Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Linkse partij wint verkiezingen Kosovo

Linkse partij wint verkiezingen Kosovo

PRISTINA (ANP/RTR/DPA/AFP) - Een linkse populistische partij stevent af op een verkiezingsoverwinning in Kosovo. De verkiezingszege van de Vetevendosje-partij kan druk zetten op de toch al moeizame verhoudingen met het aangrenzende Servië. Servië en circa honderd landen, inclusief Rusland, China en vijf EU-landen, beschouwen Kosovo nog steeds als onderdeel van Servië.

De Vetevendosje-partij stond nadat bijna de volledige uitslag bekend was op 48 procent van de stemmen. De partij zou daarmee het verkiezingsresultaat uit 2019 bijna verdubbelen. Aanhangers van Vetevendosje vierden de overwinning alvast in hoofdstad Pristina, waar vuurwerk werd afgestoken en mensen zich verzamelden op een groot plein.

Partijleider Albin Kurti, die vorig jaar vijf maanden lang diende als premier van Kosovo, kreeg de afgelopen tijd veel steun door te beloven de wijdverbreide corruptie in het land aan te pakken. Daarnaast heeft hij toegezegd dat hij geen concessies zal doen aan Servië, dat de controle over het bijna 2 miljoen inwoners tellende Kosovo in 1999 verloor na hevige bombardementen door de NAVO.

Servië weigert nog altijd de Kosovaarse onafhankelijkheid te erkennen en is bezorgd om de Servische etnische minderheid in Kosovo. De Europese Unie en de Verenigde Staten zijn er na jaren vooralsnog niet in geslaagd om ervoor te zorgen dat de twee een compromis bereiken zodat Kosovo lid kan worden van de Verenigde Naties en de NAVO.

Vetevendosje laat de andere partijen in de voorlopige uitslagen ver achter zich. De tweede en derde partij, de PDK en LDK, staan op respectievelijk 17 en 13 procent van de stemmen. Ze hebben hun nederlaag al toegegeven. Afzwaaiend premier Avdullah Hoti van de LDK beloofde in het parlement op een "constructieve" manier oppositie te zullen voeren.

Meer uit Buitenland

Poetin belooft Cuba 'altijd' te zullen steunen

MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland zal Cuba "altijd" steunen, zei de Russische president Vladimir Poetin woensdag tegen de Cubaanse minister van Buitenlandse Zaken Bruno Rodríguez tijdens een ontmoeting in Moskou. De twee bespraken mogelijke steunmaatregelen, maar maakten geen concrete afspraken.

57 minuten geleden
Meerdere dode skiërs aangetroffen na lawine in Californië

CASTLE PEAK (ANP/AFP/RTR) - Acht van de negen skiërs die nog werden vermist in de Californische regio Tahoe, zijn dood aangetroffen. Dat meldt sheriff Shannan Moon. In de regio vond een lawine plaats, die de wintersporters bedolf. Ze zouden buiten de piste hebben geskied. Eén persoon wordt nog vermist.

58 minuten geleden
Zelensky is niet tevreden over gesprekken met Rusland

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky vindt dat de gesprekken in Genève over een einde aan de oorlog met Rusland te weinig hebben opgeleverd. "Zoals het er vandaag voorstaat, kunnen we niet zeggen dat er voldoende resultaat is geboekt."

1 uur geleden
VS dreigen weer met vertrek uit Internationaal Energieagentschap

PARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben opnieuw gedreigd uit het Internationaal Energieagentschap (IEA) te stappen, tenzij de organisatie minder aandacht besteedt aan klimaatverandering. Dit zei de Amerikaanse minister van Energie, Chris Wright, woensdag bij een vergadering in Parijs. Vorig jaar dreigde de minister ook al met opstappen.

3 uur geleden
Brief aan Franse minister: neem beweringen VN-rapporteur terug

DEN HAAG (ANP) - Ruim 150 (voormalige) diplomaten, ambassadeurs en politici roepen in een open brief de Franse minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot op om beweringen terug te nemen die hij vorige week deed over VN-rapporteur Francesca Albanese. De brief is onder anderen ondertekend door de Nederlandse oud-ministers Jan Pronk, Ben Bot, Laurens Jan Brinkhorst, Jozias van Aartsen en Hedy d'Ancona.

3 uur geleden
Europese pleitbezorger voor Palestijnen Shahid (76) overleden

LECQUES (ANP/AFP) - De voormalige Palestijnse diplomaat Leila Shahid is op 76-jarige leeftijd overleden in haar Zuid-Franse thuisplaats Lecques. Dat melden Le Monde en persbureau AFP. Volgens haar familie koos de al lang zieke oud-diplomaat voor een eigen levenseinde.

3 uur geleden
Slagtand van Romeins olifantenbeeld van Bernini afgebroken

ROME (ANP/RTR) - De slagtand van een beroemd beeld van een olifant in Rome is afgebroken. Het gaat om een sculptuur uit 1667 naar ontwerp van Gian ⁠Lorenzo Bernini. Hoewel de politie nog onderzoekt waardoor het beeld beschadigd is geraakt, gaat de Italiaanse minister van Cultuur Alessandro Giuli al uit van vandalisme.

5 uur geleden