Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Litouwse president: vredesmacht in Oekraïne kan niet zonder VS

Litouwse president: vredesmacht in Oekraïne kan niet zonder VS

BRUSSEL (ANP) - Een vredesmacht van alleen Europese landen kan een staakt-het-vuren in Oekraïne niet bewaken, denkt de Litouwse president Gitanas Nauseda. Daarvoor is volgens hem echt Amerikaanse hulp nodig. Bovendien zijn er ook troepen nodig om de andere Oost-Europese landen tegen Rusland te beschermen.

Europese bondgenoten van Oekraïne overleggen over het sturen van troepen naar Oekraïne als het land een wapenstilstand sluit met Rusland. De troepenmacht zou moeten voorkomen dat Rusland het bestand aangrijpt als adempauze, om vervolgens weer op te rukken. De nieuwe Amerikaanse president Donald Trump ziet graag dat Europa zo'n klus opknapt. Maar de Oekraïense president Volodymyr Zelensky haastte zich ook al te zeggen dat de Amerikanen onmisbaar zijn.

"Ik geloof persoonlijk niet dat het mogelijk is" zonder de VS, zei Nauseda bij een EU-top over defensie in Brussel tegen het ANP. De Europese verdediging tegen Rusland zou te ver worden uitgerekt. Ook de rest van de 'oostflank' van de NAVO, waaronder Litouwen, moet immers worden beschermd.

Dreiging

Litouwen, dat zich erg bedreigd voelt door grote buur Rusland, is een van de belangrijkste voorvechters van krachtig optreden tegen Rusland en steun aan Oekraïne. Het land heeft al laten weten zo nodig ook bereid te zijn troepen naar Oekraïne te sturen.

Als het van vredesbesprekingen tussen Rusland en Oekraïne komt, kan dat niet buiten Europa om, onderstreepte Nauseda verder. Trump en de Russische president Vladimir Poetin sturen aan op een onderonsje, maar Europa moet "natuurlijk" worden betrokken. Onderhandelen zonder Oekraïne aan tafel is voor Nauseda al helemaal taboe.

Meer uit Buitenland

Officiële onderhandelingen EU-toetreding Oekraïne kunnen verder

NICOSIA (ANP) - De officiële onderhandelingen voor Oekraïense toetreding tot de EU kunnen verder, meldt EU-voorzitter Cyprus op X. Nu Hongarije zijn veto heeft ingetrokken, is het volgens Cyprus mogelijk om de voorbereidingen in gang te zetten voor de eerste onderhandelingshoofdstukken. Behalve voor Oekraïne geldt dat ook voor Moldavië; het kandidaat-lidmaatschap van die twee landen is aan elkaar gekoppeld.

1 uur geleden
Hongarije en Oekraïne bereiken akkoord over rechten diaspora

BRUSSEL (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Péter Magyar zegt een overeenkomst te hebben gesloten met Oekraïne over de rechten van de Hongaarse minderheid in dat land. In een videoboodschap op Facebook roemt hij het resultaat van die wekenlange onderhandelingen.

2 uur geleden
Duitsland grijpt naast zetel VN-Veiligheidsraad

NEW YORK (ANP/DPA) - Duitsland grijpt naast een zetel in de VN-Veiligheidsraad. Bij stemmingen in New York verloor de Bondsrepubliek in de eerste ronde van Portugal en Oostenrijk. Duitse media noemen het een flinke nederlaag, juist omdat Duitsland zich wilde positioneren als een belangrijke speler op het wereldtoneel.

4 uur geleden
Netanyahu: VS en Israël klaar voor militaire actie tegen Iran

JERUZALEM (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zijn de Amerikaanse en Israëlische strijdkrachten klaar om de militaire actie tegen Iran voort te zetten, maar is dat een beslissing van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat zei Netanyahu in een interview met de Amerikaanse televisiezender CNBC.

5 uur geleden
WHO-baas: steeds meer grip op ebola in Afrika

GENÈVE (ANP/RTR) - Medische teams beginnen grip te krijgen op de ebolauitbraak in Congo en omliggende landen. Dat zei de baas van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, tijdens een persconferentie. "De uitbraak had een voorsprong, en we lopen nog altijd achter, maar onder leiding van de Democratische Republiek Congo zijn we nu aan het inlopen", aldus Ghebreyesus.

6 uur geleden
VS willen minder luchtmacht en marine reserveren voor Europa

BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten willen minder vliegtuigen, drones en marineschepen achter de hand houden voor de verdediging van Europa. Ze hebben bondgenoten laten weten dat die daar moeten inspringen, zegt de commandant van de Amerikaanse troepen in Europa.

8 uur geleden
Britse premier bezorgd over betrokkenen helikopterongeluk Devon

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft in het parlement zijn zorgen geuit over betrokkenen bij een ongeluk met een marinehelikopter in het zuidwesten van Engeland. Rond 04.00 uur plaatselijke tijd is in het graafschap Devon een helikopter neergestort in een weiland. De wijde omgeving is afgezet en er is vrijwel niets bekendgemaakt over het toestel. Premier Starmer beloofde dat te zijner tijd meer bekendgemaakt wordt.

9 uur geleden