Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Links blok kiest onbekende ambtenaar als Franse premierskandidaat

Links blok kiest onbekende ambtenaar als Franse premierskandidaat

PARIJS (ANP/AFP) - Het Franse linkse blok dat de verkiezingen in Frankrijk won, heeft de Parijse ambtenaar en econoom Lucie Castets naar voren geschoven als kandidaat-premier. De vier partijen van het Nieuw Volksfront laten dat in een verklaring weten.

De 37-jarige Castets is een onbekende voor het grote publiek. Het links blok prijst Castets voor onder andere het bestrijden van belasting- en andere financiële fraude. Ze heeft haar kandidatuur "in alle bescheidenheid en met grote overtuiging" geaccepteerd.

Onduidelijk is nog of het links blok een regering kan vormen. Het Nieuw Volksfront werd deze maand verrassend de grootste bij de verkiezingen, maar behaalde geen meerderheid en is ook verdeeld. Zo liep het radicaal-linkse La France Insoumise onlangs zelfs weg uit de onderhandelingen over de premierskandidaat. De partij steunt nu wel Castets.

Olympische Spelen

President Emmanuel Macron zei dinsdag dat hij geen nieuwe premier aanstelt voordat de Olympische Spelen ten einde zijn. Die beginnen vrijdag en duren tot en met 11 augustus. Macron weigerde in te gaan op de kandidaat van het linkse blok. Hij riep verder de partijen in het parlement op samen te werken om de komende weken tot een compromis te komen.

Ensemble, de politieke alliantie van Macron, eindigde bij de verkiezingen op de tweede plaats, gevolgd door het radicaal-rechtse Rassemblement National van Marine Le Pen.

Huidig premier Gabriel Attal heeft na de verkiezingen zijn ontslag ingediend, maar hij blijft voorlopig aan als demissionaire premier.

Meer uit Buitenland

Kremlin noemt aanvallen op Kyiv vergelding, blijft aanvallen

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland zegt Kyiv te blijven aanvallen bij wijze van vergelding voor een vermeende aanval op studentenhuisvesting in de bezette Oekraïense regio Loehansk. Bij die aanval van vrijdag zouden volgens het Kremlin 21 doden zijn gevallen, onder wie veel jonge vrouwen.

25 minuten geleden
Paus Leo roept op tot 'ontwapening' van AI

VATICAANSTAD (ANP/AFP/RTR) - Paus Leo XIV waarschuwt voor de "nieuwe vormen van slavernij" door de opkomst van kunstmatige intelligentie (AI) en roept op tot de "ontwapening" ervan. Dat staat in zijn encycliek die de paus maandag presenteerde in het bijzijn van onder anderen AI-experts. Het is de eerste zogenoemde encycliek van paus Leo. In zo'n gewichtige pauselijke brief presenteert de kerkelijk leider zijn kijk op een thema.

1 uur geleden
Paus: idee van een legitieme oorlog is gedateerd

VATICAANSTAD (ANP/AFP) - Paus Leo noemt het idee van een "gerechtvaardigde oorlog" gedateerd. Dat doet de religieuze leider in de pauselijke brief die hij maandag presenteerde, een zogenoemde encycliek. Hoewel hij in dat schrijven vooral ingaat op de rol van geloof in tijden van kunstmatige intelligentie, lijkt de paus met zijn woorden ook te doelen op de Amerikaans-Israëlische oorlog tegen Iran.

2 uur geleden
Krant: Rusland stoorde gps tijdens vlucht Britse defensieminister

KYIV (ANP) - Rusland is vermoedelijk verantwoordelijk voor het storen van vluchtsystemen van een Brits regeringstoestel afgelopen week. Dat meldt de Kyiv Independent op basis van een anonieme Britse defensiefunctionaris, die daarmee eerdere berichtgeving van The Times kracht bijzet. Aan boord was onder meer defensieminister John Healey, die onderweg was naar het Verenigd Koninkrijk vanuit Estland.

2 uur geleden
Libanese president hekelt Israëlische bezetting op Bevrijdingsdag

BEIROET (ANP/AFP) - De Libanese president Joseph Aoun noemt de terugtrekking van Israël uit zijn land "niet onderhandelbaar", meldt persbureau NNA. Hoewel niet nieuw, komen de woorden op een symbolisch moment: Libanon viert jaarlijks op 25 mei Bevrijdingsdag, de dag die het einde markeerde van de Israëlische bezetting van het zuiden van Libanon in 2000.

3 uur geleden
Iran: voortgang in gesprekken VS, maar akkoord nog niet in zicht

TEHERAN (ANP) - Het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat op veel punten in de onderhandelingen met de Verenigde Staten voortgang is gemaakt. Toch betekent dat volgens Teheran niet dat Iran daarmee ook dicht bij het tekenen van een akkoord met de Amerikanen is. Een verandering in de positie van de Amerikanen zou een handtekening in de weg staan, aldus de woordvoerder.

4 uur geleden
Iraanse onderhandelaar Qalibaf opnieuw parlementsvoorzitter

TEHERAN (ANP) - Mohammad Bagher Qalibaf is opnieuw benoemd tot voorzitter van het Iraanse parlement. Daartoe heeft het parlement besloten, meldt persbureau Fars. Naast parlementsvoorzitter is Qalibaf een belangrijke Iraanse onderhandelaar in de vredesgesprekken met de Verenigde Staten en bemiddelaar Pakistan.

4 uur geleden