Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Limburg wil het niet, maar kan 900 hectare zonneparken krijgen

Limburg wil het niet, maar kan 900 hectare zonneparken krijgen

MAASTRICHT (ANP) - Bijna 900 hectare aan landbouwgrond in Limburg kan veranderen in velden vol zonnepanelen. Het gaat om projecten die volgens de provincie al in gang waren gezet voordat vorig jaar de zogeheten zonneladder werd aangescherpt. De coalitie in Limburg heeft afgesproken in principe geen zonneparken op landbouwgrond meer toe te staan.

In hun coalitieakkoord noemen BBB, VVD, CDA, PvdA en SP dat het 'nee, tenzij-principe'. Voor het opwekken van zonne-energie wordt in eerste instantie gekeken naar ruimte op daken en gevels en daarna naar gronden binnen en buiten bebouwd gebied. Landbouw- en natuurgrond staan onderaan de ladder wat betreft plaatsing van zonnepanelen.

De BBB stelde onlangs schriftelijke vragen aan het college van Gedeputeerde Staten over de status van ruim twintig projecten voor zonnevelden, die gezamenlijk bijna 900 hectare landbouwgrond beslaan. Omdat al deze projecten al "in een vergevorderd stadium van voorbereiding" zaten toen de zonneladder werd aangescherpt, kunnen ze volgens de provincie doorgaan als ze voldoen aan andere eisen.

120 hectare aan zonneparken

"We streven ernaar als college een betrouwbare overheid te zijn, doen wat we beloven en behoorlijk bestuur te voeren", aldus het dagelijks bestuur van Limburg. Plannen die zijn ingediend voor 26 oktober 2023, de dag dat het vorige kabinet de 'voorkeursvolgorde' voor zonneparken besloot aan te passen, vallen volgens een provinciewoordvoerder "onder het oude regime". Voor plannen die daarna werden ingediend, gelden de nieuwe regels die de Provinciale Staten eind dit jaar nog moeten vaststellen.

Een jaar geleden had Limburg volgens het Kadaster 120 hectare aan zonneparken. Alleen in de provincie Utrecht is nog minder grond gebruikt voor zonnepanelen. Groningen en Drenthe hebben de grootste oppervlaktes aan zonneparken.

Meer uit Politiek

Kabinet wil eerder kleine stikstofuitstoot vergunningvrij

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil een half jaar eerder dan gepland ervoor zorgen dat bedrijven en bijvoorbeeld woningbouwprojecten met een kleine stikstofuitstoot geen vergunning hoeven aan te vragen. Dat schrijft minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) in de brief over stikstof. Hij wil dit per 1 juli 2027 mogelijk maken.

2 uur geleden
Strenge stikstofregels rond natuur: 1,5 koe per hectare

DEN HAAG (ANP) - In de zones rond kwetsbare natuur mogen boeren op termijn maximaal 1,5 koe per hectare grond houden. Dat is een van de strengere regels die landbouwminister Jaimi van Essen voorstelt om te zorgen voor minder stikstof op gevoelige natuur. Hij benadrukt dat provincies de mogelijkheid krijgen om daarvan af te wijken en met een eigen plan te komen.

2 uur geleden
Markuszower ziet geen argument om tegen belastingplan te stemmen

DEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower wil nog niet hardop zeggen of zijn fractie voor het aangepaste belastingplan van het kabinet gaat stemmen. Maar hij vindt het naar eigen zeggen "moeilijk argumenten te bedenken" om dat niet te doen. "Volgens mij is er heel veel pijn weggehaald."

4 uur geleden
JA21 kan belastingplan nog niet steunen, ziet eisen niet terug

DEN HAAG (ANP) - JA21 kan het belastingplan nu nog niet steunen, maar ziet wel "dat er voorzichtig wat stappen worden gezet". Zo vindt partijleider Joost Eerdmans het bijvoorbeeld positief dat de zogenoemde vrijheidsbijdrage wordt gecompenseerd. Tegelijkertijd mist hij plannen voor ondernemers. Ook ziet hij de eisen van hem en bondgenoten BBB en SGP op niet-financiële thema's niet terug, zoals asiel, abortus of stikstof. "Daar moet op bewogen worden."

5 uur geleden
ChristenUnie positief over aanpassing belastingplan

DEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie is positief over de aanpassingen van het belastingplan waarmee het kabinet dinsdag is gekomen. Wel blijft de oppositiepartij vragen houden over de plannen voor de vermogenswinstbelasting box 3, zegt fractieleider Mirjam Bikker van de ChristenUnie.

5 uur geleden
Meer gemeenten moeten gft-afval scheiden, vindt Van Veldhoven

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat meer gemeenten gft-afval gaan scheiden. Dat is al verplicht, maar minister Stientje van Veldhoven (Klimaat, D66) wil uitzonderingen op die plicht schrappen uit de wet, schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer. Het is een van de maatregelen die ze voorstelt om afvalstromen landelijk meer op elkaar te laten lijken.

6 uur geleden
Kabinet wil tientallen miljoenen voor politie en AI-plannen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet stelt voor om tientallen miljoenen uit te geven aan onder meer politie, OM en plannen rond AI. Daarmee wil het tegemoetkomen aan wensen uit de oppositie. Ministers Eelco Heinen (VVD) en Eelco Eerenberg (D66) van Financiën noemen in hun brief de Groep Markuszower en 50PLUS als het om veiligheid gaat, en Volt als het om AI gaat.

6 uur geleden