Links wil miljard extra voor eerlijker schadeherstel Groningen
DEN HAAG (ANP) - De linkse partijen PvdA, GroenLinks en SP willen 1 miljard euro extra vrijmaken voor de aanpak van "onuitlegbare verschillen" in de afhandeling van schade als gevolg van de gaswinning in Groningen. Het geld moet uit de 'algemene middelen' komen, wat ook betekent dat desnoods de staatsschuld een klein beetje mag oplopen.
De verschillen in schadeafhandeling en versterking zijn moeilijk op te lossen, constateerde vorige week een commissie die door het kabinet was gevraagd er onderzoek naar te doen. Er wordt volgens de commissie te veel vanuit regelingen geredeneerd, terwijl het eindresultaat centraal zou moeten staan: een veilig, schadevrij en duurzaam huis voor iedereen.
Als antwoord op het kritische eindrapport van de parlementaire enquête over de gaswinning is het kabinet met nieuwe voorstellen gekomen om de schadeafhandeling te verbeteren. Maar daardoor ontstaan meteen weer nieuwe verschillen, omdat sommige gedupeerden al eerder op grond van minder gunstige regelingen zijn gecompenseerd.
Eenmalig geld
De Tweede Kamer worstelt daarmee, blijkt in een debat over de kabinetsplannen voor Groningen voor volgend jaar. Iedereen wil ongelijkheid aanpakken, maar het is nog onzeker of het voorstel van PvdA, GroenLinks en SP om daarvoor een fonds van 1 miljard euro op te tuigen voldoende steun krijgt.
PvdA-Kamerlid Henk Nijboer benadrukt dat het om eenmalig geld gaat, en dat het effect op de staatsschuld niet meer dan 0,1 procent zal zijn. Maar de partijen die tot voor kort samen de coalitie vormden, reageren nog terughoudend. CDA-Kamerlid Eline Vedder vindt het voorstel sympathiek, maar noemt de mogelijke financiële gevolgen "geen kattenpis".
Miljardenbudget
D66'er Faissal Boulakjar stelt voor te kijken of er wellicht ruimte is binnen het miljardenbudget dat de komende jaren al beschikbaar is gesteld voor Groningen. Jeroen van Wijngaarden (VVD) en Nico Drost (ChristenUnie) wijzen erop dat de inkt van het rapport nog nauwelijks droog is en willen nog geen toezeggingen doen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft de "emotie die gepaard zou gaan met het doorbreken van een afspraak uit het pensioenakkoord" onderschat. Dat heeft minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) gezegd in Pauw & De Wit. "Dat hebben we niet helemaal goed ingeschat. En daar ben ik wel van geschrokken."
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar gaat er geen aanvullende steun meer naar Oekraïne, zoals eerder door de Kamer was gevraagd. Dat maakte minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) duidelijk tijdens de behandeling van haar begroting donderdag in de Tweede Kamer. "Nederland kan in z'n eentje niet alle gewenste steun leveren."
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zestig politiek actieve BBB'ers willen dat hun partijbestuur probeert Mona Keijzer terug in de Tweede Kamerfractie te krijgen. In een brief vragen ze om "onafhankelijke mediation" om de vierkoppige fractie weer bij elkaar te krijgen. Het AD berichtte over de brief, die ook in handen is van het ANP.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland gaat met een aantal andere EU-landen samenwerken om zogenoemde terugkeerhubs voor afgewezen asielzoekers buiten de EU te realiseren. Dat zei minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie) in Brussel. Het gaat om een kopgroep van Nederland, Oostenrijk, Griekenland, Duitsland en Denemarken, zei de minister na een vergadering met zijn Europese ambtgenoten.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De twee zorgministers Sophie Hermans en Mirjam Sterk hebben vragen van alle oppositiepartijen over de gevolgen van de bezuinigingen op de zorg niet beantwoord. De ministers schetsten tijdens het debat over de zorgbegroting steeds weer vergezichten over de noodzaak van de bezuinigingen, die tot 10 miljard euro moeten opleveren.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - FVD-Kamerlid Gideon van Meijeren beschouwt het als "een belangrijke overwinning" dat het gerechtshof in Den Haag hem in hoger beroep heeft vrijgesproken van opruiing. "Niet alleen voor mij, maar voor de vrijheid van meningsuiting van ons allemaal", zegt hij in een video op X.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zorgminister Sophie Hermans is nog niet bereid om de verhoging van het eigen risico in de zorg aan te passen. Tijdens het debat over de begroting van haar ministerie wees de VVD-minister "uitgestoken handen" van Tweede Kamerleden af.
12 uur geleden