Linkse partijen willen geld voor hogere lonen in kinderopvang
DEN HAAG (ANP) - De oppositiepartijen PvdA en GroenLinks willen een verhoging van de lonen in de kinderopvang met 5 procent. Om dat al volgend jaar mogelijk te maken, willen zij de kinderopvangtoeslag voor ouders met 175 miljoen euro ophogen. De partijen doen dat voorstel bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken en Werkgelegenheid.
De linkse partijen sluiten zich daarmee aan bij een oproep van werkgevers, werknemers en ouders in de kinderopvang om via de toeslag meer financiële ruimte te creëren. Ook deze branche kampt met grote personeelstekorten. De opvangorganisaties hebben beloofd dat het extra geld uitsluitend naar hogere lonen gaat.
PvdA en GroenLinks willen daarnaast voorkomen dat de kinderopvang voor ouders onbetaalbaar wordt doordat de gestegen kosten voor huur en energie worden doorberekend in hogere tarieven. Dat kan door de jaarlijkse inflatiecorrectie op de vergoedingstarieven naar voren te halen. Dat kost eenmalig 65 miljoen euro, zo rekenen de partijen voor.
Voordelen
"Naar de kinderopvang gaan is goed voor zowel de ontwikkeling van het kind, als voor de positie van de vrouw op de arbeidsmarkt en haar financiële onafhankelijkheid", zegt PvdA-Kamerlid Barbara Kathmann. Er moet wat haar betreft snel geld bij, "om te voorkomen dat ouders met een kleinere portemonnee de dupe worden".
Goede kinderopvang is daarnaast "de sleutel om het personeelstekort op de arbeidsmarkt op te lossen", zegt GroenLinks-Kamerlid Senna Maatoug. "Eén pedagogisch medewerker zorgt ervoor dat zes tot tien ouders aan het werk kunnen gaan. Daarom is het belangrijk dat het kabinet deze extra stappen zet."
Het geld dat nodig is voor dit "noodplan" voor de kinderopvang, kan volgens de linkse partijen worden vrijgemaakt uit de middelen die het kabinet al beschikbaar heeft gesteld om de gestegen energiekosten in de (semi-)collectieve sector te compenseren. Daar is in de najaarsnota 1,5 miljard euro voor gereserveerd.
Meer uit Politiek
LEIDEN (ANP) - Onderwijsminister Rianne Letschert wil ervoor zorgen dat er binnen vier jaar geen groot lerarentekort meer is. "In een land met een structureel lerarentekort wordt het fundament waar we voor staan, de jeugd opleiden, wel kwetsbaar."
12 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU is nog altijd aan het kijken naar de voor- en nadelen van een prijsplafond, zei minister Stientje van Veldhoven (Klimaat) na overleg met de EU-ministers voor energie. "Een prijsplafond klinkt aantrekkelijk, want dan blijft de prijs laag", zei ze. "Maar het zou ook kunnen betekenen dat we misschien geen gas meer naar Europa krijgen als de prijs in de rest van de wereld wel hoger is."
13 uur geledenBERLIJN (ANP) - Er is nog geen plan voor een missie in de Straat van Hormuz, zei premier Rob Jetten op bezoek bij de Duitse bondskanselier Friedrich Merz in Berlijn. "Zoals altijd staat Nederland open voor suggesties, maar op dit moment ligt er geen concreet voorstel op tafel", aldus Jetten op een gezamenlijke persconferentie.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) ziet een militaire missie in de Straat van Hormuz "op dit moment absoluut niet gebeuren. Daar is ook geen draagvlak voor", zei hij maandag na afloop van de vergadering met de EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
13 uur geledenLEIDEN (ANP) - Minister Rianne Letschert van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap spreekt maandagavond met de studentenrabbijn Yanki Jacobs en met een aantal joodse studenten. Het gesprek gaat onder meer over de zorgen over de veiligheid die leven bij joodse studenten, maar ook over de recente aanslag bij een joodse school in Amsterdam.
13 uur geledenLEIDEN (ANP) - Minister Pieter Heerma van Binnenlandse Zaken (CDA) zegt zich zorgen te maken over de toenemende intimidatie van lokale politici. Volgens de minister is het nu onderdeel van het politieke debat. "Het is goed dat gemeenten er extra aandacht voor hebben."
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Miljardentekorten dwingen het kabinet tot nieuwe keuzes in de aanleg en het onderhoud van infrastructuur. Minister Vincent Karremans (VVD) en staatssecretaris Annet Bertram (CDA) van Infrastructuur willen voor de zomer duidelijk maken welke "prioritering" ze maken. Dat kan betekenen dat geplande projecten niet meer doorgaan, waarschuwen ze in een brief aan de Tweede Kamer.
14 uur geleden