Linkse kandidaat gekozen tot Spaanse parlementsvoorzitter
MADRID (ANP/RTR) - Het Spaanse parlement heeft de linkse Francina Armengol (PSOE) gekozen als nieuwe voorzitter. Het is een belangrijke overwinning voor de socialistische partij van demissionair premier Pedro Sánchez. Het zou erop kunnen wijzen dat hij genoeg steun kan krijgen om een nieuwe regering te vormen, ondanks zijn nederlaag bij de verkiezingen vorige maand.
De conservatieve PP kreeg de meeste zetels, maar het is die partij tot nog toe niet gelukt om een coalitie te vormen. Daarom heeft ook Sánchez nog de hoop door te kunnen regeren. Dat de socialisten nu de voorzitter mogen leveren lijkt erop te duiden dat er meer steun is voor het linkse blok in het parlement dan voor het rechtse, maar het is geen garantie.
De 52-jarige Armengol kreeg 178 stemmen van de 350 parlementariërs. Haar verkiezing lijkt mogelijk gemaakt door een lastminutedeal tussen de PSOE en een Catalaanse separatistische partij. De keuze van de socialisten voor Armengol als kandidaat werd al gezien als een handreiking aan de Catalanen. Zij was eerder de regionale president van de Balearen, waar ook veel Catalaans wordt gesproken. Ook heeft Sánchez gezegd dat hij het gebruik van lokale talen wil promoten.
Het is niet zeker of de Catalaanse steun voor de voorzitter betekent dat een coalitie van Sánchez daar ook op kan rekenen.
Meer uit Buitenland
MINNEAPOLIS (ANP) - Duizenden mensen doen in Minneapolis mee aan een protest tegen de Amerikaanse immigratiedienst ICE, melden lokale media als The Minnesota Reporter en Bring Me The News. Ze lopen ondanks extreme kou mee in een mars door de stad.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump overweegt om een maritieme blokkade in te stellen bij Cuba, zoals eerder gebeurde bij Venezuela. Dat melden drie ingewijden aan Politico. Volgens hen zou die blokkade bedoeld zijn om een regimewissel op het eiland te bereiken.
2 uur geledenNUUK (ANP/AFP) - De Deense premier Mette Frederiksen is aangekomen in Groenland. Ze is daar om te tonen dat ze het semiautonome deel van het Deense koninkrijk steunt in deze "zeer moeilijke tijd", nu de Amerikanen hun oog hebben laten vallen op het arctische eiland.
6 uur geledenMADRID (ANP) - Het Spaanse Openbaar Ministerie heeft de zaak tegen Julio Iglesias geseponeerd. De reden is dat Spaanse rechtbanken geen bevoegdheid hebben om de zaak te behandelen omdat het vermeende misbruik niet in Spanje plaatsvond. Ook wonen de vermeende slachtoffers in het buitenland.
6 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer vindt de uitspraken die de Amerikaanse president Donald Trump deed over het optreden van NAVO-landen in Afghanistan "beledigend en ronduit afschuwelijk". Trump beledigde bondgenoten rond zijn bezoek aan Davos met de opmerking dat in de strijd in Afghanistan Amerikanen aan het front vochten en andere NAVO-landen de frontlinie schuwden.
6 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - De Iraakse premier Mohammed Shia al-Sudani vindt dat Europese landen IS-gevangenen moeten terughalen die door de VS vanuit Syrië naar Irak worden overgebracht. Hij zei tegen de Franse president Emmanuel Macron dat landen, met name uit de EU, hun "verantwoordelijkheid moeten nemen door deze personen met hun nationaliteit terug te halen" en te vervolgen.
9 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR/AFP) - Het geweld tegen demonstranten in Iran van de voorbije weken is het dodelijkste sinds de Iraanse Revolutie van 1979. Dat zegt de VN-verkenningsmissie die onderzoek doet naar de situatie.
9 uur geleden