Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Litouwse minister: Duitse basis ondanks tegenvallers op tijd af

Litouwse minister: Duitse basis ondanks tegenvallers op tijd af

VILNIUS (ANP/DPA) - De bouw van een nieuwe basis in Litouwen, waar Duitsland permanent duizenden militairen wil stationeren, heeft volgens de Litouwse minister van Defensie al wat tegenslagen gehad. Toch gaat hij ervan uit dat de basis gewoon in 2027 open moet kunnen, zoals gepland. Op de basis Rūdninkai komen mogelijk ook Nederlanders te zitten.

De Litouwse president Gitanas Nausėda zei eerder deze week dat het project vertraging had opgelopen. "We zijn nerveus, daar ben ik het mee eens, maar we kunnen alles op tijd uitvoeren", zei defensieminister Laurynas Kasčiūnas daarop. Hij zei niet te denken dat de politieke crisis die in Duitsland is ontstaan, of de politieke situatie in eigen land nog extra vertraging zullen veroorzaken.

Deze woensdag werd een studie voor de bouw van de basis en het trainingscentrum gepresenteerd. Het terrein is zo'n 190 hectare groot en gaat volgens de Litouwse minister zo'n 950 miljoen euro kosten. Het is de bedoeling dat er zo'n 3000 militairen uit een permanente, gevechtsklare gevechtseenheid onder Duitse leiding worden gestationeerd. In totaal telt de Duitse brigade volgens plan 4800 militairen en 200 burgers.

Nederland en Duitsland werken militair nauw samen. Dat geldt ook voor de huidige NAVO-inzet in Litouwen waarin de Duitse krijgsmacht een leidende rol heeft. Over een bijdrage aan de permanente brigade in Litouwen, wordt volgens het ministerie van Defensie nog gesproken.

Meer uit Buitenland

Luchtruim El Paso na korte sluiting weer open

WASHINGTON (ANP) - Het luchtruim boven El Paso is onverwacht snel weer geopend. De Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA kondigde aan dat er om "speciale veiligheidsredenen" tien dagen niet gevlogen mocht worden, maar kwam daar een paar uur later op terug.

3 minuten geleden
VS sluiten tijdelijk luchthaven El Paso, redenen onduidelijk

EL PASO (ANP/RTR) - Alle vluchten van en naar de Amerikaanse stad El Paso zijn voor tien dagen opgeschort. Dat meldt de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA. De luchthaven in de aan Mexico grenzende stad is volgens de FAA gesloten om "speciale veiligheidsredenen", zonder te specificeren wat die inhouden. De maatregel duurt tot 21 februari.

30 minuten geleden
Spaanse boeren protesteren in Madrid tegen Mercosur-deal

MADRID (ANP/AFP) - Spaanse boeren zijn massaal met trekkers Madrid binnengereden als protest tegen de handelsovereenkomst met Zuid-Amerikaanse landen. Zij vrezen te lijden onder de Mercosur-deal.

58 minuten geleden
Krant: Zelensky niet van plan snel referendum aan te kondigen

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is niet van plan op korte termijn een referendum aan te kondigen en voorbereidingen te treffen voor presidentsverkiezingen. Dat meldt de Kyiv Independent op basis van een anonieme bron dicht bij Zelensky. Ook mensen die Reuters sprak op basis van anonimiteit zijn sceptisch over dat tijdpad.

1 uur geleden
NAVO geeft startsein voor Noordpoolmissie Arctic Sentry

BRUSSEL (ANP) - De NAVO heeft officieel goedkeuring gegeven aan de nieuwe militaire missie om Groenland en het Noordpoolgebied te beschermen. Arctic Sentry (Noordpoolschildwacht) wordt woensdag in gang gezet. De eerste militaire oefeningen worden de komende weken al voorbereid. Ook de Verenigde Staten hebben met Arctic Sentry ingestemd.

2 uur geleden
Europese militaire steun aan Oekraïne flink hoger in 2025

KIEL (ANP) - De Europese militaire steun aan Oekraïne was in 2025 zo'n 67 procent hoger dan het gemiddelde van de drie oorlogsjaren ervoor. Dat meldt het Duitse Kiel Instituut, dat daarover cijfers bijhoudt. Doordat de VS hun handen af hebben getrokken van het leveren van die steun, ligt de totale militaire steun 13 procent lager dan in die jaren.

2 uur geleden
Europees Parlement stemt in met lening 90 miljard voor Oekraïne

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft met een ruime meerderheid ingestemd met een EU-lening van 90 miljard euro voor Oekraïne voor 2026 en 2027. In een spoedprocedure stemden 458 Europarlementariërs voor en 140 tegen.

2 uur geleden