Litouwen steunt kandidatuur Rutte om topman NAVO te worden
DEN HAAG (ANP) - Litouwen steunt de kandidatuur van Mark Rutte om secretaris-generaal van de NAVO te worden, zei president Gitanas Nauseda tijdens een bezoek van de Nederlandse premier. Volgens het Litouwse staatshoofd is Rutte "een van de politici die de Russische dreiging al vroeg herkende" en zijn positie daarop "radicaal" aanpaste.
Al veel lidstaten van de NAVO hebben zich achter Rutte geschaard, onder meer de Verenigde Staten, Frankrijk, Duitsland en het Verenigd Koninkrijk. Volgens ingewijden binnen de NAVO steunen inmiddels 28 van de 32 NAVO-lidstaten de kandidatuur van Rutte. De benoeming moet unaniem zijn, maar de stem van Washington is in het verleden steeds doorslaggevend geweest.
De andere officiële kandidaat is de Roemeense president Klaus Iohannis. Hongarije heeft gezegd Rutte niet te steunen.
Grenzen verdedigen
Litouwen geldt als een havik binnen de NAVO en de EU als het gaat om de strijd tegen Rusland. Het Baltische land dringt aan op de zwaarste sancties tegen Rusland en pleit voor zo veel mogelijk militaire, humanitaire, financiële en diplomatieke steun aan Oekraïne. Litouwen grenst aan Rusland en zijn bondgenoot Belarus.
De demissionaire premier benadrukte tijdens de persconferentie met Nauseda dat de NAVO de grenzen van zijn grondgebied zal verdedigen. Ook herhaalde hij dat Nederland Oekraïne blijft steunen zo lang dat nodig is. Rutte bezocht eerder op de dag Nederlandse militairen in Litouwen.
Nooit kandidaat gesteld
Ook Estland vindt dat Rutte de functie moet krijgen. Premier Kaja Kallas liet dat op het sociale platform X weten. Eerder plaatste ze nog kanttekeningen bij de kandidatuur van Rutte. Ze wees er onder meer op dat Nederland de NAVO-norm voor defensie-uitgaven niet heeft gehaald. Ook zou een land uit Oost-Europa eens aan de beurt zijn om de topman te leveren, vond ze.
Kallas vindt dat een sterke NAVO de focus op Rusland moet richten, de defensie-uitgaven moet laten stijgen en het lidmaatschap van Oekraïne moet steunen. "Ik heb deze zaken diepgaand met Mark Rutte besproken en hij staat achter deze prioriteiten. Estland kan hem steunen als secretaris-generaal van de NAVO", laat ze weten.
Kallas leek eerder ook een gooi te willen doen naar de opvolging van Jens Stoltenberg als baas van het Atlantische bondgenootschap, maar ze heeft zich nooit officieel kandidaat gesteld.
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - De rechtbank in Groningen heeft tbs met dwangverpleging opgelegd aan Curtly E. (46) uit Groningen voor het doodsteken van zijn 12-jarige zoon Gianny-Davey op 29 december vorig jaar. E. handelde in een psychose en was volledig ontoerekeningsvatbaar, oordeelt de rechtbank.
18 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Maak Europese regels voor kleine voertuigen zoals e-steps. Die oproep doet demissionair minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) donderdag in een overleg met EU-ministers. Zijn verklaring wordt gesteund door vijftien andere landen waaronder Duitsland, Polen en België.
1 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Drie verdachten in een grote zaak die draait om een groep veronderstelde soevereinen hebben donderdag de rechtbank in Leeuwarden gevraagd of zij hun proces in vrijheid mogen afwachten. Het Friese trio maakt volgens het Openbaar Ministerie deel uit van een netwerk dat een anti-institutioneel gedachtegoed aanhangt en vanuit die overtuiging aanslagen wilde plegen. De verdachten ontkennen.
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De Dutch Directors Guild (DDG) en Netwerk Scenarioschrijvers, die opkomen voor de belangen van filmmakers, scenarioschrijvers en regisseurs, vinden dat de NPO "onevenredig bezuinigt op kunst en cultuur". Dat laat DDG-voorzitter Mark Winkler weten aan het ANP.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De dodelijke slachtoffers die vielen bij het auto-ongeluk in Den Haag waarbij het voertuig kort door de politie werd achtervolgd, zijn twee vrouwen en een man. De persoon die gewond raakte, is een vrouw. Dat heeft een woordvoerder van het Openbaar Ministerie (OM) donderdag bekendgemaakt.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Peter Plasman, de advocaat van de vrouw die Marco Borsato beschuldigde van ontucht, is ervan overtuigd dat het proces rond de zanger nog niet klaar is. "Gezien de inzet en de belangen die aan de orde zijn, verwacht ik dat het Openbaar Ministerie in hoger beroep zal gaan", zei hij bij het verlaten van de rechtbank in Utrecht.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Advocaten Geert-Jan Knoops en Carry Knoops weten nog niet of Marco Borsato een zaak wil maken van de tegenaangifte die hij in 2021 deed tegen de vrouw die hem beschuldigde van ontucht. De zanger beschuldigde haar en haar moeder van het doen van een valse aangifte, smaad en laster.
4 uur geleden