Linkse Franse partijencoalitie belooft afbraak beleid Macron
PARIJS (ANP) - Een coalitie van linkse partijen in Frankrijk die zich Volksfront noemt, heeft 150 maatregelen gepresenteerd die als "het programma van de breuk" zijn aangekondigd. De socialistische PS, de links-radicale la France insoumise (LFI), de Ecologische Europeanen en Groenen (EELV), de communistische PCF en de centrumlinkse Place Publique hekelen met het programma het beleid van president Emmanuel Macron.
Die heeft na de Europese verkiezingen van zondag nieuwe parlementverkiezingen aangekondigd voor 30 juni en 7 juli. Hij hoopt op steun van centrumpartijen en van links om de winnaar van de Europese stembusgang, de rechtse oppositiepartij Rassemblement national (RN), uit een nieuwe regering te houden.
Volgens het Volksfront moeten Macrons omstreden pensioenhervormingen helemaal worden teruggedraaid en zijn voorstellen voor strengere regels voor een werkloosheidsuitkering moeten van tafel. Onder de punten die het Volksfront ook eist is een forse verhoging van het minimumloon. Daarmee moeten lonen van minimaal 1400 naar minimaal 1600 euro netto gaan. Verder moeten alle lonen realistisch meegroeien met de inflatiecijfers en dat zou meteen een stijging van 10 procent van de lonen betekenen. Daarnaast moeten er maximumprijzen komen voor de eerste levensbehoeften.
Marine Tondelier van de EELV zei in haar toespraak ook dat de grondwet van de Vijfde Republiek ingrijpend moet worden veranderd met het schrappen van een wetsartikel dat de regering veel macht geeft in noodgevallen. Tondelier sprak van "een ecologische overgang" naar een Zesde Republiek. Ze heeft het over het uit de jaren vijftig stammende grondwetsartikel, nummer 49, waarmee de regering een wet kan aannemen zonder stemming in het parlement. De wet kan dan alleen nog worden tegengehouden als het parlement snel een motie van wantrouwen tegen de regering aanneemt. Macrons regering heeft dit wetsartikel gebruikt om omstreden maatregelen door te voeren.
Meer uit Buitenland
KARACHI (ANP/AFP) - Het dodental door een brand in het grootste winkelcentrum van Pakistan is gestegen naar 67. Donderdag meldden lokale autoriteiten nog een dodental van 55. "Er zijn autopsies uitgevoerd op 67 lichamen", aldus de woordvoerder van de provinciale overheid, die eraan toevoegde dat DNA-onderzoek om de slachtoffers te identificeren nog gaande is.
2 minuten geledenBRUSSEL (ANP/DPA) - Premier Pedro Sánchez heeft gezegd dat Spanje zich niet aansluit bij de door de Amerikaanse president Donald Trump opgerichte Vredesraad, een initiatief dat volgens critici de Verenigde Naties ondermijnt. "We stellen de uitnodiging op prijs, maar we wijzen deze af", zei Sánchez tegen verslaggevers na een EU-top in Brussel.
2 uur geledenAIR FORCE ONE (ANP/RTR) - President Donald Trump zei donderdag dat de Verenigde Staten een "armada" onderweg hebben naar Iran, die hij hoopt "niet te hoeven gebruiken". Hij herhaalde zijn waarschuwingen aan Teheran om geen demonstranten te doden of het nucleaire programma te hervatten.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er moet snel meer worden geïnvesteerd in de Arctische veiligheid en het Arctische gebied, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie na afloop van de extra top van EU-regeringsleiders. "We hebben collectief te weinig geïnvesteerd. Het is dus hoog tijd om de verantwoordelijkheid te nemen."
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie zal haar belangen en haar lidstaten blijven verdedigen tegen elke vorm van dwang, zei voorzitter van de EU-leiders António Costa na afloop van de extra top donderdag. "Zij heeft de macht en de middelen om dit te doen en zal dit doen wanneer nodig", benadrukte hij.
7 uur geledenAIR FORCE ONE (ANP/AFP) - Foto's van blauwe plekken op de hand van Donald Trump leidden onlangs tot hernieuwde speculaties over de gezondheid van de 79-jarige Amerikaanse president. Trump wuifde die aan boord van het presidentiële vliegtuig Air Force One weg: hij zou simpelweg zijn hand aan een tafel hebben gestoten.
8 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De elektriciteitsvoorziening in Oekraïne kende donderdag de grootste problemen sinds de grootschalige stroomuitval in november 2022 door Russische aanvallen. De situatie blijft "uiterst moeilijk", aldus minister van Energie Denys Sjmyhal.
11 uur geleden