Links-extremisten eisen sabotage Duitse Tesla-fabriek op
BERLIJN (ANP/AFP/RTR/DPA) - Een links-extremistische actiegroep eist de verantwoordelijkheid op voor de brandstichting bij een elektriciteitsmast en de stroomuitval bij de grote Tesla-fabriek in de buurt van Berlijn. De claim komt van de Vulkangruppe, oftewel Vulkaangroep. Volgens de actiegroep was het een daad van protest tegen de autofabrikant.
"We hebben vandaag Tesla gesaboteerd", aldus een brief van de Vulkangruppe. Door de uitval van de stroom ligt de fabriek van Tesla bij Grünheide stil. De fabriek is ontruimd.
De politie zei al vermoedens te hebben van brandstichting bij de stroommast. Ook woningen in de omgeving van Grünheide zitten zonder stroom. De politie doet momenteel onderzoek.
Doel
Volgens de actiegroep was het doel van de sabotage om de grootste mogelijke black-out te veroorzaken voor de fabriek van Tesla. In de brief stellen ze dat "Tesla de aarde, grondstoffen, mensen en werknemers consumeert en vervolgens wekelijks 6000 SUV's, killer-auto's en monstertrucks uitspuugt" bij Grünheide. Tesla heeft gezegd niet te verwachten dat de productie snel hervat kan worden.
Tesla-topman Elon Musk schreef in een reactie op X dat de daders "ofwel de domste eco-strijders ter wereld zijn of ze zijn poppen van degenen die geen goede klimaatdoelen hebben". "Het stoppen van de productie van elektrische voertuigen in plaats van fossiele voertuigen is extreem dom", aldus Musk.
De Vulkangruppe zou in 2021 ook een aanslag hebben gepleegd op de stroomvoorziening voor de bouw van de fabriek. Toen beschuldigden de links-extremisten Tesla ervan dat het bedrijf niet "groen, ecologisch en sociaal" is.
Uitbreidingsplannen
Actievoerders zijn momenteel ook aan het demonstreren tegen de uitbreidingsplannen die Tesla heeft voor de fabriek. Ze hebben sinds vorige week een bos naast de fabriek bezet, bijvoorbeeld met boomhutten. Ze zijn het er niet mee eens dat bomen gekapt moeten worden voor de uitbreiding.
Het fabrieksterrein is 300 hectare groot, maar Tesla wil daar 170 hectare aan toevoegen. Die ruimte zou onder meer nodig zijn voor een treinstation voor goederenaanvoer, opslaghallen en een opvang voor kinderen van werknemers. Tesla produceert daar jaarlijks zo'n 300.000 auto's en wil die productiecapaciteit opvoeren naar 1 miljoen.
Eerder spraken omwonenden van de fabriek zich al uit tegen de uitbreiding. Tesla ligt ook onder vuur omdat het de limieten voor afvalwater zou overschrijden. Een deel van de geplande uitbreiding ligt bovendien in een waterbeschermingsgebied.
Meer uit Financieel
BOISE (ANP) - Chipfabrikant Micron heeft het afgelopen kwartaal een vijftien keer zo hoge winst geboekt als een jaar eerder. Het Amerikaanse bedrijf is een belangrijke producent van geavanceerde geheugenchips. Doordat grote techbedrijven massaal investeren in de bouw van datacenters voor kunstmatige intelligentie, is de vraag naar dat soort halfgeleiders hard gestegen.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn overwegend lager geëindigd. Chipbedrijven daalden opnieuw in aanloop naar de publicatie van cijfers van Micron na de slotbel. Chipaandelen gingen eerder deze week ook al omlaag na de razendsnelle opmars in de afgelopen maanden die werd gevoed door optimisme over de uitgaven aan datacenters voor AI-toepassingen.
6 uur geledenLONDEN (ANP) - De evacuatie van ongeveer 11.000 zeevarenden die vastzitten in de Perzische Golf zal "enkele weken" in beslag nemen. Dat is de inschatting van secretaris-generaal Arsenio Dominguez van de Internationale Maritieme Organisatie (IMO), de scheepvaartorganisatie van de Verenigde Naties. Het is de bedoeling dat schepen die vastzaten door de sluiting van de Straat van Hormuz stapsgewijs weg kunnen, nu Iran die zeestraat heeft geopend als onderdeel van een voorlopig vredesakkoord met de Verenigde Staten.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aanzienlijke koersdaling van aandelen van SpaceX deze week heeft ervoor gezorgd dat topman Elon Musk niet langer biljonair is. Volgens de rijkemensenlijst van persbureau Bloomberg is zijn vermogen nu 957 miljard dollar, waarmee hij nog altijd veruit de rijkste persoon op aarde is.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De effectenbeurs in Amsterdam liet woensdag geen herstel zien na de zware koersverliezen van de dag ervoor. De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de Amsterdamse beurs, stond opnieuw onder druk, vooral door verliezen bij chipbedrijven.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een reeks voorstellen gepresenteerd die belastingregimes in het landenblok ingrijpend kunnen veranderen. Volgens het dagelijks bestuur van de Europese Unie verminderen de aanpassingen de administratieve lasten voor bedrijven en stimuleren ze investeringen. Maar het is de vraag of de plannen de vereiste unanieme instemming krijgen van lidstaten, omdat die er ook belastingopbrengsten door dreigen mis te lopen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De prijs van Brentolie, de maatstaf voor olie uit het Midden-Oosten, is woensdag voor het eerst sinds het begin van de Iranoorlog onder de 75 dollar per vat gezakt. Dat de olieprijs daalt, is ook zichtbaar aan de lagere prijzen aan de pomp.
12 uur geleden