Linkse partij wint verkiezingen Kosovo
PRISTINA (ANP/RTR/DPA/AFP) - Een linkse populistische partij stevent af op een verkiezingsoverwinning in Kosovo. De verkiezingszege van de Vetevendosje-partij kan druk zetten op de toch al moeizame verhoudingen met het aangrenzende Servië. Servië en circa honderd landen, inclusief Rusland, China en vijf EU-landen, beschouwen Kosovo nog steeds als onderdeel van Servië.
De Vetevendosje-partij stond nadat bijna de volledige uitslag bekend was op 48 procent van de stemmen. De partij zou daarmee het verkiezingsresultaat uit 2019 bijna verdubbelen. Aanhangers van Vetevendosje vierden de overwinning alvast in hoofdstad Pristina, waar vuurwerk werd afgestoken en mensen zich verzamelden op een groot plein.
Partijleider Albin Kurti, die vorig jaar vijf maanden lang diende als premier van Kosovo, kreeg de afgelopen tijd veel steun door te beloven de wijdverbreide corruptie in het land aan te pakken. Daarnaast heeft hij toegezegd dat hij geen concessies zal doen aan Servië, dat de controle over het bijna 2 miljoen inwoners tellende Kosovo in 1999 verloor na hevige bombardementen door de NAVO.
Servië weigert nog altijd de Kosovaarse onafhankelijkheid te erkennen en is bezorgd om de Servische etnische minderheid in Kosovo. De Europese Unie en de Verenigde Staten zijn er na jaren vooralsnog niet in geslaagd om ervoor te zorgen dat de twee een compromis bereiken zodat Kosovo lid kan worden van de Verenigde Naties en de NAVO.
Vetevendosje laat de andere partijen in de voorlopige uitslagen ver achter zich. De tweede en derde partij, de PDK en LDK, staan op respectievelijk 17 en 13 procent van de stemmen. Ze hebben hun nederlaag al toegegeven. Afzwaaiend premier Avdullah Hoti van de LDK beloofde in het parlement op een "constructieve" manier oppositie te zullen voeren.
Meer uit Buitenland
ADEN (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's hebben een raketaanval uitgevoerd op het presidentiële Al-Maashiq-paleis in Aden, dat dient als hoofdkwartier van de internationaal erkende overheid van Jemen. Volgens persbureau AFP zouden hierbij zeker vier doden zijn gevallen.
32 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De nieuwe persvoorlichter van het Witte Huis, Katie Zacharia, is volgens The Wall Street Journal nooit geslaagd voor het zogenoemde bar-examen in de VS. Toen president Donald Trump Zacharia aankondigde, noemde hij haar een advocaat. Sindsdien is twijfel ontstaan over of ze wel de juiste diploma's heeft.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De omstreden executie van Nidal Malik Hasan op 3 december wordt niet live uitgezonden. Dat meldt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn platform Truth Social. De publieke executie werd vorige week door defensieminister Pete Hegseth aangekondigd. Dat leidde tot veel internationale kritiek. Trump zegt dat hij denkt dat het livestreamen een sterk afschrikmiddel zou zijn, maar "veel goede mensen zouden hem liever niet zien sterven".
2 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - Het Zweedse parlement heeft niet ingestemd met de benoeming van de partijleider van de sociaaldemocraten, Magdalena Andersson, tot premier. Haar linkse blok won de verkiezingen vorige maand, maar het is nog niet gelukt om een coalitie te vormen.
2 uur geledenISTANBUL (ANP/DPA) - Het dodental door de overstromingen in Istanbul is opgelopen tot drie. Reddingswerkers zijn nog op zoek naar vier vermisten.
2 uur geledenISLAMABAD (ANP/DPA) - Tientallen scholieren zijn in Pakistan om het leven gekomen door het instorten van een schooldak. De autoriteiten maken melding van 35 doden en meer dan 50 gewonden.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - De hoofdredacteur van de onafhankelijke Russische krant Novaja Gazeta is aangehouden. Het dagblad meldt dat Sergej Sokolov is meegenomen voor verhoor nadat zijn huis was doorzocht.
4 uur geleden