Linkse partij wint verkiezingen Kosovo
PRISTINA (ANP/RTR/DPA/AFP) - Een linkse populistische partij stevent af op een verkiezingsoverwinning in Kosovo. De verkiezingszege van de Vetevendosje-partij kan druk zetten op de toch al moeizame verhoudingen met het aangrenzende Servië. Servië en circa honderd landen, inclusief Rusland, China en vijf EU-landen, beschouwen Kosovo nog steeds als onderdeel van Servië.
De Vetevendosje-partij stond nadat bijna de volledige uitslag bekend was op 48 procent van de stemmen. De partij zou daarmee het verkiezingsresultaat uit 2019 bijna verdubbelen. Aanhangers van Vetevendosje vierden de overwinning alvast in hoofdstad Pristina, waar vuurwerk werd afgestoken en mensen zich verzamelden op een groot plein.
Partijleider Albin Kurti, die vorig jaar vijf maanden lang diende als premier van Kosovo, kreeg de afgelopen tijd veel steun door te beloven de wijdverbreide corruptie in het land aan te pakken. Daarnaast heeft hij toegezegd dat hij geen concessies zal doen aan Servië, dat de controle over het bijna 2 miljoen inwoners tellende Kosovo in 1999 verloor na hevige bombardementen door de NAVO.
Servië weigert nog altijd de Kosovaarse onafhankelijkheid te erkennen en is bezorgd om de Servische etnische minderheid in Kosovo. De Europese Unie en de Verenigde Staten zijn er na jaren vooralsnog niet in geslaagd om ervoor te zorgen dat de twee een compromis bereiken zodat Kosovo lid kan worden van de Verenigde Naties en de NAVO.
Vetevendosje laat de andere partijen in de voorlopige uitslagen ver achter zich. De tweede en derde partij, de PDK en LDK, staan op respectievelijk 17 en 13 procent van de stemmen. Ze hebben hun nederlaag al toegegeven. Afzwaaiend premier Avdullah Hoti van de LDK beloofde in het parlement op een "constructieve" manier oppositie te zullen voeren.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/AFP) - Oekraïne heeft "definitieve" toestemming gekregen van de Amerikaanse president Donald Trump om in eigen land Patriot-luchtverdedigingsraketten te gaan maken, zegt president Volodymyr Zelensky. Trump wisselt tot dusver enthousiasme en bedenkingen af.
14 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - Het overleg met Rusland en Oekraïne over het beëindigen van de oorlog wordt binnenkort voortgezet in de Verenigde Arabische Emiraten, als het aan bemiddelaar de Verenigde Staten ligt. De besprekingen zouden niet op politiek niveau worden gevoerd, maar op dat van specialisten, zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.
41 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft opnieuw zijn steun uitgesproken voor de persvrijheid. Tijdens zijn vlucht naar Parijs groette hij journalisten en noemde hij berichtgeving "zeer belangrijk". De paus werd gevraagd naar het besluit van de Amerikaanse president Donald Trump om CNN en diverse andere media de toegang tot het Witte Huis te ontzeggen.
47 minuten geledenKATHMANDU (ANP) - Het Rode Kruis waarschuwt dat de aanstaande winter in Nepal grote gevolgen kan hebben voor de hulpverlening aan de slachtoffers van de grote vloedgolf die vorige maand duizenden huizen verwoestte. Volgens de hulporganisatie is dat een groot probleem voor de duizenden burgers die door de ramp dakloos zijn geworden.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Oekraïne heeft in de nacht van donderdag op vrijdag droneaanvallen uitgevoerd op Rusland en daarbij onder meer een olieraffinaderij en een passagierstrein geraakt, meldden Russische functionarissen. Er zouden twee doden zijn gevallen.
1 uur geledenHELSINKI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Zweedse en Finse gevechtsvliegtuigen zijn donderdag uitgerukt om Russische militaire luchtvaartuigen te onderscheppen, meldt de Finse luchtmacht. Die vlogen boven de internationale wateren van de Finse Golf.
2 uur geledenTAIPEI (ANP/RTR) - Taiwan heeft geërgerd gereageerd op de uitspraken van de Chinese president Xi Jinping over de eilandstaat tijdens zijn staatsbezoek aan de Verenigde Staten. Taipei benadrukt dat alleen de Taiwanezen zelf kunnen beslissen over de soevereiniteit van Taiwan.
2 uur geleden