Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Lichte groei economie verwacht, nog geen 'uitbundig' 2024

Lichte groei economie verwacht, nog geen 'uitbundig' 2024

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse economie is naar verwachting in het eerste kwartaal licht gegroeid ten opzichte van de laatste drie maanden van vorig jaar, gedragen door de bestedingen van met name de overheid en ook huishoudens. Dat denken economen. Ook voor heel 2024 wordt op groei gerekend, maar "uitbundig" zal die nog niet zijn door de zwakte bij onder meer investeringen en woningbouw.

Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) publiceert woensdagochtend een voorlopige raming over de groei in de eerste drie maanden. In het vierde kwartaal van vorig jaar was dat nog een plus van 0,4 procent op kwartaalbasis. Daarmee kwam Nederland uit een recessie, want in de drie voorgaande kwartalen was er nog sprake van economische krimp.

Econoom Hugo Erken van Rabobank denkt dat de economie in de afgelopen periode met 0,2 procent is gegroeid. "Dat is vooral te danken aan de overheid, die de economie stimuleert door investeringen in onder meer de energietransitie en defensie. Tevens doet de handel met het buitenland een duit in het zakje."

Ook kan de economie wat steun hebben gekregen doordat Pasen dit jaar vroeg viel, wat hielp bij particuliere bestedingen, aldus Erken. "De recessie ligt duidelijk achter ons, maar het is nog te vroeg om de vlag uit te hangen. Voor dit jaar zijn we gematigd positief met een groeiprognose van 0,7 procent."

Jan-Paul van de Kerke van ABN AMRO zegt dat huishoudens meer koopkracht hebben door de gestegen lonen en afkoelende inflatie. De investeringen van bedrijven staan daarentegen onder druk door de hoge rente en onzekere economie.

Marcel Klok van ING zegt dat in heel 2024 vooral de consument de kar zal trekken door de koopkrachtverbetering. Hij voorspelt eveneens 0,7 procent groei. "Dus nog niet uitbundig." In 2023 groeide de economie van Nederland met slechts 0,1 procent. Daarmee was sprake van een forse afzwakking in vergelijking met voorgaande jaren toen de economie een sterk herstel van de coronacrisis liet zien.

De economen kijken verder met spanning naar de formatiegesprekken in Den Haag. Woensdag loopt de deadline voor een akkoord af. Volgens hen is politieke zekerheid belangrijk voor het investerings- en vestigingsklimaat, bijvoorbeeld rond de energietransitie, subsidies en belastingwetgeving. Als de formatie zou mislukken duurt die onzekerheid langer. "Nederland is gebaat bij een kabinet met een mandaat om met deze onderwerpen aan de slag te gaan", stelt Erken dan ook.

Meer uit Financieel

Pensioenfondsen ABP en PME houden buffer over ondanks Iranoorlog

ROTTERDAM (ANP) - Door de onrust in het Midden-Oosten was het een lastig eerste kwartaal voor pensioenfondsen. Ambtenarenpensioenfonds ABP en metalektrofonds PME zagen hun financiële positie verslechteren, maar houden niettemin een stevige buffer over. Daardoor houden aangesloten gepensioneerden en andere deelnemers zicht op een mogelijke pensioenverhoging, als de fondsen volgend jaar overgaan naar het nieuwe pensioenstelsel.

4 uur geleden
Tesla voert winst op na dalende verkopen door reputatie Elon Musk

AUSTIN (ANP) - Tesla heeft in het eerste kwartaal van dit jaar zijn winst opgevoerd, nadat de elektrische autofabrikant vorig jaar nog last had van lagere verkopen en hogere kosten. De elektrische autofabrikant van topman Elon Musk boekte een nettowinst van 477 miljoen dollar, omgerekend zo'n 407,5 miljoen euro. Dat is 17 procent meer dan in het eerste kwartaal van vorig jaar.

6 uur geleden
Chipmaker TSMC wil geavanceerdste ASML-machines pas in 2029 kopen

HSINCHU (ANP/BLOOMBERG) - Het Taiwanese TSMC, de grootste producent van geavanceerde chips voor AI-toepassingen ter wereld, is voorlopig niet van plan om de geavanceerdste machines van het Nederlandse ASML aan te schaffen. Het bedrijf wil hiermee wachten tot in 2029 om kosten te besparen, heeft een hoge leidinggevende bij TSMC tegen verslaggevers gezegd.

6 uur geleden
Recordstanden op Wall Street na verlenging wapenstilstand

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen op Wall Street in New York zijn woensdag met winsten de handel uitgegaan, nadat de Amerikaanse president Donald Trump aankondigde de wapenstilstand met Iran te verlengen. De brede S&P 500-index en techbeurs Nasdaq sloten op een recordstand. De Straat van Hormuz is nog altijd gesloten en de olieprijzen stegen daardoor opnieuw.

6 uur geleden
Nieuwe topman voor socialmediaplatform LinkedIn

SUNNYVALE (ANP) - Dan Shapero is de nieuwe topman van socialmediaplatform LinkedIn, onderdeel van Microsoft. De nieuwe topman werkt al ruim achttien jaar bij LinkedIn, waarvan de afgelopen vijf jaar als operationeel topman.

8 uur geleden
Rusland stopt levering Kazachse olie naar Duitsland via pijplijn

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland stopt vanaf 1 mei met de levering van Kazachse ruwe olie via de Droezjba-pijpleiding aan Duitsland. Dat meldde de Russische vicepremier Aleksander Novak woensdag. De maatregel vergroot de zorgen over de brandstofvoorziening in Duitsland die de Iranoorlog heeft veroorzaakt.

9 uur geleden
Portugal wil door met Air France-KLM en Lufthansa in verkoop TAP

LISSABON (ANP/BLOOMBERG) - Portugal wil doorgaan met de verkoop van een minderheidsbelang in de Portugese luchtvaartmaatschappij TAP. Ingewijden melden aan persbureau Bloomberg dat zowel Air France-KLM als Lufthansa wordt gevraagd een definitief bod uit te brengen. Beide luchtvaartmaatschappijen deden begin april een eerste bod en krijgen nu allebei drie maanden de tijd om een definitief bod uit te brengen.

10 uur geleden