Linkse leider Mélenchon na stemming: Macron is juist verslagen
PARIJS (ANP/DPA) - Prognoses op basis van exitpolls van de eerste ronde van de Franse parlementsverkiezingen duiden op winst voor Ensemble, de alliantie van partijen die president Emmanuel Macron steunen. Een parlementsmeerderheid straks na de tweede en laatste stemmingsronde op 19 juni is echter nog niet zeker. De leider van de linkse alliantie NUPES, Jean-Luc Mélenchon, zegt juist dat de uitslag van de eerste ronde een "duidelijke nederlaag" is voor Macron.
"De waarheid is dat de presidentiële partij in de eerste ronde werd verslagen", zei Mélenchon zondag in Parijs, toen exitpolls wezen op een lichte voorsprong voor Macron in de eerste ronde. Volgens de drie grote Franse onderzoeksbureaus betekent dit echter niet dat beide allianties na de tweede ronde op ongeveer hetzelfde zetelaantal uitkomen. Ensemble zou na de tweede ronde op 260 tot 310 zetels uitkomen, NUPES op 150 tot 220. Voor een meerderheid zijn 289 van de 577 zetels in de Assemblée nodig.
Dat komt door het Franse districtenstelsel, dat in het voordeel zou werken van Ensemble. Als een kandidaat al in de eerste ronde een absolute meerderheid behaalt, wordt hij meteen gekozen. Als dat niemand lukt, gaan de twee kandidaten met de meeste stemmen en de overige kandidaten met meer dan 12,5 procent van de kiesgerechtigde bevolking achter zich door naar de tweede ronde. Daarin wint degene met de meeste stemmen.
Mélenchon moet nog zien of Ensemble inderdaad zo ruim leidt na de tweede ronde. Hij noemde de prognose een "illusie" en stelde dat NUPES de eerste ronde heeft gewonnen. "Gezien dit resultaat roep ik onze mensen op tot een stormloop op de stemlokalen volgende zondag, om voor eens en voor altijd de rampzalige projecten van Macrons meerderheid te verwerpen."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Senaat heeft twee begrotingspakketten aangenomen, maar de kans op een gedeeltelijke shutdown van de overheid in de Verenigde Staten wordt toch steeds groter.
36 minuten geledenLOS ANGELES (ANP) - De Amerikaanse journalist Don Lemon, die donderdagavond werd opgepakt vanwege betrokkenheid bij een anti-ICE-protest in Minnesota, is vrijgelaten op last van een federale rechter in Los Angeles. Dat melden Amerikaanse media waaronder NBC News.
38 minuten geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez heeft vrijdag een "amnestiewet" voorgesteld voor honderden politieke gevangenen in het land, meldt de Spaanse krant El País.
39 minuten geledenGENÈVE (ANP) - Secretaris-generaal António Guterres van de Verenigde Naties heeft de lidstaten laten weten dat de organisatie het risico loopt op een "dreigende financiële ineenstorting". Dat komt door onbetaalde contributies en een begrotingsregel die de organisatie dwingt ongebruikt geld terug te betalen, blijkt uit een brief van Guterres aan ambassadeurs.
40 minuten geledenMINNEAPOLIS (ANP) - Duizenden mensen hebben zich verzameld in het centrum van Minneapolis om te protesteren tegen immigratiedienst ICE. CNN meldt dat demonstranten teksten scanderen en borden omhooghouden met de tekst 'ICE Out'.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Blue Origin, het ruimtevaartbedrijf van miljardair Jeff Bezos, heeft vrijdag aangekondigd vluchten met het New Shepard-raketprogramma te pauzeren. Dat doet het bedrijf om zich te richten op het maanlandingsprogramma in samenwerking met NASA.
3 uur geledenST. PAUL (ANP/AFP) - De Amerikaanse journalist Don Lemon, die donderdagavond werd opgepakt vanwege betrokkenheid bij een anti-ICE-protest in Minnesota, wordt aangeklaagd voor het schenden van burgerrechten. De bekende oud-presentator van CNN werd opgepakt voor het verhinderen van een kerkdienst. Lemon was daar naar eigen zeggen om verslag te doen van een protest tegen immigratiedienst ICE.
4 uur geleden