Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Linkse Franse partijencoalitie belooft afbraak beleid Macron

Linkse Franse partijencoalitie belooft afbraak beleid Macron

PARIJS (ANP) - Een coalitie van linkse partijen in Frankrijk die zich Volksfront noemt, heeft 150 maatregelen gepresenteerd die als "het programma van de breuk" zijn aangekondigd. De socialistische PS, de links-radicale la France insoumise (LFI), de Ecologische Europeanen en Groenen (EELV), de communistische PCF en de centrumlinkse Place Publique hekelen met het programma het beleid van president Emmanuel Macron.

Die heeft na de Europese verkiezingen van zondag nieuwe parlementverkiezingen aangekondigd voor 30 juni en 7 juli. Hij hoopt op steun van centrumpartijen en van links om de winnaar van de Europese stembusgang, de rechtse oppositiepartij Rassemblement national (RN), uit een nieuwe regering te houden.

Volgens het Volksfront moeten Macrons omstreden pensioenhervormingen helemaal worden teruggedraaid en zijn voorstellen voor strengere regels voor een werkloosheidsuitkering moeten van tafel. Onder de punten die het Volksfront ook eist is een forse verhoging van het minimumloon. Daarmee moeten lonen van minimaal 1400 naar minimaal 1600 euro netto gaan. Verder moeten alle lonen realistisch meegroeien met de inflatiecijfers en dat zou meteen een stijging van 10 procent van de lonen betekenen. Daarnaast moeten er maximumprijzen komen voor de eerste levensbehoeften.

Marine Tondelier van de EELV zei in haar toespraak ook dat de grondwet van de Vijfde Republiek ingrijpend moet worden veranderd met het schrappen van een wetsartikel dat de regering veel macht geeft in noodgevallen. Tondelier sprak van "een ecologische overgang" naar een Zesde Republiek. Ze heeft het over het uit de jaren vijftig stammende grondwetsartikel, nummer 49, waarmee de regering een wet kan aannemen zonder stemming in het parlement. De wet kan dan alleen nog worden tegengehouden als het parlement snel een motie van wantrouwen tegen de regering aanneemt. Macrons regering heeft dit wetsartikel gebruikt om omstreden maatregelen door te voeren.

Meer uit Buitenland

Ministerie VS keurt wapenverkopen aan Israël en Saudi-Arabië goed

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de verkoop goedgekeurd van wapens ter waarde van ongeveer 6,7 miljard dollar (5,65 miljard euro) aan Israël, waaronder AH-64E Apache-aanvalshelikopters. Ook gaat het akkoord met de verkoop van Patriot-raketten aan Saudi-Arabië ter waarde van 9 miljard dollar (7,6 miljard euro).

14 minuten geleden
Meer dan 200 doden bij instorten mijn in Congo

KINSHASA (ANP) - Meer dan tweehonderd mensen zijn deze week om het leven gekomen nadat een mijn was ingestort in het oosten van de Democratische Republiek Congo. Dat meldt de Congolese rebellengroep M23.

15 minuten geleden
NYT: ICE-agenten mogen voortaan arresteren zonder arrestatiebevel

NEW YORK (ANP) - Amerikaanse federale agenten hebben deze week te horen gekregen dat ze ruimere bevoegdheden hebben om mensen zonder arrestatiebevel te arresteren. Dat meldt The New York Times op basis van een intern memo van immigratiedienst ICE.

17 minuten geleden
Senaat VS neemt begrotingspakket aan, toch grote kans op shutdown

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Senaat heeft twee begrotingspakketten aangenomen, maar de kans op een gedeeltelijke shutdown van de overheid in de Verenigde Staten wordt toch steeds groter.

2 uur geleden
Journalist Don Lemon weer vrij na arrestatie om anti-ICE-protest

LOS ANGELES (ANP) - De Amerikaanse journalist Don Lemon, die donderdagavond werd opgepakt vanwege betrokkenheid bij een anti-ICE-protest in Minnesota, is vrijgelaten op last van een federale rechter in Los Angeles. Dat melden Amerikaanse media waaronder NBC News.

2 uur geleden
Rodríguez stelt amnestie voor politieke gevangenen Venezuela voor

CARACAS (ANP) - De Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez heeft vrijdag een "amnestiewet" voorgesteld voor honderden politieke gevangenen in het land, meldt de Spaanse krant El País.

2 uur geleden
Guterres waarschuwt voor financiële ineenstorting VN

GENÈVE (ANP) - Secretaris-generaal António Guterres van de Verenigde Naties heeft de lidstaten laten weten dat de organisatie het risico loopt op een "dreigende financiële ineenstorting". Dat komt door onbetaalde contributies en een begrotingsregel die de organisatie dwingt ongebruikt geld terug te betalen, blijkt uit een brief van Guterres aan ambassadeurs.

2 uur geleden