Liquidatie was 'koelbloedig en knullig'
AMSTERDAM (ANP) - Even koelbloedig als knullig. Zo omschreef het Amsterdamse gerechtshof het optreden van Shurandy S. (41), toen hij op 29 maart 2018 in Amsterdam-Noord Reduan B. liquideerde. Het hof zei woensdag, tijdens de behandeling van de zaak in hoger beroep, nog "duizend vragen" te hebben over de geruchtmakende moord, maar S. liet het gros daarvan onbeantwoord.
Reduan B. (41) was de broer van Nabil B., kroongetuige in het grote, lopende liquidatieproces Marengo, waarin de voortvluchtige Ridouan Taghi hoofdverdachte is. Aangenomen wordt dat Taghi en de zijnen Nabil hebben willen straffen voor zijn 'verraad'. In september werd Nabils advocaat Derk Wiersum geliquideerd.
Justitie en politie gaan er vanuit dat Taghi en zijn organisatie achter beide liquidaties zitten. Shurandy S. wil over zijn opdrachtgevers weinig tot niets zeggen. Hij zou 100.000 euro aangeboden hebben gekregen voor de moord.
OM had meer geëist
Volgens het hof heeft hij "onder ontzettend grote druk van het milieu gehandeld of moeten handelen". De rechters verwonderden zich erover dat juist S. - ingeschat als bovengemiddeld intelligent - zich heeft laten inhuren voor de moord. Op een beperkte verslaving aan cocaïne na leek hij zijn leven redelijk op orde te hebben. Volgens S. zelf zag hij het leven destijds niet meer zitten.
De rechtbank veroordeelde S. begin dit jaar tot twintig jaar cel. Het Openbaar Ministerie ging in hoger beroep, omdat het de opgelegde straf te laag vindt. Het OM had 28 jaar geëist.
Twee keer mislukt
S. was een dag voor de moord al op pad gegaan om zijn sinistere opdracht te vervullen. Dat mislukte tot twee keer toe. Op de dag zelf liep hij het bedrijfspand van Reduan B. binnen en schoot hem daar met meerdere kogels dood. In het pand verloor hij een handschoen met daarop zijn DNA. Het in brand steken van de vluchtauto mislukte - S. verwondde zichzelf daarbij. De politie had S. binnen 24 uur als verdachte in het vizier. Na zijn arrestatie bekende hij.
In de woning van S. vond de politie een vingerafdruk van een familielid van Taghi, op een doosje van een zogeheten PGP-telefoon.
Het OM zal woensdag later op de dag de strafeis formuleren. Het hof heeft de uitspraak bepaald op 16 december.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Het onderzoek van de politie naar de explosie in de Utrechtse Visscherssteeg van donderdag 15 januari is afgerond. Dat schrijft het Utrechtse college in een brief aan de gemeenteraad. De resultaten van het onderzoek liggen nu bij het Openbaar Ministerie, dat ze beoordeelt.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is "niet eenvoudig" om landen buiten de Europese Unie vluchtelingen of afgewezen asielzoekers te laten opvangen, stelt denktank Clingendael in een rapport dat is opgesteld voor het ministerie van Asiel en Migratie. Onderzoekers schrijven dat zulke samenwerkingen weliswaar juridisch haalbaar worden als het Europese migratiepact deze zomer van kracht wordt, maar dat er nog veel problemen in de weg zitten.
2 uur geledenNICE (ANP/BELGA) - Tom van der Bruggen, die in de jaren tachtig de beroemde speelgoedblokken van het merk Kapla uitvond, is op 80-jarige leeftijd overleden, meldt zijn echtgenote. Hij overleed afgelopen weekend in zijn woonplaats, de Franse stad Nice.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Drie Palestijnen krijgen vooralsnog geen hulp van het ministerie van Buitenlandse Zaken om Gaza te verlaten en naar Nederland te reizen. Hun verzoek om bijstand van Nederland af te dwingen werd afgewezen door de rechter.
5 uur geledenTER APEL (ANP) - Bij het aanmeldcentrum in Ter Apel was het dit weekend weer druk. Ondanks de afspraak niet meer dan 2000 mensen op het terrein te hebben, waren er alle dagen 2100 mensen of meer. De dagen ervoor waren er zo'n veertig tot honderd mensen minder. De boete die het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) hiervoor moet overmaken aan de gemeente Westerwolde is opgelopen naar 3,7 miljoen euro.
7 uur geledenHOEK VAN HOLLAND (ANP) - De Koninklijke Marechaussee heeft zaterdagavond zeventien mensen aangetroffen in een koeltrailer in Hoek van Holland. Onder hen bevonden zich zes minderjarigen. Twee verdachten zijn aangehouden op verdenking van mensensmokkel, meldt de marechaussee maandag.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - Treinreizigers moeten vanaf komend weekend rekening houden met drukkere treinen en een langere reistijd door werkzaamheden op meerdere trajecten, meldt de NS. De dienstregeling in heel Nederland kan volgens de vervoerder last hebben van deze werkzaamheden. Op sommige trajecten rijden helemaal geen treinen vanwege geplande werkzaamheden. De NS adviseert mensen hun reis kort voor vertrek te plannen.
8 uur geleden