Litouwse minister: Duitse basis ondanks tegenvallers op tijd af
VILNIUS (ANP/DPA) - De bouw van een nieuwe basis in Litouwen, waar Duitsland permanent duizenden militairen wil stationeren, heeft volgens de Litouwse minister van Defensie al wat tegenslagen gehad. Toch gaat hij ervan uit dat de basis gewoon in 2027 open moet kunnen, zoals gepland. Op de basis Rūdninkai komen mogelijk ook Nederlanders te zitten.
De Litouwse president Gitanas Nausėda zei eerder deze week dat het project vertraging had opgelopen. "We zijn nerveus, daar ben ik het mee eens, maar we kunnen alles op tijd uitvoeren", zei defensieminister Laurynas Kasčiūnas daarop. Hij zei niet te denken dat de politieke crisis die in Duitsland is ontstaan, of de politieke situatie in eigen land nog extra vertraging zullen veroorzaken.
Deze woensdag werd een studie voor de bouw van de basis en het trainingscentrum gepresenteerd. Het terrein is zo'n 190 hectare groot en gaat volgens de Litouwse minister zo'n 950 miljoen euro kosten. Het is de bedoeling dat er zo'n 3000 militairen uit een permanente, gevechtsklare gevechtseenheid onder Duitse leiding worden gestationeerd. In totaal telt de Duitse brigade volgens plan 4800 militairen en 200 burgers.
Nederland en Duitsland werken militair nauw samen. Dat geldt ook voor de huidige NAVO-inzet in Litouwen waarin de Duitse krijgsmacht een leidende rol heeft. Over een bijdrage aan de permanente brigade in Litouwen, wordt volgens het ministerie van Defensie nog gesproken.
Meer uit Buitenland
PRISTINA (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De diep verdeelde parlementsleden van Kosovo zijn er dinsdag niet in geslaagd een president te kiezen. Daardoor stevent het land af op een derde verkiezing in iets meer dan een jaar tijd.
43 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Britse koning Charles III heeft de Verenigde Staten erop aangedrongen om standvastig te blijven met hun westerse bondgenoten, nu de spanningen rond Iran en Oekraïne de trans-Atlantische betrekkingen dreigen te ondermijnen. "De uitdagingen waar we voor staan zijn te groot voor één enkel land om alleen te dragen", zei hij onder meer in een zeldzame toespraak tot het Amerikaanse Congres.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De voormalige FBI-directeur James Comey is aangeklaagd voor het bedreigen van de Amerikaanse president. Eerder meldden internationale media al dat Comey opnieuw werd vervolgd, maar de precieze aanklacht was toen nog onduidelijk. Tegen Comey is ook een arrestatiebevel uitgevaardigd, meldt CNN.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft uitgehaald naar de Duitse bondskanselier Friedrich Merz. Merz zei maandag dat de VS de oorlog tegen Iran zonder strategie zijn begonnen en dat het land nu vernederd wordt door het Iraanse leiderschap. "Hij weet niet waar hij het over heeft!", schrijft Trump als reactie op zijn Truth Social.
3 uur geledenWISMAR (ANP) - Bultrug Timmy, die weken vastlag voor de kust van Duitsland, is onderweg naar de Noordzee. Hij ligt in de waterbak van een schip en wordt naar diepe wateren gebracht, meldt de krant Bild. Eerder op de dag wist het reddingsteam de walvis in de waterbak te krijgen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Hongaarse verkiezingswinnaar Péter Magyar heeft woensdag in Brussel ook een ontmoeting met António Costa, de voorzitter van de EU-leiders. Eerder meldde Magyar al dat hij met Commissievoorzitter Ursula von der Leyen zou spreken over de bevroren Europese subsidies voor zijn land.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - Er komt geen parlementair onderzoek naar de Britse premier Keir Starmer. In het parlement wist de motie hiervoor geen meerderheid te behalen. Uit het onderzoek had duidelijk moeten worden of de sociaaldemocraat Starmer het Lagerhuis mogelijk bewust of onbewust heeft misleid in de affaire rond de benoeming van Peter Mandelson als ambassadeur in de Verenigde Staten.
6 uur geleden