Linkse kandidaat gekozen tot Spaanse parlementsvoorzitter
MADRID (ANP/RTR) - Het Spaanse parlement heeft de linkse Francina Armengol (PSOE) gekozen als nieuwe voorzitter. Het is een belangrijke overwinning voor de socialistische partij van demissionair premier Pedro Sánchez. Het zou erop kunnen wijzen dat hij genoeg steun kan krijgen om een nieuwe regering te vormen, ondanks zijn nederlaag bij de verkiezingen vorige maand.
De conservatieve PP kreeg de meeste zetels, maar het is die partij tot nog toe niet gelukt om een coalitie te vormen. Daarom heeft ook Sánchez nog de hoop door te kunnen regeren. Dat de socialisten nu de voorzitter mogen leveren lijkt erop te duiden dat er meer steun is voor het linkse blok in het parlement dan voor het rechtse, maar het is geen garantie.
De 52-jarige Armengol kreeg 178 stemmen van de 350 parlementariërs. Haar verkiezing lijkt mogelijk gemaakt door een lastminutedeal tussen de PSOE en een Catalaanse separatistische partij. De keuze van de socialisten voor Armengol als kandidaat werd al gezien als een handreiking aan de Catalanen. Zij was eerder de regionale president van de Balearen, waar ook veel Catalaans wordt gesproken. Ook heeft Sánchez gezegd dat hij het gebruik van lokale talen wil promoten.
Het is niet zeker of de Catalaanse steun voor de voorzitter betekent dat een coalitie van Sánchez daar ook op kan rekenen.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/AFP) - Door de Israëlische aanvallen maandag op Libanon zijn zeker 53 doden gevallen, verklaart de Libanese regering. Het aantal gewonden is opgelopen naar 154.
41 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump was afgelopen weekend "de laatste goede kans" om Iran aan te vallen en te voorkomen dat het land een kernwapen zou ontwikkelen. Hij stelde in een korte update over Iran dat de operatie "ver voor op schema" ligt.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse regering heeft burgers opgeroepen om maandagavond in Teheran steun te betuigen aan de Islamitische Republiek en hun eer te bewijzen aan leider Ali Khamenei, die afgelopen weekend werd gedood. De oproep werd gedeeld via de staatstelevisie.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte heeft met de Turkse president Recep Tayyip Erdogan gebeld over Iran en de bescherming van de NAVO-grenzen. NAVO-land Turkije grenst aan Iran en vreest dat het de gevolgen ondervindt van de Amerikaans-Israëlische aanvallen op dat land en de tegenaanvallen die Teheran onderneemt.
1 uur geledenDOHA (ANP/RTR) - Qatar heeft twee Iraanse gevechtsvliegtuigen uit de lucht geschoten, meldt het Qatarese ministerie van Defensie. Qatar is een van de Golfstaten die sinds zaterdag wordt aangevallen door Iran, omdat het land Amerikaanse militaire bases huisvest.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt dat zijn krijgsmacht Iran aan het raken is, maar "nog niet eens hard". De "grote golf" moet nog komen, aldus Trump tegen CNN. "Die grote komt snel."
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/DPA) - Israël heeft tot nu toe meer dan zeshonderd doelen aangevallen in Iran, meldt het Israëlische leger. Het zou gaan om ruim twintig locaties die gelinkt waren aan Iraanse militaire leiders, zeker 150 raketlanceerinstallaties en meer dan tweehonderd luchtafweersystemen.
3 uur geleden