Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Lichte groei economie verwacht, nog geen 'uitbundig' 2024

Lichte groei economie verwacht, nog geen 'uitbundig' 2024

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse economie is naar verwachting in het eerste kwartaal licht gegroeid ten opzichte van de laatste drie maanden van vorig jaar, gedragen door de bestedingen van met name de overheid en ook huishoudens. Dat denken economen. Ook voor heel 2024 wordt op groei gerekend, maar "uitbundig" zal die nog niet zijn door de zwakte bij onder meer investeringen en woningbouw.

Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) publiceert woensdagochtend een voorlopige raming over de groei in de eerste drie maanden. In het vierde kwartaal van vorig jaar was dat nog een plus van 0,4 procent op kwartaalbasis. Daarmee kwam Nederland uit een recessie, want in de drie voorgaande kwartalen was er nog sprake van economische krimp.

Econoom Hugo Erken van Rabobank denkt dat de economie in de afgelopen periode met 0,2 procent is gegroeid. "Dat is vooral te danken aan de overheid, die de economie stimuleert door investeringen in onder meer de energietransitie en defensie. Tevens doet de handel met het buitenland een duit in het zakje."

Ook kan de economie wat steun hebben gekregen doordat Pasen dit jaar vroeg viel, wat hielp bij particuliere bestedingen, aldus Erken. "De recessie ligt duidelijk achter ons, maar het is nog te vroeg om de vlag uit te hangen. Voor dit jaar zijn we gematigd positief met een groeiprognose van 0,7 procent."

Jan-Paul van de Kerke van ABN AMRO zegt dat huishoudens meer koopkracht hebben door de gestegen lonen en afkoelende inflatie. De investeringen van bedrijven staan daarentegen onder druk door de hoge rente en onzekere economie.

Marcel Klok van ING zegt dat in heel 2024 vooral de consument de kar zal trekken door de koopkrachtverbetering. Hij voorspelt eveneens 0,7 procent groei. "Dus nog niet uitbundig." In 2023 groeide de economie van Nederland met slechts 0,1 procent. Daarmee was sprake van een forse afzwakking in vergelijking met voorgaande jaren toen de economie een sterk herstel van de coronacrisis liet zien.

De economen kijken verder met spanning naar de formatiegesprekken in Den Haag. Woensdag loopt de deadline voor een akkoord af. Volgens hen is politieke zekerheid belangrijk voor het investerings- en vestigingsklimaat, bijvoorbeeld rond de energietransitie, subsidies en belastingwetgeving. Als de formatie zou mislukken duurt die onzekerheid langer. "Nederland is gebaat bij een kabinet met een mandaat om met deze onderwerpen aan de slag te gaan", stelt Erken dan ook.

Meer uit Financieel

PwC: belastingbijdrage bedrijven groeit in verhouding harder

AMSTERDAM (ANP) - Het Nederlandse bedrijfsleven heeft vorig jaar een grotere bijdrage geleverd aan de overheidsfinanciën. Dat schrijft consultancybureau PwC. Uit jaarlijks onderzoek blijkt dat bedrijven samen 119,1 miljard euro aan belastingen en sociale premies betaalden.

2 uur geleden
Europese chipvraag stijgt, investeringen volgens sector onzeker

ZOETERMEER (ANP) - De Europese vraag naar chips zal tussen nu en 2040 ongeveer verdubbelen, aangejaagd door onder meer de elektrificatie van transport- en energiesystemen en industriële automatisering. Dat staat in een rapport in opdracht van onder meer de Nederlandse ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME en de Duitse belangengroep ZVEI. FME waarschuwt echter dat die vraag zich niet automatisch vertaalt in investeringen in Europa.

3 uur geleden
Zoon Mango-oprichter vrijgelaten na arrestatie rond dood vader

MARTORELL (ANP/AFP) - De oudste zoon van de oprichter van de Spaanse modeketen Mango is dinsdag vrijgelaten na het betalen van een borgsom van 1 miljoen euro. Dat meldt persbureau AFP. Jonathan Andic was gearresteerd in het kader van een moordonderzoek naar de dood van zijn vader Isak Andic.

7 uur geleden
Google-moederbedrijf Alphabet zakt op Wall Street na evenement

NEW YORK (ANP) - Google-moeder Alphabet hoorde dinsdag bij de verliezers op de aandelenbeurzen in New York. Het Amerikaanse techconcern presenteerde tijdens zijn jaarlijkse ontwikkelaarsconferentie I/O een reeks nieuwe mogelijkheden. Zo werd de grootste verandering aan de Google-zoekbalk in ruim 25 jaar aangekondigd. De bekende zoekfunctie wordt uitgebreid met nieuwe AI-opties.

7 uur geleden
Google komt met nieuwe AI-functies in zoekbalk

MOUNTAIN VIEW (ANP) - Google past zijn zoekmachinefunctie aan. Met kunstmatige intelligentie (AI) wordt de bekende zoekbalk opnieuw ontworpen, waarmee het techbedrijf hoopt dat het voor gebruikers makkelijker wordt om vragen te stellen. De verandering werd dinsdag aangekondigd tijdens Google's jaarlijkse ontwikkelaarsconferentie I/O.

8 uur geleden
Tata Steel blij met steun EU-parlement voor beperken staalimport

IJMUIDEN (ANP) - Tata Steel Nederland is blij met de steun van het Europees Parlement voor een nieuw quotum voor de import van staal. Een meerderheid van de Europarlementariërs stemde dinsdag in met een halvering van het huidige staalquotum, om de Europese markt te beschermen tegen staaloverschotten van buiten de EU.

9 uur geleden
Medeoprichter OpenAI aan de slag bij AI-bedrijf Anthropic

SAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Andrej Karpathy, een van de oprichters van OpenAI die later bij Tesla werkte, is aan de slag gegaan bij AI-bedrijf Anthropic. Dat heeft hij dinsdag bekendgemaakt. Karpathy is een invloedrijk figuur in de AI-gemeenschap en speelde een belangrijke rol in de ontwikkeling van Tesla's technologie voor zelfrijdende auto's.

10 uur geleden