Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Limburgs verzet tegen plannen uitbreiding vliegveld bij Luik

Limburgs verzet tegen plannen uitbreiding vliegveld bij Luik

RIEMST (ANP) - Twaalf Limburgse gemeenten in zowel Nederland als België hebben hun verzet gebundeld tegen plannen om vliegveld Bierset bij Luik fors uit te breiden. De gemeenten vrezen met name voor de nachtrust van hun inwoners. Ook bestaat de vrees dat toeristen weg zullen blijven uit Zuid-Limburg door de almaar toenemende herrie door vliegtuigen vanaf Bierset boven het Limburgse heuvelland.

Zuid-Limburg en enkele Belgisch-Limburgse gemeenten zuchten al jaren onder het lawaai van laag overvliegende en steeds grotere vrachttoestellen vanaf Bierset, ook en vooral ’s nachts. Luik wil volgend jaar de tweede landingsbaan verlengen van 2340 meter naar bijna 3300 meter. Het vrachttransport zal de komende twintig jaar meer dan verdubbelen van één miljoen ton in 2020 naar bijna 2,5 miljoen in 2040, aldus de Belgische grensgemeente Riemst die een advocaat in de arm nam naar aanleiding van een vergunningaanvraag voor uitbreiding door Bierset.

Het aantal vrachtvluchten in Bierset zal toenemen van 25.000 nu naar 65.000 in 2040, aldus burgemeester Mark Vos van Riemst. Dat zal leiden tot een grote toename van de geluidsoverlast boven de Limburgse gemeenten, vreest Vos.

Groot vliegveld

Bierset is een van de grootste vrachtvliegvelden van Europa, en de grootste van België. De luchthaven is dag en nacht open en geschikt voor de grootste vliegtuigen. Er geldt geen nachtvluchtverbod. Bierset wil het aantal nachtvluchten juist fors uitbreiden, en dat met zwaardere, elders geweerde lawaaiige vrachtvliegtuigen, zoals de oude Boeing 747-400.

De bestuurders van de twaalf Limburgs gemeenten vergaderden vrijdag over een gezamenlijk standpunt. Ze besloten zich er samen voor in te zetten de verwachte geluidshinder zoveel mogelijk te beperken. "Wij zijn absoluut niet tegen de luchthaven", zei Vos. "Maar wij willen wel de nachtrust van onze inwoners garanderen."

De gemeente Eijsden-Margraten vreest voor grote economische planschade, als door de geluidsoverlast delen van de gemeente onleefbaar worden, bleek vrijdag in Riemst. En Gulpen-Wittem vreest dat toeristen wegblijven van de campings, terwijl een op drie inwoners zijn inkomen haalt uit het toerisme.

Meer uit Binnenland

Kabinet wil winst en topinkomens in nieuwe kinderopvang beperken

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil niet dat kinderopvangorganisaties woekerwinsten maken of topinkomens uitdelen aan bestuurders zodra het nieuwe stelsel voor de sector in 2029 ingaat. Vanaf dan trekt de overheid jaarlijks ongeveer 9 miljard euro uit om de kinderopvang bijna gratis te maken. Maar gevreesd wordt dat dit geld vooral terechtkomt bij bijvoorbeeld investeerders.

1 uur geleden
Maatregelen getroffen wegens harde wind

DEN HAAG (ANP) - In meerdere delen van het land zijn maatregelen getroffen vanwege de kans op zware windstoten. Het KNMI heeft maandagmiddag vanaf 12.00 uur code geel uitgeroepen in de kuststroken. Daar kunnen windstoten van 80 tot 90 kilometer per uur voorkomen.

1 uur geleden
Minister en staatssecretaris op bezoek in Beverwijk na onrust

BEVERWIJK (ANP) - Demissionair justitieminister Foort van Oosten heeft samen met demissionair staatssecretaris Koen Becking (Voortgezet Onderwijs) een bezoek gebracht aan Beverwijk. Ze spraken onder meer met de burgemeester van de stad, de locoburgemeester van Heemskerk en de politiechef over de onrust tussen rivaliserende groepen jongeren, zegt een woordvoerster van de gemeente.

1 uur geleden
Dit voorjaar zeker 45 wolven geboren in Nederland

UTRECHT (ANP) - Dit voorjaar zijn zeker 45 wolven geboren in Nederland. Op beelden van wildcamera's zijn welpen gezien in Friesland, Drenthe, Gelderland en Utrecht. Dat staat in de voortgangsrapportage van BIJ12, de provinciale uitvoeringsorganisatie die de wolvenpopulatie monitort.

2 uur geleden
Patiëntenfederatie: operatiestop UMCG is zwaar maar juist besluit

UTRECHT (ANP) - De beslissing van het Groningse ziekenhuis UMCG om voorlopig geen operaties aan aangeboren hartafwijkingen uit te voeren, is "een zwaar besluit met grote impact op patiënten in de regio", maar wel "het enige juiste besluit om te nemen". Dat laat de Patiëntenfederatie weten.

3 uur geleden
Twee nieuwe wolvenroedels in provincie Drenthe

ASSEN (ANP) - Het aantal wolvenroedels in Nederland neemt toe. In Drenthe hebben zich twee nieuwe groepen wolven gevestigd, naast de twee roedels die al langer op Drents grondgebied rondlopen. In het midden en zuiden van de provincie zijn nieuwe leefgebieden ontstaan.

3 uur geleden
CJO wil met kort geding optreden Bob Vylan in Nijmegen verbieden

DEN HAAG (ANP) - Het Centraal Joods Overleg (CJO) wil met een kort geding het optreden van Bob Vylan maandagavond in Nijmegen verbieden. De Britse rap-punkgroep treedt op in poppodium Doornroosje. Het CJO wil niet dat de groep optreedt wegens eerdere uitlatingen die Vylan deed. Zo riep hij tijdens zijn optreden in Paradiso zaterdagavond "dood aan de IDF". Soortgelijke uitlatingen deed hij eerder ook op het Britse muziekfestival Glastonbury.

4 uur geleden