Liquidatie was 'koelbloedig en knullig'
AMSTERDAM (ANP) - Even koelbloedig als knullig. Zo omschreef het Amsterdamse gerechtshof het optreden van Shurandy S. (41), toen hij op 29 maart 2018 in Amsterdam-Noord Reduan B. liquideerde. Het hof zei woensdag, tijdens de behandeling van de zaak in hoger beroep, nog "duizend vragen" te hebben over de geruchtmakende moord, maar S. liet het gros daarvan onbeantwoord.
Reduan B. (41) was de broer van Nabil B., kroongetuige in het grote, lopende liquidatieproces Marengo, waarin de voortvluchtige Ridouan Taghi hoofdverdachte is. Aangenomen wordt dat Taghi en de zijnen Nabil hebben willen straffen voor zijn 'verraad'. In september werd Nabils advocaat Derk Wiersum geliquideerd.
Justitie en politie gaan er vanuit dat Taghi en zijn organisatie achter beide liquidaties zitten. Shurandy S. wil over zijn opdrachtgevers weinig tot niets zeggen. Hij zou 100.000 euro aangeboden hebben gekregen voor de moord.
OM had meer geëist
Volgens het hof heeft hij "onder ontzettend grote druk van het milieu gehandeld of moeten handelen". De rechters verwonderden zich erover dat juist S. - ingeschat als bovengemiddeld intelligent - zich heeft laten inhuren voor de moord. Op een beperkte verslaving aan cocaïne na leek hij zijn leven redelijk op orde te hebben. Volgens S. zelf zag hij het leven destijds niet meer zitten.
De rechtbank veroordeelde S. begin dit jaar tot twintig jaar cel. Het Openbaar Ministerie ging in hoger beroep, omdat het de opgelegde straf te laag vindt. Het OM had 28 jaar geëist.
Twee keer mislukt
S. was een dag voor de moord al op pad gegaan om zijn sinistere opdracht te vervullen. Dat mislukte tot twee keer toe. Op de dag zelf liep hij het bedrijfspand van Reduan B. binnen en schoot hem daar met meerdere kogels dood. In het pand verloor hij een handschoen met daarop zijn DNA. Het in brand steken van de vluchtauto mislukte - S. verwondde zichzelf daarbij. De politie had S. binnen 24 uur als verdachte in het vizier. Na zijn arrestatie bekende hij.
In de woning van S. vond de politie een vingerafdruk van een familielid van Taghi, op een doosje van een zogeheten PGP-telefoon.
Het OM zal woensdag later op de dag de strafeis formuleren. Het hof heeft de uitspraak bepaald op 16 december.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De politie heeft in totaal drie verdachten aangehouden voor het geweld dat ontstond na de voetbalwedstrijd tussen Feyenoord en FC Utrecht op zondagavond, meldt de politie. Eerder meldde de politie twee aanhoudingen.
8 minuten geledenLEEUWARDEN (ANP) - De strafzaken tegen twee personen in het soevereinenproces worden geseponeerd, meldt het Openbaar Ministerie maandag. Uit onderzoek blijkt onvoldoende dat beiden onderdeel zijn van het volgens het OM terroristische soevereinennetwerk in Friesland. Zij worden daarom niet langer vervolgd.
15 minuten geledenALKMAAR (ANP) - Een 18-jarige verdachte heeft maandag in de rechtbank ontkend dat hij betrokken was bij bendegeweld in de Haarlemse wijk Schalkwijk, waarbij iemand uit Heemskerk een wapen in zijn mond kreeg geduwd. Maar volgens het Openbaar Ministerie was Faris-Dien W. "van a tot z onderdeel van een gerichte wraakactie".
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aantal zedenmisdrijven in Amsterdam is vorig jaar gestegen naar 1005. Dat is een stijging van 30 procent ten opzichte van 2024, zo komt naar voren uit een jaaroverzicht van de Amsterdamse politie. Dat is relatief gezien een stuk hoger dan landelijk, waar de stijging 13 procent is.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Nederlands Genootschap van Burgemeesters (NGB), Regioburgemeesters en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) zijn kritisch over het voorgestelde verbod op gezichtsbedekkende kleding bij demonstraties. Dat schrijven ze in een brief aan het kabinet.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam is vorig jaar een recordaantal demonstraties geweest. Mensen gingen 3323 keer de straat op, 10 procent meer dan in 2024 en zelfs een verdubbeling ten opzichte van 2023, blijkt uit cijfers die burgemeester Femke Halsema aan de gemeenteraad heeft gestuurd. De meeste betogingen (3203) waren vooraf aangemeld bij de gemeente.
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Ongehoord Nederland (ON!) moet geld terugbetalen aan het Commissariaat voor de Media (CvdM) omdat de omroep onterecht advocaatkosten heeft betaald in de rechtszaak tegen Raisa Blommestijn. Dat heeft het CvdM maandagmiddag bekendgemaakt.
3 uur geleden