Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Linkse leider Mélenchon na stemming: Macron is juist verslagen

Linkse leider Mélenchon na stemming: Macron is juist verslagen

PARIJS (ANP/DPA) - Prognoses op basis van exitpolls van de eerste ronde van de Franse parlementsverkiezingen duiden op winst voor Ensemble, de alliantie van partijen die president Emmanuel Macron steunen. Een parlementsmeerderheid straks na de tweede en laatste stemmingsronde op 19 juni is echter nog niet zeker. De leider van de linkse alliantie NUPES, Jean-Luc Mélenchon, zegt juist dat de uitslag van de eerste ronde een "duidelijke nederlaag" is voor Macron.

"De waarheid is dat de presidentiële partij in de eerste ronde werd verslagen", zei Mélenchon zondag in Parijs, toen exitpolls wezen op een lichte voorsprong voor Macron in de eerste ronde. Volgens de drie grote Franse onderzoeksbureaus betekent dit echter niet dat beide allianties na de tweede ronde op ongeveer hetzelfde zetelaantal uitkomen. Ensemble zou na de tweede ronde op 260 tot 310 zetels uitkomen, NUPES op 150 tot 220. Voor een meerderheid zijn 289 van de 577 zetels in de Assemblée nodig.

Dat komt door het Franse districtenstelsel, dat in het voordeel zou werken van Ensemble. Als een kandidaat al in de eerste ronde een absolute meerderheid behaalt, wordt hij meteen gekozen. Als dat niemand lukt, gaan de twee kandidaten met de meeste stemmen en de overige kandidaten met meer dan 12,5 procent van de kiesgerechtigde bevolking achter zich door naar de tweede ronde. Daarin wint degene met de meeste stemmen.

Mélenchon moet nog zien of Ensemble inderdaad zo ruim leidt na de tweede ronde. Hij noemde de prognose een "illusie" en stelde dat NUPES de eerste ronde heeft gewonnen. "Gezien dit resultaat roep ik onze mensen op tot een stormloop op de stemlokalen volgende zondag, om voor eens en voor altijd de rampzalige projecten van Macrons meerderheid te verwerpen."

Meer uit Buitenland

Taliban: doden door Pakistaanse luchtaanval op Afghanistan

KABUL (ANP) - Bij Pakistaanse luchtaanvallen op buurland Afghanistan zijn in de nacht van maandag op dinsdag zeker tien mensen gedood. Dat zegt een woordvoerder van de Taliban dinsdag op X. Onder de doden waren volgens woordvoerder Zabihullah Mujahid negen kinderen. Zij kwamen om het leven bij een luchtaanval op een huis van een burger in de provincie Khost.

16 minuten geleden
Slachtoffers door Oekraïense aanvallen op Rusland

TAGANROG (ANP) - Dinsdagochtend vroeg heeft Oekraïne verschillende luchtaanvallen uitgevoerd op Rusland. In de stad Taganrog in de regio Rostov viel een dode en raakten drie anderen gewond. Dat meldt de burgemeester van Taganrog, Svetlana Kambulova.

23 minuten geleden
Hoekstra: klimaattop mogelijk op andere manier organiseren

DEN HAAG (ANP) - Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat) zou graag zien dat klimaattoppen in de toekomst op een andere manier worden vormgegeven. In een interview met De Telegraaf laat de hoofdonderhandelaar van de EU dinsdag weten dat hij er na de klimaattop in Belém "steeds meer van overtuigd is dat we ons moeten afvragen of we dit op deze manier moeten blijven organiseren".

1 uur geleden
Venezuela wil dat maatschappijen vluchten hervatten

CARACAS (ANP) - Internationale luchtvaartmaatschappijen moeten binnen 48 uur hun vluchten naar Venezuela hervatten, anders riskeren ze hun vliegvergunning te verliezen. Daarvoor waarschuwde Venezuela's luchtvaartinstituut maandag.

1 uur geleden
Grote Russische droneaanval op Kyiv

KYIV (ANP) - Russische drones hebben in de nacht van maandag op dinsdag de Oekraïense hoofdstad Kyiv bestookt. Bij de aanval is zeker een woongebouw geraakt, meldt de burgemeester van Kyiv, Vitali Klytsjko, op Telegram. Het gebouw ligt in het stadscentrum.

2 uur geleden
NASA vermindert aantal bemande vluchten Starliner

WASHINGTON (ANP) - NASA heeft maandag aangekondigd dat het aantal astronautenmissies onder Boeing's Starliner-contract wordt teruggeschroefd. Het programma kampt met technische problemen en loopt achter op SpaceX van Elon Musk. De volgende missie van het ruimtevaartuig naar het internationale ruimtestation ISS zal zonder bemanning vliegen.

3 uur geleden
Pentagon onderzoekt senator na oproep illegale orders te negeren

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Pentagon is een onderzoek gestart naar de Democratische senator Mark Kelly nadat president Trump hem had beschuldigd van opruiing. Kelly en vijf andere Democraten hadden de inlichtingendiensten en het leger erop gewezen dat orders mogen worden genegeerd als die in strijd zijn met de wet. Zij deden dat in een videoboodschap.

6 uur geleden