Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Linkse partijen willen geld voor hogere lonen in kinderopvang

Linkse partijen willen geld voor hogere lonen in kinderopvang

DEN HAAG (ANP) - De oppositiepartijen PvdA en GroenLinks willen een verhoging van de lonen in de kinderopvang met 5 procent. Om dat al volgend jaar mogelijk te maken, willen zij de kinderopvangtoeslag voor ouders met 175 miljoen euro ophogen. De partijen doen dat voorstel bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken en Werkgelegenheid.

De linkse partijen sluiten zich daarmee aan bij een oproep van werkgevers, werknemers en ouders in de kinderopvang om via de toeslag meer financiële ruimte te creëren. Ook deze branche kampt met grote personeelstekorten. De opvangorganisaties hebben beloofd dat het extra geld uitsluitend naar hogere lonen gaat.

PvdA en GroenLinks willen daarnaast voorkomen dat de kinderopvang voor ouders onbetaalbaar wordt doordat de gestegen kosten voor huur en energie worden doorberekend in hogere tarieven. Dat kan door de jaarlijkse inflatiecorrectie op de vergoedingstarieven naar voren te halen. Dat kost eenmalig 65 miljoen euro, zo rekenen de partijen voor.

Voordelen

"Naar de kinderopvang gaan is goed voor zowel de ontwikkeling van het kind, als voor de positie van de vrouw op de arbeidsmarkt en haar financiële onafhankelijkheid", zegt PvdA-Kamerlid Barbara Kathmann. Er moet wat haar betreft snel geld bij, "om te voorkomen dat ouders met een kleinere portemonnee de dupe worden".

Goede kinderopvang is daarnaast "de sleutel om het personeelstekort op de arbeidsmarkt op te lossen", zegt GroenLinks-Kamerlid Senna Maatoug. "Eén pedagogisch medewerker zorgt ervoor dat zes tot tien ouders aan het werk kunnen gaan. Daarom is het belangrijk dat het kabinet deze extra stappen zet."

Het geld dat nodig is voor dit "noodplan" voor de kinderopvang, kan volgens de linkse partijen worden vrijgemaakt uit de middelen die het kabinet al beschikbaar heeft gesteld om de gestegen energiekosten in de (semi-)collectieve sector te compenseren. Daar is in de najaarsnota 1,5 miljard euro voor gereserveerd.

Meer uit Politiek

Indiase premier Modi komt deze week naar Nederland

DEN HAAG (ANP) - De Indiase premier Narendra Modi komt deze week naar Nederland. Gesprekken zullen onder meer gaan over de oorlogen in het Midden-Oosten en Oekraïne en over technologie, meldt de Rijksvoorlichtingsdienst.

3 uur geleden
OM: verdachte van explosie bij pand D66 had terroristisch oogmerk

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie verdenkt de man die een explosie heeft veroorzaakt bij het partijkantoor van D66 ervan dat hij handelde met een terroristisch oogmerk. De 37-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats zou donderdagavond iets na 21.00 uur bij het pand in de Lange Houtstraat in Den Haag een vuurwerkbom hebben laten afgaan.

5 uur geleden
Vijlbrief: kabinet 'komt met voorstel' na ultimatum vakbonden

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet "komt met een voorstel" om vakbonden en werkgevers weer aan tafel te krijgen. Dat laat minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) weten in reactie op het ultimatum dat de bonden maandag stelden. "Ik heb goed gehoord wat de bonden zeggen", aldus de D66-bewindsman.

7 uur geleden
Raad van State betwijfelt nut van wet intrekken Nederlanderschap

DEN HAAG (ANP) - De Raad van State twijfelt aan het nut van een wet die het mogelijk maakt om het Nederlanderschap in te trekken van mensen die zich aansluiten bij een terroristische organisatie in het buitenland. Het kabinet wil die mogelijkheid permanent maken, maar volgens de hoogste wetgevingsadviseur is de noodzaak niet duidelijk.

10 uur geleden
Berendsen: bevroren Russische tegoeden gebruiken voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Alle opties voor financiële steun aan Oekraïne moeten op tafel liggen, ook het gebruik van Russische bevroren tegoeden, vindt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken). Voor 2026 en 2027 hebben de EU-lidstaten uiteindelijk gekozen voor een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne, maar "dat is een oplossing die Oekraïne de komende tijd helpt, maar daarna niet meer", zei Berendsen voor het begin van de bijeenkomst van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.

11 uur geleden
Berendsen hoopt op EU-sancties tegen gewelddadige kolonisten

BRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) hoopt dat de EU-ministers maandag een besluit nemen over nieuwe sancties tegen gewelddadige Joodse kolonisten op de Westelijke Jordaanoever. Nederland zet zich daar al lang voor in, maar Hongarije blokkeerde dit tot nu toe.

12 uur geleden
Dassen in congresspeech: verbreek banden met Palantir

EDE (ANP) - Verbreek de banden met het Amerikaanse softwarebedrijf Palantir, roept Volt-leider Laurens Dassen het kabinet op in een speech op een congres van zijn partij in Ede. Geld dat naar Palantir gaat, wil hij investeren in "Europese alternatieven".

2 dagen geleden