Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Litouwse minister: Duitse basis ondanks tegenvallers op tijd af

Litouwse minister: Duitse basis ondanks tegenvallers op tijd af

VILNIUS (ANP/DPA) - De bouw van een nieuwe basis in Litouwen, waar Duitsland permanent duizenden militairen wil stationeren, heeft volgens de Litouwse minister van Defensie al wat tegenslagen gehad. Toch gaat hij ervan uit dat de basis gewoon in 2027 open moet kunnen, zoals gepland. Op de basis Rūdninkai komen mogelijk ook Nederlanders te zitten.

De Litouwse president Gitanas Nausėda zei eerder deze week dat het project vertraging had opgelopen. "We zijn nerveus, daar ben ik het mee eens, maar we kunnen alles op tijd uitvoeren", zei defensieminister Laurynas Kasčiūnas daarop. Hij zei niet te denken dat de politieke crisis die in Duitsland is ontstaan, of de politieke situatie in eigen land nog extra vertraging zullen veroorzaken.

Deze woensdag werd een studie voor de bouw van de basis en het trainingscentrum gepresenteerd. Het terrein is zo'n 190 hectare groot en gaat volgens de Litouwse minister zo'n 950 miljoen euro kosten. Het is de bedoeling dat er zo'n 3000 militairen uit een permanente, gevechtsklare gevechtseenheid onder Duitse leiding worden gestationeerd. In totaal telt de Duitse brigade volgens plan 4800 militairen en 200 burgers.

Nederland en Duitsland werken militair nauw samen. Dat geldt ook voor de huidige NAVO-inzet in Litouwen waarin de Duitse krijgsmacht een leidende rol heeft. Over een bijdrage aan de permanente brigade in Litouwen, wordt volgens het ministerie van Defensie nog gesproken.

Meer uit Buitenland

Zware celstraffen om plannen grote aanslag op synagoge Manchester

MANCHESTER (ANP/RTR) - In Groot-Brittannië zijn twee mannen veroordeeld tot lange gevangenisstraffen voor het beramen van een aanslag op een synagoge in de omgeving van Manchester. De veroordeelden zouden geïnspireerd zijn door terreurgroep Islamitische Staat.

4 minuten geleden
Congo akkoord met 'principe van staakt-het-vuren' in oosten

KINSHASA (ANP/AFP) - De Democratische Republiek Congo "accepteert het principe van een staakt-het-vuren" in het oosten, aldus het kantoor van de president. Bemiddelaar Angola had bij de regering en rebellengroep M23 een bestand vanaf 18 februari voorgesteld, waarbij de posities in het conflict worden bevroren.

2 uur geleden
Merz en Macron spreken stilletjes over Europese nucleaire paraplu

MÜNCHEN (ANP) - Duitsland en Frankrijk zijn in overleg over de bescherming van Europa met kernwapens, zegt bondskanselier Friedrich Merz. Frankrijk, de enige kernmacht in de Europese Unie, heeft de afgelopen tijd meermaals gezegd dat het wel wil praten over het uitbreiden van zijn 'nucleaire paraplu' buiten Frankrijk zelf.

2 uur geleden
Leger VS klaar met verplaatsen IS-gevangenen van Syrië naar Irak

TAMPA/BAGDAD (ANP/RTR) - De strijdkrachten van de VS hebben naar eigen zeggen in een operatie die 23 dagen duurde 5700 gevangen genomen strijders van de terreurgroep Islamitische Staat (IS) overgebracht van Syrië naar Irak. Ze werden vastgehouden in plaatsen in Syrië die door Koerdische milities werden gedomineerd. Toen de Koerden zich terugtrokken, omdat het Syrische leger van president Ahmed al-Sharaa begin dit jaar succesvol in het offensief ging, vreesden de VS dat de strijders zouden ontsnappen en zich zouden hergroeperen.

2 uur geleden
VN-mensenrechtenchef spreekt van oorlogsmisdaden RSF in El-Fasher

EL-FASHER (ANP) - Volker Türk, de mensenrechtenchef van de Verenigde Naties, heeft de Soedanese paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) beschuldigd van oorlogsmisdaden in El-Fasher. Zijn kantoor spreekt van een "golf van intens geweld, schokkend qua schaal en wreedheid" tijdens de inname van de stad in oktober. Daarbij zouden mogelijk ook misdaden tegen de menselijkheid zijn gepleegd.

2 uur geleden
Schade door waterlek in Louvre, Mona Lisa blijft gespaard

PARIJS (ANP/RTR) - De Denon-vleugel van het Louvre heeft door een waterlek schade opgelopen. De wereldberoemde Mona Lisa hangt in dit deel van het Parijse museum, maar is gespaard gebleven. Een plafondschildering van Charles Meynier uit 1819 is wel beschadigd.

2 uur geleden
Kremlin: nieuw overleg Oekraïne, Rusland en VS in Genève

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De volgende ronde van onderhandelingen over vrede in Oekraïne wordt 17 en 18 februari in Genève gehouden, volgens het Kremlin. Oekraïne en Rusland onderhandelen onder begeleiding van de VS over een einde aan de strijd en een vredesregeling. Eerdere onderhandelingen in deze reeks waren in Abu Dhabi.

4 uur geleden