Limburgs verzet tegen plannen uitbreiding vliegveld bij Luik
RIEMST (ANP) - Twaalf Limburgse gemeenten in zowel Nederland als België hebben hun verzet gebundeld tegen plannen om vliegveld Bierset bij Luik fors uit te breiden. De gemeenten vrezen met name voor de nachtrust van hun inwoners. Ook bestaat de vrees dat toeristen weg zullen blijven uit Zuid-Limburg door de almaar toenemende herrie door vliegtuigen vanaf Bierset boven het Limburgse heuvelland.
Zuid-Limburg en enkele Belgisch-Limburgse gemeenten zuchten al jaren onder het lawaai van laag overvliegende en steeds grotere vrachttoestellen vanaf Bierset, ook en vooral ’s nachts. Luik wil volgend jaar de tweede landingsbaan verlengen van 2340 meter naar bijna 3300 meter. Het vrachttransport zal de komende twintig jaar meer dan verdubbelen van één miljoen ton in 2020 naar bijna 2,5 miljoen in 2040, aldus de Belgische grensgemeente Riemst die een advocaat in de arm nam naar aanleiding van een vergunningaanvraag voor uitbreiding door Bierset.
Het aantal vrachtvluchten in Bierset zal toenemen van 25.000 nu naar 65.000 in 2040, aldus burgemeester Mark Vos van Riemst. Dat zal leiden tot een grote toename van de geluidsoverlast boven de Limburgse gemeenten, vreest Vos.
Groot vliegveld
Bierset is een van de grootste vrachtvliegvelden van Europa, en de grootste van België. De luchthaven is dag en nacht open en geschikt voor de grootste vliegtuigen. Er geldt geen nachtvluchtverbod. Bierset wil het aantal nachtvluchten juist fors uitbreiden, en dat met zwaardere, elders geweerde lawaaiige vrachtvliegtuigen, zoals de oude Boeing 747-400.
De bestuurders van de twaalf Limburgs gemeenten vergaderden vrijdag over een gezamenlijk standpunt. Ze besloten zich er samen voor in te zetten de verwachte geluidshinder zoveel mogelijk te beperken. "Wij zijn absoluut niet tegen de luchthaven", zei Vos. "Maar wij willen wel de nachtrust van onze inwoners garanderen."
De gemeente Eijsden-Margraten vreest voor grote economische planschade, als door de geluidsoverlast delen van de gemeente onleefbaar worden, bleek vrijdag in Riemst. En Gulpen-Wittem vreest dat toeristen wegblijven van de campings, terwijl een op drie inwoners zijn inkomen haalt uit het toerisme.
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - De verdachte die werd aangehouden na het doen van een valse bommelding vrijdag in een trein die op dat moment Hilversum binnenreed, zit zaterdag nog vast. Dat laten politie en het Openbaar Ministerie weten. Hoe het verder verloopt en of de man dit weekend in de cel blijft, is onduidelijk. "Die beslissing is nog niet genomen", aldus een OM-woordvoerder.
1 uur geledenWINTERSWIJK (ANP) - In Winterswijk is zaterdagochtend de natuurijsbaan om 08.15 uur geopend voor schaatsliefhebbers. De Winterswijkse IJsvereniging heeft de 400-meterbaan recent wit gemaakt en dat heeft bijgedragen aan de eerste opening van het seizoen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ruim drie maanden na de moord op de 17-jarige Lisa uit Abcoude is er nog weinig te merken van extra maatregelen voor de veiligheid van vrouwen. Gemeenten hadden die toegezegd. Uit een rondgang van het ANP blijkt dat er nog weinig concrete dingen zijn gebeurd.
5 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Renze Klamer stopt als presentator van het programma RTL Tonight. Dat maakte de zender vrijdag bekend. Volgens RTL gaat het om een gezamenlijke beslissing.
17 uur geledenZEERIJP (ANP) - Het aantal schademeldingen bij het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG) na de aardbeving bij Zeerijp is opgelopen naar 3346, meldt de organisatie vrijdag. Deze update over het aantal schademeldingen is de laatste in een reeks. De aardbeving met een kracht van 3.4 vond vorige week plaats in de nacht van donderdag op vrijdag.
20 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De passagiers die in een trein zaten die vrijdagmiddag bij Hilversum werd stilgezet vanwege "een verdachte situatie", hebben het voertuig inmiddels verlaten. Dat meldt de politie. Er zijn drie mensen aangehouden.
20 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Er is een "verdachte situatie" in een trein op het traject Amersfoort-Amsterdam, meldt de politie. De trein staat momenteel stil voor station Hilversum, in de buurt van station Hilversum Sportpark, aldus een NS-woordvoerder. De politie meldt dat het treinverkeer in beide richtingen gestremd is.
21 uur geleden