Litouwen protesteert bij Moskou om minister op opsporingslijst
VILNIUS (ANP) - Litouwen heeft protest aangetekend nadat Rusland een Litouwse minister op een lijst met gezochte personen had gezet. Het ministerie van Buitenlandse Zaken van de Baltische staat eist dat "meteen een eind komt aan de politiek gemotiveerde vervolging van Litouwse staatsburgers".
Het Litouwse ministerie zegt dat een schriftelijk protest is overhandigd aan een vertegenwoordiger van de Russische ambassade. Rusland zou hebben bevestigd dat veel burgers uit Litouwen en andere landen worden gezocht omdat ze in verband worden gebracht met het weghalen van monumenten voor Sovjet-militairen.
Een van de gezochte personen is minister van Cultuur Simonas Kairys. Die reageerde eerder al verontwaardigd, maar gaf toen ook aan "blij" te zijn dat zijn bijdrage aan het verwijderen van de nalatenschap van de Sovjet-Unie niet onopgemerkt is gebleven.
Een andere bekende persoon op de Russische opsporingslijst is premier Kaja Kallas van Estland. De Baltische staten maakten voorheen deel uit van de communistische Sovjet-Unie, die in 1991 uiteenviel.
Meer uit Buitenland
BARQUISIMETO (ANP) - De Venezolaanse bevolking verkeert zondagochtend nog steeds in een staat van "shock" volgens verschillende ooggetuigen in de Venezolaanse stad Barquisimeto. Het is zeer rustig op straat. Voor benzinepompen en winkels met etenswaren vormen zich in de grote steden al minder rijen dan zaterdag.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu ziet in de protesten in Iran een mogelijk keerpunt. "Het is heel goed mogelijk dat we een moment hebben bereikt waarop het Iraanse volk zijn lot in eigen handen neemt", verklaarde hij volgens zijn kantoor.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Steeds minder mensen vragen asiel aan in Duitsland. Het ging volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken om ruim 113.000 nieuwe asielaanvragen in 2025, veel minder dan een jaar eerder. Toen betrof het bijna 230.000 aanvragen en in 2023 circa 329.000.
2 uur geledenBARQUISIMETO (ANP) - Het herstel van de democratie in Venezuela zal een langdurig proces vol gevaren en valstrikken zijn. Dat zegt oud-hoofdredacteur José Ángel Ocanto (69) van het inmiddels verdwenen regionale dagblad El Impulso vanuit de Venezolaanse stad Barquisimeto tegen het ANP. "Alleen een transitie die voortkomt uit de diepste gevoelens van het Venezolaanse volk is een betrouwbare garantie voor stabiliteit en een veelbelovende toekomst van Venezuela", aldus Ocanto.
3 uur geledenPYONGYANG (ANP/AFP) - Noord-Korea vindt de Amerikaanse militaire actie tegen de Venezolaanse president Nicolás Maduro "een ernstige inbreuk op de soevereiniteit van een land". Het toont volgens Pyongyang weer aan wat de ware natuur is van de VS, een "brute schurkenstaat".
3 uur geledenZÜRICH/CRANS (ANP/AFP/RTR) - De Zwitserse autoriteiten hebben nog zestien omgekomen slachtoffers van de brand op oudejaarsavond in Crans-Montana geïdentificeerd. Daarmee komt het totaal op 24 geïdentificeerde doden. Bij de brand in een café in de wintersportplaats kwamen veertig mensen om het leven en raakten er meer dan honderd veelal zeer ernstig gewond.
5 uur geledenSHANGHAI (ANP/AFP/RTR) - De Zuid-Koreaanse president Lee Jae-myung is een vierdaags staatsbezoek aan China begonnen. Hij vertrok kort nadat Noord-Korea weer raketten had afgevuurd. Het is het eerste bezoek van Lee aan China sinds hij in juni president werd. Het is ook het eerste staatsbezoek van een Zuid-Koreaanse president aan China sinds 2019.
6 uur geleden