Litouwen wil Oekraïne in 2030 als EU-lid, Nederland tegen datum
LUXEMBURG (ANP) - Litouwen vindt dat Oekraïne per 1 januari 2030 lid moet zijn van de Europese Unie. Dat zei de Litouwse minister van Buitenlandse Zaken Kęstutis Budrys maandag bij aankomst in Luxemburg. Nederland wil nog geen toetredingsdatum noemen.
In tegenstelling tot andere landen wil Nederland het toetredingsproces voor Oekraïne niet versnellen, benadrukt buitenlandminister Caspar Veldkamp.
Oekraïne doet volgens Veldkamp "vreselijk zijn best, maar Nederland is streng en kritisch op EU-uitbreiding". Nederland helpt Oekraïne wel om te voldoen aan de criteria, op onder meer het gebied van de rechtsstaat en goed bestuur, zei hij.
Toetredingsproces
Veldkamp is zaterdag in het Oekraïense Lviv geweest, omdat Nederland het land wil helpen bij het toetredingsproces tot de EU. Experts van zes Nederlandse ministeries hebben met experts van Oekraïense ministeries gesproken over de manier waarop zij de noodzakelijke hervormingen kunnen doorvoeren en andere toelatingscriteria snel kunnen halen.
Litouwen vindt het juist de hoogste tijd dat de eerste onderhandelingen tussen Oekraïne en de EU van start gaan. "Oekraïne is inmiddels bijna een half jaar kandidaat, maar de onderhandelingen met het openen van clusters zijn nog niet begonnen", zei Budrys. Landen die lid willen worden van de EU moeten aan een hele reeks eisen voldoen, die in zes 'clusters' met verschillende thema's zijn opgedeeld, zoals de rechtsstaat en financiën. "Als we terugtellen vanaf 1 januari 2030 hebben we een heel krappe tijdlijn." Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen zei eerder dat het toetredingsproces moet worden versneld.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Acteur en schrijver Maarten Spanjer is zaterdag in besloten kring begraven in Amsterdam, op de dag dat hij 74 jaar zou zijn geworden. Onder anderen René van der Gijp, Theo Hiddema en Keje Molenaar waren bij de uitvaart aanwezig.
3 uur geledenGILZE (ANP) - Bij een aanrijding tussen een vrachtwagen en een personenauto op de N260 bij het Noord-Brabantse Gilze zijn zaterdagochtend beide voertuigen in brand gevlogen. De auto ligt grotendeels onder de vrachtwagen. Het is nog niet bekend hoeveel slachtoffers in de auto zitten, aldus de politie, die vermoedt dat het onderzoek naar de oorzaak nog de hele middag duurt. De vrachtwagenchauffeur is niet gewond geraakt, meldt een woordvoerder.
7 uur geledenDE BILT (ANP) - Het KNMI waarschuwt voor zware windstoten in de kustgebieden, het westelijk Waddengebied en de Limburgse heuvels vanaf zaterdagavond tot ten minste zondagochtend. Op die plekken geldt code geel en worden met plaatselijke verschillen windstoten tussen de 75 en de 100 kilometer per uur verwacht.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een brandend pand aan de Sydneystraat in Rotterdam moet als verloren worden beschouwd. Dat meldt de veiligheidsregio zaterdagochtend. Het gaat om een groothandel in levensmiddelen op bedrijventerrein Rotterdam Noord-West, aan de rand van de stad. De brandweer blust inmiddels vooral rondom het pand. Daar staan auto's, bestelbusjes en vrachtwagens. Een NL-Alert is uitgezonden vanwege rook. Zaterdagochtend meldde de brandweer nog uren bezig te zijn met blussen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rijkswaterstaat heeft het eenrichtingsverkeer voor de scheepvaart op de Boven-IJssel opgeheven na de regenval van de afgelopen dagen. De maatregel gold sinds 14 oktober vanwege de lage waterstand, waardoor de binnenvaart alleen in stroomopwaartse richting van Zutphen naar Arnhem mocht varen.
10 uur geledenLAUWERSOOG (ANP) - Het Werelderfgoedcentrum Waddenzee (WEC) gaat zijn faillissementsaanvraag met een week uitstellen. Dat maakte het bestuur van het WEC op vrijdag bekend. Het centrum wil in die tijd meer mogelijkheden onderzoeken om te blijven bestaan.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) moet in staat blijven om onafhankelijk, zonder druk of intimidatie, recht te spreken. Dat heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas vrijdag gezegd na een bezoek aan het ICC in Den Haag. De EU gaat de komende zes maanden benutten voor een dialoog met de VS om te voorkomen dat de Amerikaanse president Donald Trump daadwerkelijk sancties tegen het hele hof oplegt, zei Kallas .
1 dag geleden