Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Linkse leider Mélenchon na stemming: Macron is juist verslagen

Linkse leider Mélenchon na stemming: Macron is juist verslagen

PARIJS (ANP/DPA) - Prognoses op basis van exitpolls van de eerste ronde van de Franse parlementsverkiezingen duiden op winst voor Ensemble, de alliantie van partijen die president Emmanuel Macron steunen. Een parlementsmeerderheid straks na de tweede en laatste stemmingsronde op 19 juni is echter nog niet zeker. De leider van de linkse alliantie NUPES, Jean-Luc Mélenchon, zegt juist dat de uitslag van de eerste ronde een "duidelijke nederlaag" is voor Macron.

"De waarheid is dat de presidentiële partij in de eerste ronde werd verslagen", zei Mélenchon zondag in Parijs, toen exitpolls wezen op een lichte voorsprong voor Macron in de eerste ronde. Volgens de drie grote Franse onderzoeksbureaus betekent dit echter niet dat beide allianties na de tweede ronde op ongeveer hetzelfde zetelaantal uitkomen. Ensemble zou na de tweede ronde op 260 tot 310 zetels uitkomen, NUPES op 150 tot 220. Voor een meerderheid zijn 289 van de 577 zetels in de Assemblée nodig.

Dat komt door het Franse districtenstelsel, dat in het voordeel zou werken van Ensemble. Als een kandidaat al in de eerste ronde een absolute meerderheid behaalt, wordt hij meteen gekozen. Als dat niemand lukt, gaan de twee kandidaten met de meeste stemmen en de overige kandidaten met meer dan 12,5 procent van de kiesgerechtigde bevolking achter zich door naar de tweede ronde. Daarin wint degene met de meeste stemmen.

Mélenchon moet nog zien of Ensemble inderdaad zo ruim leidt na de tweede ronde. Hij noemde de prognose een "illusie" en stelde dat NUPES de eerste ronde heeft gewonnen. "Gezien dit resultaat roep ik onze mensen op tot een stormloop op de stemlokalen volgende zondag, om voor eens en voor altijd de rampzalige projecten van Macrons meerderheid te verwerpen."

Meer uit Buitenland

Rutte in interview FD: we kunnen Europa niet beschermen zonder VS

DEN HAAG (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte denkt niet dat Europa ooit zonder de VS kan om zichzelf te beschermen. Dat zegt hij in een interview met Het Financieele Dagblad (FD). "Amerika is cruciaal voor onze bescherming", aldus Rutte.

33 minuten geleden
VS melden 'constructief' overleg met Netanyahu over plan Gaza

WASHINGTON/JERUZALEM (ANP/RTR) - De gesprekken tussen Amerikaanse functionarissen en de Israëlische premier Benjamin Netanyahu over de tweede fase van president Donald Trumps 20-puntenplan voor de toekomst van Gaza waren "constructief", schrijft speciaal gezant Steve Witkoff op X. Het overleg vond zaterdagavond plaats in Jeruzalem. Ook vastgoedondernemer Jared Kushner, Trumps schoonzoon, nam deel.

34 minuten geleden
Labour blokkeert terugkeer mogelijke rivaal Starmer in parlement

LONDEN (ANP) - De burgemeester van Manchester, Andy Burnham, mag van zijn Labourpartij niet terugkeren in het parlement, schrijven Britse media als The Guardian en BBC. Dat besluit lijkt op een politieke zet van premier Keir Starmer en zijn medestanders om een potentiële rivaal voor het partijleiderschap buiten de deur te houden.

1 uur geleden
VN: risico op massaal geweld tegen burgers in Zuid-Soedan

JUBA (ANP/AFP) - De VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR uit haar "grote bezorgdheid" over opgelaaide gevechten in Zuid-Soedan. De situatie vergroot het "risico op massaal geweld tegen burgers", waarschuwen experts.

1 uur geleden
Moskou wil niet met EU-buitenlandchef Kallas praten over Oekraïne

MOSKOU (ANP/DPA/RTR) - Moskou sluit uit dat het ooit met EU-buitenlandchef Kaja Kallas zal spreken over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne. Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov noemde haar en de EU-leiders op de Russische staatstelevisie "incompetent".

2 uur geleden
Meer dan 500.000 mensen zonder stroom tijdens winterstorm VS

WASHINGTON (ANP/RTR) - Meer dan 500.000 mensen in de Verenigde Staten zitten zonder stroom vanwege de enorme winterstorm die over een groot deel van het land trekt. Meteorologen voorspelden vanaf zondag in het oosten sneeuw, ijzel en gevaarlijk lage temperaturen.

2 uur geleden
Grote drukte in dierentuin Japan voor afscheid panda's

TOKIO (ANP/AFP/RTR) - Duizenden pandafans hebben zich zondag verzameld bij de Ueno-dierentuin in Tokio om afscheid te nemen van de twee reuzenpanda's die dinsdag terug naar China worden gestuurd. Het vertrek van de 4-jarige tweeling Xiao Xiao en Lei Lei betekent dat Japan voor het eerst sinds 1972 geen panda's meer heeft.

4 uur geleden