Liquidatie was 'koelbloedig en knullig'
AMSTERDAM (ANP) - Even koelbloedig als knullig. Zo omschreef het Amsterdamse gerechtshof het optreden van Shurandy S. (41), toen hij op 29 maart 2018 in Amsterdam-Noord Reduan B. liquideerde. Het hof zei woensdag, tijdens de behandeling van de zaak in hoger beroep, nog "duizend vragen" te hebben over de geruchtmakende moord, maar S. liet het gros daarvan onbeantwoord.
Reduan B. (41) was de broer van Nabil B., kroongetuige in het grote, lopende liquidatieproces Marengo, waarin de voortvluchtige Ridouan Taghi hoofdverdachte is. Aangenomen wordt dat Taghi en de zijnen Nabil hebben willen straffen voor zijn 'verraad'. In september werd Nabils advocaat Derk Wiersum geliquideerd.
Justitie en politie gaan er vanuit dat Taghi en zijn organisatie achter beide liquidaties zitten. Shurandy S. wil over zijn opdrachtgevers weinig tot niets zeggen. Hij zou 100.000 euro aangeboden hebben gekregen voor de moord.
OM had meer geëist
Volgens het hof heeft hij "onder ontzettend grote druk van het milieu gehandeld of moeten handelen". De rechters verwonderden zich erover dat juist S. - ingeschat als bovengemiddeld intelligent - zich heeft laten inhuren voor de moord. Op een beperkte verslaving aan cocaïne na leek hij zijn leven redelijk op orde te hebben. Volgens S. zelf zag hij het leven destijds niet meer zitten.
De rechtbank veroordeelde S. begin dit jaar tot twintig jaar cel. Het Openbaar Ministerie ging in hoger beroep, omdat het de opgelegde straf te laag vindt. Het OM had 28 jaar geëist.
Twee keer mislukt
S. was een dag voor de moord al op pad gegaan om zijn sinistere opdracht te vervullen. Dat mislukte tot twee keer toe. Op de dag zelf liep hij het bedrijfspand van Reduan B. binnen en schoot hem daar met meerdere kogels dood. In het pand verloor hij een handschoen met daarop zijn DNA. Het in brand steken van de vluchtauto mislukte - S. verwondde zichzelf daarbij. De politie had S. binnen 24 uur als verdachte in het vizier. Na zijn arrestatie bekende hij.
In de woning van S. vond de politie een vingerafdruk van een familielid van Taghi, op een doosje van een zogeheten PGP-telefoon.
Het OM zal woensdag later op de dag de strafeis formuleren. Het hof heeft de uitspraak bepaald op 16 december.
Meer uit Binnenland
LEIDEN (ANP) - De opvarende van het cruiseschip Hondius die woensdagavond is overgebracht naar het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) is geïnfecteerd met het hantavirus. "De patiënt is hiervan op de hoogte gesteld en heeft toestemming gegeven om deze informatie te delen", meldt het Leidse ziekenhuis.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - Op het cruiseschip Hondius zijn voorzorgsmaatregelen getroffen om de kans op verspreiding van het hantavirus zo klein mogelijk te houden. Zo worden de kamers aan boord gedesinfecteerd, blijven opvarenden zoveel mogelijk in hun hut waar ze eten en water krijgen en er is gevraagd een mondmasker te dragen. Dat zei de Amerikaanse epidemioloog Maria Van Kerkhove tijdens een persconferentie van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO).
2 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - De opvarende van het cruiseschip de m/v Hondius die donderdag is opgenomen in het Radboudumc, is positief getest op het hantavirus. Dat bevestigt het ziekenhuis in Nijmegen op basis van informatie van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). De patiënt ligt in isolatie.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De natuurbrand die op 29 april uitbrak op het Artillerie Schietkamp (ASK) in 't Harde is veroorzaakt door een oefening met springstoffen. Dat meldt de Koninklijke Marechaussee (KMAR) op basis van feitenonderzoek naar de brand. Er zijn geen aanwijzingen gevonden voor strafbare feiten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de zaak rond de doodgestoken 16-jarige Giannini uit Delft zal een reconstructie worden gehouden, om zo nauwkeurig mogelijk te onderzoeken wat er zich op 22 januari op de plaats van het misdrijf in Den Hoorn heeft afgespeeld. Dat bleek donderdag op een voorbereidende zitting in de zaak tegen de 18-jarige jongen die wordt verdacht van de dodelijke steekpartij.
3 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - De rechtbank in Den Bosch heeft Peter Gillis, bekend van de tv-serie Massa is Kassa, een gevangenisstraf opgelegd van anderhalf jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Ook moeten ondernemingen van Gillis boetes van in totaal ruim 1,3 miljoen euro betalen. De vastgoedondernemer en realityster heeft volgens de rechters over de jaren 2020 en 2021 te laat aangifte van vennootschapsbelasting ingediend voor onder meer de Oostappen Groep.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Aan boord van de KLM-vlucht waar de Nederlandse vrouw die aan het hantavirus is overleden kort aan boord is geweest, zaten 388 mensen. Dat meldt een woordvoerster van de luchtvaartmaatschappij. De vlucht vertrok op 25 april uit de Zuid-Afrikaanse stad Johannesburg naar Amsterdam.
3 uur geleden