Lichte krimp voor Nederlandse groothandels
DEN HAAG (ANP) - Nederlandse bedrijven in de groothandel of handelsbemiddeling hebben in het derde kwartaal bijna 3 procent minder omgezet dan een jaar eerder. Die daling is vooral het gevolg van de fors lagere opbrengsten uit de handel in olie, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek. De prijzen die voor olieproducten worden betaald, zijn door de coronacrisis hard gedaald.
De daling volgt op een veel sterkere krimp in de groothandel in het tweede kwartaal. Toen gingen de opbrengsten in de sector nog met 9 procent omlaag, de eerste daling in bijna vijf jaar.
De omzet uit groothandelsactiviteiten in olie daalde in het derde kwartaal met ruim 38 procent. Andere bedrijfstakken boekten juist groei. Zo zette de groothandel in voedingsmiddelen bijna 3 procent meer om en werd er 2 procent meer verdiend aan bulkhandel in non-foodgoederen. Deze twee laatste branches hadden in het tweede kwartaal nog te maken met krimp.
Ondernemers in de sector zijn aanmerkelijk optimistischer geworden over de toekomst. Per saldo waren er aan het begin van oktober iets meer bedrijven positief dan negatief, terwijl somberte aan het begin van het derde kwartaal nog zwaar de overhand had.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De regering-Trump gaat AI-ontwikkelaars vragen om hun meest geavanceerde modellen vrijwillig aan te bieden voor cyberveiligheidstests door de Amerikaanse overheid, nog voordat ze aan het publiek worden vrijgegeven. Dat volgt uit een presidentieel decreet dat dinsdag werd ondertekend.
21 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De staking van de luchtverkeersleider Skeyes op Belgische luchthavens wordt beëindigd. Een woordvoerster van Skeyes meldt aan het Belgische persbureau Belga dat directie en vakbonden een akkoord hebben gesloten.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - UniCredit heeft zijn belang in de Duitse Commerzbank vergroot tot 34,35 procent. Dat meldt de Italiaanse grootbank dinsdag. Het vergroten van het belang boven de 30 procent is een belangrijke stap voor de Italiaanse bank.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs is dinsdag met een stevige winst gesloten. Onder de hoofdfondsen was Prosus de grootste winnaar. Ook de chipbedrijven ASML (plus 4,9 procent), Besi (plus 2,9 procent) en ASMI (plus 2,4 procent) eindigden hoger.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De militaire variant van Elon Musks satellietcommunicatienetwerk Starlink heeft er een flinke klant bij. Na de Amerikaanse heeft ook de Britse krijgsmacht het Starshield-netwerk in gebruik genomen, zeggen twee ingewijden tegen persbureau Reuters.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM heeft verschillende vluchten naar de Oegandese stad Entebbe geschrapt in verband met maatregelen die andere landen treffen na een ebola-uitbraak in Centraal-Afrika. Dat bevestigt een woordvoerster van de luchtvaartmaatschappij na berichtgeving door NH Nieuws.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bestuurder Marty Smits van Milieudefensie bevestigt dat toenmalig directeur Donald Pols hem in 2021 heeft verteld over zijn verleden bij het extreemrechtse Afrikaner Studente Front in Zuid-Afrika. "Donald heeft tijdens ons gesprek duidelijk op alle fronten afstand genomen van zijn verleden en spijt betuigd", zegt Smits daarover in een schriftelijke verklaring. "In zijn jaren bij Milieudefensie heeft Donald zich ingezet voor de missie van Milieudefensie, een rechtvaardige en gelijkwaardige wereld", voegt hij eraan toe.
2 uur geleden