Linkse partijen willen snel debat met Plasterk over formatie
DEN HAAG (ANP) - De linkse partijen in de Tweede Kamer willen snel een debat met informateur Ronald Plasterk over de stand van zaken in de kabinetsformatie. GroenLinks-PvdA dient daartoe woensdag een verzoek in dat gesteund wordt door in ieder geval SP, Volt, DENK en de Partij voor de Dieren.
"Meer bezig met een ander de schuld geven dan problemen oplossen", reageert partijleider Frans Timmermans van GroenLinks-PvdA op het berichtenplatform X. "Problemen kunnen niet blijven wachten op formatie. Nederland verdient leiderschap en oplossingen. Zo snel mogelijk debat om te bepalen hoe nu verder."
Wat Volt-voorman Laurens Dassen betreft is het "experiment" met de PVV aan het stuur van de kabinetsformatie zo snel mogelijk voorbij. "Wilders propageert al twintig jaar levensgevaarlijke ideeën en belooft nepoplossingen die niet te betalen zijn. Tijd voor een andere formatiekoers."
Delen met kamer
SP-leider Jimmy Dijk wil dat "alle cijfers over de overheidsfinanciën die bij de formatie op tafel lagen" met de hele Kamer worden gedeeld. "Maak duidelijk wat er op tafel lag, hoe het ervoor staat, waarover gesproken werd en doe niet aan geheimhouding van deze cijfers en informatie."
Stephan van Baarle van DENK vindt de gang van zaken "totaal onnavolgbaar". Daarom vindt ook hij het tijd voor een debat. Wel merkt Van Baarle op dat een kabinet met Wilders niet snel genoeg kan stranden wat zijn partij betreft. Hij vindt het "al erg genoeg" dat andere partijen hem als "een serieuze gesprekspartner hebben gezien".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Sommige dieren die niet in Nederland horen, mogen worden afgeschoten zonder opdracht van de provincie. Minister Jaimi van Essen (Natuur, D66) heeft daarvoor nieuwe regels gepubliceerd die hij op 1 januari wil laten ingaan. Op een lijst met 23 zogeheten invasieve exoten staan bijvoorbeeld de nijlgans, de wasbeer en de grijze eekhoorn.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten verwacht snel resultaat van een nieuwe Europese coalitie tegen ballistische raketten. "We verwachten eigenlijk binnen een jaar al te kunnen leveren voor een deel van het luchtafweergeschut, en binnen anderhalf jaar voor de meer complexe gevallen", zegt hij tegen het ANP.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland keurt het plan van de Amerikaanse president Donald Trump af om geld te gaan vragen van schepen die door de Straat van Hormuz varen. Dat zegt premier Rob Jetten tegen het ANP. "Van tolheffing kan geen sprake zijn. Dat vinden we echt Europabreed."
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland gaat meedoen aan militaire oefeningen met Oekraïne. Dat zei premier Rob Jetten tegen het ANP na een bijeenkomst van de Coalition of the Willing in Parijs. De oefeningen vinden niet plaats in Oekraïne, maar op grondgebied van de EU, aldus de premier.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) neemt maatregelen bij het aanmeldcentrum van Ter Apel nadat Rode Kruis en VluchtelingenWerk hun werk hier hebben gestaakt om de veiligheid. Asielzoekers die door grote drukte niet kunnen worden toegelaten tot het asielzoekerscentrum hoeven vanaf woensdag niet meer te wachten op het gras en worden in plaats daarvan overdag opgevangen in een pand op het terrein. Het terrein rond het asielzoekerscentrum wordt bovendien uitgeroepen tot veiligheidsrisicogebied, wat preventief fouilleren mogelijk maakt.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor de vijfde keer in drie jaar tijd vertrekt een gedeputeerde in de provincie Zuid-Holland. BBB-bestuurder Mariëtte van Leeuwen wordt in de gemeente Den Haag wethouder voor onder meer jeugd en onderwijs. Van Leeuwen is voorgedragen door Hart voor Den Haag, de partij van Richard de Mos.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Richard de Mos, leider van de lokale partij Hart voor Den Haag, wordt opnieuw wethouder in de hofstad. Hij gaat weer deel uitmaken van het Haagse college. Zijn partij, de grootste in de stad, gaat besturen met VVD, CDA en DENK.
23 uur geleden