Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Links wil miljard extra voor eerlijker schadeherstel Groningen

Links wil miljard extra voor eerlijker schadeherstel Groningen

DEN HAAG (ANP) - De linkse partijen PvdA, GroenLinks en SP willen 1 miljard euro extra vrijmaken voor de aanpak van "onuitlegbare verschillen" in de afhandeling van schade als gevolg van de gaswinning in Groningen. Het geld moet uit de 'algemene middelen' komen, wat ook betekent dat desnoods de staatsschuld een klein beetje mag oplopen.

De verschillen in schadeafhandeling en versterking zijn moeilijk op te lossen, constateerde vorige week een commissie die door het kabinet was gevraagd er onderzoek naar te doen. Er wordt volgens de commissie te veel vanuit regelingen geredeneerd, terwijl het eindresultaat centraal zou moeten staan: een veilig, schadevrij en duurzaam huis voor iedereen.

Als antwoord op het kritische eindrapport van de parlementaire enquête over de gaswinning is het kabinet met nieuwe voorstellen gekomen om de schadeafhandeling te verbeteren. Maar daardoor ontstaan meteen weer nieuwe verschillen, omdat sommige gedupeerden al eerder op grond van minder gunstige regelingen zijn gecompenseerd.

Eenmalig geld

De Tweede Kamer worstelt daarmee, blijkt in een debat over de kabinetsplannen voor Groningen voor volgend jaar. Iedereen wil ongelijkheid aanpakken, maar het is nog onzeker of het voorstel van PvdA, GroenLinks en SP om daarvoor een fonds van 1 miljard euro op te tuigen voldoende steun krijgt.

PvdA-Kamerlid Henk Nijboer benadrukt dat het om eenmalig geld gaat, en dat het effect op de staatsschuld niet meer dan 0,1 procent zal zijn. Maar de partijen die tot voor kort samen de coalitie vormden, reageren nog terughoudend. CDA-Kamerlid Eline Vedder vindt het voorstel sympathiek, maar noemt de mogelijke financiële gevolgen "geen kattenpis".

Miljardenbudget

D66'er Faissal Boulakjar stelt voor te kijken of er wellicht ruimte is binnen het miljardenbudget dat de komende jaren al beschikbaar is gesteld voor Groningen. Jeroen van Wijngaarden (VVD) en Nico Drost (ChristenUnie) wijzen erop dat de inkt van het rapport nog nauwelijks droog is en willen nog geen toezeggingen doen.

Meer uit Politiek

Van Weel spreekt met Venezolaanse interim-president Rodríguez

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken) heeft gesproken met interim-president Delcy Rodríguez van Venezuela. Dat laat de VVD-bewindsman weten op X. Rodríguez leidt het Zuid-Amerikaanse land sinds Amerikaanse militairen eerder deze maand de autoritaire leider Nicolás Maduro gevangennamen. Zij was eerder vicepresident.

9 uur geleden
Zoektocht naar steun voor minderheidscoalitie begint

DEN HAAG (ANP) - De leiders van D66, VVD en CDA gaan dinsdagmiddag op zoek naar steun voor hun beoogde minderheidskabinet. Als eerste zijn vijf kleinere fracties uitgenodigd om langs te komen bij informateur Rianne Letschert, Rob Jetten (D66), Dilan Yeşilgöz (VVD) en Henri Bontenbal (CDA).

14 uur geleden
Veehouders bij kwetsbare natuur krijgen eerder geld om te stoppen

DEN HAAG (ANP) - Veehouders binnen een kilometer van overbelaste natuurgebieden krijgen met voorrang subsidie als ze willen stoppen. Voor hen geldt 'first come, first serve', staat in de uitkoopregeling die demissionair landbouwminister Femke Wiersma (BBB) maandag heeft gepubliceerd voor reacties. Andere veehouders komen later in aanmerking als er nog geld is.

20 uur geleden
Schoof steunt protest Iran en roept regime op geweld te stoppen

DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet steunt de demonstranten in Iran. "Het regime in Iran slaat met keiharde hand elke vorm van protest neer. Met vele doden tot gevolg. De moedige mannen en vrouwen op de straten van Iraanse steden verdienen onze steun", twitterde premier Dick Schoof maandag.

21 uur geleden
VVD-jongeren hekelen eigen partij en prijzen premier van België

DEN HAAG (ANP) - De Belgische premier Bart De Wever is de meest liberale politicus van 2025, in de ogen van de jongerenafdeling van de VVD. Het is de eerste keer dat de JOVD een politicus uit het buitenland uitroept tot 'Liberaal van het Jaar'. De Wever werd vorig jaar premier van België, namens de Vlaams-nationalistische partij N-VA.

2 dagen geleden
Kabinet kijkt 'welwillend' naar mogelijke NAVO-missie Groenland

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet kijkt "welwillend" naar deelname aan een eventuele NAVO-missie bij Groenland, zegt demissionair defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) in het programma Café Kockelmann. Concrete plannen daarvoor liggen er nog niet, benadrukte hij.

3 dagen geleden
D66, VVD en CDA willen een minderheidskabinet vormen

DEN HAAG (ANP) - D66, VVD en CDA willen een minderheidskabinet vormen, meldt D66-leider Rob Jetten. De leiders van de drie partijen hebben donderdag en vrijdag met elkaar gesproken op het Hilversumse landgoed De Zwaluwenberg. De VVD had graag JA21 willen betrekken bij een meerderheidskabinet, maar dat ziet Jetten niet zitten.

3 dagen geleden