Oekraïne komt, kan dat niet buiten Europa om, onderstreepte Nauseda verder. Trump en de Russische president Vladimir Poetin sturen aan op een onderonsje, maar Europa moet "natuurlijk" worden betrokken. Onderhandelen zonder Oekraïne aan tafel is voor Nauseda al helemaal taboe.

Meer uit Buitenland

Westerse landen staan stil bij dood Navalny twee jaar geleden

DEN HAAG (ANP) - Nederland en veertien andere westerse landen staan in een verklaring stil bij het overlijden van Aleksej Navalny twee jaar geleden. Hun regeringen pleiten daarin opnieuw voor een "grondig en transparant" onderzoek naar de omstandigheden rond de dood van de Russische oppositieleider.

1 uur geleden
Noord-Korea bouwt straat voor nabestaanden van gedode militairen

PYONGYANG (ANP) - Noord-Korea heeft een straat gebouwd speciaal voor de nabestaanden van militairen die zijn omgekomen tijdens de oorlog tussen Rusland en Oekraïne. Dictator Kim Jong-un was volgens het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap persoonlijk aanwezig bij de opening, samen met zijn dochter Ju Ae.

2 uur geleden
Iran: standpunt VS over atoomprogramma is realistischer geworden

TEHERAN (ANP/AFP) - Het Amerikaanse standpunt over het Iraanse atoomprogramma "is realistischer geworden". Dit stelt een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken een dag voor de tweede onderhandelingsronde, bericht staatspersbureau IRNA.

2 uur geleden
Poetin en andere leiders bespot in Duitse carnavalsoptochten

DÜSSELDORF (ANP/DPA) - Op Rosenmontag zijn in verschillende Duitse steden de jaarlijkse carnavalsoptochten gehouden. Traditiegetrouw werden politieke wereldleiders bespot met karikaturen op de praalwagens.

2 uur geleden
NBC: lokale agenten ingezet voor ICE met omstreden taskforcemodel

WASHINGTON (ANP) - Sinds het aantreden van Donald Trump als president is het aantal lokale politieafdelingen dat agenten levert aan immigratiedienst ICE sterk gestegen. Terwijl dit er onder Biden nog maar 135 waren, waren het er eind januari 1168, analyseerde NBC News.

3 uur geleden
Estland: NAVO zal diep in Rusland toeslaan bij inval

TALLINN (ANP) - De NAVO zal diep in Rusland toeslaan als dat land de Baltische landen binnenvalt. Dat zegt de Estse minister van Buitenlandse Zaken Margus Tsahkna in een interview met de Britse krant The Telegraph. "We kunnen het niet laten gebeuren dat Rusland de Baltische landen binnenvalt en we dan pas terugvechten", aldus Tsahkna.

4 uur geleden
Italië klaar om Palestijnse politie te trainen in Gaza

ROME (ANP/RTR/DPA) - Italië is klaar om te helpen bij het opleiden van Palestijnse politieagenten in de Gazastrook, zegt minister van Buitenlandse Zaken Antonio Tajani. Het land wil op die manier bijdragen aan de wederopbouw van Gaza en het creëren van een stabiele situatie.

4 uur geleden