Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Linkse kandidaat gekozen tot Spaanse parlementsvoorzitter

Linkse kandidaat gekozen tot Spaanse parlementsvoorzitter

MADRID (ANP/RTR) - Het Spaanse parlement heeft de linkse Francina Armengol (PSOE) gekozen als nieuwe voorzitter. Het is een belangrijke overwinning voor de socialistische partij van demissionair premier Pedro Sánchez. Het zou erop kunnen wijzen dat hij genoeg steun kan krijgen om een nieuwe regering te vormen, ondanks zijn nederlaag bij de verkiezingen vorige maand.

De conservatieve PP kreeg de meeste zetels, maar het is die partij tot nog toe niet gelukt om een coalitie te vormen. Daarom heeft ook Sánchez nog de hoop door te kunnen regeren. Dat de socialisten nu de voorzitter mogen leveren lijkt erop te duiden dat er meer steun is voor het linkse blok in het parlement dan voor het rechtse, maar het is geen garantie.

De 52-jarige Armengol kreeg 178 stemmen van de 350 parlementariërs. Haar verkiezing lijkt mogelijk gemaakt door een lastminutedeal tussen de PSOE en een Catalaanse separatistische partij. De keuze van de socialisten voor Armengol als kandidaat werd al gezien als een handreiking aan de Catalanen. Zij was eerder de regionale president van de Balearen, waar ook veel Catalaans wordt gesproken. Ook heeft Sánchez gezegd dat hij het gebruik van lokale talen wil promoten.

Het is niet zeker of de Catalaanse steun voor de voorzitter betekent dat een coalitie van Sánchez daar ook op kan rekenen.

Meer uit Buitenland

VN-chef roept Iran en VS op diplomatieke uitweg te zoeken

NEW YORK (ANP) - De secretaris-generaal van de Verenigde Naties roept de Verenigde Staten en Iran op een diplomatieke oplossing te zoeken. De landen hebben elkaar bedreigd met militair geweld. Volgens António Guterres moeten de landen met hulp van bemiddelaars in gesprek.

30 minuten geleden
Trump: Poetin valt Kyiv week niet aan tijdens koude periode

WASHINGTON (ANP/RTR) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump is de Russische president Vladimir Poetin bereid een week de aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv en andere Oekraïense steden te staken tijdens de bittere kou in het land. Trump zei dat hij aan Poetin had gevraagd een week niet te schieten en die zou daarmee hebben ingestemd.

1 uur geleden
Iraanse minister zegt dat Europa kans op oorlog groter maakt

TEHERAN (ANP) - Europa doet niets om te voorkomen dat er oorlog uitbreekt in Iran en maakt het alleen maar erger, zegt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi op X. Dat de Iraanse Revolutionaire Garde op de terreurlijst is gezet, is volgens de minister "een grote strategische fout".

2 uur geleden
Spaanse regering: oppositie verspreidt onzin over treinongeval

MADRID (ANP/AFP) - Volgens de Spaanse regering verspreiden oppositiepartijen "absurde" informatie over de treinramp van 18 januari, waarbij 45 mensen omkwamen. De minister van Transport zegt dat rechtse partijen "angst zaaien" en "onrust aanwakkeren" na de botsing tussen twee hogesnelheidstreinen in de regio Andalusië.

3 uur geleden
Israël draagt dode Palestijnen over als laatste deel van ruil

GAZA-STAD (ANP/AFP) - De lichamen van vijftien dode Palestijnen zijn vrijgegeven door Israël en overgebracht naar Gaza. Het Rode Kruis heeft geholpen de doden over te brengen, meldt het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC). "Hiermee is een eind gekomen aan een maanden durende operatie die gezinnen heeft herenigd en de implementatie van de overeenkomst van het staakt-het-vuren heeft ondersteund", aldus de organisatie.

3 uur geleden
Iraanse Revolutionaire Garde komt op EU-terroristenlijst

BRUSSEL (ANP) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) komt op de Europese terroristenlijst, zo hebben de EU-ministers van Buitenlandse Zaken donderdag besloten. Het heeft lang geduurd voordat de EU hiertoe is gekomen, maar nadat een aantal grote landen waaronder Frankrijk overstag ging, stemden donderdag ook kleinere landen ermee in. Voor een dergelijk besluit is unanimiteit vereist.

4 uur geleden
ICE-baas Homan koppelt inzet aan mate van lokale samenwerking

MINNEAPOLIS (ANP) - Meer samenwerking met lokale autoriteiten kan leiden tot minder ICE-agenten op straat. Dat heeft Tom Homan, die zich bezighoudt met grenskwesties en nu in Minnesota toeziet op het werk van die federale immigratiedienst en de grenspolitie, donderdag gezegd. Homan pleit voor meer contact met lokale gevangenissen, voordat zij "veiligheidsdreigingen" vrijlaten. "Het zal minder agenten vergen op die manier", aldus Homan.

4 uur geleden