Links wil miljard extra voor eerlijker schadeherstel Groningen
DEN HAAG (ANP) - De linkse partijen PvdA, GroenLinks en SP willen 1 miljard euro extra vrijmaken voor de aanpak van "onuitlegbare verschillen" in de afhandeling van schade als gevolg van de gaswinning in Groningen. Het geld moet uit de 'algemene middelen' komen, wat ook betekent dat desnoods de staatsschuld een klein beetje mag oplopen.
De verschillen in schadeafhandeling en versterking zijn moeilijk op te lossen, constateerde vorige week een commissie die door het kabinet was gevraagd er onderzoek naar te doen. Er wordt volgens de commissie te veel vanuit regelingen geredeneerd, terwijl het eindresultaat centraal zou moeten staan: een veilig, schadevrij en duurzaam huis voor iedereen.
Als antwoord op het kritische eindrapport van de parlementaire enquête over de gaswinning is het kabinet met nieuwe voorstellen gekomen om de schadeafhandeling te verbeteren. Maar daardoor ontstaan meteen weer nieuwe verschillen, omdat sommige gedupeerden al eerder op grond van minder gunstige regelingen zijn gecompenseerd.
Eenmalig geld
De Tweede Kamer worstelt daarmee, blijkt in een debat over de kabinetsplannen voor Groningen voor volgend jaar. Iedereen wil ongelijkheid aanpakken, maar het is nog onzeker of het voorstel van PvdA, GroenLinks en SP om daarvoor een fonds van 1 miljard euro op te tuigen voldoende steun krijgt.
PvdA-Kamerlid Henk Nijboer benadrukt dat het om eenmalig geld gaat, en dat het effect op de staatsschuld niet meer dan 0,1 procent zal zijn. Maar de partijen die tot voor kort samen de coalitie vormden, reageren nog terughoudend. CDA-Kamerlid Eline Vedder vindt het voorstel sympathiek, maar noemt de mogelijke financiële gevolgen "geen kattenpis".
Miljardenbudget
D66'er Faissal Boulakjar stelt voor te kijken of er wellicht ruimte is binnen het miljardenbudget dat de komende jaren al beschikbaar is gesteld voor Groningen. Jeroen van Wijngaarden (VVD) en Nico Drost (ChristenUnie) wijzen erop dat de inkt van het rapport nog nauwelijks droog is en willen nog geen toezeggingen doen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten verwacht dat medio volgende maand het verzet van Hongarije tegen een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne zal stoppen. De regering van Viktor Orbán blokkeert het geld om een ruzie met Oekraïne over de oliepijpleiding Droezjba waardoor goedkope Russische olie naar Hongarije stroomt.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft aan de Europese Commissie opheldering gevraagd over berichten dat de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken informatie heeft doorgespeeld aan Rusland. "Als het klopt, is het volstrekt onacceptabel", zei premier Rob Jetten in de Tweede Kamer. Dat zal dan ook een-op-een duidelijk worden gemaakt, voegde hij eraan toe.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet snel met onder meer energiebedrijven gaat praten over heropening van het Tijdelijk Noodfonds Energie. Een oproep daartoe van onder anderen Kamerlid Esmah Lahlah (GroenLinks-PvdA) kreeg bij de stemmingen vrijwel unanieme steun.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat er meer geld komt voor boeren die tegen een vergoeding natuur onderhouden. Voor dit zogenoemde agrarische natuurbeheer wil een Kamermeerderheid minimaal een half miljard euro per jaar uittrekken. Een oproep van BBB, ChristenUnie en GroenLinks-PvdA kon dinsdag op een meerderheid rekenen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA wil maximumprijzen voor benzine en diesel om de stijgende rekening aan de pomp te beperken. Partijleider Jesse Klaver heeft het plan dinsdag toegelicht in een gesprek met minister-president Rob Jetten. Die sprak na afloop van "een hele interessante suggestie", die woensdag zeker aan de orde komt in een debat over de economische gevolgen van de oorlog in Iran.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Enkele Tweede Kamerleden hebben dinsdag een petitie in ontvangst genomen om niet naar het WK voetbal in de Verenigde Staten, Canada en Mexico te gaan. "Boycot het Trump-WK", stond op een plaat die televisiemaker Teun van de Keuken aan hen overhandigde. De petitie is meer dan 170.000 keer ondertekend.
9 uur geledenGORINCHEM (ANP) - In Gorinchem zijn er vermoedens van stemfraude met volmachten tijdens de gemeenteraadsverkiezingen van afgelopen woensdag. De gemeente doet daar onderzoek naar, zo is besloten na overleg met de politie en het Openbaar Ministerie.
10 uur geleden