Linkse kandidaat gekozen tot Spaanse parlementsvoorzitter
MADRID (ANP/RTR) - Het Spaanse parlement heeft de linkse Francina Armengol (PSOE) gekozen als nieuwe voorzitter. Het is een belangrijke overwinning voor de socialistische partij van demissionair premier Pedro Sánchez. Het zou erop kunnen wijzen dat hij genoeg steun kan krijgen om een nieuwe regering te vormen, ondanks zijn nederlaag bij de verkiezingen vorige maand.
De conservatieve PP kreeg de meeste zetels, maar het is die partij tot nog toe niet gelukt om een coalitie te vormen. Daarom heeft ook Sánchez nog de hoop door te kunnen regeren. Dat de socialisten nu de voorzitter mogen leveren lijkt erop te duiden dat er meer steun is voor het linkse blok in het parlement dan voor het rechtse, maar het is geen garantie.
De 52-jarige Armengol kreeg 178 stemmen van de 350 parlementariërs. Haar verkiezing lijkt mogelijk gemaakt door een lastminutedeal tussen de PSOE en een Catalaanse separatistische partij. De keuze van de socialisten voor Armengol als kandidaat werd al gezien als een handreiking aan de Catalanen. Zij was eerder de regionale president van de Balearen, waar ook veel Catalaans wordt gesproken. Ook heeft Sánchez gezegd dat hij het gebruik van lokale talen wil promoten.
Het is niet zeker of de Catalaanse steun voor de voorzitter betekent dat een coalitie van Sánchez daar ook op kan rekenen.
Meer uit Buitenland
SEOUL (ANP) - De Zuid-Koreaanse president Lee Jae-myung heeft maandag spijt betuigd tegenover Noord-Korea over een drone-incident. Volgens de president stuurde een Zuid-Koreaan in januari zonder toestemming van de regering een drone richting Noord-Korea.
2 uur geledenARLINGTON (ANP) - Vertegenwoordigers van de Verenigde Staten en Iran en een groep regionale bemiddelaars bespreken de voorwaarden voor een mogelijk staakt-het-vuren van 45 dagen. Dat meldt de Amerikaanse nieuwssite Axios op basis van vier Amerikaanse, Israëlische en regionale bronnen.
2 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft met eigen dreigementen gereageerd op het recente ultimatum van de Amerikaanse president Donald Trump om de Straat van Hormuz open te stellen. De zeestraat zal alleen geopend worden wanneer doorvoerrechten de schade van de oorlog compenseren, aldus het kantoor van de Iraanse president.
2 uur geledenABUJA (ANP) - Bij twee aanvallen in Nigeria zijn zondag zeker meer dan twintig doden gevallen. Het Nigeriaanse leger zegt dat het een poging tot een massaontvoering verijdeld heeft.
3 uur geledenBEIROET (ANP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op Libanon zijn zondag zeker vijftien mensen omgekomen. Naast eerder aangekondigde doden bij aanvallen in Kfarhata in Zuid-Libanon en in de wijk Jnah in Beiroet, meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid dat er ook drie mensen zijn omgekomen bij een aanval op een flatgebouw in Ain Saadeh, ten oosten van de hoofdstad.
3 uur geledenSTUTTGART (ANP) - Twee Duitse mannen die zondag naar paaseieren aan het zoeken waren, stuitten op een flacon met de opdruk 'Polonium 210'. Dat is een zeer radioactieve stof.
6 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische legerchef Eyal Zamir heeft het Israëlische leger alle gebieden ten zuiden van de Litani-rivier in Libanon omgevormd tot een "operationele zone", naar eigen zeggen om Hezbollah te bestrijden. Israël voert in Zuid-Libanon een grondoffensief uit dat het almaar uitbreidt.
7 uur geleden