Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Links: geef stikstofbesparing door ruiming nertsen aan natuur

Links: geef stikstofbesparing door ruiming nertsen aan natuur

DEN HAAG (ANP) - Nertsenhouders die stoppen met hun bedrijf wegens het aanstaande verbod, moeten de stikstofuitstoot die daarmee gespaard wordt niet mogen verhandelen. D66, GroenLinks en SP willen dat de 'stikstofrechten' niet door een ander bedrijf worden gebruikt, maar ten goede komen aan de natuur.

De partijen roepen het kabinet op ervoor te zorgen dat de nertsenhouders de stikstofwinst niet zelf mogen gebruiken en ook niet mogen verhandelen. Het kabinet investeert immers miljarden in het verminderen van de stikstofuitstoot om gevoelige natuur te beschermen. Mocht de nertsenhouder iets anders doen met zijn bedrijf en daarmee stikstof uitstoten, dan moet die hier opnieuw een vergunning voor aanvragen, vinden de partijen.

"Ik heb er principieel bezwaar tegen dat vervuilingsruimte verhandeld kan worden", zegt GroenLinks-Kamerlid Laura Bromet. "Het lijkt mij heel redelijk dat, als zich een kans voordoet om de stikstofuitstoot te verlagen, dat wij die aangrijpen met beide handen." Volgens SP'er Frank Futselaar moeten het kabinet en de Kamer zich bij het maken van nieuwe regels veel vaker afvragen "hoe we dit kunnen gebruiken om stikstof te winnen om te zorgen dat de natuur versterkt wordt". Futselaar wil dat het kabinet de waarde van de stikstofrechten verrekent met de compensatie die nertsenhouders krijgen omdat ze moeten stoppen.

Volgens landbouwminister Carola Schouten is het juridisch lastig om de stikstofrechten te ontnemen, omdat de bedrijven al gedwongen worden te stoppen. De Kamer stemt later deze week over de voorstellen.

Meer uit Binnenland

Route Koningsdag in Dokkum bekend: veel water en Woudpoortsbrug

DOKKUM (ANP) - De gemeente Noardeast-Fryslân heeft bekendgemaakt langs welke route koning Willem-Alexander en zijn familie op Koningsdag, maandag 27 april, door Dokkum lopen.

11 minuten geleden
Twee minderjarigen opgepakt voor mishandeling vlogger Bender

DELFT (ANP) - Twee minderjarige verdachten zijn vrijdag opgepakt voor het mishandelen van vlogger Bender en zijn cameraman in Delft, meldt de politie. Tijdens een bezoek van PVV-leider Geert Wilders werden de twee vorige week belaagd door een groep van tientallen jongeren, van wie sommigen gooiden met flessen en stenen. Ook zou Bender op zijn achterhoofd zijn geslagen.

2 uur geleden
Ellen de Visser van de Volkskrant is Journalist van het Jaar

AMSTERDAM (ANP) - Ellen de Visser van de Volkskrant is door Villamedia verkozen tot Journalist van het Jaar 2025. De jury is onder de indruk van haar reportage over postcovidpatiënten, die afgelopen jaar in de krant verscheen. De uitreiking van de prijs vindt plaats op 12 maart.

2 uur geleden
Koningin Máxima nog ziek, stelt bezoek aan Purmerend uit

DEN HAAG (ANP) - Koningin Máxima heeft haar bezoek van vrijdag aan Purmerend uitgesteld. Volgens de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) is de koningin nog ziek. Máxima had donderdag haar bezoek aan Rotterdam ook afgezegd vanwege griep.

3 uur geleden
Four Freedoms Awards onder meer naar Gisèle Pelicot

MIDDELBURG (ANP) - De Four Freedoms Awards gaan dit jaar onder meer naar Gisèle Pelicot en het Committee to Protect Journalists. Dat heeft de Nederlandse organisatie de Roosevelt Foundation bekendgemaakt. De prijzen zijn voor mensen of groepen met "uitzonderlijke inzet voor fundamentele vrijheden". Pelicot werd jarenlang door haar man gedrogeerd en door hem en tientallen andere mannen seksueel misbruikt. Ze koos voor een openbare rechtszaak en sprak er openlijk over.

5 uur geleden
Minder asielaanvragen, maar recordaantal nareizigers in 2025

DEN HAAG (ANP) - Vorig jaar vroegen 24.000 mensen voor het eerst asiel aan in Nederland, enkele duizenden minder dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van cijfers van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND). Er kwamen juist meer gezinsleden van statushouders naar Nederland: ruim 16.000 mensen. Dit is het hoogste aantal sinds het begin van de metingen in 2013.

6 uur geleden
KNMI waarschuwt voor gladheid in het noordoosten

DE BILT (ANP) - In het noordoosten van het land kan het vrijdagochtend glad zijn door sneeuwval en sneeuwresten. Het KNMI heeft code geel afgegeven voor de provincies Overijssel, Drenthe, Groningen, Friesland en voor de Waddeneilanden.

12 uur geleden