Litouwen en Finland maken zich op voor productie landmijnen
VILNIUS (ANP/RTR) - Litouwen en Finland willen tegen mensen gerichte landmijnen gaan maken om zich tegen Rusland te beschermen. De productie kan beginnen zodra de beide NAVO-landen de opzegging van het verdrag hebben afgerond dat de mijnen verbiedt, zeggen bestuurders en andere betrokkenen.
Litouwen, Letland, Estland, Finland en Polen hebben allemaal aangekondigd uit de zogenoemde Ottawa-conventie tegen antipersoonsmijnen te stappen. Ze moeten de mijnen kunnen inzetten om zich tegen buurland Rusland te verdedigen, zeggen ze. De mijnen kunnen een invasie vertragen, en tijd is zeker voor de kleine Baltische landen van levensbelang. Ze lopen volgens experts groot gevaar dat Rusland ze al onder de voet heeft gelopen voor NAVO-troepen te hulp kunnen schieten.
Litouwen gaat tienduizenden antipersoonsmijnen aanschaffen, zegt de Litouwse onderminister van Defensie. "Onze nationale industrie zal een van de bronnen zijn." Ook Finland moet ze zelf gaan maken, zegt de voorzitter van de defensiecommissie van het parlement. Een deel ervan zou naar Oekraïne kunnen gaan.
Burgerslachtoffers
Ook Oekraïne zegt de Ottawa-conventie op, en zou de mijnen net als zijn vijf bondgenoten eind dit jaar legitiem kunnen inzetten. Maar het land gebruikt nu al antipersoonsmijnen en maakt daarmee ook burgerslachtoffers, stelt Rusland. Het zegt daarvoor bewijzen te hebben.
Rusland zelf heeft de conventie überhaupt nooit ondertekend. Het bediende zich al royaal van mijnen, volgens critici ook zonder voorzorgsmaatregelen om burgers te sparen.
Omstreden
De VS besloten vorig jaar om Oekraïne antipersoonsmijnen te leveren. Rusland valt steeds vaker aan met kleine eenheden te voet of met hooguit lichte vervoersmiddelen.
De mijnen zijn omstreden omdat ze ook vaak burgerslachtoffers maken. Soms nog lang nadat het weer vrede is geworden.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON/MOSKOU (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio en zijn Russische collega Sergej Lavrov hebben met elkaar gebeld. Het was een "constructief en pragmatisch" gesprek, aldus het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken. Ze zouden de internationale politiek en de Russisch-Amerikaanse betrekkingen hebben besproken, evenals toekomstige bilaterale contacten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft donderdag een ontmoeting met Donald Trump in Washington. "Ze zullen economische en veiligheidskwesties bespreken", zei een Witte Huis-functionaris tegen persbureau AFP.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten leggen het maandag gestarte Project Freedom tijdelijk stil. Dat meldt president Donald Trump op Truth Social. De VS wilden met Project Freedom bescherming bieden aan gestrande schepen, zodat die door de door Iran gecontroleerde Straat van Hormuz konden varen.
6 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - In Oekraïne zijn op verschillende plaatsen doden gevallen door Russische aanvallen. In de stad Zaporizja zijn zeker twaalf doden gevallen, meldde de gouverneur van de regio. In Kramatorsk gaat het om zeker vijf doden, schreef president Zelensky op X. In Dnipro vielen vier doden.
11 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran ontkent dat het in de voorbije dagen aanvallen heeft uitgevoerd op de Verenigde Arabische Emiraten. Vanuit het militaire hoofdkwartier Khatam al-Anbiya wordt wel gewaarschuwd dat het leger "vernietigend" zal reageren als de golfstaat actie onderneemt tegen Iran.
12 uur geledenLONDEN (ANP) - The Rolling Stones hebben dinsdag bevestigd dat er een nieuw album aankomt. De plaat Foreign Tongues komt op 10 juli uit en telt in totaal veertien nieuwe liedjes, met gastbijdrages van onder anderen Paul McCartney, Robert Smith van The Cure en Chad Smith van Red Hot Chili Peppers.
14 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - In Rusland zijn twee natuurkundigen veroordeeld die betrokken waren bij onderzoek dat ten grondslag ligt aan de ontwikkeling van hypersonische raketten. Valeri Zvegintsev (82) en Vladislav Galkin (71) kregen gevangenisstraffen van 12,5 jaar voor verraad, melden Russische staatsmedia.
14 uur geleden