LinkedIn krijgt Ierse boete van 310 miljoen euro
DUBLIN (ANP/AFP) - LinkedIn krijgt een boete van 310 miljoen euro van de Ierse toezichthouder DPC. Het netwerkplatform zou de persoonlijke gegevens van gebruikers hebben misbruikt voor gerichte advertenties.
Het is de eerste Europese boete voor het zakelijke socialemediaplatform, dat eigendom is van Microsoft. LinkedIn moet van de toezichthouders de verwerking van gegevens in overeenstemming brengen met de Europese regelgeving hierover. Die is in 2018 ingevoerd om consumenten te beschermen tegen inbreuken op persoonsgegevens.
Toezichthouders over de hele wereld proberen al jaren grote techbedrijven te reguleren als het gaat om databescherming of oneerlijke concurrentie.
Onderzoek
De boete volgt op een onderzoek van DPC naar de rechtmatigheid, eerlijkheid en transparantie van de verwerking van persoonsgegevens van LinkedIn-gebruikers voor gedragsanalyse en gerichte reclame. Dat gaat zowel om gegevens die gebruikers direct aan LinkedIn verstrekken, zoals over opleiding of werkplek, als over gegevens die via derde partijen over de gebruikers zijn verkregen.
LinkedIn heeft zich niet voldoende gehouden aan de regels bij het verwerken van die persoonsgegevens, is de conclusie van DPC. Het rechtmatig verwerken van persoonsgegevens is een "fundamenteel aspect" van de wetgeving rondom gegevensbescherming, stelt Graham Doyle, bestuurder bij DPC. "Het verwerken van persoonsgegevens zonder passende juridische grondslag is een duidelijke en ernstige schending van het recht van betrokkenen op gegevensbescherming."
Grote techbedrijven
De DPC startte het onderzoek in 2018 na een klacht van een Franse non-profitorganisatie.
In Ierland zitten meerdere Europese hoofdkantoren van grote techbedrijven, waaronder Microsoft, Apple, Google en Meta.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - De flink opgelopen prijzen van olie en gas door de Iranoorlog zetten de chemische industrie in Nederland verder onder druk, stellen brancheorganisaties. Het afgelopen jaar sloten fabrieken al de deuren in de Rotterdamse haven, mede door hoge kosten.
50 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Adobe behoorde vrijdag tot de verliezers op de beurzen in New York. Topman Shantanu Narayen kondigde aan af te treden zodra er een opvolger voor hem is gevonden. Een reden voor zijn plotselinge vertrek werd niet gegeven. Narayen is sinds 2007 de hoogste baas van het softwarebedrijf. Het nieuws van zijn aanstaande vertrek overschaduwde de beter dan verwachte kwartaalresultaten. Het aandeel werd 6 procent lager gezet.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De economie van de Verenigde Staten is in het vierde kwartaal van 2025 een stuk minder hard gegroeid dan eerder gedacht. De Amerikaanse export, bestedingen van consumenten en overheidsuitgaven waren minder hoog dan bij een eerste raming werd aangenomen, maakte een statistiekbureau van het ministerie van Handel bekend.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Nederlandse zeevarenden die vastzitten in de Perzische Golf zijn boos over het uitblijven van een oorlogstoeslag. Die krijgen ze nog niet, omdat Nederlandse rederijen het gebied niet erkennen als oorlogsgebied. De vakbond voor zeevarenden Nautilus is verbolgen en overweegt juridische stappen, laat bestuurder Richard Moti weten.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse regering wil regelgeving voor de bouw van kerncentrales grondig hervormen om versneld meer kernenergie te kunnen gebruiken. Het gaat onder andere om een afzwakking van regels voor natuurbehoud, wat kritiek oogst.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland moet overwegen fracking toe te staan om de energieprijzen te drukken en de afhankelijkheid van energie uit het buitenland te verminderen. Dat schrijven economische adviseurs van de Duitse minister van Economie Katherina Reiche in een rapport over de impact van de oorlog in het Midden-Oosten op de Duitse energiemarkt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal winkels in de Randstad is de afgelopen jaren verder afgenomen. Supermarkten nemen de plek in van onder meer mode- en elektronicazaken, melden de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht op basis van onderzoek dat ze lieten uitvoeren door Ipsos I&O, Movares en Sweco.
4 uur geleden