Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Limburg heeft grote moeite met stikstofplannen kabinet

Limburg heeft grote moeite met stikstofplannen kabinet

MAASTRICHT (ANP) - Provinciale Staten van Limburg hebben grote moeite met de stikstofplannen van het kabinet. De Statenfractie van het CDA diende vrijdag tijdens een debat over de startnotitie van minister Christianne van der Wal (VVD, Natuur en Stikstof) een motie in waarin gesteld wordt dat de provincie Limburg geen uitvoering geeft aan de plannen van de minister. De VVD diende een motie in waarin wordt gevraagd afstand te nemen van de startnotitie. Deze en enkele andere moties worden vrijdagmiddag in stemming gebracht.

Het CDA wil dat de provincie verdergaat met de uitvoering van een al langer bestaand provinciaal plan voor de aanpak van stikstof en het verbeteren van de natuur. Doelen voor de reductie van stikstof moeten haalbaar zijn en dat zijn de kabinetsplannen niet, aldus zowel het CDA en de VVD, die samen met Lokaal Limburg het debat voor vrijdag aanvroegen. De rechtse partijen in de Staten waren nog radicaler in het verwerpen van de stikstofplannen.

Ook de voor stikstof verantwoordelijke GroenLinks-gedeputeerde Geert Gabriëls heeft moeite met de kabinetsplannen. Op zich steunt hij de doelstelling wel, maar de richtlijnen, instrumenten en het perspectief voor de boeren zijn volstrekt onduidelijk, aldus Gabriëls. Ook moet er duidelijkheid komen over het verdienmodel voor de boeren. "Dit moet allemaal duidelijk zijn voor we echt aan de slag kunnen gaan", zei hij.

Nog geen duidelijkheid

"We streven de maximale doelen na", steunt Gabriëls de startnotitie, maar voegt hij daaraan toe: "Niet als een kip zonder kop, met maximale aandacht voor de leefbaarheid van het platteland."

Mét de Staten betreurt Gabriëls het dat het kabinet nog geen duidelijkheid heeft gegeven over de aanpak van industrie en andere sectoren, die ook bij moeten dragen aan stikstofreductie. Die duidelijkheid komt er pas volgend jaar, terwijl de provincies voor juni al uitgewerkte plannen rond moeten hebben.

De Limburgse Staten willen dat ook andere sectoren dan alleen de boeren bijdragen aan de stikstofreductie, waarbij het zo is dat minder reductie door bijvoorbeeld industrie of luchtvaart ruimte schept voor boeren. Daar kan nu niet aan gewerkt worden omdat daarover geen duidelijkheid bestaat, aldus Gabriëls.

Meer uit Politiek

Tielen steunt verbod generatieve AI op basisschool nog niet

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen van onderwijs gaat nog niet mee in het verzoek van de Kamer om generatieve AI voor basisschoolleerlingen te verbieden. "Ik snap de zorg heel erg", zei de VVD-staatssecretaris in een debat over haar begroting. "Maar om het nu zo stevig neer te zetten, daar heb ik gewoon echt nog wat meer tijd voor nodig."

12 uur geleden
Meerderheid Kamer wil 40 miljoen renteplafond anders uitgeven

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat de 40 miljoen euro die jaarlijks zou worden uitgetrokken voor het renteplafond op de studielening alsnog wordt uitgegeven aan studenten. Ilana Rooderkerk (D66) diende daarvoor een voorstel in samen met het CDA, de VVD, JA21 en de ChristenUnie.

12 uur geleden
Kamer wil generatieve AI verbieden voor basisschoolleerlingen

DEN HAAG (ANP) - Basisschoolleerlingen mogen geen generatieve AI gebruiken, vindt de Tweede Kamer. Een ruime meerderheid steunt een motie van Volt en CDA die het kabinet vraagt om een verbod te regelen. Volt-leider Laurens Dassen dient de motie donderdag in tijdens het debat over de onderwijsbegroting. Kamerleden van PRO, D66, Partij voor de Dieren, DENK, 50PLUS, SP, ChristenUnie en JA21 hebben hun namen er ook onder gezet.

14 uur geleden
Minimumuurloon bedraagt vanaf volgend jaar 15,29 euro

DEN HAAG (ANP) - Het minimumuurloon gaat vanaf 1 januari 2027 omhoog naar 15,29 euro. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken en Werkgelegenheid, D66) in een brief aan de Tweede Kamer.

14 uur geleden
Documenten: Heinen vond renteplafond al in maart te duur

DEN HAAG (ANP) - Minister van Financiën Eelco Heinen vond het renteplafond voor studieleningen kort nadat dit in het coalitieakkoord was afgesproken al te duur. In documenten van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap die op verzoek van de Tweede Kamer openbaar zijn gemaakt, schrijven ambtenaren dat de VVD-minister een vast renteplafond van 2,5 procent een te groot risico vindt.

15 uur geleden
Kabinet praat verder over zoektocht naar steun voor belastingplan

DEN HAAG (ANP) - De top van het kabinet komt donderdag weer bijeen om te overleggen hoe een parlementaire meerderheid moet worden gevonden voor het belastingplan voor volgend jaar. Dat melden Haagse bronnen. Premier Rob Jetten, de vicepremiers Bart van den Brink en Dilan Yeşilgöz, minister Eelco Heinen en staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën) bespreken dan de uitkomsten van hun gesprekken met de oppositie.

16 uur geleden
Jetten: nog veel werk te doen tegen racisme en discriminatie

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten ziet dat er nog "werk te doen is" bij het tegengaan van racisme en discriminatie in Nederland. Dat heeft hij gezegd in zijn openingsspeech op de vijfde wereldtop van UNESCO over racisme en discriminatie in Den Haag.

20 uur geleden