Litouwse minister: Duitse basis ondanks tegenvallers op tijd af
VILNIUS (ANP/DPA) - De bouw van een nieuwe basis in Litouwen, waar Duitsland permanent duizenden militairen wil stationeren, heeft volgens de Litouwse minister van Defensie al wat tegenslagen gehad. Toch gaat hij ervan uit dat de basis gewoon in 2027 open moet kunnen, zoals gepland. Op de basis Rūdninkai komen mogelijk ook Nederlanders te zitten.
De Litouwse president Gitanas Nausėda zei eerder deze week dat het project vertraging had opgelopen. "We zijn nerveus, daar ben ik het mee eens, maar we kunnen alles op tijd uitvoeren", zei defensieminister Laurynas Kasčiūnas daarop. Hij zei niet te denken dat de politieke crisis die in Duitsland is ontstaan, of de politieke situatie in eigen land nog extra vertraging zullen veroorzaken.
Deze woensdag werd een studie voor de bouw van de basis en het trainingscentrum gepresenteerd. Het terrein is zo'n 190 hectare groot en gaat volgens de Litouwse minister zo'n 950 miljoen euro kosten. Het is de bedoeling dat er zo'n 3000 militairen uit een permanente, gevechtsklare gevechtseenheid onder Duitse leiding worden gestationeerd. In totaal telt de Duitse brigade volgens plan 4800 militairen en 200 burgers.
Nederland en Duitsland werken militair nauw samen. Dat geldt ook voor de huidige NAVO-inzet in Litouwen waarin de Duitse krijgsmacht een leidende rol heeft. Over een bijdrage aan de permanente brigade in Litouwen, wordt volgens het ministerie van Defensie nog gesproken.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat woensdag mogelijk persoonlijk naar het Hooggerechtshof voor een zaak betreffende burgerschap op basis van geboorteplaats. "Dat denk ik wel," zei Trump toen hem werd gevraagd of hij woensdag naar het hof zou gaan.
4 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een uitvoerend bevel ondertekend waarin hij zijn regering opdraagt de landelijke regels voor stemmen per post aan te scherpen. Trump stelt al jaren dat stemmen per post tot veel fraude heeft geleid aan Democratische zijde.
5 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Een pro-Iraanse strijder is opgepakt na de ontvoering van een Amerikaanse journalist in Irak, bevestigt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Eerder op dinsdag werd bekend dat een buitenlandse journalist uit de Iraakse hoofdstad Bagdad was ontvoerd. Bronnen meldden dat het gaat om de Amerikaanse Shelly Kittleson, die onder andere voor de Britse omroep BBC en Politico schrijft.
3 uur geledenBAGDAD (ANP/RTR) - Een buitenlandse journalist is ontvoerd in de Iraakse hoofdstad Bagdad door nog onbekende daders, meldt het Iraakse ministerie van Binnenlandse Zaken. Eén verdachte zou zijn gearresteerd. Volgens het ministerie wordt er alles aan gedaan om de journalist vrij te krijgen.
3 uur geledenPORT-AU-PRINCE (ANP/AFP) - Door bendegeweld zijn afgelopen weekend zeker zeventig doden gevallen in Haïti, bevestigt een VN-functionaris. De aanvallen vonden plaats op verschillende plaatsen in de regio Petite-Rivière-de-l'Artibonite in de nacht van zaterdag op zondag.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse rechter heeft de bouw van een balzaal in het Witte Huis tijdelijk stilgelegd. Het is het prestigeproject van 400 miljoen dollar van de Amerikaanse president Donald Trump. Een non-profitorganisatie heeft een rechtszaak aangespannen tegen de bouw. Zolang deze loopt, wordt het project tijdelijk stilgelegd.
3 uur geledenGENÈVE (ANP) - De VN-mensenrechtenchef Volker Türk roept Israël op om de nieuwe doodstrafwet in te trekken. Hij noemt de wet in strijd met de internationale mensenrechten en de toepassing ervan een oorlogsmisdaad.
4 uur geleden