Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Links verbolgen over uitspraken Hoekstra over bezuinigingen

Links verbolgen over uitspraken Hoekstra over bezuinigingen

DEN HAAG (ANP) - Oppositiepartijen GroenLinks en PvdA willen tekst en uitleg van minister van Financiën Wopke Hoekstra over diens uitspraken bij BNR Nieuwsradio over eventuele aanstaande bezuinigingen. De linkse partijen zijn verontwaardigd dat Hoekstra waarschuwt dat op de lange termijn bezuinigingen onvermijdelijk zijn. Ook de SP moet niets weten van de uitlatingen van de bewindsman.

Ondernemers die nauwelijks hun hoofd boven water houden, "krijgen zo een klap in het gezicht van de minister", vindt PvdA-Kamerlid Gijs van Dijk. "Juist na deze gezondheidscrisis moeten we gaan investeren in onze samenleving", aldus de sociaaldemocraat in een debat over de uitbreiding van het steunpakket. Vrijwel alle partijen vinden het goed dat er flink wordt geïnvesteerd in de economie, in plaats van bezuinigingen in tijden van crisis. Hoekstra's uitlatingen zijn volgens Van Dijk een "ouderwetse reactie van: de broekriem aanhalen, de tanden op elkaar".

Net als de PvdA is GroenLinks positief over de verruiming van de steun voor ondernemers. "Toch helpt het dan niet als de minister van Financiën op de ochtend van zo'n debat op de radio is en zegt: ja, er gaan wel weer bezuinigingen komen", zegt GroenLinks-Kamerlid Paul Smeulders. Op die uitspraken schudde Hoekstra vanaf het ministersvak zijn hoofd. "Het lijkt me dan goed als hij het uitlegt dat het niet de bedoeling is, want dat is wel het beeld dat wij kregen op basis van zijn verhaal", zei Smeulders daarop.

'Dit helpt niet'

SP'er Bart van Kent wil vragen of Hoekstra bereid is "iedereen dat laatste stukje in deze crisis verder te helpen". Veel partijen vrezen dat ondernemers vlak voor de eindstreep toch kopje onder gaan. "Het helpt niet dat de minister van Financiën zegt dat de zakken al bijna leeg zijn en dat er bezuinigingen moeten komen", moppert Van Kent in het debat.

Hoekstra was het duidelijk oneens met de opmerkingen uit de linkse oppositiepartijen. In een gesprek met BNR dat op donderdagochtend werd uitgezonden, zei hij dat het een "fabeltje" is om te beloven dat bezuinigingen "sowieso nooit zouden hoeven". "Eerlijk is eerlijk: elke euro die je leent, moet je een keer terugbetalen", vertelde hij in het interview. Het ministerie van Financiën benadrukt dat het gesprek afgelopen vrijdag is opgenomen. "Op de korte termijn is het belangrijk om die economie weer aan te zwengelen. Dat is uiteindelijk ook de meest effectieve manier om de schatkist weer op orde te brengen." Op de lange termijn is het volgens de bewindsman "niet verstandig om wat dan ook uit te sluiten". Het is volgens hem namelijk belangrijk dat de volgende generatie niet volledig opdraait voor de rekening.

Voor de verruiming van het steunpakket trekt het kabinet nog eens 7,6 miljard euro uit, kondigde Hoekstra vorige week aan. Vanaf het begin van de crisis heeft het kabinet aangegeven "diepe zakken" te hebben, en dat is ook gebleken. Omdat de coronamaatregelen strenger zijn en veel langer duren dan aanvankelijk werd verwacht, is het steunpakket inmiddels al goed voor meer dan 61 miljard euro.

Meer uit Politiek

Hermans: alle mensen aan boord KLM-vlucht worden gemonitord

DEN HAAG (ANP) - Alle mensen die aan boord waren van een KLM-vliegtuig uit Johannesburg, waarin een Nederlandse vrouw met het hantavirus kortstondig aanwezig was, worden in de gaten gehouden, zegt minister Sophie Hermans (Volksgezondheid). "Die mensen zijn in beeld bij de GGD en daar is ook contact mee en er wordt gemonitord of er bij hen klachten ontstaan."

3 uur geleden
Kabinet voelt verantwoordelijkheid alle passagiers te repatriëren

DEN HAAG (ANP) - Nederland is "in principe" alleen verantwoordelijk voor de repatriëring van Nederlandse reizigers van het cruiseschip m/v Hondius, aldus minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). "Maar we voelen wel degelijk de verantwoordelijkheid om ervoor te zorgen dat iedereen uiteindelijk ook veilig thuiskomt", voegt hij eraan toe.

3 uur geleden
Ministerie laat nog niks los over terugkeer opvarenden Hondius

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken kan nog geen informatie geven over het plan dat wordt gemaakt voor de Nederlandse opvarenden van het cruiseschip Hondius. "We zijn druk aan het kijken wat er precies moet gebeuren", zegt een woordvoerder. "We zullen dat plan eerst richting alle betrokkenen communiceren en daarna publiek. Meer kan ik er nu niet over zeggen."

4 uur geleden
Jetten ziet hele gerichte actie tegen partijkantoor D66

DEN HAAG (ANP) - Over het motief van de aanslag op het partijkantoor van D66 is nog niets bekend, maar volgens premier Rob Jetten is wel duidelijk dat het heel gericht tegen de partij was. "Er zijn heel veel panden in de Haagse binnenstad. Ik denk wel dat deze dader heel bewust naar ons partijkantoor is gelopen om daar met een voorbereide vuurwerkbom deze actie uit te voeren", zei de premier en D66-leider vrijdag voor aanvang van de ministerraad.

4 uur geleden
Van den Brink benadrukt bij VN belang terugkeer migranten

NEW YORK (ANP) - Op internationaal niveau wil asielminister Bart van den Brink vooral benadrukken dat "terugkeer een essentieel onderdeel moet zijn" van migratiebeleid. Die boodschap heeft hij naar eigen zeggen naar voren kunnen brengen op een VN-migratiebijeenkomst in New York.

1 dag geleden
Van den Brink noemt vernielingen IJsselstein 'onacceptabel'

DEN HAAG (ANP) - "Protesteren doe je niet met bakstenen," zegt asielminister Bart van den Brink naar aanleiding van de vernielingen die zijn aangebracht aan het gemeentehuis in IJsselstein. Dat dit is gebeurd, noemt de CDA'er onacceptabel in een bericht op X.

4 dagen geleden
Staatssecretaris Boswijk verwacht aanpassing protocollen Defensie

DEN HAAG (ANP) - De protocollen van Defensie over oefeningen in droge periodes moeten worden aangepast, verwacht Derk Boswijk, de verantwoordelijke staatssecretaris. In Goedemorgen Nederland kon de CDA'er hierover nog geen uitsluitsel geven, omdat onderzoek naar de natuurbranden van deze week nog loopt.

1 week geleden