Linkse Mélenchon: Macron is 'slechts gekozen president'
PARIJS (ANP) - De linkse Jean-Luc Mélenchon heeft in een reactie op de eerste prognose laten weten dat Emmanuel Macron de "slechts gekozen president van Frankrijk" is. Hij roept Fransen die ontevreden zijn met het systeem op om "de strijd niet op te geven". Mélenchon kreeg tijdens de eerste stemronde twee weken geleden 21,95 procent van de stemmen.
In zijn toespraak, die zondagavond vlak na die van Le Pen kwam, noemt Mélenchon het "goed nieuws" dat Le Pen is verslagen. Hij zegt dat de strijd om de parlementsverkiezingen, die later dit jaar volgen, direct begint. Op die manier kan "Macron nog verslagen worden", stelt Mélenchon.
De linkse kandidaat was tijdens de eerste ronde de grote winnaar in veel steden en eindigde op de derde plek. Hij riep zijn aanhangers op géén stem op Marine Le Pen uit te brengen, maar sprak geen steun uit voor Macron.
Mélenchon stelt dat Macron werd verkozen "in een oceaan van blanco stemmen". Veel Fransen zeiden de afgelopen weken niet te weten op wie te stemmen en vergeleken de keuze tussen de zittende Macron en de rechtse politica Le Pen met "een keus tussen de pest en cholera".
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat zijn land de basis legt voor verdere onderhandelingen met de Verenigde Staten. Abbas Araghchi zei in een telefoongesprek met topman Rafael Grossi van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) dat wordt gekeken naar een "kader voor toekomstige gesprekken".
31 minuten geledenNUUK (ANP/AFP) - De Deense koning Frederik X is in Groenland aangekomen voor een driedaags bezoek. Hij werd onthaald door belangstellenden en de Groenlandse premier Jens-Frederik Nielsen. Groenland is een autonoom gebied binnen het Koninkrijk Denemarken, maar de Amerikaanse president Donald Trump wil er ook over kunnen beschikken.
59 minuten geledenBRATISLAVA (ANP/DPA/RTR) - De Slowaakse regering roept een "olienoodsituatie" uit. Zo moet worden voorkomen dat in het land brandstoftekorten ontstaan, schrijft persbureau TASR.
1 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Het Spaanse geboortecijfer is in 2025 voor het eerst sinds 2014 gestegen. Volgens het nationaal bureau voor de statistiek van Spanje werden er vorig jaar 321.164 baby's geboren. Dat waren 3159 baby's meer dan in het jaar ervoor. De stijging is rond de 1 procent. In 2014 begon het geboortecijfer te dalen en bleef dat doen tot vorig jaar.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er moeten meer investeringen komen in EU-regio's die grenzen aan Rusland, Belarus en Oekraïne. Dat stelt de Europese Commissie woensdag in een strategie voor de oostgrens. Door de stagnerende economie trekken mensen steeds meer weg uit de grensregio's in Finland, Estland, Letland, Litouwen, Polen, Slowakije, Hongarije, Roemenië en Bulgarije.
2 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP/RTR) - De Oekraïense hoofdonderhandelaar heeft zich positief uitgelaten over het overleg met Rusland en de Verenigde Staten in Genève. "Er is vooruitgang, maar op dit moment kunnen er geen details worden vrijgegeven", zei Roestem Oemjerov tegen de pers.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Bill White, de Amerikaanse ambassadeur in België, heeft een brief overhandigd aan de Belgische regering met daarin een "officiële klacht" over het Vlaams parlementslid Conner Rousseau. Dat deed hij toen hij dinsdag werd ontboden door de minister van Buitenlandse Zaken Maxime Prévot (Les Engagés) om kritiek op een gerechtelijk onderzoek naar religieuze besnijdenissen in Antwerpen.
2 uur geleden