Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Linkse partijen willen nog niet af van subsidie op zonnepanelen

Linkse partijen willen nog niet af van subsidie op zonnepanelen

DEN HAAG (ANP) - De linkse oppositie in de Tweede Kamer wil niet zomaar afscheid nemen van de huidige subsidieregeling voor zonnepanelen op het dak. PvdA en GroenLinks willen eerst concrete plannen zien van het kabinet om ervoor te zorgen dat het met name voor verhuurders aantrekkelijk blijft om te investeren in zonnepanelen.

Wie zonnepanelen op het dak heeft, mag nu nog de overtollige stroom die op zonnige dagen wordt teruggeleverd, wegstrepen tegen de stroom die op somberdere dagen wordt afgenomen. Met deze zogeheten salderingsregeling werd de afgelopen jaren de installatie van zonnepanelen op woningen met succes gestimuleerd.

Zonnepanelen zijn de afgelopen jaren evenwel flink goedkoper geworden. Het kabinet wil de subsidiëring ervan daarom de komende jaren versoberen en in 2031 helemaal afschaffen. Er moet een minimumprijs voor in de plaats die komen energiebedrijven aan hun klanten moeten betalen voor teruggeleverde stroom.

Verhuurders

De linkse partijen waarschuwen evenwel dat daardoor de verdere groei van 'zon op dak' in gevaar dreigt te komen. Zij vrezen dat het met name voor verhuurders straks niet meer aantrekkelijk genoeg is om in zonnepanelen te investeren. Terwijl ook voor huurders het zelf kunnen opwekken van stroom kan helpen de energierekening te verlagen.

Ook andere oppositiepartijen zijn zeer kritisch over de afbouw van de salderingsregeling. Daarmee is een meerderheid voor de bijbehorende wetswijziging in de Eerste Kamer onzeker.

Draagvlak

De coalitiepartijen steunen het afschaffen, maar lijken daar vooralsnog alleen in te staan. Ook zij willen het voorstel op diverse punten aanpassen. Ze vragen het kabinet ervoor te zorgen dat huishoudens met zonnepanelen, die in feite energieleverancier worden, daar wel aan kunnen verdienen. De vrees bestaat dat vooral energiebedrijven profiteren.

VVD en ChristenUnie willen ook dat het kabinet investeert in de ontwikkeling van batterijen en andere vormen van energie-opslag. Daar kunnen huishoudens met zonnepanelen dan gebruik van maken. Diezelfde partijen uiten hun ongemak over het feit dat het kabinet aan de ene kant steun voor huishoudens met zonne-energie afbouwt, en aan de andere kant een impuls geeft aan de subsidie voor grote zonneweides. 'Zon op dak' is niet alleen een goede vorm van energie vanwege de schaarse ruimte, maar ook om draagvlak te houden voor de energietransitie, aldus VVD'er Silvio Erkens.

afbouw van de salderingsregeling. Daarmee is een meerderheid voor de bijbehorende wetswijziging in de Eerste Kamer onzeker.

Meer uit Politiek

Jetten roept OVSE op om druk op Rusland te houden voor vrede

DEN HAAG (ANP) - De Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) moet druk op Rusland houden, zodat het land kiest voor een staakt-het-vuren en onderhandelingen om tot een duurzame vrede te komen. Die oproep deed premier Rob Jetten zaterdag op de openingsdag van de Parlementaire Assemblee van de OVSE in Den Haag.

1 dag geleden
Van den Brink neemt volgende stap tegen asielweigergemeenten

DEN HAAG (ANP) - Gemeenten die geen asielopvang organiseren, moeten langskomen bij het ministerie van Asiel. Minister Bart van den Brink zegt in radioprogramma Dit is de Dag dat hij volgende week "de volgende stap" zet in het escalatieproces bij de eerste gemeenten. Welke gemeenten dat zijn, maakt Van den Brink dan ook bekend.

2 dagen geleden
Staatssecretaris wil jonge daders niet zwaarder straffen

DEN HAAG (ANP) - Er moeten geen hogere straffen komen voor daders tussen de 12 en 17 jaar, vindt staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie en Veiligheid, D66). Onder meer het vorige kabinet-Schoof wilde de maximale straffen voor 14- en 15-jarigen verhogen, maar Van Bruggen ziet dat niet zitten.

2 dagen geleden
Dierproeven op apen mogen ook na 2030 doorgaan

DEN HAAG (ANP) - Dierproeven op apen mogen ook na 2030 doorgaan, schrijft minister Rianne Letschert van Wetenschap in een brief aan de Tweede Kamer. Volgens de D66-minister zijn de proeven nog nodig voor onder meer de ontwikkeling van geneesmiddelen.

2 dagen geleden
Volgende coronaverhoren met De Jonge, Keijzer en Maurice de Hond

DEN HAAG (ANP) - In de laatste verhoorweek voor de zomerstop verschijnen onder meer oud-zorgminister Hugo de Jonge, voormalig staatssecretaris van Economische Zaken Mona Keijzer en opiniepeiler Maurice de Hond voor de parlementaire enquêtecommissie corona. De verhoren staan in het teken van vaccinaties en het coronatoegangsbewijs.

2 dagen geleden
Meerdere getuigen bedreigd rond coronaverhoren

DEN HAAG (ANP) - Meerdere getuigen die zijn opgeroepen door de parlementaire enquêtecommissie corona zijn fysiek en digitaal bedreigd. Dat gebeurde vooruitlopend op hun verhoor en soms ook daarna. "Onacceptabel", vindt commissievoorzitter Daan de Kort. "Onze tolerantie voor dit verwerpelijke gedrag is nul en we zijn in contact met politie en beveiliging hierover." De woordvoerder van de commissie kan niet zeggen of er aangifte is gedaan. Dat is aan de bedreigde personen zelf.

2 dagen geleden
Kabinet steekt 450 miljoen euro in ondergrondse waterstofopslag

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet steekt 450 miljoen euro uit het Klimaatfonds in de bouw van een ondergrondse opslag voor waterstof. Dat meldt klimaat- en energieminister Stientje van Veldhoven (D66) aan de Tweede Kamer. Waterstof kan gebruikt worden om energie uit bijvoorbeeld zon en wind op te slaan en is daarmee van groot belang voor de omschakeling van fossiele naar hernieuwbare energie.

2 dagen geleden