Linkse Franse partijencoalitie belooft afbraak beleid Macron
PARIJS (ANP) - Een coalitie van linkse partijen in Frankrijk die zich Volksfront noemt, heeft 150 maatregelen gepresenteerd die als "het programma van de breuk" zijn aangekondigd. De socialistische PS, de links-radicale la France insoumise (LFI), de Ecologische Europeanen en Groenen (EELV), de communistische PCF en de centrumlinkse Place Publique hekelen met het programma het beleid van president Emmanuel Macron.
Die heeft na de Europese verkiezingen van zondag nieuwe parlementverkiezingen aangekondigd voor 30 juni en 7 juli. Hij hoopt op steun van centrumpartijen en van links om de winnaar van de Europese stembusgang, de rechtse oppositiepartij Rassemblement national (RN), uit een nieuwe regering te houden.
Volgens het Volksfront moeten Macrons omstreden pensioenhervormingen helemaal worden teruggedraaid en zijn voorstellen voor strengere regels voor een werkloosheidsuitkering moeten van tafel. Onder de punten die het Volksfront ook eist is een forse verhoging van het minimumloon. Daarmee moeten lonen van minimaal 1400 naar minimaal 1600 euro netto gaan. Verder moeten alle lonen realistisch meegroeien met de inflatiecijfers en dat zou meteen een stijging van 10 procent van de lonen betekenen. Daarnaast moeten er maximumprijzen komen voor de eerste levensbehoeften.
Marine Tondelier van de EELV zei in haar toespraak ook dat de grondwet van de Vijfde Republiek ingrijpend moet worden veranderd met het schrappen van een wetsartikel dat de regering veel macht geeft in noodgevallen. Tondelier sprak van "een ecologische overgang" naar een Zesde Republiek. Ze heeft het over het uit de jaren vijftig stammende grondwetsartikel, nummer 49, waarmee de regering een wet kan aannemen zonder stemming in het parlement. De wet kan dan alleen nog worden tegengehouden als het parlement snel een motie van wantrouwen tegen de regering aanneemt. Macrons regering heeft dit wetsartikel gebruikt om omstreden maatregelen door te voeren.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Oekraïense hoofdstad Kyiv is in de nacht van zaterdag op zondag bestookt met ballistische raketten. Volgens de autoriteiten raakten zeker vijf mensen gewond, van wie er één naar het ziekenhuis is gebracht.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Prominente Republikeinen uiten kritiek op de voorwaarden van het mogelijke akkoord dat de Amerikaanse president Donald Trump met Iran onderhandelt om de oorlog te beëindigen. Ze vrezen dat Teheran daardoor zijn machtspositie in de regio behoudt of zelfs versterkt.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iraanse media spreken tegen dat de Straat van Hormuz volledig wordt heropend als onderdeel van het aangekondigde vredesakkoord met de Verenigde Staten. Volgens Al Jazeera noemt staatspersbureau Fars die bewering van de Amerikaanse president Donald Trump "ver van de realiteit".
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Rond het Witte Huis in Washington is een grote politiemacht op de been na meldingen van schoten. Journalisten op het terrein kregen opdracht dekking te zoeken en werden naar de persruimte gebracht. Het Witte Huis is volgens hen op slot gegaan.
3 uur geledenKINSHASA (ANP) - Het dodental door de ebola-uitbraak in de Democratische Republiek Congo (DRC) is opgelopen tot 204. Dat heeft het Congolese ministerie van Volksgezondheid bekendgemaakt. In drie provincies zijn 867 vermoedelijke besmettingen geregistreerd.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat er grotendeels overeenstemming is bereikt over een akkoord met Iran. "De laatste aspecten en details van de deal worden momenteel besproken en zullen binnenkort bekendgemaakt worden", schreef hij in een bericht op zijn platform Truth Social. Hij stelt dat het voorstel onder meer voorziet in de opening van de Straat van Hormuz.
6 uur geledenBELGRADO (ANP/AFP/DPA) - Tienduizenden mensen zijn in de Servische hoofdstad Belgrado de straat opgegaan om nieuwe verkiezingen te eisen. Deelnemers scandeerden "de studenten winnen", de strijdkreet van hun protestbeweging. Die was ook te zien op spandoeken, kleding en stickers.
7 uur geleden