'Liquidaties uitgesteld door coronacrisis'
UTRECHT (ANP) - Er is informatie dat afrekeningen in het criminele circuit worden uitgesteld vanwege de coronacrisis. Dat komt doordat straten nu leger zijn, en bijvoorbeeld een politiehelikopter een vluchtauto makkelijker opmerkt. "De pakkans is nu groter", zegt voorzitter van de Nederlandse Politiebond Jan Struijs in De Telegraaf.
Volgens Struijs speelt de georganiseerde misdaad momenteel razendsnel in op de crisis met coronagerelateerde cybercriminaliteit, fraude en de productie van namaakproducten. "Criminelen zijn ontzettend creatief. Kijk naar de drugsverkoop. Door de gesloten horeca en afgeschafte evenementen is een deel van de afzetmarkt weg. Wat je nu ziet, is een toename van drugs per post", aldus de voorzitter van de Nederlandse Politiebond.
Op de opsporing zit nu een rem, zegt Struijs: alleen hoog noodzakelijke onderzoeken gaan door. Wel krijgt coronacriminaliteit prioriteit. Onderzoeken naar bijvoorbeeld georganiseerde criminaliteit met een buitenlandse component lopen vertraging op of worden uitgesteld. Door de beschermende maatregelen is het bijvoorbeeld de interceptie van een drugstransport, aanhouding van een crimineel waarbij meerdere landen betrokken zijn of het horen van getuigen in het buitenland nu een stuk lastiger. "Vanuit de afdeling ’intelligence’ hoor ik dat met ongeveer tachtig procent van de informatie die nu bij de politie binnenkomt, niets gedaan kan worden."
Struijs vindt het moeilijk iets te zeggen over de effecten op langere termijn. "De recherche moet nu razendsnel omschakelen naar de aanpak van nieuwe vormen van criminaliteit, om na de coronacrisis weer terug te schakelen." Daarbij maakt hij zich zorgen over het feit dat er nu minder contant geld in omloop is. "Criminelen willen graag cash en worden wanhopig. De kans is groot op meer berovingen en overvallen thuis. Meer kans ook op gebruik van meer geweld."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het aantal eerste asielaanvragen in Nederland is in het derde kwartaal van 2026 met 13 procent gedaald ten opzichte van dezelfde periode een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van cijfers van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND). Bijna 5900 mensen deden voor het eerst een verzoek voor asiel in Nederland.
1 uur geledenDE BILT (ANP) - Het KNMI waarschuwt voor dichte mist. Het weerinstituut heeft code geel afgegeven voor het hele land. Eerder gold dat alleen voor het noorden. Lokaal kan zeer dichte mist voorkomen.
6 uur geledenDE BILT (ANP) - In grote delen van Nederland komt dichte mist voor, waarschuwt het Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut (KNMI). Deze mist kan "zeer plaatselijk en verraderlijk" zijn.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De bereikbaarheid van Ameland gaat niet achteruit, ook al heeft het kabinet een kwart miljard euro weggehaald uit een pot voor de vaarverbinding van en naar het eiland. Dat beloofde minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) in het debat over zijn begroting. "We blijven gewoon baggeren."
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De koepelorganisatie voor het primair onderwijs (PO-Raad) snapt de zorgen van politici over generatieve AI voor leerlingen op basisscholen, maar is verrast door een Kamermeerderheid voor een totaalverbod. Volgens een woordvoerder komt de beslissing "uit de lucht vallen".
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Boerenorganisaties LTO en NAJK zijn ontevreden over de verdere uitwerking van de stikstofplannen van landbouwminister Jaimi van Essen. Dat zeggen de voormannen na hun gesprek met de landbouwminister donderdagmiddag. "Op dit moment zien we onvoldoende beweging," zegt Gerben Boom namens de jonge boeren. LTO-voorman Ger Koopmans noemde het een "moeilijk" gesprek.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zeker vijf gemeenten komen volgende week onder toezicht van de overheid te staan, omdat ze te weinig doen voor de opvang van asielzoekers. De gemeenten Best in Noord-Brabant, Dantumadiel in Friesland, Neder-Betuwe en West Betuwe in Gelderland en Roerdalen in Limburg hebben bekendgemaakt dat ze op de lijst staan. Asielminister Bart van den Brink brengt maandag het volledige overzicht naar buiten.
14 uur geleden