Linkse partijen willen nog niet af van subsidie op zonnepanelen
DEN HAAG (ANP) - De linkse oppositie in de Tweede Kamer wil niet zomaar afscheid nemen van de huidige subsidieregeling voor zonnepanelen op het dak. PvdA en GroenLinks willen eerst concrete plannen zien van het kabinet om ervoor te zorgen dat het met name voor verhuurders aantrekkelijk blijft om te investeren in zonnepanelen.
Wie zonnepanelen op het dak heeft, mag nu nog de overtollige stroom die op zonnige dagen wordt teruggeleverd, wegstrepen tegen de stroom die op somberdere dagen wordt afgenomen. Met deze zogeheten salderingsregeling werd de afgelopen jaren de installatie van zonnepanelen op woningen met succes gestimuleerd.
Zonnepanelen zijn de afgelopen jaren evenwel flink goedkoper geworden. Het kabinet wil de subsidiëring ervan daarom de komende jaren versoberen en in 2031 helemaal afschaffen. Er moet een minimumprijs voor in de plaats die komen energiebedrijven aan hun klanten moeten betalen voor teruggeleverde stroom.
Verhuurders
De linkse partijen waarschuwen evenwel dat daardoor de verdere groei van 'zon op dak' in gevaar dreigt te komen. Zij vrezen dat het met name voor verhuurders straks niet meer aantrekkelijk genoeg is om in zonnepanelen te investeren. Terwijl ook voor huurders het zelf kunnen opwekken van stroom kan helpen de energierekening te verlagen.
Ook andere oppositiepartijen zijn zeer kritisch over de afbouw van de salderingsregeling. Daarmee is een meerderheid voor de bijbehorende wetswijziging in de Eerste Kamer onzeker.
Draagvlak
De coalitiepartijen steunen het afschaffen, maar lijken daar vooralsnog alleen in te staan. Ook zij willen het voorstel op diverse punten aanpassen. Ze vragen het kabinet ervoor te zorgen dat huishoudens met zonnepanelen, die in feite energieleverancier worden, daar wel aan kunnen verdienen. De vrees bestaat dat vooral energiebedrijven profiteren.
VVD en ChristenUnie willen ook dat het kabinet investeert in de ontwikkeling van batterijen en andere vormen van energie-opslag. Daar kunnen huishoudens met zonnepanelen dan gebruik van maken. Diezelfde partijen uiten hun ongemak over het feit dat het kabinet aan de ene kant steun voor huishoudens met zonne-energie afbouwt, en aan de andere kant een impuls geeft aan de subsidie voor grote zonneweides. 'Zon op dak' is niet alleen een goede vorm van energie vanwege de schaarse ruimte, maar ook om draagvlak te houden voor de energietransitie, aldus VVD'er Silvio Erkens.
afbouw van de salderingsregeling. Daarmee is een meerderheid voor de bijbehorende wetswijziging in de Eerste Kamer onzeker.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat met Duitsland in gesprek met landen die een mogelijke gastheer kunnen zijn voor een terugkeerhub. Tijdens een werkbezoek in Berlijn meldde asielminister Bart van den Brink samen met de Duitse minister Alexander Dobrindt (Binnenlandse Zaken) dat de landen dit aan willen kaarten tijdens gezamenlijke diplomatieke missies. Zij vermelden daarmee niet met welke landen zij de banden willen aanhalen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting) had haar woorden "zorgvuldiger moeten kiezen" toen ze het in The Guardian had over manieren om stroomgebruik tijdens piekuren te beperken. Met name een uitspraak over douchemuntjes zorgde woensdag voor kritiek uit de Tweede Kamer. Haar uitspraken hebben voor "verwarring" gezorgd, schrijft de D66-minister. "Daar trek ik lering uit."
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet kan nog niet zeggen wanneer het maatregelen treft om de economische gevolgen van de oorlog in Iran, vooral op het gebied van energie, te verlichten. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken, CDA) aan het begin van de beantwoording van het kabinet tijdens een debat daarover.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Partijen van coalitie en oppositie vallen Kamerlid Ralf Dekker (Forum voor Democratie) aan op zijn houding naar Rusland en Iran. De uiterst rechtse partij stelde in een debat over hoge energieprijzen dat Nederland weer moet beginnen met gas afnemen van Rusland, ondanks de oorlog in Oekraïne.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) gaat binnenkort op handelsmissie naar China. Dat laat hij weten na een gesprek met de Chinese minister Wang Wentao van Handel. Sjoerdsma staat in China op een sanctielijst, waardoor het onduidelijk was of hij welkom was in het land.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) heeft de nabestaanden van een Nederlands bombardement op de Noord-Iraakse stad Mosul in 2016 excuses aangeboden. "Daarnaast heb ik, gelet op de uitzonderlijke omstandigheden van dit specifieke geval, besloten de nabestaanden een vrijwillige financiële tegemoetkoming aan te bieden", schrijft ze aan de Tweede Kamer.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De linkse oppositiepartijen SP en Partij voor de Dieren willen net als GroenLinks-PvdA dat oliebedrijven iets inleveren van de overwinsten die zij behalen door de hoge prijzen van olie en gas. Dat geld moet worden gebruikt om huishoudens te compenseren voor de sterk gestegen prijzen aan de pomp.
21 uur geleden