Litouwen verwacht komst meer Nederlandse militairen
VILNIUS (ANP) - Litouwen verwacht dat ook Nederland meer militairen stuurt om het buurland van Rusland te beschermen. Duitsland, de belangrijkste leverancier van de NAVO-troepenmacht in het land, waarvan al Nederlandse militairen deel uitmaken, heeft al toegezegd versterkingen te sturen. De regering in Vilnius rekent "natuurlijk" ook op Nederland, zegt president Gitanas Nauseda op de NAVO-top in zijn land.
Litouwen maant de andere NAVO-lidstaten al langer om meer troepen in het land te legeren. Het voelt zich sinds de Russische invasie in Oekraïne nog meer bedreigd dan voorheen. De mogelijke komst van Wagner-huurlingen en kleine kernwapens uit Rusland naar buurland Belarus heeft dat onbehagen nog versterkt.
Van de ongeveer 1600 NAVO-militairen die nu in Litouwen zijn gestationeerd levert Nederland er ongeveer driehonderd. Het was de bedoeling van de NAVO om het daarbij te laten en versterkingen klaar te zetten in hun thuisland om in geval van nood snel naar Litouwen af te reizen. Maar Litouwen en andere NAVO-lidstaten die aan Rusland grenzen vinden dat niet geruststellend genoeg. Duitsland maakte daarop kenbaar toch extra troepen naar Litouwen te willen sturen.
Verenigd Koninkrijk
Demissionair defensieminister Kajsa Ollongren liet al meermaals doorschemeren dat er meer NAVO-troepen naar Litouwen zouden moeten gaan. Maar ze houdt zich nog op de vlakte of er meer Nederlanders worden gestationeerd. De toezegging van versterkingen is voor rekening van de Duitsers, benadrukt ze. Bovendien moet Litouwen eerst nog zorgen dat de extra militairen onderdak hebben en kunnen oefenen en dat kan nog wel een paar jaar duren. Ook voor de troepen die Nederland al in Litouwen heeft waren de voorzieningen nog niet op orde.
Ook bij andere NAVO-landen die troepen hebben in de oostelijke lidstaten zijn nog bedenkingen. Het Verenigd Koninkrijk, dat de leiding heeft van de NAVO-macht in Estland, wil er vooralsnog ook nog geen extra militairen legeren maar ze in eigen land achter de hand houden.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het luchtalarm blijft bestaan. Er komt een nieuw sirenenetwerk in samenwerking met Defensie. Dat meldt justitieminister David van Weel (VVD). In een brief spreekt hij van een "nieuw innovatief sirenenetwerk dat aansluit bij de eisen van deze tijd". Het moet ook landelijk bediend kunnen worden.
1 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Vijfhonderd inwoners van Nijmegen mogen vanaf 1 september een halfjaar gratis met de trein reizen, zowel in de spits als daarbuiten. De gemeente doet mee aan een proef van de NS. Die is bedoeld om "mobiliteitsongelijkheid tegen te gaan en beter inzicht te krijgen in de reisbehoefte van mensen voor wie reiskosten een drempel zijn".
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Deelnemers van besloten chatgroepen waarin beelden van seksueel misbruik worden uitgewisseld, moeten harder worden aangepakt, vinden Kamerleden van links tot rechts. Tijdens het wekelijkse vragenuur klonk meermaals de roep om deelname aan zo'n groep aan te merken als georganiseerde misdaad. Justitieminister David van Weel is bereid deze optie te onderzoeken en is net als Kamerleden geschokt door de zedenzaak die vorige week aan het licht kwam.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag vier jaar cel geëist tegen twee mannen voor de verkrachting van een 17-jarig meisje in Nieuwegein, in de nacht van 18 op 19 oktober vorig jaar. Een van hen, Walco B. (45), werkte destijds als politieman bij het korps Midden-Nederland. Hij is inmiddels ontslagen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de presentatie van het nieuwe rapport van Jason Bhugwandass worden de zeven jongeren herdacht die overleden zijn nadat zij op een ZIKOS-afdeling hebben gezeten. In Nieuwspoort presenteert Bhugwandass, zelf ervaringsdeskundige, het rapport 'Eenzaam gestorven', twee jaar nadat hij met een rapport de misstanden in de gesloten jeugdzorg aan het licht bracht.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Vier verdachten die een aanslag zouden hebben gepleegd bij een synagoge in Rotterdam op 13 maart hebben bekend. Dat werd dinsdag duidelijk tijdens een eerste inleidende zitting in de rechtbank in Rotterdam. De verdachten ontkennen dat zij wisten dat het om een synagoge ging. Twee andere verdachten zwijgen tot op heden. Zij speelden volgens justitie een "faciliterende en coördinerende rol".
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander vindt dat Nederland en Duitsland hun vriendschap moeten intensiveren om samen sterker te staan in een tijd van internationale onzekerheid. Dat zei hij dinsdag in een persverklaring aan het begin van het staatsbezoek van de Duitse bondspresident Frank-Walter Steinmeier aan Nederland.
6 uur geleden