Limburg: afsluiting Julianakanaal is 'geheel eenzijdige afweging'
MAASTRICHT (ANP) - De provincie Limburg is "zeer bezorgd" over de maandenlange afsluiting van het Julianakanaal voor de scheepvaart. De provincie spreekt bovendien van een "geheel eenzijdige afweging".
Eerder deze week meldde Rijkswaterstaat dat het kanaal vanaf oktober maanden dichtgaat. Het moet worden drooggelegd om een bouwkuip weg te halen. Brancheorganisaties voor bedrijven in de transport en binnenvaart reageerden verbaasd. Volgens hen was het besluit "opeens" genomen.
Ook de provincie Limburg stelt nu dat "de regio niet is meegenomen in de finale afweging en besluitvorming". De provincie heeft eerder "bij diverse gelegenheden" zorgen geuit over de plannen. "De schadelijke gevolgen van deze afsluiting van het Julianakanaal voor het Limburgse bedrijfsleven zijn enorm."
Kapotte bouwkuip
Demissionair minister Mark Harbers (Infrastructuur en Waterstaat) zegt dat het besluit niet plotseling is genomen. Harbers en Rijkswaterstaat willen volgende week met ondernemers in gesprek over de gevolgen. De provincie zegt dat te waarderen, "echter laat een overleg dat plaatsvindt vóór het nemen van een besluit meer ruimte dan een overleg dat plaatsvindt nadat het besluit al genomen is".
Volgens Rijkswaterstaat is de situatie in het kanaal momenteel onveilig door de kapotte bouwkuip. "Uiterlijk in oktober" wordt het kanaal over een lengte van 4 kilometer drooggelegd om de kuip weg te halen. "Afhankelijk van de weersomstandigheden" is het project in april of mei van volgend jaar afgerond. De provincie wil weten of het toch mogelijk is om het kanaal deels bevaarbaar te laten blijven.
Compensatieregeling
Ondernemers die getroffen worden door de drooglegging kunnen gebruikmaken van een compensatieregeling. Volgens Rijkswaterstaat is het nog te vroeg om iets te zeggen over bedragen. De provincie vindt dat het zou moeten gaan om een "forse schadeloosstelling".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De oppositiepartijen zijn kritisch op het pakket aan maatregelen dat het kabinet neemt om de energieprijzen te compenseren, maar zijn het niet eens over welke plannen er dan bij moeten komen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een groot deel van de Tweede Kamer is kritisch over het kansrijke schooladvies, omdat leerlingen daardoor terecht kunnen komen in onderwijs dat niet bij hen past. Fracties als D66, CDA en PVV zetten tijdens een debat over praktijkonderwijs en vmbo vraagtekens bij de manier van adviseren, waarbij het schooladvies wordt bijgesteld na een hoger uitgevallen doorstroomtoets.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD vindt het "verstandig" dat het kabinet met de maatregelen tegen de fors gestegen brandstofprijzen "ruimte heeft gelaten" om nog meer te doen als de energiecrisis de komende maanden verergert. Fractievoorzitter Ruben Brekelmans zei dat in een Kamerdebat over het maandag aangekondigde pakket, dat van met name de rechtse oppositie een dikke onvoldoende krijgt.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Terwijl wereldwijd de energieprijzen stijgen, maakt het kabinet beleid dat het leven van mensen duurder maakt, vindt Jesse Klaver. De fractievoorzitter van GroenLinks-PvdA noemt die tegenstelling in het beleid "wrang". Hij hekelt dat deze week een pakket met compensatiemaatregelen bekend werd en tegelijk voorstellen klaarliggen voor hogere huur, een stijging van het eigen risico en meer inkomstenbelasting voor werkenden.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veel partijen in de Tweede Kamer hebben woensdag zorgen geuit over de dinsdag aangekondigde stop voor nieuwe stroomaansluitingen in een deel van de provincie Utrecht. Kamerleden willen weten of de stop die in juli ingaat echt tijdelijk blijft en hoe het kabinet voorkomt dat ook andere regio's hiermee te maken krijgen.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtse oppositiepartijen JA21 en PVV willen dat de vrachtwagenheffing, die op 1 juli van kracht wordt, voorlopig wordt uitgesteld. "Kan die verzwaring van tafel?", vroeg JA21-leider Joost Eerdmans in een Kamerdebat over de hoge brandstofprijzen.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten wil na vragen van journalisten niet zeggen of hij druk heeft uitgeoefend op D66-senatoren om de asielwetten door de Eerste Kamer te krijgen. Dinsdag sneuvelde de asielnoodmaatregelenwet in de Eerste Kamer.
15 uur geleden