Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Linkse Franse partijencoalitie belooft afbraak beleid Macron

Linkse Franse partijencoalitie belooft afbraak beleid Macron

PARIJS (ANP) - Een coalitie van linkse partijen in Frankrijk die zich Volksfront noemt, heeft 150 maatregelen gepresenteerd die als "het programma van de breuk" zijn aangekondigd. De socialistische PS, de links-radicale la France insoumise (LFI), de Ecologische Europeanen en Groenen (EELV), de communistische PCF en de centrumlinkse Place Publique hekelen met het programma het beleid van president Emmanuel Macron.

Die heeft na de Europese verkiezingen van zondag nieuwe parlementverkiezingen aangekondigd voor 30 juni en 7 juli. Hij hoopt op steun van centrumpartijen en van links om de winnaar van de Europese stembusgang, de rechtse oppositiepartij Rassemblement national (RN), uit een nieuwe regering te houden.

Volgens het Volksfront moeten Macrons omstreden pensioenhervormingen helemaal worden teruggedraaid en zijn voorstellen voor strengere regels voor een werkloosheidsuitkering moeten van tafel. Onder de punten die het Volksfront ook eist is een forse verhoging van het minimumloon. Daarmee moeten lonen van minimaal 1400 naar minimaal 1600 euro netto gaan. Verder moeten alle lonen realistisch meegroeien met de inflatiecijfers en dat zou meteen een stijging van 10 procent van de lonen betekenen. Daarnaast moeten er maximumprijzen komen voor de eerste levensbehoeften.

Marine Tondelier van de EELV zei in haar toespraak ook dat de grondwet van de Vijfde Republiek ingrijpend moet worden veranderd met het schrappen van een wetsartikel dat de regering veel macht geeft in noodgevallen. Tondelier sprak van "een ecologische overgang" naar een Zesde Republiek. Ze heeft het over het uit de jaren vijftig stammende grondwetsartikel, nummer 49, waarmee de regering een wet kan aannemen zonder stemming in het parlement. De wet kan dan alleen nog worden tegengehouden als het parlement snel een motie van wantrouwen tegen de regering aanneemt. Macrons regering heeft dit wetsartikel gebruikt om omstreden maatregelen door te voeren.

Meer uit Buitenland

VS-ambassadeur: relatie met EU wordt beter na handelsdeal

BRUSSEL (ANP) - De relatie tussen de VS en de EU wordt beter als de handelsovereenkomst tussen beide blokken eindelijk door de EU wordt bekrachtigd, zei de Amerikaanse ambassadeur bij de EU, Andrew Puzder. Ook een overeenkomst over zeldzame aardmetalen "zal aantonen dat er echte eenheid bestaat tussen de VS en de EU", zei hij woensdag in het Europees Parlement.

26 minuten geleden
Media: agenten betrokken bij schietpartij Alex Pretti op verlof

MINNEAPOLIS (ANP/RTR) - De Amerikaanse federale agenten die zaterdag betrokken waren bij de schietpartij in Minneapolis, zijn op verlof gestuurd, melden Amerikaanse media, waaronder The New York Times. De Amerikaan Alex Pretti kwam bij dat vuurwapenincident om het leven.

30 minuten geleden
Storm Kristin eist levens in Portugal

LISSABON (ANP/AFP) - In Portugal heeft storm Kristin in de nacht van dinsdag op woensdag aan minstens vier mensen het leven gekost, meldden autoriteiten woensdag. De storm zorgde daarnaast voor stroomuitval in meer dan 850.000 huishoudens en veroorzaakte veel schade aan wegen en spoorlijnen.

33 minuten geleden
Ook Zwitserland wil herbewapenen en dat betalen uit hogere btw

BERN (ANP) - Net als de NAVO-landen die het omringen, gaat ook Zwitserland zich herbewapenen. Het Alpenland betaalt dat uit een verhoging van de btw.

1 uur geleden
Buitenlandminister VS: we komen er wel uit, in de NAVO

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten en de Europese NAVO-landen kunnen de Groenland-ruzie uiteindelijk wel achter zich laten, meent de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio. Ook al klinkt het in Europa dat het vertrouwen in de VS is geschaad en haasten Europese landen zich om zich voor te bereiden op een toekomst zonder de grote beschermheer.

1 uur geleden
Rubio over Venezuela: eerst stabiliteit, dan democratie

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen in Venezuela ook politieke hervormingen zien. Dat maakte de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio duidelijk in de Senaat, waar hij een toelichting gaf op de Amerikaanse plannen voor Venezuela na de gevangenneming van president Nicolás Maduro.

2 uur geleden
Burgemeester Boedapest aangeklaagd voor organiseren pridemars

BOEDAPEST (ANP/RTR) - De burgemeester van Boedapest is aangeklaagd voor het mede-organiseren van een pridemars afgelopen juni. Het evenement in de Hongaarse hoofdstad trok ondanks een politieverbod veel deelnemers, onder wie buitenlandse politici zoals de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema.

3 uur geleden