Liquidatie was 'koelbloedig en knullig'
AMSTERDAM (ANP) - Even koelbloedig als knullig. Zo omschreef het Amsterdamse gerechtshof het optreden van Shurandy S. (41), toen hij op 29 maart 2018 in Amsterdam-Noord Reduan B. liquideerde. Het hof zei woensdag, tijdens de behandeling van de zaak in hoger beroep, nog "duizend vragen" te hebben over de geruchtmakende moord, maar S. liet het gros daarvan onbeantwoord.
Reduan B. (41) was de broer van Nabil B., kroongetuige in het grote, lopende liquidatieproces Marengo, waarin de voortvluchtige Ridouan Taghi hoofdverdachte is. Aangenomen wordt dat Taghi en de zijnen Nabil hebben willen straffen voor zijn 'verraad'. In september werd Nabils advocaat Derk Wiersum geliquideerd.
Justitie en politie gaan er vanuit dat Taghi en zijn organisatie achter beide liquidaties zitten. Shurandy S. wil over zijn opdrachtgevers weinig tot niets zeggen. Hij zou 100.000 euro aangeboden hebben gekregen voor de moord.
OM had meer geëist
Volgens het hof heeft hij "onder ontzettend grote druk van het milieu gehandeld of moeten handelen". De rechters verwonderden zich erover dat juist S. - ingeschat als bovengemiddeld intelligent - zich heeft laten inhuren voor de moord. Op een beperkte verslaving aan cocaïne na leek hij zijn leven redelijk op orde te hebben. Volgens S. zelf zag hij het leven destijds niet meer zitten.
De rechtbank veroordeelde S. begin dit jaar tot twintig jaar cel. Het Openbaar Ministerie ging in hoger beroep, omdat het de opgelegde straf te laag vindt. Het OM had 28 jaar geëist.
Twee keer mislukt
S. was een dag voor de moord al op pad gegaan om zijn sinistere opdracht te vervullen. Dat mislukte tot twee keer toe. Op de dag zelf liep hij het bedrijfspand van Reduan B. binnen en schoot hem daar met meerdere kogels dood. In het pand verloor hij een handschoen met daarop zijn DNA. Het in brand steken van de vluchtauto mislukte - S. verwondde zichzelf daarbij. De politie had S. binnen 24 uur als verdachte in het vizier. Na zijn arrestatie bekende hij.
In de woning van S. vond de politie een vingerafdruk van een familielid van Taghi, op een doosje van een zogeheten PGP-telefoon.
Het OM zal woensdag later op de dag de strafeis formuleren. Het hof heeft de uitspraak bepaald op 16 december.
Meer uit Binnenland
PEEST (ANP) - De Nederlandse hulpverlener Pieter Wittenberg is vrijdag op 78-jarige leeftijd overleden. Dat bevestigt de hulporganisatie Human Power zondag na een bericht van RTV Drenthe. Wittenberg was op het Griekse eiland Lesbos aangeklaagd voor onder meer mensensmokkel, omdat hij bootvluchtelingen had geholpen. In januari werd hij vrijgesproken, net als 23 andere hulpverleners.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) heeft geen uitnodiging ontvangen om deel te nemen aan de gesprekken die minister-president Jetten maandag voert met vertegenwoordigers van de Joodse gemeenschap. Dat laat CIDI-directeur Naomi Mestrum weten. Het is niet duidelijk wie er wel met Jetten om tafel gaan.
7 uur geledenASSEN (ANP) - Na een dubbele aardbeving in de buurt van Assen heeft het Instituut Mijnbouwschade Groningen meer dan driehonderd meldingen van schade gekregen. Dat instituut is eigenlijk verantwoordelijk voor het afhandelen van schade door gaswinning uit het Groningenveld. De aardbeving bij Assen gebeurde in een ander gasveld. Die schade wordt afgehandeld door de Commissie Mijnbouwschade, die 132 meldingen heeft gekregen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een reisadvies opgesteld voor Nederlanders die weg willen uit de Westelijke Jordaanoever. Zij kunnen reizen via Jordanië, waar het luchtruim nog open is. Een andere optie is vliegen vanuit Israël. Daar is het luchtruim beperkt open.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij het Olympisch Stadion in Amsterdam is zondagmiddag een driedaagse vrijheidsloop voor Iran gestart. Het einddoel is de Tweede Kamer, waar de lopers dinsdag een petitie willen aanbieden.
10 uur geledenLEIDEN (ANP) - Premier Rob Jetten verwacht niet dat progressieve kiezers bij de gemeenteraadsverkiezingen weglopen bij zijn partij D66 omdat ze het coalitieakkoord te rechts vinden. "Ik denk dat de meeste mensen het gewoon kunnen waarderen dat we verantwoordelijkheid nemen nu op landelijk niveau, dat we ook moeilijke keuzes daar niet uit de weg gaan", zei hij zondagmiddag terwijl hij campagne voerde in Leiden.
11 uur geledenLEIDEN (ANP) - Minister-president Rob Jetten spreekt maandag met "vertegenwoordigers van de Joodse gemeenschap" nadat de afgelopen dagen een school in Amsterdam en een synagoge in Rotterdam doelwit waren van explosies. Dit laat hij weten aan een verslaggever van het ANP tijdens het flyeren in Leiden voor de gemeenteraadsverkiezingen. Het gesprek vindt plaats op het ministerie van Algemene Zaken.
12 uur geleden