Linkse partijen willen geld voor hogere lonen in kinderopvang
DEN HAAG (ANP) - De oppositiepartijen PvdA en GroenLinks willen een verhoging van de lonen in de kinderopvang met 5 procent. Om dat al volgend jaar mogelijk te maken, willen zij de kinderopvangtoeslag voor ouders met 175 miljoen euro ophogen. De partijen doen dat voorstel bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken en Werkgelegenheid.
De linkse partijen sluiten zich daarmee aan bij een oproep van werkgevers, werknemers en ouders in de kinderopvang om via de toeslag meer financiële ruimte te creëren. Ook deze branche kampt met grote personeelstekorten. De opvangorganisaties hebben beloofd dat het extra geld uitsluitend naar hogere lonen gaat.
PvdA en GroenLinks willen daarnaast voorkomen dat de kinderopvang voor ouders onbetaalbaar wordt doordat de gestegen kosten voor huur en energie worden doorberekend in hogere tarieven. Dat kan door de jaarlijkse inflatiecorrectie op de vergoedingstarieven naar voren te halen. Dat kost eenmalig 65 miljoen euro, zo rekenen de partijen voor.
Voordelen
"Naar de kinderopvang gaan is goed voor zowel de ontwikkeling van het kind, als voor de positie van de vrouw op de arbeidsmarkt en haar financiële onafhankelijkheid", zegt PvdA-Kamerlid Barbara Kathmann. Er moet wat haar betreft snel geld bij, "om te voorkomen dat ouders met een kleinere portemonnee de dupe worden".
Goede kinderopvang is daarnaast "de sleutel om het personeelstekort op de arbeidsmarkt op te lossen", zegt GroenLinks-Kamerlid Senna Maatoug. "Eén pedagogisch medewerker zorgt ervoor dat zes tot tien ouders aan het werk kunnen gaan. Daarom is het belangrijk dat het kabinet deze extra stappen zet."
Het geld dat nodig is voor dit "noodplan" voor de kinderopvang, kan volgens de linkse partijen worden vrijgemaakt uit de middelen die het kabinet al beschikbaar heeft gesteld om de gestegen energiekosten in de (semi-)collectieve sector te compenseren. Daar is in de najaarsnota 1,5 miljard euro voor gereserveerd.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Informateur Sybrand Buma ziet "geen werkbare meerderheidsvariant" voor een mogelijke coalitie. Ook een minderheidscoalitie met voldoende steun om "aan het werk te gaan" ziet hij niet, zei hij donderdag na afloop van gesprekken met partijleiders.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Binnenkort gaat de Tweede Kamer in debat over het plan om een illegaal verblijf in Nederland strafbaar te stellen. Aan het begin van de zomer leidde het tot veel discussie toen de PVV dit wilde toevoegen aan een nieuwe strenge asielwet, en een Kamermeerderheid daarmee instemde. Het debat gaat over een aanpassing die demissionair asielminister David van Weel (VVD) voorstelt om tegemoet te komen aan de zorgen hierover.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Geert Wilders ziet "in geen enkel geval" voor zich dat de PVV steun zal verlenen aan een kabinet met D66 en CDA op basis van hun formatiestuk. Hij heeft geen goed woord over voor de plannen die de twee partijen dinsdag bekendmaakten.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz blijft erbij dat zij alleen in een "centrumrechts" kabinet stapt en ze blijft GroenLinks-PvdA uitsluiten. "Dat gaat niet veranderen", zei ze na afloop van een gesprek met informateur Sybrand Buma. Ze zei dat samenwerking met die partij "op basis van de inhoud" niet mogelijk zou zijn. Ook zou het niet voldoen aan de wens van "de kiezer".
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Ingrid Coenradie van JA21 heeft scherpe kritiek op het vonnis dat de rechtbank in Rotterdam vorige week uitsprak tegen de pleegouders van een meisje in Vlaardingen. Zij kregen celstraffen van acht jaar opgelegd voor onder meer het opsluiten van het meisje. Tijdens een Kamerdebat zei de politica dat die uitspraak "de plank zo grandioos misslaat dat je je afvraagt wie van al deze zogeheten deskundigen in vredesnaam nog enig besef heeft van realiteit".
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver zou het een "cruciale fout" vinden als D66 en CDA op basis van hun formatiestuk gaan onderhandelen over een minderheidskabinet. Daarmee zouden zij het "blokkeergedrag" van de VVD belonen, zei hij na afloop van een gesprek met informateur Sybrand Buma.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wil dat drones niet tot ongeveer 15, maar tot 5 kilometer van passagiersvliegvelden mogen komen zonder toestemming van luchtverkeersleiders. De nieuwe regels gaan naar verwachting in de loop van volgend jaar in.
10 uur geleden