Litouwen protesteert bij Moskou om minister op opsporingslijst
VILNIUS (ANP) - Litouwen heeft protest aangetekend nadat Rusland een Litouwse minister op een lijst met gezochte personen had gezet. Het ministerie van Buitenlandse Zaken van de Baltische staat eist dat "meteen een eind komt aan de politiek gemotiveerde vervolging van Litouwse staatsburgers".
Het Litouwse ministerie zegt dat een schriftelijk protest is overhandigd aan een vertegenwoordiger van de Russische ambassade. Rusland zou hebben bevestigd dat veel burgers uit Litouwen en andere landen worden gezocht omdat ze in verband worden gebracht met het weghalen van monumenten voor Sovjet-militairen.
Een van de gezochte personen is minister van Cultuur Simonas Kairys. Die reageerde eerder al verontwaardigd, maar gaf toen ook aan "blij" te zijn dat zijn bijdrage aan het verwijderen van de nalatenschap van de Sovjet-Unie niet onopgemerkt is gebleven.
Een andere bekende persoon op de Russische opsporingslijst is premier Kaja Kallas van Estland. De Baltische staten maakten voorheen deel uit van de communistische Sovjet-Unie, die in 1991 uiteenviel.
Meer uit Buitenland
BOGOTÁ (ANP/DPA) - Het dodental door de crash met een militair vliegtuig in Colombia loopt op. Tot dusver zijn zeker acht mensen overleden, zeggen regionale autoriteiten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering van Donald Trump is twee nieuwe onderzoeken begonnen naar de universiteit Harvard. Het ministerie van Onderwijs gaat kijken of de gerenommeerde universiteit doet aan positieve discriminatie. Het bewust bevoordelen van achtergestelde of ondervertegenwoordigde groepen werd in 2023 door het Hooggerechtshof verboden.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Bahrein heeft een ontwerpresolutie opgesteld voor de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties waarmee landen gemachtigd zouden worden om "alle noodzakelijke middelen" in te zetten om het commerciële scheepvaartverkeer in de Straat van Hormuz te beveiligen. Dat blijkt uit een tekst die persbureau Reuters heeft ingezien.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat de oorlogsdoelen in de strijd met Iran ook bereikt kunnen worden via een overeenkomst. Dat verklaarde de Israëlische premier Benjamin Netanyahu na overleg met Trump in een videoboodschap.
3 uur geledenBOGOTÁ (ANP) - Bij de crash van een militair vliegtuig in Colombia is één persoon overleden, maakte president Gustavo Petro bekend op X. In totaal zijn 77 mensen in het ziekenhuis opgenomen.
3 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Iraanse ambassadeur ontboden om vermeende spionage in Londen. Het Verenigd Koninkrijk spreekt van "roekeloze en ontwrichtende acties" van het Iraanse regime.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft maandag met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu gebeld over beoogde onderhandelingen met Iran. Dat zegt een ingewijde tegen de Amerikaanse nieuwssite Axios.
4 uur geleden